חפש ב:

דרמה מודרנית

דרמה מודרנית

בלימודי הספרות יש ללמד דרמה קלסית של סופוקלס או של שייקספיר. חשוב שהתלמיד יתוודע אל מאפייני הגיבור הקלסי, אל המבנה והסכמה של הטרגדיה, ההבדלים בין טרגדיה לקומדיה, קתרזיס וכדומה. נוסף על כך חשוב ללמוד על הדרמה המודרנית ועל מאפייניה. בעת קריאת מחזה תמיד חשוב לזכור כי הוא חלק מהיצירה התיאטרונית המשלבת היבטים נוספים ובהם קול, תנועה, מרחב בימתי, תפאורה ותאורה וכמובן – שחקנים המבצעים תפקידים.
מחזה בנוי משני סוגי טקסט עיקריים: מונולוגים ודיאלוגים הנאמרים בפי הדמויות; הוראות במה הנוגעות לתפאורה, לתלבושות, לאבזְרי במה, למרכיבי זמן ומקום, לאופני הגשת הטקסט על ידי השחקנים ועוד. שלא כיצירות מתחום הסיפורת, עלילת המחזה נמסרת על פי רוב שלא בתיווך מְספר.
במרכז המחזה מצוי קונפליקט המטעין את העלילה במתח דרמתי, והוא תשתית לגילומה של תפיסת העולם העולה מן המחזה (מתוך חוזר מפמ"ר על תוכנית הלימודים בספרות).

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{c.label}}{{$last ? '' : ', '}}
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

חובה או רשות:

חובה. דרמה נלמדת במסגרת תוכנית הלימודים בספרות. לבחינת הבגרות בספרות די ללמד נושא אחד של דרמה. במסגרת ה-30% אפשר ללמד דרמה קלסית או מודרנית לפי מה שנלמד ב-70%.

סרטונים

המחזה בית הבובות / הנריק איבסן
המחזה בית הבובות / הנריק איבסן
ביקור הגברת הזקנה / פרידריך דירנמאט
ביקור הגברת הזקנה
ביבר הזכוכית / טנסי ויליאמס
ביבר הזכוכית / טנסי ויליאמס
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.