דלג אל

הצהרת נגישות

חַדְשוֹן לילדים

חזרה לראש הדף

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בשפה המותאמת לילדים ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר כותבת ועורכת החדשון לילדים

חזרה לראש הדף

חדשון 29 במרץ 2023, ז' בניסן תשפ"ג

ישראל עברה לשעון קיץ

בסוף השבוע שעבר, בלילה שבין חמישי לשישי, עברה ישראל לִשְׁעוֹן קַיִץ.  בשעה 02:00 בלילה הוּזְזוּ מְחוגי השעון שעה אחת קדימה לשעה 03:00. בַּמַעֲבָר הַזֶּה אנחנו אומְנָם ישנים שעה פחות, אך מַרְוִויחִים עוד שעת אור בערב. שעון הקיץ יסתיים ב-29 באוקטובר, עוד כחצי שנה. בסך הכול ימנה שעון הקיץ 219 ימים בישראל.

בשל הַיִתְרוֹנוֹת הַגְלוּמִים בשעון קיץ, וכתוצאה משעות אור רבות יותר, רבים תומכים בְּהַנְהָגָתוֹ למשך כל השנה. אם ייעשה שימוש כזה בשעון הקיץ, צפוי שיפור בהספקי העבודה וגם גידול במכירות בענף הבילוי והפנאי. עוד אומרים התומכים כי שעון החורף מקצר את הזמן של הורים עם ילדיהם, מַגְבִּיר את הסיכון לתאונות דרכים עֵקֶב נְהִיגָה ממושכת יותר בשעות החשיכה, וּמְיַיקר את ההוצאות של המדינה במאות מיליוני שקלים.

 

הַגְלוּמִים – הנמצאים.

בְּהַנְהָגָתוֹ – בכך שיהיה מִנהָג.

ישראל שיגרה לַוְויָין לחלל

ישראל שיגרה לחלל את הַלַוְויָין "אופק 13". השיגור בוצע ממרכז הארץ, ותושבים באזור דיווחו כי שמעו את קול הַמַשְׁגר.

"אופק 13" הוא לוויין ריגול בעל יְכוֹלוֹת מתקדמות. עם כניסתו למסלול סביב כדור הארץ הוא יעבור סדרת בדיקות כדי לְאַמֵת את תקינותו ואת רמת ביצועיו. את הפיתוח של הלוויין מוביל משרד הביטחון.

שיגור לוויין התצפית הישראלי הראשון, "אופק 1", הִתְרַחֵשׁ לפני 35 שנים.

 

מַשְׁגר – מכשיר לשיגור כלים.

לְאַמֵת- לאשר.

התנ"ך העתיק ביותר נֶחֱשַׂף לַצִיבּוּר בישראל

ספר התנ"ך העתיק ביותר, שֶׁהִשְׁתַמֵר כמעט בִּשְׁלֵמוּתוֹ עד ימינו, מוצג בישראל למשך שבוע בלבד ב"אנו – מוזיאון העם היהודי" בתל אביב.

התנ"ך הזה, הַמְכונֶה בשם "כֶּתֶר שָׂשׂוֹן", מכיל את כל 24 ספרי התנ"ך, חוץ מ-12 דפים חסרים. מעריכים שֶׁשווְיוֹ נע בין 50-30 מיליון דולר.

בִּמְרוּצַת ההיסטוריה הוא החליף ידיים פעמים רבות. הַכִּינוּי "כתר ששון" הוא על שם דוד סלימאן ששון, שהיה אחד מִבְּעָלָיו החשובים. הספר יגיע למכירה פומְבִּית בארצות הברית בחודש מאי, וזאת מִיָדָיו של יעקב ספרא.

דפי הספר עשויים עור. כל דף כתוב משני צדדיו. צורה זו היא חסכונית לעומת צורת המגילה. לצורה זו יתרון נוסף לעומת הגלִילָה של המגילה: יש אפשרות לדפדף בו ולעבור בקלות ממקום למקום.

 

שווְיוֹ – מחירו, ערכו.

מכירה פומְבִּית – מכירה לפני קהל למי שמציע את המחיר הגבוה ביותר.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.