דלג אל

הצהרת נגישות

תכנון ובנייה של דגמים

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
יזמות ויצרנות
סביבות למידה:
פנים הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. מדע וטכנולוגיה: עולם מעשה ידי אדם

אודות הפעילות

תהליכים של פיתוח ובנייה בגן הם הזדמנות מצוינת לטיפוח חשיבה ולמידה בגיל הרך. במרכז מדע וטכנולוגיה לגיל הרך ביבנה הילדים מתנסים בתהליך תכנון ובנייה של דגמים ומכשירים מתוך היכרות עם השלבים של תהליך התיכוּן. הילדים מתכננים ובונים דגמים ובדרכם מוציאים רעיונות לפועל.

הילדים שבסרט הוזמנו לתכנן ולבנות כלי תחבורה למשחק. כל אחד בנה את הכלי שתכנן. התהליך המלווה פיתוח ובנייה של מוצר נקרא תהליך תיכוּן.

חמישה שלבים בתהליך התיכון:
1. הילדים אוספים מידע ומתבוננים בתמונות ובדגמים של כלי תחבורה.
2. הילדים מעלים רעיונות, משוחחים ביניהם ומציירים את כלי הטייס או כלי הרכב כפי שהם מדמיינים אותם.
3. הילדים מתכננים את הבנייה, בוחרים חומרים לבניית דגם מוקטן, בוחנים חומרים שונים לבניית גוף המכונית או כלי הטיס, מונים את מספר הגלגלים הדרושים לבנייה ובוחנים חומרים המתאימים ליצירת צירים וגלגלים.
4. הילדים בונים את הדגם.
5. הילדים מעריכים ומשפרים, משווים בין התכנון לבנייה ונהנים מהתוצאה. במידת הצורך הם משפרים את מה שבנו.

אולי תתעניינו גם ב...

סדנת צעצועים
"שיפוצעצועים" – הקמת סדנת צעצועים בגן צעצוע מקולקל הוא משאב להקמת סדנה לתיקון ולהמצאת צעצועים בגן. סדנת הצעצועים משתנה ומתפתחת בכל עת שהילדים מביאים את צעצוע...
קסם של תיאטרון – מדריך לגננת
במדריך מגוון הצעות לפעילויות לטיפוח היכולות התיאטרליות הטמונות בכל ילד. שילוב פעילויות אלה ונוספות, כיד הדמיון והיצירתיות של המחנכים, בחיי הגן יאפשר להפיק את...
ספריה משולבת דיגיטל
הסרטון עוסק בקידום אוריינות שפתית בגן, ומדגים כיצד לקדם מיומנויות אורייניות כגון הבנת טקסטים והרחבת אוצר מילים, לטפח את ידע העולם ולקדם פעלנות ויצירתיות.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.