חפש ב:

חַדְשוֹן לילדים

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בעברית קלה ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר עורכת החדשון לילדים

חדשון 16 בספטמבר

חגי תשרי בְּצֵל מגפת הקורונה

חגי תשרי בְּצֵל מגפת הקורונה

חגי תשרי הַממַשְׁמְשִׁים ובאים צפויים להיות שונים מכל מה שהיכרנו בעבר, בגלל מגפת הקורונה.

הממשלה הֶחליטה לְהָטִיל סֶגֶר כללי בחגי תשרי. הסֶגֶר יתחיל ביום שישי, ערב ראש השנה, ויִימשך שלושה שבועות לפחות, עד למוחֳרָת שמחת תורה. במהלך התקופה הזאת העבודה תהיה במתכונֶת מְצומצֶמֶת. יִיסָגרו החנויות, הקניונים, המסעדות, בתי המלון, הצימרים, המִספרות, חדרי הכושר ובריכות השְׂחִייָה, אבל הסופרמרקטים יהיו פתוחים. לא יהיו לימודים בבתי הספר ובגני הילדים, לְמַעֵט החינוך המיוחד וכפרי הנוער.

 

ממַשְׁמְשִׁים ובאים – מתקרבים.

לְמַעֵט -  חוץ מ-

נחתמו הֶסכמי שלום עם איחוד האמירויות ובחריין

נחתמו הֶסכמי שלום עם איחוד האמירויות ובחריין

ביום שלישי בערב נערך טקס חתימת הסכם שלום עם איחוד האמירויות והצהרת שלום עם בחריין. איחוד האמירויות ובחרין הן מדינות ערביות-מוסלמיות,  השוכנות באזור המפרץ הפרסי. הטקס נערך בבית הלבן, שהוא המעון הרשמי של נשיא  ארצות הברית.

במעמד החתימות השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, מהצד הישראלי, וכן שר החוץ של איחוד האמירויות ושר החוץ של בחריין – וזאת לצד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שהוביל להסכם זה. ההֶסכם קיבל את השם "הסכם אברהם" על שמו של אברהם אבינו, הדמות המקשרת בין הדתות.

במהלך הערב הודיע טראמפ כי מדינות מוסלמיות נוספות יְכוֹנְנוּ בעתיד הקרוב יחסים עם ישראל.

 

יְכוֹנְנו – יִיצרו, יְיַסדו.

חוקרים גילו עֵדוּת אֶפְשָׁרִית לחיים על כוכב הלכת נוגה

חוקרים גילו עֵדוּת אֶפְשָׁרִית לחיים על כוכב הלכת נוגה

מֵאָז יצא לראשונה האדם לחלל, החיפוש אחר חיים במֶרְחָבִים העצומים של מערכת השמש הפך לגוּלַת הַכּוֹתֶרֶת של חֵקֶר החלל. האפשרות למצוא סביבות חדשות ולפגוש ביצורים שטרם היכרנו עוררה התלהבות בקרב חובבי המדע. ואכן, בָּעֲשׂוֹרִים האחרונים השקיעו מאמץ גדול בניסיון לחפש עֵדוּיוֹת לחיים על פני כוכבי לכת כמו מאדים, צדק ושבתאי.

השבוע הודיעו חוֹקְרִים כי גילו עֵדות אפשרית לקיום של חיים על כוכב הלכת נוגה, שהוא כוכב הלכת הקרוב ביותר אלינו. לא מדובר על חיים על פני הקרקע כי שם אי אפשר לחיות. הטמפרטורות גבוהות עד כדי כך שאפילו עוֹפֶרֶת הופכת לנוזל. מדובר על חיים במַעֲטֶפֶת שמקיפה את כוכב הלכת נוגה. שם יש תנאי חום נוחים עבור התפתחות חיים. צוות המדענים הצליח לזהות במעטפת כוכב נוגה גז מסוג פוסְפִין, שנחשב כגז הקשור באופן כמעט ישיר להִימצאות חיים.

 

גוּלַת הַכּוֹתֶרֶתהדבר המרשים ביותר.

עֲשׂוֹרִיםיחידות של עשר שנים.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.