חַדְשוֹן לילדים

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בשפה המותאמת לילדים ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר כותבת ועורכת החדשון לילדים

חדשון 25 במאי 2022, כ"ד אייר תשפ"ב

יום ירושלים תשפ"ב

יום ירושלים תשפ"ב

אַחֲרֵי שְׁנָתַיִים שֶׁל הַגְבָּלוֹת ישראל חוזרת לחגוג את יום ירושלים שֶׁיָחוּל ביום ראשון.  יום ירושלים הוא יום חג לאומי הַנֶחְגָג בכ"ח בְּאִיָיר.  ביום ירושלים מציינים את איחוד חלקי העיר - החלק המערבי והחלק המזרחי כולל העיר העתיקה - תחת רִיבּוֹנוּת ישראלית. העיר אוחדה לאחר מלחמת ששת הימים והשנה חוגגים 55 שנים לאיחוד זה. 

ביום ירושלים נֶעֱרָכִים טְקָסִים חֲגִיגִיים בְּבִירַת ישראל ומחוצה לה. הָאֵירוּעַ המרכזי ביום ירושלים הוא "ריקוד דגלים". בְּמַהֲלַךְ אירוע זה, מגיעים לירושלים עֶשְׂרוֹת אלפי אנשים. הַחוֹגְגִים מְקַיְימִים תהלוכה גדולה מְלוּוה בשירים, ריקודים ודגלים. התהלוכה יוצאת ממרכז העיר, נכנסת אל העיר העתיקה וּמִסְתַיֶימֶת בכותל המערבי.

אֵירוּעֵי יום ירושלים כוללים גם טקס בְּגִבְעַת הַתַחְמושֶׁת, שהייתה ממקומות הַלְחִימָה הקשים בַּקְרָבוֹת בירושלים במלחמת ששת הימים.

 

הַגְבָּלוֹת – צמצום, קביעת גבולות.

רִיבּוֹנוּת – שלטון.

לראשונה זה 15 שנה: שר החוץ הטורקי נחת בישראל

לראשונה זה 15 שנה: שר החוץ הטורקי נחת בישראל

שַׂר הַחוּץ שֶׁל טוּרְקִיה, מבלוט צ'בושולו, נַחַת ביום שלישי בנמל התעופה בן גוריון לביקור מדיני. מדובר בביקור ראשון של שר חוץ טורקי מִזֶה 15 שנה.

ביקורו של צ'בושולו מגיע כשברקע היחסים בין טורקיה וישראל מִתְחַמְמִים. לפני חודשיים וחצי בלבד ביקר נשיא המדינה יצחק הרצוג בטורקיה.

הנושא המרכזי שעומד על הפרק בביקור הזה הוא שִׁדְרוּג יַחֲסֵי יִשְׂרָאֵל-טוּרְקִיה לרמת שַׁגְרִירִים.

 

שִׁדְרוּג – דירוג מחדש שיש עימו העלאה ושיפור.

שַׁגְרִירִים -  שליחים בדרגה גבוהה המייצגים את מדינתם במדינה אחרת.

שִׁמְרוּ מֶרְחָק: הנחש הכי אַרְסִי בישראל

שִׁמְרוּ מֶרְחָק: הנחש הכי אַרְסִי בישראל

בישראל 41 מיני נחשים, מתוכם תשעה מינים המוגדרים כארסיים.  הנחש הארסי ביותר הוא צִפְעוֹן שחור.

הצִפְעוֹן השחור נפוץ בעיקר בַּאֲזוֹרִים מִדְבָּרִיִים או חצי מִדְבָּרִיִים. אורכו עד 85 ס"מ ועוֹבי גוּפוֹ בְּבַגְרוּתוֹ כמו עוֹבי אגודל של אדם בוגר. צבעו שחור מבריק. הנחש מְבַלֶה את רוב זמנו בִּמְחִילוֹת מתחת לפני הקרקע, שם הוא נוהג לצוד את הטרף שלו, בעיקר לְטָאוֹת קטנות.

מכיוון שֶׁהַמְחִלוֹת שֶׁבָּהֶן נמצאות הלְטָאוֹת צָרוֹת וּצְפוּפוֹת, קשה מאוד לַנָחָשׁ להכיש את הַטֶרֶף בפה פתוח. כדי להתמודד עם הבעיה הזו, התפתחו בצִפְעוֹן כמה הַתְאָמוֹת שהופכות אותו לְמומְחֶה לְצַיִד במחילות צרות. כך למשל הוא יכול לשלוף שֵׁן אֶרֶס בּוֹדֶדֶת ולדקור את הטרף שלו, מבלי לפתוח את הפה. שִׁיטַת הַכָּשָׁה זוֹ יִיחוּדִית לצִפְעוֹן.

לַמְרוֹת שהוא הנחש בעל הארס הֶחָזָק בישראל  מִקְרֵי מָוֶות של בני אדם מֵהַכָּשַׁת צפעון שחור בישראל נְדִירִים. מדוע?  מכיוון שהוא חי בַּאֲזוֹרִים מִדְבָּרִיִים שאין בהם הרבה אנשים, וּמִכֵּיוָון שאת רוב זמנו הוא מבלה מתחת לקרקע. אך הסיבה החשובה ביותר קשורה למִבְנֵה שִׁנֵי הָאֶרֶס שלו שלרוב לא חודרות הרבה מֵעֵבֶר לָעוֹר.

בְּבַגְרוּתוֹ – לאחר תקופת הילדות שלו.

 מְחִילוֹת – חורים באדמה.

הַתְאָמוֹת- יצירת יחסים מתאימים למה שנדרש.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.