חפש ב:

חַדְשוֹן לילדים

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בשפה המותאמת לילדים ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר עורכת החדשון לילדים

חדשון 3 במרץ 2021, י"ט אדר תשפ"א

המֶמשלה הֶחליטה: מיום ראשון – לימודים גם בכיתות ז-י

המֶמשלה הֶחליטה: מיום ראשון – לימודים גם בכיתות ז-י

הממשלה הֶחליטה על שוּרה של הֲקָלוֹת נוסָפות במגְִבְּלות הקורונה. הן יִיכָּנסו לתוֹקֶף ביום ראשון. במסגרת ההחלטה הזאת תלמידי כיתות ז-י, יישובים שבהם הַתחְלוּאָה בקורונה נמוכה, חזרו ללמוד בכיתות אחרי חודשים רבים בבית.

שר החינוך יואב גלנט הודיע על רְצוֹנוֹ להחזיר את תלמידי חטיבות הביניים ללימודים עוד השבוע, אולם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סיכם עם שר הבריאות, יולי אדלשטיין, כי תלמידים אלה יָשׁוּבוּ  לבתי הספר רק ביום ראשון הקרוב בְּהֶתְאֵם לְהַמְלָצַת משרד הבריאות.

 

יִיכָּנסו לתוֹקֶף – יתחילו להתקיים.

תחְלוּאָה - המידה של המחלה באוכלוסייה.

צַב השעה: בית החולים לְצַבִּים שבו מנסים להציל את בעלי החיים שנפגעו מהזפת

צַב השעה: בית החולים לְצַבִּים שבו מנסים להציל את בעלי החיים שנפגעו מהזפת

אֵירוּעַ הזיהום החמור, שבו טוֹנוֹת של נפט כִּיסוּ את חופי הים בזפת, לא רק פָּגַע בחופים, אֶלא גם בבעלי החיים. עשרות צבי ים נמצאו בתוך גושֵׁי זפת.

במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים התקבלו עֶשְׂרוֹת צַבִּים לטיפול רפואי דחוף. "כל כמה שעות הגיע צב. 11 צבים ביום אחד – זו כמות מטורפת. הצבים בקושי נָשְׁמוּ, הֵבַנו שאנחנו נכנסים לאירוע מאוד גדול", סיפר ד"ר יניב לוי, מנהל המרכז, והוסיף: " הַצַּבִּים יכולים לחיות 100-70שנה, אולי אפילו יותר. לְצַעֲרֵנוּ, החיים שלהם מתקצרים בגלל מִפְגעי הָאָדָם לְמִינֵיהֶם". ד"ר לוי מעריך שתוך חודש הם יבריאו ויחזרו לים.

נורית זרחי היא כַּלת פְּרַס ישראל לְסִפְרוּת וְשִׁירָה תשפ"א

נורית זרחי היא כַּלת פְּרַס ישראל לְסִפְרוּת וְשִׁירָה תשפ"א

פְּרַס ישראל הוא פרס שמעניקה מדינת ישראל על הצטיינות בתחום מסוים. את הפרס מעניקים לזוכים ביום העצמאות בטקס מַמְלַכְתי בהשתתפות רָאשֵׁי המדינה.  

כַּלת פרס ישראל לספרות לשנת תשפ"א היא המשוררת והסופרת נורית זרחי. זרחי מְפַרְסֶמֶת ספרים במשך לְמַעְלָה מחמישים שנה. בְּמַהֲלַךְ השנים רָאוּ אוֹר יותר מ-120 ספרים שלה: ספרי שירה, סיפורים, ובעיקר ספרי ילדים. הכתיבה שלה מִתְאַפְיֶינֶת בשפה יִיחוּדִית ובחירה מְקוֹרִית של נושאים. ספריה של זרחי תורגמו לשפות רבות וחלק משירֶיהָ הולְחֲנוּ. היא גם זכתה בפרסים סִפְרוּתִיים רבים.

זרחי, בת ה-79 מִתְגוררת כיום בגבעתיים והיא בִּיתו של הסופר ישראל זרחי. היא נולדה בירושלים ובגיל שש הִתְייתמָה מֵאָבִיהָ. לאחר מותו עברה זרחי לקיבוץ גבַע יחד עם אִימא שלה שהייתה מורה. מאוחר יותר עברה לקיבוץ עין חרוד. לאחר שירותה הצבאי היא למדה באוניברסיטה העברית ועבדה כעיתונאית וּכְמַרְצֶה לְסִפְרוּת באוניברסיטת בן גוריון.

"אני מופתעת ומאוד מאוד מתרגשת", אמרה זרחי כששמעה על זְכִייתה. "מעולם לא חשבתי שאזכה. אבל ההפתעה נעימה וזה מאוד מְרַגש אותי", הוסיפה.  

 

יִיחוּדִית – שאופיינית רק לה.

מְקוֹרִית - שאינה מושפעת מאחרים.

הולְחֲנוּ – חוברה להם מנגינה.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.