חפש ב:

חַדְשוֹן לילדים

מה הוא החדשון לילדים?

זהו עיתון מקוון היוצא לאור על ידי משרד החינוך, והוא מיועד בעיקר לתלמידי כיתות ד-ו. 
בחדשון, המתעדכן אחת לשבוע, ידיעות חדשותיות וכתבות בנושאים מגוונים. הוא כתוב בעברית קלה ובניקוד חלקי בתוספת ביאורי מילים ומושגים. לחלק מהכתבות אפשר גם להאזין.

התלמידים מוזמנים לקרוא, להרחיב את הדעת, לטפח את החשיבה ולהעשיר את השפה. 
החדשון יכול לשמש את המורים בכיתה כתשתית לפיתוח הכישורים האורייניים של התלמידים ולפיתוח כישורי השפה שלהם בהקשרים אקטואליים ורלוונטיים.

רצוי לעודד גם קריאה בבית בשיתוף מבוגרים, פעילות דיאלוגית מהנה וחווייתית לילדים ולמבוגרים.

בברכה,
דליה הלוי, מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי
ד"ר ריקי תמיר עורכת החדשון לילדים

ישראל שִיגרה לַוְויָין ריגול לחלל

ישראל שִיגרה לַוְויַין ריגול לחלל

משרד הביטָחון והתַעשִׂייה האֲווירית שִיגְרו לחָלָל את הלַוְויָין "אופק 16", שהוא לַוְויַין צילום שנוֹעד למשימות ריגול. הלוויין נכנס  למסלולו סביב כדור הארץ ועָשׂוּי לְשַדֵר תמונות ראשונות בתוך ימים אחדים.

"השיגור היה רָהוּט", אמר אמנון הררי, ראש מִנְהֶלֶת החלל במשרד הביטחון, והוסיף כי  הלוויינים הישראלים נותנים מַעֲנֶה לאִיומים על המדינה. שר הביטחון וראש הממשלה הַחֲלִיפִי בני גנץ התייחס לשיגור הלוויין ואמר: " הַצְלָחַת שיגור הלוויין "אופק 16" היא עוד הישג אדיר למערכת הביטחון. הָעֶלְיוֹנוּת הטכְנוֹלוֹגִית והמודִיעִינִית של מדינת ישראל היא אֶבֶן יְסוֹד בביטחונה".

הלַוְויָין "אופק 16" מִצְטָרֵף לקבוצת לוויינים ישראליים מִסדְרַת "אופק" שֶׁשִׁיגוּרָם לחלל החל לפני 32 שנים.

רָהוּט – ללא שגיאות.

מַעֲנֶה – תשובה.

אֶבֶן יְסוֹד – עיקרון בסיסי.

גל חום חָריג בְּסִיבִּיר

גל חום חָריג בְּסִיבִּיר

בחבל סִיבִּיר שברוסיה, הידוע בהפרשי טמפרטורות חדים בין קיץ לחורף, הגיעו  הטמפרטורות לשיא של כל הזמנים.  בחודש יוני היה בצפון סיביר חם יותר מאשר בתל אביב: הטמפרטורות הגיעו ל-38 מעלות. מזג האוויר הקיצוני גרם לשריפות יער נרחבות. מֶרְחָבִים עצומים, שגדולים יותר מהמזרח התיכון, נשרפו.

פרופ' דניאל רוזנפלד, מומחה למדעי הָאַטְמוֹסְפֶרָה, אמר כי שִׂיא החום הזה הוא באזור הקר ביותר בעולם, ובחודש ינואר, הטמפרטורה הממוצעת בו מגיעה ל-50 מעלות מתחת לאפס. הוא הוסיף  כי האזורים שנפגעים בצורה החמורה ביותר מהתחממות כדור הארץ הם האזורים הקרים יותר.

 

מדעי אַטְמוֹסְפֶרָה – מדע העוסק בהבנת תהליכים הקשורים למערכות מזג האוויר והאקלים. 

בֶּהָלָה בחוף אילת בגלל כריש

בֶּהָלָה בחוף אילת בגלל כריש

במהלך יום שבת נִצְפָּה בחוף הוויליג' באילת כריש לִוויָיתָנִי. זהו כריש גְדוֹל מְמַדים שנחשב לדג הגדול בעולם. אורכּוֹ יכול להגיע עד ל-12 מטרים ומשקלו עד ל-21 טונות. למרות גודלוֹ הוא אינו מסוכן לאדם. כרישים כאלו, הנמצאים בסכנת הַכְחָדָה, מופיעים מֵעֵת לְעֵת בחוף אילת.

המתרחצים בחוף לא היו מודעים לכך שהכריש הזה אינו מסוכן לאדם, והבֶּהָלָה הייתה רבה. "חשוב מאוד לא לחסום, לא לגעת ולא לרדוף אחרי הכריש. אפשר לצלם וליהָנוֹת", אמרה עדי ברש, יו"ר עֲמוּתת כרישים בישראל.

 

נִצְפָּהנראה.

מֵעֵת לְעֵתלפעמים, מדי פעם.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.