חפש ב:

הגירה

הגירה

הגירה פנימית

העתקה של מקום מגורים באותה מדינה על ידי יחיד או קבוצה מכונה "הגירה פנימית". סוגי ההגירה הפנימית: 1. הגירה מהכפר אל העיר; 2. הגירה בין אזורים שונים באותה מדינה, לרוב מהדרום לצפון או מאזורים חקלאיים לאזורים מתועשים; 3. הגירה בתוך העיר משכונות שמעמדן החברתי-כלכלי בירידה לשכונות חדשות או מתחדשות בד בבד עם הגירה ממרכז העיר לפרבריה.

הגירה חיצונית

הגירה חיצונית, או הגירה בין מדינות, פירושה מעבר של אזרחים בין מדינות לשם התיישבות בהן לפרק זמן מסוים או לצמיתות.

מהגרי עבודה

מהגרי עבודה, או עובדים זרים, אלו אנשים העוברים למדינה אחרת לעבוד לפרנסתם. מבחינים בין הגירה לצמיתות ובין הגירה ארעית או חוזרת שבה המהגר שוהה בארץ היעד פרק זמן מוגבל ובתום תקופת העסקתו שב למולדתו.

סיבות להגירה

גורמי "דחיפה" - סיבות המביאות את האדם לעזוב את ארצו.
גורמי "משיכה" - סיבות הגורמות לבחירה בארץ היעד.
ההגירה נובעת מן הרצון לשפר את איכות החיים או למנוע פגיעה בה. הגורמים לה לרוב כלכליים ויכולים להתרחש בשל משבר בארץ המוצא, רעב המוני, בצורת ומחסור במשאבים. מניעים אחרים אפשריים הם מצב ביטחוני, לחץ ודיכוי דתי לאומי פוליטי וחברתי.
המעבר בין המדינות בדרך כלל אינו חופשי אלא מוסדר בהגבלות ובחוקים שונים המסדירים את הכניסה אליהן.
יש מדינות המגבילות את מכסת המהגרים לתחומן, דורשות להציג אישורי תעסוקה ומחיה או אוסרות כליל על הגעתם. אחרות מאפשרות הגשת בקשה לוויזה ועורכות הגרלה בין הפונים.
קנדה למשל מציעה למהגרים אליה להפקיד סכומי כסף גבוהים בבנקים בשטחה, עדות למצבם הכלכלי הטוב. המטרה למשוך כוח עבודה במקצועות נדרשים דוגמת מהנדסים ואנשי הייטק.
מדינות עשויות למכור אזרחות ודרכונים לשם העשרת המטבע המקומי שלהן. תיתכן גם מדיניות לעידוד הגירה בדומה למדיניות העלייה בישראל. מדינת ישראל נותנת אזרחות לעולים ומעניקה רשת של ביטחון סוציאלי החובקת תחומים רבים בשנים הראשונות לעלייה.

השפעת ההגירה

בתולדות האנושות נודעה להגירה חשיבות עצומה מבחינה דמוגרפית ואתנית, כלכלית חברתית ותרבותית.
ב-400 השנים האחרונות השתנו הרכבי האוכלוסייה ביבשות אמריקה, אוסטרליה, צפון אסיה ובכמה חלקים באפריקה. אלו אוכלסו בעיקר בידי אירופאים שסייעו להתרחבות משקי הארצות, להגדלת השוק הפנימי ולגידול מהיר בייצור.
ואולם בצד התמונות האלה הגירה מסיבית עלולה לגרום לחוסר במשאבים, לחבלי קליטה קשים, לאינפלציה ולאבטלה.
בתחום החברתי והתרבותי ההגירה יוצרת מפגשי תרבויות ומקרבת אורחות חיים שונים. לעתים התהליך מפרה את החברה אך לרוב הוא יוצר מתיחויות מרובות ועלול לגרום לאפליה. על המהגר להתנתק מערכי התרבות שלו מלשונו ומדפוסי החיים המקובלים עליו. התהליך לא קל אבל הוא הכרחי לשמירה על היציבות התרבותית.
מובן שכאשר מצבה החברתי-כלכלי של קבוצת מהגרים שווה לזה של תושבי מדינת היעד קל לה יותר להתגבר על הפערים. הבדלי מעמדות משמעותיים יכולים להתבטא בניצול המהגרים. מנגד, אם מצבם טוב יותר הם עשויים לגלות יחס של התנשאות כלפי התושבים הוותיקים.

 

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

סרטונים

דילמה: מהגרים - לקבל או לחסום מלהגיע?
מהגרים לקבל או לחסום
הגירה
הגירה
החלום האמריקאי
החלום האמריקאי
מבקשי מקלט
מבקשי מקלט
הגירה בעקבות בצורת
הגירה בעקבות בצורת
מפה אינטראקטיבית הממחישה את תנועת המהגרים לאירופה
המחשת תנועת המהגרים לאירופה
הגירה ועליה
הגירה ועליה
"ארץ עיר": ילדי מהגרים
"ארץ עיר": ילדי מהגרים
International Migration
International Migration
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.