דלג אל

הצהרת נגישות
חזרה לראש הדף

2.4 - יום הניקיון הלאומי

2.4 - יום הניקיון הלאומי

בשנת 2008 חוקקה הכנסת את חוק "יום הניקיון הלאומי". יום זה נועד להעלות את המודעות לקשר שבין האדם לסביבתו ולטפח את הבנת חשיבותם של הטבע והסביבה לאדם.

יום הניקיון הלאומי מצוין אחת לשנה ביום שלישי האחרון של חודש אדר, ובשנה מעוברת ביום שלישי האחרון של חודש אדר ב, כפי שנקבע בסעיף 21 ב בחוק שמירת הניקיון שכותרתו 'יום הניקיון הארצי'. יום הניקיון הלאומי (ארצי) נקבע בחוק במטרה להגביר את המודעות בקרב הציבור לשמירה על הניקיון בשטחים הפתוחים והציבוריים ולהגנה על הסביבה.

ביום הניקיון מתקיימות פעולות חינוך והסברה בצה"ל, ברשויות המקומיות ובמוסדות החינוך בנושא שמירת הניקיון וההגנה על הסביבה. משאבי הטבע חיוניים לקיומנו ולרווחתנו. לטבע גם ערך תרבותי והוא משמש משאב רוחני חשוב. קיומנו מותנה ביחסי הגומלין ובאיזון העדין הנדרש בין האדם והטבע. אף על פי כן לעיתים קרובות מופר האיזון והטבע מנוצל בגסות לצורכי האדם. הלכלוך שאנו משליכים ברשות הרבים, הפסולת שאנו מייצרים, הצריכה ההולכת וגדלה על חשבון משאבי הטבע וניצול היתר שלהם – כל אלו הם דוגמאות ליחס הפוגעני של האדם כלפי סביבתו.

חזרה לראש הדף

7.4-27.4 ספירת הפרפרים הגדולה

7.4-27.4  ספירת הפרפרים הגדולה

את ספירת הפרפרים מובילה אגודת חובבי הפרפרים בשיתוף פעולה עם המוזיאון לטבע ע"ש שטיינהרדט, רמת הנדיב והחברה להגנת הטבע.

מטרת הספירה לעזור להעריך את מצב איכות הסביבה שלנו. הפרפרים ידועים כסמן מצויין לאיכות הסביבה עקב היותם מאוד רגישים לשינויים בסביבה הן מבחינת איכות האוויר והן מבחינת שינויים בבתי גידול.

המידע שיתקבל, המגמות של השינויים לאורך שנים יסייע בזיהוי מגמות, ויסייע לתכנן כיצד להגן על פרפרים מהכחדה, כמו גם להבין את השפעת שינויי האקלים על חיות הבר.

חומרי הוראה

אתרים חיצוניים

נושאים נלמדים בתחומי הדעת

חזרה לראש הדף

14.4 – יום הדולפין הבין-לאומי

14.4 – יום הדולפין הבין-לאומי

יום הדולפין הבין-לאומי מצוין ברחבי העולם להיכרות ולהעלאת המודעות לשמירה על דולפינים. ביום זה נעשות פעולות הסברה רבות בנוגע לחשיבות השמירה על הסביבה הימית ועל הדולפינים בהיותם מרכיב חשוב במערכת האקולוגית הימית.

בחופי הים של ישראל מצויים מינים רבים של יונקים ימיים. יש שני מינים חופיים של דולפינים – דולפינן מצוי ודולפין מצוי. הדולפין המצוי נמצא בסכנת הכחדה.

אחת ממטרות הפעילות ביום הדולפין היא פעילות הסברה למען קידום שמורת הטבע הימית אבטח, ביתו של הדולפין המצוי.

חומרי הוראה

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.