דלג אל

הצהרת נגישות

עידוד הקריאה

חזרה
עידוד הקריאה

קריאה מרובה קשורה להישגים לימודיים, להרחבת הדעת, לעושר לשוני ויש לה תרומה להבנה חברתית ורווחה רגשית. לאור חשיבות הקריאה, האתגר העומד בפנינו כמורים הוא לעודד את התלמידים לקרוא מתוך שמחה ולקדם בכיתה שיח ספרותי משמעותי מסביב לספרים.

לפניכם תוכניות שונות לעידוד הקריאה בבית הספר, בספריה ובבית.​

חזרה לראש הדף

מצעד הספרים

מצעד הספרים

מצעד הספרים" הוא מיזם שאותו מובילה המחלקה לספריות בתי ספר במינהל הפדגוגי במשרד החינוך, המעודד תלמידים מכיתות א'-י"ב לקרוא ספרים נבחרים, להשתתף בפעילויות סביב הקריאה ולהצביע עבור הספר האהוב עליהם ביותר בכל שנה. רשימות הספרים מתפרסות בכל שנה בתחילת השנה, והן כוללות ספרים נבחרים חדשים וותיקים שנבחרו בקפידה בידי ועדה מסודרת של מומחים בתחום.

חזרה לראש הדף

שמחת הקריאה

שמחת הקריאה

עיקרה של תכנית "שמחת הקריאה" היא קריאה מונחית של ספרים טובים במסגרת שיעורי העברית. התכנית נועדה לטפח את אהבת הספר, לעודד קריאה ולעורר שיח על אודות הספרים ועל המסרים העולים מהם. התכנית כוללת הצעות למערכי שיעור וכן חומרי עזר נוספים המאפשרים למורה לעבוד עם הכיתה השלמה או עם קבוצת תלמידים.

חזרה לראש הדף

חדשון לילדים

החדשון  לילדים הוא עיתון מקוון, המתפרסם אחת לשבוע בימי רביעי  ומיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד'-ו'. בחדשון ידיעות  מעובדות לילדים וכן כתבות בנושאים שעלו בחדשות.

החדשון כתוב בעברית קלה ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין. התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה.
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים. החדשון מיועד גם לקריאה בבית עם ההורים, במטרה לעודד שיח אורייני ומעורבות בנושאים שעל הפרק.

החדשון לילדים נמצא במרחב הפדגוגי של פורטל עובדי הוראה.

מתחת לידיעות נמצאות המלצות לשיחה ולפעילות בעקבות הקריאה.

חזרה לראש הדף

ספריית פיג'מה

ספריית פיג'מה

ספריית פיג'מה היא תכנית שמטרתה להנחיל לילדים אהבה לקריאה ולספרים ולעודד דיון בערכים ובמורשת יהודית-ישראלית בחיק המשפחה ובמסגרת החינוכית. התכנית נוסדה על ידי קרן גרינספון ישראל, והיא פועלת בשיתוף פעולה עם משרד החינוך. ספריית פיג'מה מעניקה למאות אלפי ילדים מגיל הגן עד כיתה ב' ספרים איכותיים בעלי זיקה לערכים ולמורשת ויוצרת מכנה משותף תרבותי רחב בין ילדים ומשפחות בישראל.
הספרים כוללים הצעות לפעילויות משותפות של הילדים עם ההורים, המיועדות להעמקת ההבנה של הערכים הטמונים בספר. נוסף על חוויית הקריאה, המפגש עם הספרים מעניק הזדמנות לשיח משפחתי ערכי ולפעילות מגבשת ומהנה. הספרים מגיעים לגנים ולבתי הספר, הצוות החינוכי מציג את ספר החודש לילדים, ולאחר פעילות יצירתית וחוויתית סביבו כל ילד מקבל עותק הביתה, שי לספריית המשפחה.
ספריית פיג'מה פועלת בגנים ובבתי הספר בחינוך הממלכתי, הממלכתי-דתי, ובחינוך המיוחד והספרים מאושרים על ידי הפיקוח הממלכתי והממלכתי דתי במשרד החינוך.

אולי תתעניינו גם ב...

קידום הבנת הנקרא
קידום הבנת הנקרא - ידע מקצועי ודידקטי בהוראת העברית: חינוך לשוני
הוראת הספרות
הוראת הספרות - ידע מקצועי ודידקטי בהוראת העברית: חינוך לשוני
הוראת הכתיבה
הוראת הכתיבה - ידע מקצועי ודידקטי בהוראת העברית: חינוך לשוני
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.