דלג אל

הצהרת נגישות

שיחה על החינוך הקיבוצי

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
קהילתיות, ביטוי אישי
סביבות למידה:
כל הגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. כישורי חיים: מוקד בין אישי, מוקד לוויסות וניהול רגשות, מוקד האני
  2. מדע וטכנולוגיה: יצורים חיים – בעלי חיים וצמחים, חינוך סביבתי

אודות הפעילות

טיול הוא אמצעי לטיפוח קשר בלתי אמצעי עם הסביבה הפיזית והאנושית. בטיול פוגשים הילדים את הסביבה הזו על כל עושרה ומורכבותה.

בסרט תוכלו לצפות בילדי גן רימון בקיבוץ נצר סירני, מטיילים בחצר הקיבוץ וחווים מפגשים שהטבע מזמן והגננת מתווכת. הם צופים בציפורים, שואלים וחוקרים פעילות סביב קן נמלים, עוקבים אחרי מחזור חיים של צמחי הבר ועצי הנוי שפגשו בדרך.

הילדים עוברים ביוזמת הגננת ליד אנדרטה בה חוו עם הוריהם טקס זיכרון לשואה, משוחחים ומעבדים איתה את החוויה ומשמעותה. תמי הגננת קושרת את תקומת ניצולי השואה לסמל הקיבוץ המופיע בשלט ויוזמת פגישה עם סבא מרטינו ועץ הפיקוס הגדול בחצר ביתו הממחיש את הסיפור המקומי של הקהילה. הגננת מתווכת לילדים את הדמויות, האירועים והמקומות בחצר הקיבוץ ונותנת להם משמעות רגשית.

בטיול פוגשים הילדים מבוגרים שונים שהינם חלק מהקהילה, עם עבודתם ועיסוקיהם. מפגשים אלה- היזומים והמזדמנים- קושרים ומחברים את ילדי הגן עם הקהילה, מספקים להם ענין ורפרטואר רחב ומגוון של דמויות, חומרים ומקצועות.

אולי תתעניינו גם ב...

מלאכות בגן – התנסות בטכניקות שונות של מלאכות יד
בסרטון, שצולם בגן קשת במצפה רמון, נוכל לצפות במעגלי התכנסות שונים לצרכים חברתיים ורגשיים של ילדי הגן
העשרת שפה באמצעות ספרות ילדים
פרופ' מירי ברוך, חוקרת ספרות ילדים, פורסת בהרצאתה את משנתה בדבר העשרת שפתו של הילד באמצעות ספרות ילדים
מסלולי תנועה וטיפוס במרחב פתוח
בסרטון נוכל לראות את ילדי גן ורד בקיבוץ אפק יוצרים באופן עצמאי נדנדות ומסלולים מקרשים וחומרי בנייה שמצאו בדרך ליער האקליפטוס
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.