דלג אל

דליה רביקוביץ

דליה רביקוביץ

דליה רביקוביץ נמנית עם המשוררות החשובות בשירה המודרנית. באמצעות השיר "כף יד רְשָׁעָה" נבחן עד כמה אירוע אלים שחוותה בת מאביה משפיע על נפש הדוברת בשיר וכיצד היא זוכרת ומתארת במבט לאחור את האירוע הטראומטי.

בשיר "גאווה" מתוארת עמידותם של הסלעים ככוחות טבע איתנים הנתונים במאבק מול הלא נודע ובכוחות הזמן. בסוף השיר מתברר שהם מטפורה לאדם, לחוזקותיו ולחולשותיו. השיר "כישופים" מבטא בלשונו הציורית והמגוונת את עולמה הפנימי המורכב והמשתנה של המשוררת.

בשיר "אהבה" מתארת המשוררת עלילת אוהבים אנושית ומסתורית, עמוקה ושובת לב, באמצעות שני דגים הצוללים ומתרחקים למצולות ים.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

רשות או חובה

רשות

חזרה לראש הדף

"כף יד רְשָׁעָה", דליה רביקוביץ – הטקסט וניתוחו

יחידת הוראה מתוקשבת המתאימה לשיר "כף יד רְשָׁעָה"

חזרה לראש הדף
לאבא שלי יש סולם
לאבא שלי יש סולם
תחומי דעת: ספרות ממלכתי

ביחידה זו נעסוק בעיקר בשאלות של דמיון משפחתי והמשכיות דרך יצירות המעמידות במרכזן את דמותו של האב. עד כמה מחויבים הילדים להמשיך בדרך שהתוו עבורם הוריהם? עד כמה רחוק התפוח נופל מהעץ? האם כיבוד אב ואם מחייב הליכה בנתיב אחד? ואיך נראית תקשורת משפחתית בכמה יצירות? שאלות אלה הן חלק מהעיסוק בזהות עצמית המאפיין את גיל ההתבגרות, ויחידה זו מבקשת להאיר אותן. היצירות שתעסוק בהן יחידה זו הן: "אבי היה אלוהים" ליהודה עמיחי, "עץ התפוח" מאת קתרין מנספילד, "4 עצות לילדה רוקדת" מאת רוני סומק, ו"מים" מאת יחזקאל רחמים.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי
חזרה לראש הדף

"גאווה", דליה רביקוביץ – הטקסט וניתוחו

יחידת הוראה מתוקשבת המתאימה לשיר "גאווה"

חזרה לראש הדף
הצלחה וכישלון
הצלחה וכישלון
תחומי דעת: ספרות ממלכתי

היחידה תבחן את נושא ההצלחה והכישלון דרך קטע מתוך "שירי סוף הדרך" ללאה גולדברג, הסיפורים "כוונות טובות" מאת אתגר קרת ו"היפה בימי ההולדת" מאת עלא חליחל, השירים "מאלף הפרעושים" ו"הפרעוש" שכתבה רחל חלפי ו"שנים רבות של ניסיון עם קשת וחיצים" מאת אולב האוגה. נעלה נקודות מבט שונות על הצלחה וכישלון ונהרהר בהשפעתם על חיינו.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי
חזרה לראש הדף

"כישופים", דליה רביקוביץ – הטקסט וניתוחו

יחידת הוראה מתוקשבת המתאימה לשיר "כישופים"

חזרה לראש הדף
האחר הוא אני?
האחר הוא אני?
תחומי דעת: ספרות ממלכתי

יחידת לימוד זו תעמיד במרכזה את נושא "האחרות" על ייצוגיו השונים הבאים לידי ביטוי במבחר יצירות מהספרות העברית ומספרות העולם. נדון במגוון יצירות העוסקות באחרות אתנית, פיזיולוגית, פסיכולוגית ומגדרית וננסה להציע נקודת מבט כנה וביקורתית שתקדם השקפת עולם הומניסטית וסובלנית.

ליחידת ההוראה
ליחידות ההוראה שלי
חזרה לראש הדף

"אהבה" – דליה רביקוביץ

אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.