דלג אל

העברית והתפתחותה במהלך הדורות

חזרה
פתיח העברית והתפתחותה במהלך הדורות

העברית היא שפה ממשפחת הלשונות השמיות הידועה כשפתם של היהודים. הניב המודרני שלה הוא השפה הרשמית של מדינת היהודים. בעברית נכתבו רוב ספרי התנ"ך וכל המשנה. התנ"ך נכתב בעברית מקראית ואילו המשנה בניב הנקרא "לשון חז"ל".
בסוף המאה ה-2 לספירה, לאחר חתימת המשנה, פסקו רוב היהודים לדבר בעברית. עד ראשית הציונות שימשה העברית בעיקר שפת כתב ולא דיבור ובעיקר למטרות דתיות.

עם צמיחת תנועת ההשכלה היהודית בגרמניה ובמזרח אירופה, נכנסה השפה העברית לתנופה מודרנית. לאורך כל המאה ה-19 הלך השימוש החילוני בה וגבר. בד בבד עם תנועת התחייה הלאומית החלה גם פעילות להפיכת העברית ללשון הדיבור של היישוב העברי בארץ ישראל. אליעזר בן-יהודה המכונה "מחיה השפה העברית" היה בלוחמים למען הפיכת השפה העברית לשפה מדוברת ולשפתו הלאומית של היישוב העברי בארץ. ערב הקמת מדינת ישראל הייתה העברית כבר לשפה העיקרית של היישוב העברי, ושפת הלימוד במרכזי החינוך שלו.

העברית בתקופה שלפני הקמת המדינה – מלחמת השפות (כיתות ה-ו)

העברית בתקופה שלפני הקמת המדינה – מלחמת השפות (כיתות ה-ו)

מלחמת השפות התחוללה בארץ בשנים תרע"ג-תרע"ד (1914-1913). החברה היהודית־גרמנית "עזרה" הקימה בארץ מוסדות חינוך שהשפה העיקרית בהם הייתה גרמנית והחלה בהקמת הטכניון (שנקרא אז "טכניקום") בחיפה. הגוף המנהל של המוסד החליט כי שפת ההוראה במקצועות הטבע והטכניקה תהיה גרמנית. ההחלטה גרמה לסערה. המורים והתלמידים הצהירו שלא ילמדו בבתי ספר שבהם שפת ההוראה גרמנית. בתוך זמן קצר קמו בתי ספר חדשים שבהם לימדו רק בעברית. המאבק קיבל את השם "מלחמת השפות" והוא הסתיים בניצחון העברית ובחיזוק מעמדהּ.

התלמידים יתוודעו אל המאבק דרך הסרטון וינסו להתמודד עם השאלה: "האם יכול להיווצר מצב דומה גם בימינו, לנוכח התגברות השימוש בשפה האנגלית?"

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.