דלג אל

הצהרת נגישות
חזרה לראש הדף

15.1-31.1 – ספירת ציפורי הבר בקרבת האדם

15.1-31.1 – ספירת ציפורי הבר בקרבת האדם

מיזם ספירת ציפורי הבית נועד לעקוב אחרי השתנות אוכלוסיות הציפורים בקרבת משכנות האדם במשך השנים למען שמירה על הציפורים, כמו גם לקרב את הציבור אל הציפורים והטבע. במסגרת המיזם הציבור הרחב בישראל בכל גיל ומגזר מוזמן לצאת לתצפית של חצי שעה ולספור פעם אחת או יותר את הציפורים בגינה או בחצר היישוב.

מיזם 'ספירת ציפורי בר בחצר בשיתוף ציבור' מתקיים אחת לשנה בישראל, החל משנת 2006, ומנוהל בידי 'המרכז לטיפוח ציפורי בר בחצר ובגינה'. החל משנת 2014 שותף במיזם ספירת הציפורים בישראל גם 'מרכז הצפרות הישראלי' של החברה להגנת הטבע.

למידע עדכני על אוכלוסיית הציפורים נודעת חשיבות רבה בזיהוי מגמות כגון סכנת הכחדה של מין מסוים או מעקב אחרי התפשטות של מינים פולשים. הדבר נכון גם לגבי ציפורי הכפר והעיר כגון דרורים, בולבולים ועורבים, אשר לרוב אינן זוכות לתשומת לב מיוחדת. בישראל נעשית ספירה ארצית של ציפורי החצר בשיתוף הציבור בכל שנה לקראת סוף החורף. הנתונים נאספים למאגר ארצי ועולמי.

השתתפות בספירת הציפורים היא הזדמנות לחוות את הטבע המצוי סביב ולהשתתף בעשייה של מדע אזרחי התורמת לשמירת הציפורים. ככל שיותר אנשים משתתפים בספירה, כך התוצאות מדויקות יותר. למידע נוסף ולהשתתפות בספירה חפשו באינטרנט 'ספירת הציפורים השנתית'.

אתרים חיצוניים

נושאים נלמדים בתחומי הדעת

חזרה לראש הדף

25.1 - ט"ו בשבט

25.1 - ט"ו בשבט

ט"ו בשבט קיבל משמעות של חג נטיעות לפני כמאה שנה, עם ראשית ההתיישבות הציונית בארץ ישראל. אך במרוצת השנים מאז קום המדינה, עם תנופת הבנייה, הפיתוח, החקלאות וההתיישבות, הלכו ופחתו השטחים שנשארו לנטיעות. בד בבד, בשנים האחרונות עם העלייה במודעות למשבר האקולוגי ההולך ומתגבר בעולם, קיבל ט"ו בשבט תפנית והפך למעין 'יום כדור הארץ' הישראלי.

ט"ו בשבט יכול להיות יום של חשבון נפש סביבתי. ביום זה אנו מזכירים לעצמנו שההוויה כולה מורכבת מיחסי גומלין ושלאילנות תפקיד מרכזי בשמירת האיזון במערכת שבה אנו חיים.

בחג זה האדם מתמודד עם היותו אחד הברואים ועם החובה והצורך לשמור על הבריאה מהרס. כך הפך חג לאילנות לחג של העולם שבו אנו מציינים את השאיפה לשמירה על האיזון שבין האדם והטבע ושאיפה לחיים בהרמוניה למעננו ולמען הדורות הבאים.

חומרי הוראה

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.