חפש ב:

חַדְשוֹן לילדים

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בשפה המותאמת לילדים ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר כותבת ועורכת החדשון לילדים

חדשון 4 באוגוסט 2021, כ"ו באב תשפ"א

אוֹלִימְפְּיָאדַת טוֹקְיוֹ - מֶדַלְיָה הִיסְטוֹרִית בהתעמלות: ארטיום דולגופיאט זכה במדליית זהב בתרגיל הקַרְקַע

אוֹלִימְפְּיָאדַת טוֹקְיוֹ - מֶדַלְיָה הִיסְטוֹרִית בהתעמלות: ארטיום דולגופיאט זכה במדליית זהב בתרגיל הקַרְקַע

מִתְעַמל הַמכְשִׁירִים הישראלי, ארטיום דולגופיאט הוא  אַלוּף אוֹלִימְפִּי. הוא זָכָה במדליית זהב בִּגְמַר תרגיל הקַרְקַע. זו היא המדליה הראשונה של ישראל בהתעמלות והמדליה השלישית של ישראל באוֹלִימְפְּיָאדַת טוֹקְיוֹ. כשקיבל ארטיום את המדליה, השמיעו את "התקווה" באולם ההתעמלות בטוקיו.

"אין לי מילים, אני בשמיים" אמר דולגופיאט בהִתְרַגְשות במסיבת עיתונאים אחרי הזְכִייָה. אני לא מְעַכֵּל, יִיקַח לי עוד הרבה זמן לעכל. חִיכִּיתִי לרגע הזה 18 שנה". הוא הוסיף ואמר: "אני מאוד מרוצה מִזֶה שֶׁהִגְשַׁמְתי את החלום שלי וְיִיצגתי את מדינת ישראל בְּכָבוֹד. אני רוצה להודות לכולם שהיו איתי באותו רגע. זה מְחַמם את הלב".

ארטיום, בן 24 מראשון לציון, נולד באוקראינה ועלה עם משפחתו לישראל בגיל 12. הוא שֵירתַ בצה"ל כספורטאי מצטיין. את דרכו בספורט הֵחֵל בגיל 6. 

 

מְעַכֵּל – מצליח להבין.

העלייה בתַחֲלואה בקורונה נִמְשֶכֶת

העלייה בתַחֲלואה בקורונה נִמְשֶכֶת

מִסְפַּר החולים בקורונה עולה. ראש הממשלה, נפתלי בנט, כבר הכין את הקרקע לְמִגְבָּלוֹת חדשות. בנט שוחח עם השרים ואמר להם ש"ייתכן שנידרש לצעדים קשים יותר".

שר הבריאות, ניצן הורוביץ, התייחס לנתוני התחלואה, ואמר כי בכוונת הממשלה להגביר את הָאֲכִיפָה על עטיית מסכות, ולהוביל לְהַגְבָּרַת הַהִתְחַסנוּת.

הממשלה כבר קיבלה את הַמְלָצות משרד הבריאות, וקופות החולים התחילו לְחסן בני 60 וָמַעְלָה בְּמָנָה שלישית של החיסון לקורונה. רִאשוֹנֵי המִתחסנים במָנָה השלישית היו נְשִׂיא המדינה יצחק הרצוג ורַעיָיתו מיכל.

 

תחְלוּאָה – מספר האנשים החולים.

מִגְבָּלוֹת – דברים שמצמצמים את היכולת לפעול.

מַשְׁבֵּר הָאַקְלִים

מַשְׁבֵּר הָאַקְלִים

שיטפונות עֲצוּמִים בְּגֶרְמַנְיָה, בֶּלְגיה ועוד מדינות בְּאֵירוֹפָּה. שיטפונות גם בסין ובהודו. בקליפורניה שבארצות הברית גל שָׁרָב. בעוד שבצפון איטליה  ירד בָּרָד בְּגודֶל עָצוּם, האי סַרְדינְיָה, שהוא מחוז באיטליה, חָוָה שְׂרֵפַת עֲנָק חַסְרַת תַקְדים.

גם בָּאָרֶץ שׂוֹרֵר גל חום קִיצוֹנִי. ביום שלישי פרצה שְׂרֵפה גדולה באזור הכניסה לירושלים. עֶשְׂרוֹת בתים ביישובים שורֶשׁ ושואבה פוּנוּ מֵחֲשָׁשׁ להתפשטות האש.

בתחילת השבוע הזהירו במשרד הבריאות מִגל חום קיצוני שיִימָשך כעשרה ימים. לפי הַשֵרוּת הַמטֶאוֹרוֹלוֹגִי, גל החום יַחְמִיר בְּהַדְרָגָה. הֲקָלָה צְפוּיָה רק לקראת סוף השבוע הבא.

מזג האוויר הַהֲפַכְפַּךְ והקיצוֹנִי, כמעט בכל מקום על הגלובוס, הוא אחד מהסימנים הבולטים של משבר האקלים והתחממות כדור הארץ.

המומְחִים מודאגים ואומרים כי זאת רק ההתחלה. לפי מחקר שנערך על התחממות כדור הארץ מתברר כי חמש השנים האחרונות היו החמות ביותר בהיסטוריה. "יש סימנים ברורים שאנחנו מגיעים לנקודת הָאַל-חָזוֹר", אמר אחד מכותבי המחקר, וויליאם ריפל מאוניברסיטת אורגון סטייט בארצות הברית.

המומחים מציעים שהפעולות לשמירה על איכות הסביבה, על הסכנות הטמונות בהתחממות כדור הארץ והדרכים להפחתת ההתחממות  יִיכנסו לתוך מסגרת הלימודים כבר מגיל צעיר.

 

חַסְרַת תַקְדים -  שאין מקרה דומה לה שהיה בעבר.

הֲפַכְפַּךְ – לא יציב, משתנה בקיצוניות ולעיתים קרובות.

נקודת הָאַל-חָזוֹר - שלב מסוים שממנו כבר אי אפשר לשוב לאחור.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.