דלג אל

הצהרת נגישות

ידיעות קודמות 2022

שלג ראשון באתר החרמון

שלג ראשון באתר החרמון

שלג ראשון ירד בלילה שבין ראשון לשני וכיסה את פִּסְגת הַמפְלָס הָעֶלְיוֹן בַּאֲתַר החרמון.

"ראינו שלג בֶּעָבָר, אבל שלג כשהוא יורד וּמְכַסֶה את הקרקע, את זה מעולם לא חָוִוינוּ", סיפרה נופר ברגמן, תושבת הקריות. "זה היה מוֹפָע מַדְהִים", הוסיפה.

מיקי ענבר דוברת אתר החרמון אמרה: "זאת התחלה נהדרת. אנחנו מחכים לעוד מַעַרְכוֹת שלג וְלִתְנָאִים מתאימים לגלישת סְקִי".  

ובארצות הברית? בסוף השבוע שעבר שָׂרַר שָׁם קור קיצוני. סְעָרָה המכונה "פצצת ציקלון" גרמה למזג אוויר קשה. בחלק מהאזורים הטמפרטורות נעו בין 45- עד 57- מעלות. מיליוני בני אדם נותְקוּ מחשמל וטיסות רבות בוטלו.

 

פִּסְגָה - המקום הגבוה ביותר הנמצא בראש ההר.

ישראל הֵחֵלָה לְהַזְרִים מים מוּתְפָּלִים מהים התיכון לַכִּנרֶת

ישראל הֵחֵלָה לְהַזְרִים מים מוּתְפָּלִים מהים התיכון לַכִּנרֶת

חברת המים "מְקוֹרוֹת" וְרָשׁוּת המים הִשִׁיקוּ את מֵיזַם תַשְׁתִיות המים הגדול מִסוּגוֹ בִּצְפוֹן הארץ. המֵיזַם כולל מערכת הוֹלָכַת מים חדשה שֶׁתַזְרִים מי ים מוּתְפָּלִים מהים התיכון לאגם הכנרת.

בעקבות המיזם לא יהיה עוד חשש מירידה של מפלס הכינרת ל"קו השחור".  המיזם גם צפוי לְשַׁפֵּר את אֵיכוּת המים של הכנרת, שנפגעה בשנים האחרונות בגלל שִׁינוּיֵי מזג אוויר.

הרעיון להזרים מי ים מוּתְפָּלִים לכנרת נולד לפני מספר שנים בעקבות רֶצֶף שנות בצורת שבהן כמות הגשמים הייתה נמוכה מאוד, וּמִפְלַס הכנרת ירד בְּהַתְמָדָה ועד שהגיע ל"קו השחור".

 

מים מוּתְפָּלִים – מים מלוחים שהפכו למים ראויים לשתייה בעקבות תהליך שמסיר את המליחות.  

הִשִׁיקוּ – ציינו את ההתחלה, את ההפעלה של משהו חדש.

מֵיזַם - פרויקט.

"קו שחור" – גובה שמתחתיו לא שואבים מים.

האקדמיה ללשון הִכְרִיזָה על מילת השנה

האקדמיה ללשון הִכְרִיזָה על מילת השנה

לקראת יום לשון העברית שֶׁיחֵל בעוד כשבועיים ולקראת סוף השנה האזרחית, הזמינה האקדמיה ללשון העברית את הציבור לבחור את מילת השנה. מתוך הַצָעוֹת רבות שהגיעו מן הציבור נבחרו תשע מילים שֶׁהועָמְדוּ להַצְבָּעָה. בהצְבָּעָה שבה השתתפו אנשים רבים נקבע כי מילת השנה היא "בּוֹלְעָן".

בולען הוא בור גדול שנוצר מתחת לפני האדמה והִתְמוֹטְטוּת פני האדמה לתוך החלל שנוצר. התופעה מוכרת באזור ים המלח. בולענים נִפְעָרִים גם בכבישים ובמקומות אחרים שבהם יש אי-יציבות מתחת לפני האדמה והם מְסַכְּנִים חיי אדם.

 

נִפְעָרִים – נפתחים.

מוֹנְדִיאל 2022: ארגנטינה אלופת העולם

מוֹנְדִיאל 2022: ארגנטינה אלופת העולם

בתחרות גביע העולם בכדורגל, שהתקיימה בחודש האחרון, זכתה ארגנטינה בגביע העולם. במשחק הַגְמָר ניצחה ארגנטינה את צרפת בבְּעִיטוֹת עונשִׁין, אחרי תיקו 3:3 בהארכה. זוהי הַזְכִייה השלישית של נבחרת ארגנטינה בגביע העולם בכדורגל.

