דלג אל

הצהרת נגישות

הוראה והערכה של כתיבה

חזרה

מבדקי כתיבה

מבדקי כתיבה

מבדק הכתיבה הוא כלי פנימי להערכה מעצבת שנועד לתת למורה תמונה רחבה ומעמיקה של התפתחות יכולות הכתיבה של התלמידים במשך שנות הלימודים.
באמצעות המבדק המורה תוכל להמשיך ולעקוב אחר התפתחות הכתיבה של התלמידים, לכוון את תהליכי ההוראה ולבנות תוכנית לכל אחד מהתלמידים ולכיתה כולה, כדי לשפר ולקדם את מיומנות הכתיבה שלהם.

עֶרְכָּה לעידוד כתיבה בעקבות קריאת טקסט- לכיתות ד'-ה'

עֶרְכָּה לעידוד כתיבה בעקבות קריאת טקסט- לכיתות ד'-ה'

ערכת הכתיבה היא כלי המאפשר קריאה חוזרת של טקסטים קצרים עד להבנתם ולכתיבתם באופן חופשי. לאחר כל קריאה התלמיד נדרש לפעולה אחרת של שחזור הטקסט: כתיבת האירועים החשובים לפי הסדר, השלמת מילים חסרות ("קלוז"), השלמת חלקי משפטים חסרים, וכתיבת הקטע מתוך הזיכרון.

הטקסטים הם מסוגות שונות :טקסטים מידעיים, טקסטים טיעוניים וכתבות. הטקסטים נבחרו לערכה מאחר שהם קצרים, מעניינים ועשירים מבחינה תוכנית ומבחינה לשונית.

* הערכה פותחה ע"י ראמ"ה

הוא מספק עוגן לתלמיד ולמורה במעבר מקריאה לכתיבה. התלמיד אינו "מוצף" בראשית התהליך בדרישה לייצר טקסט שהוא גם חדש ואינפורמטיבי וגם תקין מבחינה לשונית.
התרשים והקלוזים מדגימים מהו מבנה טוב של טקסט ומהו ניסוח תקין.
בנוסף, הם יוצרים מצב שבו התלמיד נדרש לקרוא יותר מפעם אחת הן את הטקסט המקורי והן את טקסט המטרה ולספק כתיבה ממוקדת ומצומצמת בהקשרים האלה.
ערכה זו היא בחזקת שלב א' של הוראת הכתיבה, והיא מתאימה לביצוע באמצע בית הספר היסודי, בזמן שבו התלמידים כבר שולטים דיים במערכת האורתוגרפית כדי לכתוב ולקרוא, ואפשר לסייע להם ללמוד לכתוב ,כדי שיוכלו להמשיך וללמוד בעזרת כתיבה.​

הערכה כוללת 12 יחידות הוראה-למידה המיועדות לתלמידים, וכן מחוונים למורים.

כל יחידה מורכבת מחמישה שלבים:

  1. קריאה של הטקסט
  2. מיפוי הטקסט באמצעות תרשים זרימה
  3. השלמה של מילים מן הטקסט (קלוז)
  4. השלמה של צירופים מורחבים מן הטקסט (קלוז מורחב)
  5. כתיבה שמטרתה שחזור של הטקסט במלואו.

ארבעת השלבים הראשונים הם אבני הדרך לביצוע השלב החמישי והמרכזי: שחזור הטקסט על-ידי התלמיד (ללא הסתמכות על הטקסט המקורי).

אולי תתעניינו גם ב...

מן המחקר אל הכיתה
מן המחקר אל הכיתה - ידע מקצועי ודידקטי בהוראת העברית: חינוך לשוני
עידוד הקריאה
קריאה מרובה קשורה להישגים לימודיים, להרחבת הדעת, לעושר לשוני ויש לה תרומה להבנה חברתית ורווחה רגשית. לאור חשיבות הקריאה, האתגר העומד בפנינו כמורים הוא לעודד ...
אוריינות בגיל הרך
אוריינות בגיל הרך - ידע מקצועי ודידקטי בהוראת העברית: חינוך לשוני
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.