דלג אל

הצהרת נגישות

תוכניות הלימודים בחינוך גופני לחטיבה העליונה

חזרה
פתיח

תוכנית לימודים לכיתות י, יא, יב ולחינוך המיוחד בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי. מטרת העל של התוכנית לעצב, לפתח ולטפח אצל התלמיד דפוסי פעילות והתנהגות גופנית וספורטיבית במסגרת עבודת צוות בגבולות הפוטנציאל האישי. זאת, להבטחת איכות חייו, בריאותו ואישיותו ההרמונית בהווה ובעתיד. התוכנית מציבה יעדים מוגדרים בתחום הגופני, החברתי, ההכרתי ובתחום הרגש והאופי. בכל סוג יעדים, התוכנית מפרטת את המיומנויות וההתנהגויות ואת תחומי הידע, ההבנה והמודעות הנדרשים.

חזרה לראש הדף

שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים

שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים

תוכנית הלימודים בחינוך הגופני משלבת תלמידים עם צרכים מיוחדים ותכליתה לסייע להם ככל האפשר להתגבר על מגבלותיהם. תלמידים עם ליקויים קלים או נכות זמנית יסתייעו בתוכנית מיוחדת עד שיוכלו להשתתף בשיעורי החינוך הגופני הרגילים.
יש לזכור שילד שאינו מסוגל לשחק עם בני גילו בכדור, בדלגית, בקפיצה מעל גומי או במשחקים כגון תופסת או קלאס עלול להרגיש פגוע פסיכולוגית וחברתית. מתפקידם של המורים לחינוך גופני לסייע לילד לשפר את אפשרויות השתלבותו בחברת בני גילו ואת תפקודו המוטורי ובתוך כך לחזק את ביטחונו העצמי ולהגביר את שמחת החיים שלו.

חזרה לראש הדף

חינוך וספורט ימי

חינוך וספורט ימי

החינוך והספורט הימי הם נושאי הוראה ייחודיים במערכת החינוך וחלק ממקצוע החינוך הגופני. הם מיועדים בעיקר לתלמידים ולתלמידות הגרים בקרבת חופי הים של מדינת ישראל, בים התיכון, באגם הכינרת ובים סוף. החינוך והספורט הימי מאורגנים בבתי ספר ייעודיים שהוקמו למטרה זו הממוקמים סמוך לחופי הים ומאפשרים כניסה לים ויציאה ממנו. התלמידים מגיעים לבתי הספר לחינוך ולספורט ימי מבתי הספר הכלליים. המנהלים והמורים בבתי הספר לחינוך ולספורט ימי ובבתי הספר הכלליים פועלים בשיתוף פעולה ליצירת חוויה חינוכית ולימודית של ממש. החינוך והספורט הימי נלמדים ב-13 בתי ספר ייעודיים שהוקמו למטרה זו וממוקמים לאורך חופי ישראל, מהכינרת ועד אילת. אליהם מגיעים כ-19,000 תלמידי כיתות ה-יב בשנה.
הלמידה נעשית בקבוצות של עד 10 תלמידים למורה על פי תוכנית לימודים מיוחדת לנושא. החינוך והספורט הימי הם נושא הוראה ייחודי בחינוך הגופני. במסגרת השיעורים התלמידים רוכשים ידע, מיומנויות וניסיון בהשטת כלי שיט בעצמם, חלק מצוות או מפקדים. הם לומדים להתגבר על תקלות, לפעול בתושייה, להגיב תגובה מהירה ולפתח אומץ לב. מכאן ששיעורי החינוך והספורט הימי נותנים לתלמידים הזדמנויות לרכוש ולהציג כישורים שאינם באים לידי ביטוי בחיי היום-יום של בית הספר.

חזרה לראש הדף

תוכנית הלימודים להשכלה כללית בחינוך גופני

התרופה הטבעית – פעילות גופנית

תוכנית זו היא הרחבה לתוכנית הלימודים הכללית. התוכנית מדגישה את חשיבות העלאת המודעות בקרב התלמידים לתרומתה של פעילות גופנית ולהשפעתה על בריאותם הגופנית, הנפשית והחברתית. מנגד היא מעוררת את סקרנותם ורצונם לעסוק בפעילות גופנית במעגל חייהם.

זה לא רק ספורט

תוכנית זו מיועדת להרחיב את אופקיו של התלמיד, לעורר את סקרנותו ורצונו להרחיב את ידיעותיו בספורט ובהשלכותיו על היבטים מוסריים, חברתיים ופוליטיים.

חזרה לראש הדף

תכנון הוראה תלת שנתי בכושר גופני

תכנון הוראה תלת שנתי בכושר גופני

יחידת הוראה מתמשכת להוראת החינוך הגופני בחטיבה העליונה.

אולי תתעניינו גם ב...

הפרס הארצי בחינוך הגופני
למידה מתוך הצלחה. מורים ובתי ספר שזכו בפרס הארצי של החינוך הגופני ופועלם
ספורט בתי ספר
מפעלי הספורט של החינוך הגופני בבתי הספר במערכת החינוך בישראל
הערכה בחינוך גופני מעשי
הערכת תלמידים בחינוך הגופני על פי חוזר מנכ"ל כוללת מבדק מעשי ומבדק עיוני בעת הערכה של תהליך.
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.