דלג אל

יום להנצחת זאב ז'בוטינסקי במערכת החינוך, 5.1.2023, י"ב בטבת

יום להנצחת זאב ז'בוטינסקי במערכת החינוך, 5.1.2023, י"ב בטבת

זאב ז'בוטינסקי – איש חזון ומעשה, מייסד זרם הציונות הרוויזיוניסטית, מנהיג רבגוני, ראש בית"ר, מצביא האצ"ל, מחולל הגדודים העבריים, מייסדו ומפקדו של כוח ההגנה העצמית בירושלים בפרעות תר"ף ואבי תפיסת הצבאיוּת העברית ו'קיר הברזל'; מהלוחמים על השפה העברית ומראשוני הלוחמים למען זכויות נשים ומעורבותן בכל תחומי החיים עוד בתחילת המאה ה־20; נחשב לאבי מדינת הרווחה בזכות תפיסתו החברתית-כלכלית של "חמשת המ"מים"; איש רוח, סופר, משורר, עיתונאי, מתרגם ויזם לאומי, חברתי ופוליטי.
רקע: בשנת 2005 תשס"ה התקבל בכנסת חוק זאב ז'בוטינסקי. מטרות החוק: "להנחיל לדורות את חזונו, מורשתו ופועלו של זאב ז'בוטינסקי, לציין את זכרו ולהביא לחינוך הדורות הבאים ולעיצוב מדינת ישראל, מוסדותיה, יעדיה ודמותה בהתאם לחזונו הציוני". על פי החוק תציין מערכת החינוך את יום זאב ז'בוטינסקי בכל שנה ביום י"ב בטבת. ביום זה מומלץ להקדיש בבתי הספר זמן ללימוד פועלו וחזונו הציוני של זאב ז'בוטינסקי.


פועלו של ז'בוטינסקי: זאב ז'בוטינסקי, מנהיג ציוני, סופר, משורר, עיתונאי ומתרגם, היה איש רב-פנים ופעלים. בעקבות הפרעות בקישינב (1903), הגיע להכרה כי אין לעם היהודי פתרון בגולה אלא רק בהקמת מסגרת מדינית בארץ ישראל וכי יש לפעול לאלתר להפצה ולמימוש של רעיון ההגנה היהודית עוד בגולה. שתי תובנות אלה הנחו אותו בפעילותו הציונית ולאורן הצליח לסחוף דור שלם של יהודים ברוסיה, בהביאו להם את בשורת התחייה הלאומית.
ז'בוטינסקי נאבק להקמת בתי ספר עבריים בגולה שבהם תשלוט השפה העברית. הוא פעל להקמת אוניברסיטה עברית בארץ ישראל שבה, לפי חזונו, ילמדו אלפי תלמידים. כמו כן גיבש משנה סדורה חברתית-כלכלית בדבר בניית חברה מתוקנת בארץ הנביאים.
נאמן לאמונתו כי יהודים צריכים להשתתף בהגנה עצמית, פעל ז'בוטינסקי בנחישות למען הקמת הגדוד העברי הראשון. מדובר בלגיון יהודי שפעל במלחמת העולם הראשונה במסגרת הצבא הבריטי למען שחרור ארץ ישראל מידי התורכים. ז'בוטינסקי אף התגייס לאחד הגדודים הללו ושימש בו קצין. בגדודים אלה חברו בפעם הראשונה אישים שלימים יעמדו בראש הגנת היישוב היהודי והמדינה שבדרך כגון דב הוז, אליהו גולומב ויעקב דורי. כמו כן ארגן את הגנת ירושלים בימי פרעות הדמים בשנת תר"ף (1920) ועמד בראשה ושימש מפקד הארגון הצבאי הלאומי, האצ"ל.
ז'בוטינסקי היה מנהיג ציוני מוכר, חבר ועד הצירים וההנהלה הציונית וממייסדי קרן היסוד. ב־1923 פרש מהנהגת התנועה הציונית, הוא הקים את תנועת הנוער בית"ר שנועדה לחנך את הנוער ברוח לאומית וצבאית ואת ברית הציונים הרוויזיוניסטים שדגלה בהקמת מדינה עברית בארץ ישראל לאלתר. מאוחר יותר ייסד את ההסתדרות הציונית החדשה.
ז'בוטינסקי צפה את השואה הקרבה וקרא לפינוי מהיר ומאורגן של יהודי אירופה מארצות הגלות לארץ ישראל, באומרו כי "אם היהודים לא יחסלו את הגולה, הגולה תחסל אותם".
מן הראוי שבני הנוער המתחנכים במערכת החינוך בישראל יכירו את דמותו ואת משנתו של זאב ז'בוטינסקי, מגדולי ההוגים של המחשבה והמעשה הציוני. רבות מהשאלות העומדות במרכז השיח הציבורי בימינו העסיקו את ז'בוטינסקי ובדבריו אפשר למצוא חיוניות ואקטואליות כאילו נכתבו זה עתה.


