דלג אל

חַדְשוֹן לילדים

חזרה לראש הדף

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בשפה המותאמת לילדים ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר כותבת ועורכת החדשון לילדים

חדשון 11 בינואר 2023, י"ח בטבת תשפ"ג

חזרה לראש הדף
יום השפה העברית תשפ"ג

ממשלת ישראל קבעה את כ"א בטבת, יום הולדתו של אליעזר בן יהודה מְחַיה השפה העברית, ל"יום השפה העברית"; זאת במטרה לקדם ולחזק את מַעֲמָדָה של השפה העברית בישראל וּבְרַחֲבֵי הָעוֹלָם.

ביום זה נֶעֱרָכִים כְּנָסִים, פְּעִילוּיוֹת וְאֵירוּעִים העוסקים כולם בשפה העברית כְּחֵלֶק מהרצון לְהַעֲלוֹת אֶת קַרְנָה של השפה העברית, לבסס את מַעֲמָדָה, ואף לְעוֹדֵד אֶת הֶמְשֵׁךְ מֶחְקָרָה.

יום השפה העברית מצוין במערכת החינוך וגם בצה"ל.  במהלך יום זה מועֳנָק פרס ראש הממשלה ללשון העברית לתורמים תרומה ניכרת לחיזוקה ולביסוסה של השפה העברית.

השנה, כ"א בטבת חל בשבת ולכן נחגוג את יום העברית ביום חמישי, י"ט בטבת, 12 בינואר. יום העברית יתקיים השנה בסימן 100 שנה למותו של אליעזר בן־יהודה. בן יהודה חשב כי כמו שהיהודים יכולים להיות עַם חַי באמת רק בְּשׁובָם לארץ האבות,  כך הם יכולים להיות עַם חַי רק בְּשׁובָם ללשון העברית, לא רק בכתיבה אלא גם בדיבור.

 

לְהַעֲלוֹת אֶת קַרְנָה – לשפר את מעמדה.

לקראת ט"ו בשבט - שמות בַּצַמֶרֶת

הישראלים אוהבים לקרוא לילדיהם בשמות של עצים. בפרויקט מיוחד לכבוד ט"ו בשבט, חג האילנות, שיחול בתחילת החודש הבא, פִּרְסְמָה הקרן הקיימת לישראל את שמות העצים הַנְפוֹצִים ביותר שניתנו לילדי ישראל מאז קוּם המדינה.

בקרב נשים: למקום הראשון הגיע השם "תמר", על שם עץ התמר, ולמקום השני הגיע השם "אלה", על שם העץ. בהמשך הרשימה: "הדס", "רותם", "אילנה", "איריס" ו"שקד".

בקרב הבנים: השם הנפוץ ביותר הוא "אלון", על שם העץ האופייני כל כך לנוף הארץ-ישראלי. למקום השני הגיע השם "אורן". בהמשך הרשימה: "אילן", "ארז", "רותם", "שקד", "מור".

"השמות מהטבע מְעִידִים על החיבור החזק שלנו לסביבה שבה אנו חיים ולהיסטוריה שלנו", הסביר אהרון בר, מנהל אגף פדגוגיה בקרן קיימת לישראל.

 

נְפוֹצִים – שיש רבים כמותם, אינם נדירים.

מֶחְקָר מְעוֹדֵד: החור בְּשִׁכְבַת הָאוֹזוֹן מִתְכַּוֵוץ

חדשות טובות לכדור הארץ: מחקר שנערך על-ידי האו"ם מצא כי שִׁכְבַת הָאוֹזוֹן, השומרת על כדור הארץ מפני קרינה מסוכנת, מראה סימני הִתְאוֹשְׁשׁוּת ראשונים לאחר שנים רבות. לפי מדענים, החור שמעל יבשת אנטארקטיקה ייעלם בעוד כ-43 שנה – כלומר בשנת 2066.

המומחים מעריכים כי הפעולה הבין-לאומית המשותפת נגד גזים רעילים הובילה לשיפור המצב הסביבתי. פעילי איכות סביבה ברחבי העולם בירכו על המאמצים לפעול לסגירת החור באוזון.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.