דלג אל

המהפכה התעשייתית

המהפכה התעשייתית

המהפכה תעשייתית היא תהליך איטי והדרגתי של מעבר משיטת ייצור ידנית לשיטת ייצור ממוכנת ותעשייתית. המהפכה התעשייתית החלה בסוף המאה ה-18 באנגליה ובמהלך המאה ה-19 התפשטה למדינות נוספות.

תחילתו של תהליך התיעוש בשימוש בקיטור כמקור אנרגיה להנעת מנועים בתעשייה ובתחבורה, אך השפעתו חוללה שינויים מהפכניים בכל תחומי החיים. עד אז הכלכלה הייתה מבוססת על עבודת אדמה ועבודת כפיים, ויכולת הייצור הייתה מוגבלת. בעקבות התיעוש החלה הכלכלה להתבסס על ייצור תעשייתי בכמויות גדולות בעזרת מכונות. שינויים מרחיקי לכת התחוללו בתחומים רבים: בתחבורה (רכבות), בחקלאות (חקלאות ממוכנת), בתהליך העיור (מעבר מהכפר לעיר וגידול מהיר במספר הערים), בכלכלה (גידול בכמות סחורות, בנקים, אשראי ובורסה) במדע, בטכנולוגיה, וגם בריבוד החברתי (הפרולטריון והקפיטליסט) ובתרבות.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

יחידות הוראה מתוקשבות

המהפכה התעשייתית
המהפכה התעשייתית
תחומי דעת: היסטוריה ממלכתי

המהפכה התעשייתית חוללה שינויים פורצי דרך בתחומי חיים רבים: המצאות רבות שהתבססו על מנוע הקיטור אפשרו את התיעוש הגדול; שינויים בחקלאות והתפתחות טכנולוגית מהירה השפיעו על אופיו של הייצור הכלכלי בעולם ושינו את אורח החיים של עשרות מיליוני בני אדם. מספר הערים גדל, וכך גם האוכלוסייה שחיה בהן, ולכן גבר הביקוש במסחר. הייצור שהתפתח בערים פיתח את הכלכלה. בעקבות זאת החלה האנושות להאמין שהיא צועדת קדימה אל עתיד טוב יותר ממה שידעה עד אז.
ביחידה זו נבחן את שינויי העומק שיצרה המהפכה התעשייתית בהיבטים חברתיים וכלכליים ואת השלכותיה גם על המציאות של ימינו.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי

סרטונים

היה היה פרק 23 : אביב העמים
היה היה פרק 23 : אביב העמים
תהליך העיור
תהליך העיור
טרם המהפכה התעשייתית
טרם המהפכה התעשייתית
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.