חפש ב:

היום הבין-לאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות 3.12.2021

היום הבין-לאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות 3.12.2021

בישראל חיים כ-1,600,000 אנשים עם מוגבלות, כ-270,000 תלמידים עם מוגבלות.
המוגבלות יכולה להיות פיזית, נפשית או שכלית, קבועה או זמנית, אשר בשלה מוגבל תפקודו באופן מהותי.

נגישות מושגת כאשר אין מכשולים החוסמים את אפשרות הגישה העצמאית של כל אדם ואדם למקומות, מתקנים או מידע ללא צורך בסידורים מיוחדים.
ההשקפה שלנו כחברה היא שיש לשלב את האדם עם המוגבלות כשווה בין שווים בתוך החברה ולהבטיח לו שוויון הזדמנויות.

היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מצוין ב-3 בדצמבר מדי שנה ומוקדש להעלאת המודעות לקידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ושילובם בחברה.
יום זה יצוין במוסדות החינוך במהלך שבוע, בין התאריכים, ג' בטבת עד י' בכסלו תשפ"ב, 7-14 בדצמבר 2021.

המטרה המובהקת של שבוע זה הינה העלאה למודעות של זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ומחויבותה של החברה בישראל לזכויות אלה, המושתתות על ההכרה בעקרון השוויון, על ההכרה בערך האדם שנברא בצלם ועל עקרון כבוד הבריות (מתוך חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשע"ט.)

הנושא שנבחר השנה במיקוד על- ידי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות היינו, קידום זכויות בפרפריה החברתית ובחברה הערבית והחרדית.

הבידוד החברתי בתקופה מאתגרת זו, בה אנו נמצאים, בשל וירוס הקורונה הציב בפנינו אתגרים רבים. ביניהם חוסר באינטרקציה חברתית וחסך במפגשים חברתיים המפתחים את הכישורים הבין אישיים. דווקא בתקופה זו שהחברה כולה מגויסת לערבות הדדית, עזרה לזולת, לראיית האחר ולנתינה, חשוב שנעסוק בערכים חשובים אלו במערכת החינוך.

יום השוויון הבין לאומי לאנשים עם מוגבלות מזמן לנו הזדמנות פז לפתח אצל הילדים את הכישורים הבין אישיים, היכולת לקבל את האחר, להכיל את השונה ולגלות אמפתיה.

אנו באגף זה"ב, נגישות ואורח חיים בטוח, רואים חשיבות עליונה בעיסוק בנושא מבחינה חברתית ערכית כחלק מהעלאה למודעות, הכשרת לבבות ושינוי התודעה בקרב התלמידים, שיובילו להנגשה חברתית ערכית בכל מוסדות החינוך ולשילוב חברתי של תלמידים עם מוגבלות.
מוסדות החינוך במהלך שבוע זה הנכם מתבקשים להקדיש שיעורים בכל הכיתות בנושא. כמובן תמיד רצוי ומומלץ לקיים יום חוויתי מלא במוסד החינוכי ובו תחנות הפעלה, שיעורים בנושא בכיתה, הרצאה מעוררת השראה.

הפעילויות ומערכי השיעור מתוקשבים ומשולבים בהם סרטונים מקסימים והתנסויות חווייתיות, קיימים שיעורים ע"פ שכבות הגיל השונות: קדם יסודי, יסודי ועל יסודי.
כל המערכים הינם במצגות הפעלה לתלמידים ולכן, מותאמים גם לתקופת הקורונה וניתן לשתפם בשיעורי הזום.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.