דלג אל

תשליך בבית הספר

תשליך בבית הספר

הרעיון שלי


מור קנדי היא בעלת תואר שני בחינוך מיוחד, מחנכת בבית ספר בטב"ע לתלמידים עם לקויות למידה מורכבות ומורה פרטית להוראה מתקנת בתל אביב. מור מאמינה בלמידה חווייתית הכוללת משחקים והתנסויות מגוונות. בבלוג ובדף הפייסבוק שלה למידה בהנאה היא מעלה רעיונות למשחקים ולחומרי למידה שונים.
לקראת החגים מור חשבה על דרך מיוחדת ומקורית ללמד את תלמידיה על מנהג התשליך ביהדות.


תשליך - מה זה בעצם?


התשליך הוא מנהג הנוהג ביום הראשון של ראש השנה אחרי תפילת מנחה. טקס התשליך נעשה ליד מקור מים, רצוי כזה שיש בו דגים כגון שפת נהר או חוף ים, ובמהלכו נושאים תפילה מיוחדת הנקראת "תשליך". בקריאת התשליך נהוג לנער את הבגד מעל מקור המים, סמל להשלכת החטאים אליו, ולהתפלל שיימחקו.
השם תַשְׁלִיךְ מקורו בפסוק הנאמר בתפילה הלקוח מספר מיכה "וְתַשְׁלִיךְ בִּמְצֻלוֹת יָם כָּל חַטֹּאותָם" (ספר מיכה, ז', י"ט).


תשליך בחצר בית הספר


מור בחרה ללמד את תלמידיה את מהות המושג בדרך מעשית וחווייתית. התלמידים יצאו לחצר בית הספר, שם העמידה מור בריכת פלסטיק ומילאה אותה במים.
כל תלמיד קיבל פתק והתבקש לכתוב עליו ממי היה רוצה לבקש סליחה או לציין דבר מה שעשה והוא מתחרט עליו.
את הפתקים השליכו התלמידים לבריכת המים וניערו את בגדיהם כדי לסמל את התנערותם ממעשיהם. לאחר מכן חזרו לכיתה וקיימו דיון בנושא.

תמונה מחוויות התשליך של התלמידים: 

תמונה מתוך הפעילות של מור.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.