דלג אל

הצהרת נגישות

שבוע המודעות למניעת כוויות בילדים 14-19.5.24

שבוע המודעות למניעת כוויות בילדים 14-19.5.24

בפברואר 2017 הוחלט לראשונה בישראל, בעקבות עלייה במקרי כוויות בילדים בחודשי החורף ובסופי שבוע, על קיום שבוע מודעות למניעת כוויות בילדים. מאז מצוין שבוע זה מדי שנה בתחילת חודש פברואר.

שבוע המודעות למניעת כוויות בשנה"ל תשפ"ד יצויין במוסדות החינוך בין התאריכים 14-19.5.24

מטרותיו של שבוע המודעות למניעת כוויות בקרב ילדים:

 • הטמעת ערך הבטיחות בתלמידים
 • הגברת המודעות למניעת כוויות
 • מתן כלים לטיפול ראשוני מיידי בכוויות
 • הטמעת ההבנה שהילדים הם סוכני שינוי משמעותיים ושרוב הכוויות ניתנות למניעה מראש.

  אלפי ילדים מגיעים מדי שנה לחדרי המיון בבתי החולים עקב כוויות. בישראל רוב הכוויות בפעוטות עד גיל 4 הן כתוצאה מכוויות מנוזלים חמים. היפגעות ילדים מכוויות שכיחה יותר בחודשי החורף. כוויה מנוזלים רותחים היא הנפוצה ביותר (3 מתוך 5 ילדים שפונים למיון עקב כוויות).

  מנתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים עולה כי 84% מהילדים שנפגעים מכוויות - נפגעים בבית, מרביתם במטבח או בסלון. 60% מהאשפוזים עקב כוויות, נגרמו מנוזלים חמים. בסופי שבוע נמצאה עלייה בהיפגעוות ילדים מכוויות עקב נוזלים חמים. שתייה חמה, סירי תבשילים חמים, מים רותחים, מיחמים וקומקומים מהווים סכנה בקרבת ילדים ופעוטות.

  כוויה היא אחת הפגיעות הקשות בילדים. עורם של ילדים הוא דק ורגיש יותר מזה של מבוגרים ונוטה להיפגע באורח קשה יותר. בנוסף, שטח גופם של ילדים קטן יותר ולכן גם מעט נוזל חם עלול לגרום להם לכוויה נרחבת. כוויות דורשות טיפול ושיקום ארוך ולעיתים הן משאירות צלקות לכל החיים.

  אימוץ כללי בטיחות נכונים יכול לצמצם באופן ניכר את הפגיעה בקרב ילדים עקב כוויות ולהציל חיים.

  במסגרת שבוע המודעות למניעת כוויות מומלץ לקיים שיעור אחד לפחות בנושא בכל שכבת גיל. לרשותכם מגוון חומרי הוראה ופעילויות בנושא, מותאמים לשכבות הגיל השונות.

אולי תתעניינו גם ב...

יום בעלי חיים במערכת החינוך, 19.5, י"א אייר
הקשר המיוחד בין בעלי החיים לבין ילדים ובני נוער תורם רבות להתפתחותם הרגשית והחברתית, מעניק להם תחושת שייכות ומשמעות ואף עשוי לסייע בהפחתת אלימות ובמניעתה.
השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת - 2020
השבוע הלאומי לגלישה בטוחה יתקיים השנה בסימן: סוף שיתוף במחשבה תחילה. השבוע צויין בשנת 2020
שבוע המוגנות ומניעת פגיעה מינית בילדים ובני נוער 3-8.3.24
"שבוע המערכת למוגנות ולמניעת פגיעה מינית" בדגש על הזכות להיות מוגנים ובטוחים גם מפני ניצול מיני.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.