דלג אל

הצהרת נגישות

מכינים פנים לכריכים

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
ביטוי אישי
סביבות למידה:
פנים הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. כישורי חיים: מוקד האני

אודות הפעילות

בגן הים בבת-ים שפת אמם של רוב הילדים הינה רוסית. בפעילות המוצגת בסרטון קבוצה קטנה של ילדים עסוקה בהכנת פנים לכריכים מירקות שונים. מהותה של הפעילות לעודד שיח בין עמיתים לצורך טיפוח למידת שפה- לכן הפעילות מונחית על-ידי אחת הילדות שאומנה לשם כך על-ידי הגננת. חשוב לקחת בחשבון שזו גרסה אחת מתוך אפשרויות רבות ומגוונות לעידוד למידה בין עמיתים.

הפעילות המוצגת בסרט ממחישה עקרונות הוראה – למידה יעילים במיוחד לילדי הגן.
הלמידה מתרחשת סביב עשייה של הילדים תוך אינטראקציה בין עמיתים במסגרת פעילות שהיא מהנה יחד עם היותה מובנית.
הלמידה היא מולטי מודאלית – מעורבות בה אופנויות חושיות שונות: שמיעתית (דיבור); חזותית (תצלומים, ציורים); קינסטטית (מחוות).

כך רואים שבזמן הכנת הכריכים שיח הילדים נתמך ב"קריאה" של רשימת חלקי הגוף המוצגת על-ידי תמונות. לצורך סיכום הם משתמשים בציור על כרטיסיה במקום המסומן על ידי תמונה. רווח השימוש במחוות מצביעות שהופך את המלל של הילדה המנחה, בעזרת הכרטיס, לשקוף – מובן מאליו בזכות ההקשר הגרפי.

העקרונות הללו יעילים בכלל ובעיקר עבור ילדים אשר ההתמודדות עם רכישת השפה העברית מהווה עבורם אתגר מרכזי.
עקרון נוסף הרלוונטי עבור ילדים אלו ואשר בא לידי ביטוי בסרט הוא חזרתיות על טקסטים, אוצר מילים ו/או מבנים לשוניים.
כמו כן, בזכות האווירה שנוצרת במשך הפעילות מרגישים הילדים נוח לנוע בחופשיות בין שפת אמם לשפה העברית.

אולי תתעניינו גם ב...

نشاط في الطبيعة: فعالية ألوان التحذير
نخرج الى الطبيعة، نلعب نتعلم ونستمتع.
שיחה על החינוך הקיבוצי
טיול הוא אמצעי לטיפוח קשר בלתי אמצעי עם הסביבה הפיזית והאנושית. בטיול פוגשים הילדים את הסביבה הזו על כל עושרה ומורכבותה. בסרט תוכלו לצפות בילדי גן רימון בקיב...
ספריה ניידת
אוטובוס מעץ, שהוכן על ידי אביה של הגננת אביב הרוש, משמש כספריה ניידת בגן אשחר ומאפשר לילדי הגן ליהנות מחוויית הקריאה גם מחוץ לכותלי הגן
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.