דלג אל

חַדְשוֹן לילדים

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בשפה המותאמת לילדים ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר כותבת ועורכת החדשון לילדים

חדשון 21 בספטמבר 2022, כ"ה אלול תשפ"ב

חגי תשרי ודבש לְעוֹלָם יֵלְכוּ יַחְדָיו

חגי תשרי ודבש לְעוֹלָם יֵלְכוּ יַחְדָיו

שולחן חגי תשרי לְעוֹלָם יִתְחַבֵּר לדבש: אם זה תפוח בדבש, אם חָלָה מתוקה או דבש על חָלָה, וכמובן עוגת הדבש וקינוחים שונים.

לקראת ראש השנה נמסר מִמוֹעֶצֶת הַדְבַשׁ כי כַּמוּת הדבש בְּמִכְוָורוֹת ישראל  תְסַפֵּק את כל צְרִיכַת הדבש בחגי תשרי. בְּרַחֲבֵי ארץ פזורות  120 אלף כַּוָורוֹת. שֶׁפַע הדבש נוצר השנה הוֹדוֹת לחורף עם כמות מִשְׁקָעִים גבוהה, ופריחות אביב וקיץ שׁוֹפְעוֹת צוּף.  

 

 

לְעוֹלָם – לתמיד, לנצח.

מִכְוָורוֹת – קבוצות של כַּוָורות.

מִשְׁקָעִים – מים שיורדים לאדמה בצורת גשם או ברד או שלג או טל.

בְּרִיטַנְיָה נפרדה מהמלכה אליזבת

בְּרִיטַנְיָה נפרדה מהמלכה אליזבת

אחרי עשרה ימים שבהם הַמַמְלָכָה הבריטית בְּאֵבֶל, המלכה אליזבת השנייה הוּבְאָה לִמְנוּחוֹת לצד בעלה פיליפ בטירת וִינְדְזוֹר, אחד מֵאֲתָרֵי הַמְגוּרִים של בית המלוכה הבריטי. בטירת וִינְדְזוֹר קבורים גם אביה של המלכה, המלך ג'ורג' השישי, אמה המלכה-האם אליזבת וגם אחותה מַרְגְרֶט.

קהל גדול של אנשים עמד לצד הדרך כדי לצפות במסע הַהַלְוָויָה שבו השתתפו מנהיגים ונכבדים מֵרַחֲבֵי הָעוֹלָם, בהם מלכים, מְלָכוֹת, ראשי ממשלות וּנְשִׂיאִים. נשיא המדינה, יצחק הרצוג, יִיצֵג את ישראל באירועי הָאֵבֶל.

 

 

הוּבְאָה לִמְנוּחוֹת – נקברה.

הַשְמָמִית הַמִצְרִית שֶׁמְאַיֶמֶת על ישראל

הַשְמָמִית הַמִצְרִית שֶׁמְאַיֶמֶת על ישראל

רָשׁוּת הַטֶּבַע וְהַגנִים מבקשת את העזרה של תושבי הדרום בְּאִיתוּר שְׂמָמִית החומות הַמצְרִית, שנראתה בעין גדי ובקיבוץ אליפז.

זוהי שממית ענקית שֶׁמִתְרַבָּה במהירות ונחשבת לְמִין תוֹקְפָנִי במיוחד. היא אוכלת כל דבר שהיא יכולה לְהִתְגַבֵּר עליו. השממית הזאת היא סכנה לכל דבר חי שֶׁקָטָן ממנה.

"היא נושכת חזק וּמִתְרַבּה מהר. כְּשֶׁמָצָאנוּ שְׂמָמִיוֹת כאלה בעין גדי לא היו שם שְׂמָמִיוֹת אחרות. לדעתנו השממית הזו חיסלה את כל השממיות הַמְקוֹמִיוֹת. היא יכולה לעשות נזק מאוד גדול", אמר פרופסור שי מאירי, והוסיף: "אין לשממית הזאת טוֹרֵף טבעי. הסיכוי לְנַצֵחַ אותה מאוד נמוך".

 

אִיתוּר – מציאה, זיהוי.

טוֹרֵף - בעל חיים שתוקף בעל חיים אחֵר ואוכל אותו.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.