דלג אל

הצהרת נגישות

זוכרים את הנופלים – פעילות ייחודית וערכית

זוכרים את הנופלים – פעילות ייחודית וערכית

הרעיון שלי

לשרון מדינה-שרת היה חלום – להנציח את זכר הנופלים בדרך שונה ומיוחדת. שרון היא מורה לספרות, רכזת חברתית ומנחת מועצת התלמידים בבית הספר התיכון דקל וילנאי-אורט שבמעלה אדומים.

שרון יצרה סטיקר (דִּבְקִית) שעליו מוטבעים שם של חייל שנפל ומשפט משמעותי שאמר. לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל קיימו המחנכים בבית הספר שיעורים, בשיתוף פעיל של התלמידים, סביב הרעיון המובע בסטיקר. התלמידים שמעו את סיפור חייו ומותו של החייל, והתקיים דיון בכיתה על המשפט שאמר.

בפעילות שנעשתה הונצח החייל סמ"ר שטו טספו ז"ל, לוחם בחטיבת גולני שנהרג בתאונה קטלנית בכביש שש. טספו כתב במחברתו: "להיות יותר חזק מהתירוץ שלי", זה המשפט שהופיע בסטיקר, ועליו התקיים דיון בכיתה.

כעבור שנה התרחב הרעיון והפך לפרויקט של בית ספר ושמו: "סטיקר דקל וילנאי-אורט – זוכרים את הנופלים". הפעם מי שהובילו ויצרו את הפעילות עם שרון היו חברי מועצת התלמידים של בית הספר. בתהליך חיפוש ארוך החליטו התלמידים להקדיש השנה את הסטיקר לזכרו של סגן הדר גולדין ז"ל, קצין ולוחם בפלס"ר (פלוגת סיור) גבעתי שנשבה בידי חמאס במבצע צוק איתן (אוגוסט 2014). כשסיים קורס קצינים אמר גולדין בריאיון: "בחיים יש שתי דרכים: להתעסק בעצמך או לבחור לעשות דברים גדולים". התלמידים בחרו במשפט זה לסטיקר, עמלו על עיצובו ודנו במשמעות המשפט.

את השיעור בנו התלמידים על בסיס שלושת צבעי הסטיקר שעיצבו:

  1. כתום – צבע המסמל חיים ועוסק בחייו של גולדין.
  2. ירוק זית – צבע המסמל את שירותו הצבאי ומורשת קרב.
  3. סגול – צבע הכומתה של חטיבת גבעתי שבה שירת הדר גולדין והצבע שנבחר לסטיקר.

את השיעור ליוותה מצגת שהכינו התלמידים. כדי להפיץ את המסר הערכי של המשפט של גולדין הועלה הרעיון להציע לתלמידי בית הספר לצלם את הסטיקר במקום שבו הדביקו אותו ולהעלות את התמונה לרשתות החברתיות עם ההאשטאג: #דברגדול_גולדין

מה עושה דבר לגדול? מהו דבר גדול?

בעקבות המשפט של הדר גולדין ז"ל, העלו התלמידים שאלות לדיון:

  • מה זה אומר להתעסק בעצמי?
  • מהו דבר גדול?
  • האם דבר גדול חייב להיות מעבר לגבול היכולת שלי?
  • אילו ערכים עולים מתוך משפט זה?

המטרה הייתה להבין שדבר גדול אינו בהכרח דבר גדול במעשה אלא בכוונה העומדת מאחוריו. דבר גדול הוא כאשר אתה עושה טוב לאחר ומפיץ אור במעשיך הטובים.

לדברי שרון: "מטרת הפעילות להוציא את התלמידים מאזור הנוחות שלהם, לגרום להם להיות פחות עסוקים בעצמם ולהבין שלא צריך כישורים מיוחדים כדי לעשות דבר גדול – אלא פשוט לרצות לעשות טוב בעולם ולמען הזולת ולא להיות שקוע אך ורק בעולם האישי שלך".

הסטיקרים לזכרם של סגן הדר גולדין ז"ל וסמ"ר שטו טספו ז"ל נשלחו למשפחותיהם וחולקו לתלמידי בית הספר. התלמידים העבירו את השיעור בכיתה.

שרון סיכמה ואמרה: "אנו מקווים שיש בסטיקרים האלה כוח להשראה ולזיכרון".

הסטיקר שעיצבו התלמידים לזכרו של סגן הדר גולדין

rtfg3

אולי תתעניינו גם ב...

הסוד שבבקבוק
לקראת פתיחת שנת הלימודים הכינה לאה משולם, מחנכת כיתה ו' ורכזת שפה בבית הספר "אלימלך כנר" בפתח תקווה, משחק היכרות קליל ומשעשע המתאים לראשית השבוע הראשון או לס...
תשליך בבית הספר
מור קנדי מחנכת בבית ספר בטב"ע חשבה על דרך מיוחדת ומקורית ללמד את תלמידיה על מנהג התשליך ביהדות
חודש כיסלו - "כיס - לב"
חודש כסלו הוא חודש השונות. כל אחד מאתנו יחיד ומיוחד. מור שמיר אנקוה הכינה לילדים פעילות שמילאה להם את הכיסים באהבה!
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.