חפש ב:

חַדְשוֹן לילדים

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בשפה המותאמת לילדים ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר כותבת ועורכת החדשון לילדים

חדשון 24 בנובמבר 2021, כ' בכסלו תשפ"ב

פְּתִיחַת מִבְצַע חיסוני ילדים נגד נגיף קורונה

פְּתִיחַת מִבְצַע חיסוני ילדים נגד נגיף קורונה

הֵחֵל מִבְצַע חיסוני הילדים בני 5 עד 11. שַׂר הַבְּרִיאוּת ניצן הורוביץ פתח את מבצע החיסונים ואמר: "החיסון הזה מֵגֵן על הילדים ואין שום סיבה לַחֲשוף את הילדים למחלה. החיסון הזה בָּטוּחַ. אנו מַמְלִיצִים לכולם להתחסן כְּדֵי לְהָגֵן על עצמם וגם כְּדֵי לִמְנוע הדבקה".

גיא ליכטר בן ה־11 הגיע עם אימא שלו לְמִתְחַם החיסונים ואמר לאחר שהתחסן: "צִיפִּיתִי שזה יִדְקור יותר ושזה ישפיע עלי... תִתְחַסנוּ, אם אתם לא רוצים להגיע לגל חמישי".

גם גאולה קונסטנטה בת ה־11 הִתְחַסנה. לדבריה, "כל מִשְׁפַּחְתִי הִתְחַסְנָה וְחִיכִּיתִי שיגיע תוֹרִי. אני חושבת שזה חשוב, כדי לשמור על המשפחה, על החברים ולסיים עם הַבִּידוּדִים".  

מֵגֵן – שומר מפני סכנה.

מַטְבֵּעַ כֶּסֶף בן 2,000 שנה הִתְגלָה בירושלים

מַטְבֵּעַ כֶּסֶף בן 2,000 שנה הִתְגלָה בירושלים

מַטְבֵּעַ מִכֶּסֶף טָהוֹר, שֶׁשִימֵשׁ לְמִסְחָר בירושלים לפני כ-2000 שנה, הִתְגלָה בירושלים על ידי הילדה ליאל קרוטוקופ, בת 11 מפתח תקווה. ליאל מצאה את המטבע כשהגיעה עם משפחתה לַ"חֲוָויָה הָאַרְכֵאוֹלוֹגִית" בְּעֵמֶק צוּרִים בירושלים. המטבע התגלה בֶּעָפָר שהגיע מֵחֲפִירוֹת אַרְכֵאוֹלוֹגִיות שמנַהֶלֶת רָשׁוּת הָעַתִיקוֹת בגן הלְאומי עיר דוד.

ליאל תֵיאֲרָה את הרגעים הַמְרַגְשִׁים של חֲשִׂיפַת המטבע: "שפכנו את הדלי עם העפר על המסננת, ותוך כדי שסיננו את האבנים שהיו בתוכו, ראיתי משהו עגול. בהתחלה לא ידעתי מה זה, אבל זה נראה שׁוֹנֶה מכל שְׁאר הָאֲבָנִים. אבא שלי הביא את זה לאחת העובדות, והיא הראתה את זה לאַרְכֵאוֹלוֹג".

המשקל של המטבע כ-14 גרם. בצידו האחד מופיע תיאור של גביע עם הַכִּיתוב: " שֶׁקֶל יִשְׂרָאֵל", וּבְסָמוּךְ לגביע מופיעות האותיות: ש"ב – הַמְבַטְאוֹת את המילים "שנה ב'", כלומר השנה השנייה לַמֶרֶד של היהודים ברוֹמָאִים. בצידו השני של המטבע מופיע תיאור המַטֶה  של הכוהן הגדול, ולידו מופיעות בכתב עברי קדום המילים: "ירושלים הקדושה".

ד"ר רוברט קול, ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות, אמר כי זה הוא מִמְצָא נָדִיר, והוסיף: "מדובר בכסף בְּאֵיכוּת גבוהה מאד. אֵיפֹה עוד אפשר היה למצוא כסף בכמות כזו וּבְאֵיכוּת גבוהה כזו באותם ימים? רק בבית המקדש". אִם כֵּן, אפשר לוֹמַר בִּזְהִירוּת כי המטבע הזה הוא, כְּכָל הַנִרְאֶה, אֶחָד הַפְּרִיטִים היחידים שיש לנו שֶׁהַמָקוֹר שלהם בבית המקדש עצמו.

המטבע הנדיר יוצג לקהל הרחב בְּמַהֲלַךְ ימי החנוכה בגן לאומי עמק צורים בירושלים.

חֲשִׂיפַת המטבע – גילוי המטבע.

מִמְצָא - דבר הנמצא ויכול לשמש עדות למצב או להסקת מסקנות.

אֵיכוּת - מצבו של דבר מבחינת טיבו ורמתו.

מָקוֹר - מקום בו הדברים מתחילים.

סופרת הילדים חנה הורן הֲלָכָה לְעוֹלָמָה בגיל 99

סופרת הילדים חנה הורן הֲלָכָה לְעוֹלָמָה בגיל 99

סופרת הילדים חנה הורן הלכה לעולמה בגיל 99. הורן נולדה בארצות הברית ועלתה לארץ ישראל כשהייתה בת עשר. היא הִשְׁתַקְעָה בתל אביב ועסקה בחינוך לגיל הרך, ובייחוד בחינוך ילדים חירשים.

לציבור הרחב היא הייתה מוכֶּרֶת כסופרת שכתבה 15 ספרי ילדים. הספר הראשון שלה היה "זֶרַע שֶׁל צְנוֹנִית". המוכָּר שבספריה הוא " הָלוֹ הָלוֹ אַבָּא", לבני שלוש-ארבע. הספר, שמתאר שיחת טלפון בין ילד ואביו, הפך לִיצִירַת יַלְדוּת יִשְׂרְאֵלִית מפורסמת מאוד. עִם הַשָנִים כתבה הורן ספרים נוספים בְּהַשְׁרָאָתוֹ, כמו "הלו הלו אמא" ו"הלו הלו סבתא".

חנה הורן האמינה שילד מתחיל לקרוא ברגע שהוא מתחיל לראות.

בְּהַשְׁרָאָתוֹ – בהשפעתו.  

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.