דלג אל

הצהרת נגישות

ט"ו בשבט

ט"ו בשבט

מקור החג: ראש השנה לאילנות

ט"ו בשבט מבשר התחלה של שנה חדשה לפֵרות האילן. ראש השנה לאילנות נקבע בשבט, חודש שבו העצים מחדשים את פריחתם ואת הבשלת פֵרותיהם.

בפעם הראשונה מוזכר ט"ו בשבט במשנה ובתלמוד בשם 'רֹאשׁ הַשָּׁנָה לָאִילָן'. במשנה (מסכת ראש השנה א, א) הוא נמנה עם אַרְבָּעָה רָאשֵׁי שָׁנִים: אֶחָד בְּנִיסָן, אֶחָד בֶּאֱלוּל, אֶחָד בְּתִשְׁרֵי. "בְּאֶחָד בִּשְׁבָט רֹאשׁ הַשָּׁנָה לָאִילָן, כְּדִבְרֵי בֵית שַׁמַּאי. בֵּית הִלֵּל אוֹמְרִים, בַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר בּוֹ". ט"ו בשבט נקבע כדעת בית הלל.

ט"ו בשבט הוא היום הקובע את סיומה של שנה אחת ואת תחילתה של שנה אחרת. יום זה הוא נקודת ציון שעל פיה קובעים את מניין שנות הפרי והפרשת תרומות ומעשרות. לכן, פֵרות שחנטו (החלו להבשיל) לפני ט"ו בשבט נחשבים לפֵרות של השנה שעברה, ופֵרות שחנטו אחרי ט"ו בשבט נחשבים לפֵרות של השנה החדשה.

חזרה לראש הדף

טו בשבט בתחומי הדעת

חזרה לראש הדף

יום הולדת לכנסת

יום הולדת לכנסת

פעילות חינוכית לכבוד ט"ו בשבט - יום הולדתה ה-74 של הכנסת (כיתות א-ו)
הערכה כוללת מערכי שיעור, מגוון תמונות מהווי הכנסת וכן כרזה מיוחדת שעוצבה לרגל ט"ו בשבט, באמצעותה תוכלו ליצור פינה מיוחדת בבית הספר לשם הנחלת ערכי הדמוקרטיה בקרב התלמידים.

הערכה פותחה בשיתוף הכנסת, האגף לחינוך יסודי, המטה לחינוך אזרחי והפיקוח על מולדת חברה ואזרחות וגיאוגרפיה אדם וחברה במזכירות הפדגוגית.

אולי תתעניינו גם ב...

חג החינוך, א' בסיוון
חג החינוך מצוין בראש חודש סיוון. השלʺה הקדוש תיקן שבערב ראש חודש סיוון יתפללו להצלחת חינוך הילדים. זמן התפילה נקבע למועד זה מכיוון שזהו ראש החודש שבו ניתנה ת...
יום הכיפורים, י' תשרי
יום הכיפורים שחל בי' בתשרי הוא יום של חשבון נפש וצום, תפילה ותשובה על חטאים שבין אדם לאלוהים ובין אדם לחברו
מימונה, כʺב ניסן: מוצאי שביעי של פסח ולמחרת היום באסרו חג
בליל המימונה עורכים חגיגה של שכנות טובה בהשתתפות אורחים, מכרים וחברים. דלתות הבית נותרות פתוחות והכול מוזמנים להיכנס, ליהנות, לשמוע דרשות, לשיר פיוטים, לרקוד...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.