חוק הכנסת קובע את מטרותיו של יום זה:
"להנחיל לדורות את חזונו, מורשתו ופועלו של זאב ז'בוטינסקי, לציין את זכרו ולהביא לחינוך הדורות הבאים ולעיצוב מדינת ישראל, מוסדותיה, יעדיה ודמותה בהתאם לחזונו הציוני" (התשס"ה-2005).
אנו ממליצים למנהלי בתי הספר ולמורים לעסוק בפועלו ובחזונו של זאב ז'בוטינסקי ולהקדיש לנושא לפחות שתי שעות לימוד. הפעילות תיעשה במסגרת בית הספר והכיתה ותכלול גם קיום טקסים העוסקים במשנתו של ז'בוטינסקי ובמורשתו.

חזרה לראש הדף

ז'בוטינסקי עכשיו

על השפה העברית
על השפה העברית
על נשים ושוויון
על נשים ושוויון
על קיר הברזל
על קיר הברזל
יאללה בית"ר
יאללה בית"ר
נגד הזרם
נגד הזרם
חזרה לראש הדף

זאב ז'בוטינסקי -מנהיג ציוני, סופר, משורר, עיתונאי ומתרגם

בתאריך י"ב בטבת 5.1.2023, מציינים במערכת החינוך את יום זאב ז'בוטינסקי. לרשותכם ערכת חומרי הוראה לציון יום זה. הערכה כוללת פעילות העוסקת בדמותו של זאב ז'בוטינסקי כמנהיג, קישורים לסרטונים והצעות לסיורים בעקבות דמותו של זאב ז'בוטינסקי.

חזרה לראש הדף

סיור לימודי: מכון ז'בוטינסקי בישראל – מוזיאון וארכיון

בארכיון אלפי מסמכים, תעודות ותמונות העוסקים בזאב ז'בוטינסקי ובתנועות ובארגונים הקשורים בו, לצד ספרים וכותרים רבים. מרבית חומרי הארכיון מקוונים וזמינים באתר המכון. אפשר להיעזר בצוות הארכיון לכל דבר ועניין הקשור באיתור חומרים.

במוזיאון שני מיצגים אורקוליים: אחד על אודות חייו של ז'בוטינסקי ואחד על אודות העפלת "אף על פי" של התנועה הרוויזיוניסטית. התצוגה במוזיאון כוללת גם חפצים אישיים של זאב ז'בוטינסקי. בימים שאינם ימי קורונה המוזיאון מקיים ימי עיון והרצאות, מארח קבוצות של תלמידי בתי ספר, מקיים סיורים בנושאי ז'בוטינסקי והמחתרות בתל אביב, בירושלים ובמקומות נוספים ופועל גם בבתי ספר ובמערכת החינוך הבלתי פורמלית.

פרויקט "ז'בו ברשת" – הרצאות זום מגוונות ומרתקות. אתם מוזמנים לעיין בהם.
מורים ותלמידים מוזמנים להפנות כל שאלה ולהצטרף להרצאות.
אפשר גם לתאם הרצאות ואירועים וימי עיון ייחודיים מקוונים.

חזרה לראש הדף

צופים בהיסטוריה

העברים מציגים: זאב ז'בוטינסקי
העברים מציגים: זאב ז'בוטינסקי
ז'בוטינסקי, בית"ר וההעפלה
ז'בוטינסקי, בית"ר וההעפלה
זאב ז'בוטינסקי בכלא עכו, 1920
זאב ז'בוטינסקי בכלא עכו, 1920

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.