חפש ב:

אימפריאליזם

אימפריאליזם

אימפריאליזם היא שיטה מדינית הדוגלת בהרחבת שטח השלטון של המדינה, במטרה להגדיל את כוחה ואת עושרה על ידי השתלטות על ארצות אחרות וניצול משאביהן והעמים השוכנים בהם.

כבר מן המאה החמש עשרה השתלטו מדינות אירופה ובהן ספרד, פורטוגל, בריטניה וצרפת, על אזורים מעבר לים- בעיקר באמריקה, אך גם בדרום מזרח אסיה, והקימו בהן מושבות, קולוניות. להשתלטות על שטחים במחצית השנייה של המאה התשע עשרה יש מאפיינים חדשים: הצטרפו אליה עוד מדינות אירופיות (דוגמת איטליה, גרמניה ובלגיה) וגם מדינות שאינן אירופיות (דוגמת ארצות הברית ויפן), יעדי ההשתלטות היו בעיקר שטחים באפריקה ובאסיה והמדינות התחרו זו בזו בהשתלטות עליהם. תהליך זה מכונה "המירוץ האימפריאליסטי". קצב ההשתלטות היה כה מהיר, עד שלקראת סוף המאה הזאת חלקים גדולים מאסיה וכמעט כל אפריקה היו בשליטתן של מדינות אירופיות.

במסגרת האימפריאליזם שלט מיעוט אירופי בשם מדינתו על התושבים המקומיים ושלטונו היה שלטון מפלה ומנצל: לתושבים לא היו זכויות אזרח, וכל פעולת התנגדות דוכאה בכוח ובאכזריות. המדינה האימפריאליסטית השתלטה על חומרי הגלם באזור, ניצלה את התושבים המקומיים וראתה בהם כוח עבודה זול.

יחידה זו עוסקת בנושאים הבאים:
1. השתלטותן של מדינות אירופה על אפריקה והמזרח הרחוק;
2. מאפייני התרבות הקולוניאלית באפריקה;
3. האימפריאליזם במזרח (מפגש בין מזרח למערב באסיה);
4. יהודי צפון אפריקה נוכח האימפריאליזם הצרפתי;
5. השינויים בחברה היהודית בצפון אפריקה: השינויים במעמד החוקי- משפטי של היהודים, חוק כרמיה באלג'יר, תהליכי מודרניזציה ועיור בקרב יהודי צפון אפריקה.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.