דלג אל

הצהרת נגישות

מרכזי העשרה בתחום המוזיקה

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
קהילתיות, ביטוי אישי, ידע מתחומי הליבה, ידע בין תחומי, מיומנויות קוגנטיביות, מיומנויות תוך אישיות, מיומנויות אישיות, יזמות ויצרנות, למידה במרחבי חיים, ידע תהליכי, ידע עולם
סביבות למידה:
מחוץ לגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. אומנויות - אומנות מוזיקה: האזנה פעילה לאוצר מוזיקלי איכותי, ביצוע: שירה, נגינה, אלתור, רישום

אודות הפעילות

רציונל
מרכזי העשרה בתחום המוזיקה מזמנים מרחב תרבותי המאפשר לימוד מוזיקלי חווייתי באמצעים טכנולוגיים מתקדמים וכוחות הוראה מקצועיים הפועלים לקידום ילדי הגנים והקהילה.
האגף לחינוך קדם-יסודי רואה בהפעלת מרכזים אלו חשיבות רבה וכלי להעשרה תרבותית של הילד ולפיתוח מיומנויות של האזנה, ביצוע (תנועה, שירה, נגינה) ואלתור.
מרכזים אלה יוצרים יחסי גומלין בין ילדי גנים, הורים, תלמידי אומנויות ומוזיקאים כדי לתת מענה לכיתות גן רבות.
מקצת ממרכזי ההעשרה מקיימים פעילויות משותפות להורים בשעות אחר הצוהריים או בימי שישי בבוקר, וכך מעודדים צרכני תרבות עתידיים.
רשויות מקומיות רבות שותפות להקמה ולתקצוב של מרכזי העשרה ברחבי הארץ. לכן חשוב לעבוד בתיאום עם האגף לחינוך קדם-יסודי בכל הנוגע למדיניות, לייעוץ ולהדרכה, לסיוע ולגיוס כוח אדם מקצועי ולהמלצה לציוד מקצועי ולארגון סביבה מעודדת פעילות.
מטרות
1. טיפוח רגישות לקול, לכלי ולמוזיקה
2. פיתוח היצירתיות בקול ובכלי
3. עידוד צרכני תרבות ביקורתיים
עקרונות להקמת המרכז
- מנהלת המרכז תהיה אשת מקצוע בתחום המוזיקה שתבנה תוכניות עבודה אינטגרטיביות על פי מדיניות האגף לחינוך קדם-יסודי והמחוזות התומכת בהמשכיות הפעילות בגני הילדים.
- פתיחת המרכז מותנית בקבלת אישור לתוכנית העבודה ולפעילויות המתוכננות מהמפקחת הישירה על גני הילדים באזור ומהמדריכות המקצועיות בתחום מטעם האגף לחינוך קדם-יסודי.
- עיצוב המרכז יהיה ייחודי (שונה מסביבת הגן) ויאפשר התנסות בכלים ובאמצעים טכנולוגיים שונים שישכללו את המיומנות של הלומד העצמאי.
- הצטיידות המרכז תהיה מקצועית ותכלול כלי נגינה מקצועיים ואמצעים טכנולוגיים עדכניים.
הצטיידות מקצועית
ההעשרה המוזיקלית של הילדים תתבסס על:
- רפרטואר איכותי שיטפח את טעמם האישי של הילדים ויהיה דגם לחיקוי קולי
- הצטיידות מוזיקלית מקצועית שתעשיר את עולמו של הילד ותְפתח מודעות לאיכות צלילית
- אמצעים טכנולוגיים שיעשירו את הנושא המוזיקלי ויאפשרו דרכי הוראה ולמידה עדכניות
המשכיות בגן
- שילוב היצירות והשירים הנלמדים במרכז בעבודה השוטפת של הגן
- אימוץ דרכי הוראה ולמידה שישכללו את העשייה בגן
- שילוב הנושאים הנלמדים באירועים מיוחדים
מפגש שיא
שיא התוכנית בקונצרטים מיוחדים שהילדים יוכנו אליהם במשך השנה, בפעילות של הורים וילדים בשעות אחר הצוהריים או באחד מימי שישי בשעות הבוקר.

אולי תתעניינו גם ב...

תנועה בחנוכה
מדריך זה כולל משחקי תנועה שמטרתם לטפח כישורים תנועתיים בקרב ילדי וילדות הגן.
אוריגמי ומגזרות נייר
אומנות האוריגמי שמקורה במזרח מאפשרת לילד להתנסות בה ולחקור מושגים כמו קו, צורה, צלע, קפל, קודקוד ועוד. בואו לראות את היופי שבנייר
מתמטיקה זה משחק ילדים – בשיר, במשחק, בסיפור ובתנועה
בחוברת מגוון רעיונות לפעילויות אינטגרטיביות פשוטות המשתלבות בחיי היום-יום בגן, להעשרת הידע ולהעמקת ההבנה של הילדים והילדות
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.