דלג אל

הצהרת נגישות

אלי כהן

אלי כהן

אלי כהן נולד בדצמבר 1924 בעיר אלכסנדריה במצרים לסופיה ולשאול כהן. אביו, יליד חלב שבסוריה, הגיע למצרים בגיל שבע. אלי כהן התחנך בבית ספר התיכון היהודי על שם הרמב"ם בעיר ולאחר מכן התקבל ללימודי הנדסה באוניברסיטת אלכסנדריה. בהיותו בן עשרים הצטרף לתנועה הציונית. ב-1957 עלה לישראל והתגורר בבת ים. הוא שימש מתרגם עיתונות ערבית באגף המודיעין (אמ"ן) ואחר כך עסק בהנהלת חשבונות במשביר המרכזי. בשנת 1959 נשא לאישה את נדיה, בת למשפחת עולים מעיראק. אחיו הצעיר מוריס כהן עבד במוסד.

הוכשר להיות מרגל

אלי כהן גויס ליחידה המבצעית של אגף המודיעין בצה"ל והוכשר להיות מרגל.

ב-1961 נשלח לארגנטינה, שם נבנתה לו דמות של סוחר ערבי, גולה סורי ששמו כאמל אמין ת'אבת. אלי כהן התערה בקהילה הערבית המקומית והתיידד עם דמויות בולטות ומקושרות מיוצאי סוריה.

המרגל הישראלי בסוריה

בינואר 1962 עבר לדמשק בדמותו של בן סוריה השב למולדתו אחרי שנים ארוכות בנכר. הוא שכר דירה סמוך למטכ"ל הסורי כדי להיטיב לעקוב אחר פעילותו. כאמל אמין ת'אבת בנה לו שם של איש עסקים נדיב ופטריוט לאומני. הוא התרועע עם אנשי צבא ואישים בכירים מהצמרת הסורית וטייל עִמם ברחבי סוריה. בזכות הקשרים שיצר הצליח לאסוף מידע רב על הצבא הסורי, על ההנהגה הסורית ועל קשריה של סוריה עם ארגוני חבלה פלסטיניים. באותה עת זממה סוריה לחבל במוביל הארצי. עוד על הפרק היו הקמת אש"ף (הארגון לשחרור פלסטין) וחימוש צבאי. אלי כהן העביר לשירותי הביטחון מידע על המקומות המתוכננים לחבלה במוביל הארצי.

התפיסה

בשנת 1965 הכריז הצבא הסורי על דממת אלחוט. אלי כהן, שלא ידע על כך, המשיך לשדר למפעיליו, ואותות השידור שלו פוענחו בידי הצבא הסורי. כוחות צבא פרצו לביתו בעודו משדר. ב-24 בינואר הודיעה סוריה על דבר המעצר. אלי כהן עבר עינויים קשים בחקירתו. ב-22 בפברואר 1965 בבניין המטה הכללי הסורי נפתח משפטו בדלתיים סגורות. מדינת ישראל עשתה מאמצים לשחררו, בין השאר נשלחו מתווכים לדמשק אך הסורים סירבו להצעות. ב-18 במאי 1965, כארבעה חודשים אחרי שנלכד, נתלה בכיכר אל-מרג'ה בלב דמשק. בכיכר היו אנשי צבא, עיתונאים וצלמים שהורשו לתעד את רגעיו האחרונים של המרגל הישראלי. לפני הוצאתו להורג ליווה אותו הרב נסים אנדיבו-כהן, רבהּ הראשי של קהילת יהודי דמשק, והתפלל עִמו. הרב העיד אחר כך כי אלי כהן היה שבור וכי ביקש למסור לבני משפחתו שנותר נאמן לעמו ולארצו. התליין הראשי של סוריה אבו סלימאן התכבד בתלייתו. אלי כהן נקבר בדמשק ועד היום לא נענו הסורים לבקשה להעביר את עצמותיו לקבורה בישראל. אחרי מותו הועלה מדרגת רב סרן לסגן אלוף.

שיוך לכיתות ונושאים מרכזיים בתוכנית הלימודים

כיתה
נושא מרכזי
{{m.label}}{{$last ? '' : ', '}}

אמור למשפחתי שמילאתי חובתי עד תום ונשארתי נאמן לארצי ולעמי עד הרגע האחרון

אלי כהן, 18.5.1965 מילותיו האחרונות לפני עלייתו לגרדום
אחלה שיעור
הכנתם לכיתה שיעור
מקורי ומעניין?
אל תשמרו אותו לעצמכם.
שתפו אותנו!
המרחב הפדגוגי

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

יום תל-חי, י"א באדר
תל-חי היה סמל למפנה שחוללו אנשי המעשה ברוח היהודית, וטרומפלדור היה לאגדה מעצבת של דמות היהודי החדש. י"א באדר נקבע ליום לציון גבורת ההיאחזות בארץ בעבודה ובהגנה.
יום האישה הבין-לאומי, 8.3, ט"ו באדר
מידי שנה בשמונה במרץ מצוין יום האישה הבין-לאומי ברחבי העולם. שלושה היבטים בפועלן של נשים נבחרו לעמוד במרכז יום זה: זיכרון הנשים שפעלו בעבר ופועלות בהווה למען...
שבוע הבטיחות בדרכים בסימן מהירות, 13-18.11.22
שבוע הבטיחות בדרכים בשנה"ל תשפ"ב מתמקד בנושא מהירות הנסיעה והשפעתה על הבטיחות בדרכים
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.