דלג אל

שימושי קרקע

שימושי קרקע

את שטחי העיר נהוג לסווג לכמה סוגי שטחים עיקריים: אזורי מגורים, אזורי תעשייה ומלאכה, אזורי מסחר ומשרדים, אזורי תחבורה ושטחים פתוחים.

אזורי המגורים

אזורי המגורים מתפרסים בדרך כלל על רוב שטחי העיר. באזורים אלו ישנם בתי המגורים של תושבי העיר לצד השירותים החיוניים להם כגון גני ילדים ובתי ספר, גינות ציבוריות ומרפאות.
את אזורי המגורים אפשר לחלק לשלוש קבוצות:
שכונות המעמד הגבוה: שכונות שבהן לרוב האוכלוסייה מעמד חברתי-כלכלי גבוה ותושביהן מתגוררים ברובם במגדלי יוקרה או בבתים צמודי קרקע. באזורי מגורים אלו איכות הבנייה גבוהה וכמוה גם רמת התחזוקה ורמת השירותים הציבוריים. גם השטחים הפתוחים מטופחים. מחירי הדיור והשירותים באזור זה גבוהים.
שכונות מעמד הביניים: בשכונות אלו מתגוררת רוב האוכלוסייה בעיר. תושבי השכונות ברובם בעלי מעמד חברתי-כלכלי בינוני ומתגוררים בבנייני דירות אשר רמת תחזוקתם ואיכותם בינונית. גודלן הממוצע של הדירות הוא שלושה חדרים לדירה.
שכונות עוני: בשכונות אלו הדירות צפופות וקטנות, איכות הבנייה ירודה, ניכר מחסור בשירותים ציבוריים והשירותים הניתנים – איכותם ירודה. השטחים הפתוחים מעטים ואלו שישנם מוזנחים.

אזורי תעשייה ומלאכה

לאזורים אלו יש חשיבות של ממש בכלכלת העיר. הם תוספים שטח נרחב ומצויים בעיקר בערים שבהן התעשייה ענף כלכלי מרכזי. בשל אופיים והשטח הנדרש להם הם מצויים בדרך כלל בשולי הערים, שם זול יותר הרחק ממרכז העיר. אזורי תעשייה ומלאכה מתאפיינים בריבוי רעש, לכלוך וזיהום אוויר, ולעתים סמוך אליהם נמצאות שכונות עוני.

אזורי מסחר ומשרדים

זה מקומם של הקניונים, מרכזי הקניות והחנויות. מקומות אלו נוטים להיות נגישים כדי למשוך יותר לקוחות ובדרך כלל נמצאים קרוב למרכז העיר.
המשרדים תופסים מצדם נתח חשוב בכלכלת העיר ובחיי תושביה דוגמת בנקים, חברות ביטוח, משרדי עורכי דין, משרדי פרסום וכד'.
המשרדים יימצאו לרוב בבנייני משרדים. בערים שבהן יש מחסור במשרדים או שבעלי המשרדים ידם אינה משגת, נעשה שימוש בדירות מגורים למשרדים ביתיים. לצד אלו יש עסקים המנוהלים מבית המגורים.

אזורי תחבורה

התחבורה היא היבט חיוני בחיי העיר ולתשתיותיה נדרשים שטחים רבים. בתשתיות התחבורה: כבישים, מגרשי חנייה, מסילות רכבת, תחנות אוטובוסים, תחנות רכבות, נמלי תעופה, נמלי ים וכיו"ב.

שטחים פתוחים

שטח לא בנוי נחשב שטח פתוח. החוק כולל בקטגוריה זו שטחי שמורות טבע וגנים לאומיים, יערות, שטחים חקלאיים ושטחי בור. שמירה על שטחים פתוחים היא סוגיה בשמירת איכות הסביבה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

יישובים כפריים בעולם משתנה
יישובים כפריים בעולם משתנה
תחומי דעת: גאוגרפיה - אדם וסביבה

יחידה זו עוסקת במאפיינים של ההתיישבות במרחב הכפרי ובהבדלים בינה ובין ההתיישבות במרחב העירוני.
בחינת היישובים הכפריים לעומת היישובים העירוניים תתייחס בעיקר לסדר הגודל של היישוב ולגורמים למיקומו במרחב.
נוסף על כך, נבדוק את מבנה הכפר, את כלכלתו ואת הרכב האוכלוסייה בו. כמו כן נתמקד בשינויים שחלים במרחב הכפרי: במדינות המפותחות לעומת המדינות המתפתחות.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי

סרטונים

יישוב עירוני
יישוב עירוני
יישוב כפרי
יישוב כפרי
שימושי קרקע
שימושי קרקע
על יתרונות הצפיפות העירונית ועקרונות לתכנון עירוני
על יתרונות הצפיפות העירונית
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.