דלג אל

הצהרת נגישות

חלונות לשמיים

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
למידה במרחבי חיים, ידע מתחומי הליבה, ביטוי אישי, ידע עולם, יזמות ויצרנות, ידע בין תחומי, ידע תהליכי, מיומנויות קוגנטיביות
סביבות למידה:
כל הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. מדע וטכנולוגיה: גרמי שמיים ומזג אוויר

אודות הפעילות

לילדים יש היכרות נרחבת עם מגוון תופעות בנושא החלל. הם מתבוננים בגרמי השמיים, בשמש ובירח ובשינויים באורך היום והלילה וחווים את שינויי העונות. הם שמעו על כוח המשיכה, וקצתם מכירים את שמות כוכבי הלכת במערכת השמש. ילדים שואלים שאלות, ואף מפתחים רעיונות ודעות סביב התופעות הללו. מגיל צעיר מאוד הם נחשפים לנושא החלל דרך סרטים, ספרים, משחקים ודיווחים בתקשורת על שיגור חלליות, לוויינים ותגליות אסטרונומיות.
במחשבה ראשונה, תחום גרמי השמיים יכול להיחשב מרוחק מאוד ולא מוחשי לילדי הגיל הרך. נושאים אלו רחוקים מהישג ידם של הילדים אף שהם קרובים לעולמם. ניהול שיחה עם ילדים צעירים על נושאים כגון כדור הארץ, הירח, הכוכבים וחייהם של האסטרונאוטים צפוי לפתח ניצני חשיבה מדעית בקרבם. עיסוק בנושא גרמי השמיים מעודד את השימוש בדמיון – איך נעים הגופים השמימיים בחלל? כיצד נראה כדור הארץ מהירח?
התנסויות שונות המלוות בחשיפה לתמונות ולסרטונים מטפחות את החשיבה החזותית, את החשיבה הטכנולוגית ואת המודעות לצורות, ליחסי גודל, לפרספקטיבה, למיקום יחסי, לכיוונים ולתנועות.
חוברת חלונות לשמיים מציעה לגננת רעיונות לפיתוח נושא החלל בגן הילדים מתוך נקודות מוצא/שיגור שונות.
רכיבי החוברת:
פתח דבר
עקרונות
נקודות שיגור
1. ביקור במצפה כוכבים או חדשות מהחלל המתפרסמות בעיתונות
2. שאלות שילדים שואלים על כדור הארץ, על הירח ועל החלל
3. הלוח העברי
4. ספרי עיון בנושא חלל המשולבים במרכז החקר בגן

אולי תתעניינו גם ב...

رحلة مُثيرة ومميَّزة، مليئة بالموادّ
تعالوا نرافق الاطفال في "رحلةٍ" مُثيرة مع الموادّ المختلفة لنشاهد إبداعاتهم!
لعب حركي حر في ساحة البستان
نتيح الفرصة للأطفال بتخطيط وبناء ألعاب حركية متنوعة، لنقوي أجسامهم ونعزز ثقتهم بأنفسهم.
זֶמֶר לָךְ לַגִּיל הָרַךְ – שירי חגים
החוברת 'זמר לך לגיל הרך' מוקדשת לשירי חגים. זו חוברת שנייה בסדרה ומטרתה להציג את שירי החגים האיכותיים בפני ילדי הגן ולהנחיל להם מורשת ותרבות. החוברת כוללת 49...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.