חפש ב:

זוכרים את הנופלים – פעילות ייחודית וערכית

זוכרים את הנופלים – פעילות ייחודית וערכית

הרעיון שלי

לשרון מדינה-שרת, מורה לספרות, רכזת חברתית ומנחת מועצת התלמידים בבית הספר התיכון דקל וילנאי- אורט שבמעלה אדומים, היה חלום- להנציח את זכר הנופלים בדרך שונה ומיוחדת.

לפני שנה וחצי שרון הגתה ויצרה סטיקר (דבקית), עליה מוטבעים שם של חייל שנפל, ומשפט משמעותי שאמר. בבית הספר המחנכים קיימו שיעורים ברעיון שמובע בסטיקר לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל, בשיתוף פעיל של התלמידים. התלמידים שמעו את סיפור חייו ומותו של החייל, והתקיים דיון כיתתי על המשפט שאמר. בפעילות שנערכה בשנה שעברה הונצח החייל סמ"ר שטו טספו ז"ל, לוחם בחטיבת גולני, שנהרג בתאונה קטלנית בכביש שש. טספו כתב במחברתו: "להיות יותר חזק מהתירוץ שלי", זה המשפט שהופיע בסטיקר ועליו התקיימו הדיון הכיתתי. 
השנה הרעיון התרחב והפך לפרויקט בית ספרי בשם: "סטיקר דקל וילנאי-אורט – זוכרים את הנופלים". הפעם מי שהובילו ויצרו את הפעילות יחד עם שרון היו חברי מועצת התלמידים הבית ספרית. בתהליך חיפוש ארוך, החליטו התלמידים להקדיש השנה את הסטיקר לזכרו של סגן הדר גולדין ז"ל, קצין בפלס"ר גבעתי שנשבה על ידי החמא"ס במבצע צוק איתן (אוגוסט 2014). גולדין אמר בראיון כשסיים קורס קצינים :"בחיים יש שתי דרכים: להתעסק בעצמך או לבחור לעשות דברים גדולים". התלמידים בחרו במשפט זה לסטיקר, עמלו על עיצובו ודנו במשמעות המשפט .
את השיעור בנו התלמידים על בסיס שלושת צבעי הסטיקר שעיצבו :
כתום- המסמל חיים –ועוסק בחייו של גולדין
ירוק זית- המסמל את שירותו הצבאי ומורשת הקרב.
סגול –הצבע שנבחר לסטיקר (צבע הכומתה של חטיבת גבעתי בה שירת הדר גולדין) בחלק זה ידונו התלמידים במשפט שאמר.
את השיעור ליוותה מצגת שהכינו התלמידים. כדי להפיץ את המסר הערכי של המשפט של גולדין הועלה הרעיון להציע לתלמידי בית הספר לצלם את הסטיקר במקום בו הדביקו אותו ולהעלות את התמונה לרשתות החברתיות עם ההאשטאג: #דברגדול_גולדין

מה עושה דבר לגדול? מהו דבר גדול?

בעקבות המשפט של הדר גולדין ז"ל, העלו התלמידים שאלות לדיון:
"מה זה אומר להתעסק בעצמי?"
"מהו דבר גדול?",
"האם דבר גדול חייב להיות מעבר לגבול היכולת שלי?"
"אלו ערכים עולים מתוך משפט זה?"
כשהמטרה היא להבין ש"דבר גדול" הוא לא בהכרח דבר גדול במעשה, אלא בכוונה העומדת מאחוריו. דבר גדול הוא כאשר אתה עושה טוב לאחר, ומפיץ אור במעשיך הטובים.

לדברי שרון: "מטרת הפעילות היא להוציא את התלמידים מאזור הנוחות שלהם, לגרום להם להיות פחות עסוקים בעצמם ולהבין שלא צריך כישורים מיוחדים כדי לעשות דבר גדול, אלא פשוט לרצות לעשות טוב בעולם ולמען הזולת ולא להיות שקוע אך ורק בעולם האישי שלך".

הסטיקרים לזכרם של סגן הדר גולדין ז"ל וסמ"ר שטו טספו ז"ל נשלחו למשפחותיהם, וחולקו לתלמידי בית הספר. התלמידים העבירו את השיעור בכיתה.
שרון סיכמה ואמרה: "אנו מקווים שיש בסטיקרים האלו כוח להשראה ולזיכרון".

הסטיקר שעיצבו התלמידים לזכרו של סגן הדר גולדין 

rtfg3

לפעילות על סגן הדר גולדין ז"ל

למצגת המלווה את הפעילות

 

 

 

 

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.