חפש ב:

חַדְשוֹן לילדים

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בעברית קלה ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר עורכת החדשון לילדים

חדשון 2 בדצמבר

התיכוניסטים חזרו ללמוד

התיכוניסטים חזרו ללמוד

כ-400 אלף תלמידי כיתות י'-י"ב חזרו ביום ראשון לבתי הספר. הראל הרוש, תלמיד כיתה י"ב במקיף א' בבאר שבע, סיפר על התְחוּשׁוֹת שאחזו בו בימים האחרונים: "אני מאוד שמח לחזור לבית הספר. היינו המון זמן בבית. נמאס מהלימודים בזום, קשה ללמוד כך. ממש התגעגענו".
גם נאור אילוז, תלמיד כיתה י"ב בגימנסיה העברית ירושלים, בֵּירֵךְ על החזרה ללימודים: "הלמידה פָּנים אֶל פָּנים הרבה יותר קלה וטובה. אי אפשר להמשיך ללמוד מהבית".
שר החינוך, יואב גלנט, בירך את התלמידים ואת צִוְותֵי הַחִינוךְ: "זה יום חג עבור כל תלמידי י'-י"ב. אני מקווה שבשבוע הבא נחזיר באותו אופן גם את חטיבת הביניים ונגיע למצב שמערכת החינוך פועלת". עוד אמר השר כי חזרה זו תתאפשר רק בהתאם לנתוני התַחְלוּאָה. הכול תלוי בכך שהציבור יקפיד על ההנחיות.

תְחוּשׁוֹת – הרְגשות.
תַחְלוּאָה – המידה שבה קיימת מחלה בקרב הציבור.

לינוי אשרם אלופת אירופה

לינוי אשרם אלופת אירופה

לינוי אשרם זכתה השבוע במדליית זהב באליפות אירופה בהתעמלות אומנותית בְּקָטֵגוֹרְיַת הקְרַב רַב. זה אחד ההישגים היפים של אשרם. היא כבר זכתה במדליות זהב באליפות אירופה בשנה שעברה במקצועות פַּרְטָנִיים – כדור וְאַלות, אבל מעולם לא בקְרַב רַב, שהיא התחרות החשובה ביותר בהתעמלות האומנותית.
לאחר התחרות אמרה אשרם: "חיכיתי לתחרות הזו הרבה זמן כי מה זה ספורטאי בלי תחרות. הייתה רמה מאוד גבוהה באליפות הזו". לינוי בת ה-21 נחשבת לאחת התקְווֹת הגדולות של ישראל לזכִייה במדליה באולימפיאדת טוקיו ב-2021.
אשרם נולדה וגדלה בראשון לציון. היא החלה להתאמן בהתעמלות אומנותית בגיל 7, והשתתפה בתחרויות בין-לאומיות מאז שהייתה בת 12.

קְרַב רַב - שם כולל לתחרויות ספורט המורכבות ממספר תחרויות נפרדות.
אַלות – מקלות.

אֱמוּנוֹת של חורף

אֱמוּנוֹת של חורף

במשך שנים רבות הִשְׁתרְשׁוּ לא מעט הַנחוֹת יסוד וֶאֱמוּנוֹת על החורף. אבל האם הכול באמת נכון?
האם הטענה כי "בחורף אנחנו יְשֵׁנִים יותר זמן" היא נכונה? התשובה היא - כן. "השינה וזמן הָעֵרָנוּת שלנו מושְׁפָּעִים במהלך השנה מֵאורֶךְ שעות האור ומֵאורֶךְ שעות החושך. בחורף יש יותר שעות חושך, ולכן אנחנו ישנים יותר", אמר פרופ' ירון דגן, מומחה ברפואת שינה.
האם הטענה כי "אסור בחורף ללכת יחפים או לצאת בשיער רטוב" היא נכונה? התשובה היא - לא. " כְּדֵי לחלות אנחנו צריכים להיחָשֵׂף לווירוס או לחיידק שיגרום למחלה", הסביר ד"ר עודד מזור, מומחה ברפואת משפחה, והוסיף: "מחלות החורף עלולות להגיע בעיקר מִמַגע עם אנשים שחלו בהן. כל שאר הגורמים, כמו ללכת יחפים או לצאת עם שיער רטוב מהבית, הם רק אמונות".

הִשְׁתרְשׁוּ – התחזקו.
מַגע – נגיעה.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.