חפש ב:

ט"ו בשבט

ט"ו בשבט

מקור החג: ראש השנה לאילנות

ט"ו בשבט מבשר התחלה של שנה חדשה לפֵרות האילן. ראש השנה לאילנות נקבע בשבט, חודש שבו העצים מחדשים את פריחתם ואת הבשלת פֵרותיהם.

בפעם הראשונה מוזכר ט"ו בשבט במשנה ובתלמוד בשם 'רֹאשׁ הַשָּׁנָה לָאִילָן'. במשנה (מסכת ראש השנה א, א) הוא נמנה עם אַרְבָּעָה רָאשֵׁי שָׁנִים: אֶחָד בְּנִיסָן, אֶחָד בֶּאֱלוּל, אֶחָד בְּתִשְׁרֵי. "בְּאֶחָד בִּשְׁבָט רֹאשׁ הַשָּׁנָה לָאִילָן, כְּדִבְרֵי בֵית שַׁמַּאי. בֵּית הִלֵּל אוֹמְרִים, בַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר בּוֹ". ט"ו בשבט נקבע כדעת בית הלל.

ט"ו בשבט הוא היום הקובע את סיומה של שנה אחת ואת תחילתה של שנה אחרת. יום זה הוא נקודת ציון שעל פיה קובעים את מניין שנות הפרי והפרשת תרומות ומעשרות. לכן, פֵרות שחנטו (החלו להבשיל) לפני ט"ו בשבט נחשבים לפֵרות של השנה שעברה, ופֵרות שחנטו אחרי ט"ו בשבט נחשבים לפֵרות של השנה החדשה.

סרטונים

חזרה לראש הדף
שרים ט"ו בשבט
שרים ט"ו בשבט
ט"ו בשבט
פרקים מתוכניות לגיל הרך
עץ נטעתי
עץ נטעתי
טעמים של ט"ו בשבט
טעמים של ט"ו בשבט
ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות!
ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות!
קצרים על מועדים – ט"ו בשבט
קצרים על מועדים – ט"ו בשבט
5 עובדות על ט"ו בשבט
5 עובדות על ט"ו בשבט
האורן הבודד
האורן הבודד
מה הקשר בין ט"ו בשבט ובין בחינת בגרות?
הקשר בין ט"ו בשבט לבחינת בגרות

לכבוד ט"ו בשבט: איזה סוג של עץ אתם? (כיתות ד-יב)

חזרה לראש הדף

לכבוד חג האילנות, זה הזמן לענות על השאלה החשובה והגורלית - איזה סוג של עץ אתם? ענו על שמונה שאלות בלבד ונגלה לכם את התשובה. ט"ו בשבט שמח!

> למשחק לכבוד ט"ו בשבט: איזה סוג של עץ אתם?

קל לי בדיגיטלי לט"ו בשבט

חזרה לראש הדף

דווחו על פריחת שקדיות באזור מגוריכם

> קל לי בדיגיטלי - ט"ו בשבט

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.