דלג אל

אימפריאליזם

אימפריאליזם

השתלטות מדינות אירופה על אפריקה והמזרח הרחוק בתוך 4 שעות.

ביחידה זו:

1 .מאפייני התרבות הקולוניאלית באפריקה

2 .אימפריאליזם במזרח – מפגש בין מזרח למערב באסיה

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

חזרה לראש הדף
אימפריאליזם וקולוניאליזם
אימפריאליזם וקולוניאליזם
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

במהלך המאה ה־19 ובראשית המאה העשרים הגיע לשיאו הפרויקט האימפריאליסטי והקולוניאלי שהובילו מדינות אירופה. בפרויקט זה השתלטו מדינות אירופה על רוב השטח והאוכלוסייה של היבשות אסיה ואפריקה, שלטו באזורים אלו וניצלו את אוצרות הטבע וכוח האדם המקומי לטובתן. ביחידה זו נעמוד על המניעים לאימפריאליזם ולקולוניאליזם, על דרכי התפשטותם וניהולם ועל צורות ההתמודדות של הכובשים האירופאים מזה והאוכלוסיות באזורים שנכבשו מזה עם המציאות האימפריאליסטית ועם המפגש הבין־תרבותי שהיה כרוך בה.

ליחידת ההוראה
יהודי צפון אפריקה תחת שלטון צרפת
יהודי צפון אפריקה תחת שלטון צרפת
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

יחידה זו עוסקת בשינויים שחלו בקרב היהודים בצפון אפריקה בעקבות השתלטות הקולוניאליזם הצרפתי על אזורם. במהלך הלמידה נתוודע לחיי היהודים בצפון אפריקה בתקופה הקדם־קולוניאלית, נכיר את עקרונות המשטר הקולוניאלי הצרפתי ואת האופן שבו השפיעה המדיניות הצרפתית על יחסי היהודים והמוסלמים באזורים שנשלטו בידי הצרפתים בצפון אפריקה (מרוקו, טוניסיה ואלג'יריה). ביחידה נבחן גם את אפשרויות הזהות שנפתחו ליהודים בעקבות מדיניות זו וכן נלמד על גורלם של היהודים בצפון אפריקה לקראת סוף עידן הקולוניאליזם וקבלת עצמאותן של מדינות צפון אפריקה.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.