כשחזרו השחקנים הארגנטינאים לארצם עשו את דַרְכָּם באוטובוס פתוח, כשהם מוקפים בעשרות אלפי אנשים שלא הפסיקו לשיר, לעודד ולנגן.

קֶפְּטֶן הקבוצה הארגנטינאית, שהוביל את הקבוצה לזְכִייה, הוא לְיאוֹנֵל אַנדְרֶס "לֵאוֹ" מֶסִי קוּצִ'יטִינִי.

הידעתם? משמעות השם "ליאונל" בלשונות אירופה הוא אריה צעיר, ובעברית – כְּפִיר.

 

בְּעִיטת עונשִׁין - בעיטה אל השער ממרחק של אחד עשר מטרים ממנו – שמבצע שחקן מן הקבוצה היריבה בדרך כלל כעונש על עבירה שביצע שחקן מהקבוצה המגינה (בלועזית: פֶּנְדֶּל).

העולם הנוצרי חוגג את חג המולד

העולם הנוצרי חוגג את חג המולד

ברחבי העולם הנוצרי החלו אירועי חג המולד. ברחובות הערים הגדולות כבר הציבו עצי אשוח ובכנסיות נערכו התפילות המסורתיות. גם נצרת, אחת הערים החשובות בעולם הנוצרי, מציינת את חג המולד בשלל אורות וקישוטי חג המְעַטרִים את המבנים והכיכרות ברחבי העיר.

בחג המולד מציינים הנוצרים את הולדת ישו. רוב הנוצרים חוגגים את החג ב- 25 בדצמבר.

 

מְעַטרִים – מְקַשטים.

דְלַעַת במשקל כבד

דְלַעַת במשקל כבד

הפתעה נעימה בחֲמָמָה בָּעֲרָבָה. במהלך הקטיף הראשון נדהם החקלאי גיורא אביהר ממושב חצבה לגלות דְלַעַת ענקית במשקל של 12 קילוגרם ובאורך של מֶטֶר.

"נדהמתי מהגודל הֶעָצוּם, ומיד מיהרתי לשקול ולמדוד. דלעת כזאת יכולה לספק כ-12 פִּלְחֵי דלעת לַצַרְכָנִים בַּשְוָוקִים", סיפר גיורא. 

בַּחֲמָמוֹת במושב חצבה מגדלים דלעת לאורך כל השנה, וזאת הוֹדוֹת לשיטות גידול מִתְקַדמוֹת ולתנאי אקלים מתאימים.

 

חֲמָמָה - מבנה חקלאי בעל קירות שקופים שנועד לגידול צמחים, עצים, פרחים, פירות וירקות בתנאים מיטביים.

הוֹדוֹת ל – בזכות.

חוגגים חנוכה

חוגגים חנוכה

ביום ראשון הקרוב נדליק נר ראשון של חנוכה.  

חג החנוכה נחגג במשך שמונה ימים, החל מכ"ה בכסלו. בחג זה אנחנו חוגגים את ניצחון החשמונאים על היְוָונִים, את חנוכת המִזְבֵּחַ, שנבנה מחדש לאחר שטוּמא בידי היוונים,  וגם את נס פך השמן – כלי קטן, שכַּמוּת השמן בו הייתה אמורה להספיק להדלקת המנורה בבית המקדש ליום אחד בלבד, הספיק להאיר את בית המקדש במשך שמונה ימים. כדי לפרסם את ניצחון החשמונאים ואת נס פך השמן מדליקים נרות בכל לילה משמונת ימי חנוכה.

הידעתם?

השורש או"ר העניק לעברית מספר גדול של שמות פרטיים: אור, אורי, אורה, אורית, יאיר, מאיר, נאור, מאור, ליאור, אורלי – ועוד.

שמות משורשים אחרים שמובנם קשור באוֹר הם נוגהּ, הילה, יָהֵל, זוהר יזהר ונְהוֹרַאי.

 

 חנוכת המִזְבֵּחַ – טקס לרגל בנייה מחודשת של המזבח בבית המקדש.

הגשם לא בא: חֲשָׁשׁ מִפְּגִיעָה בִּיבוּל החיטה בגליל

הגשם לא בא: חֲשָׁשׁ מִפְּגִיעָה בִּיבוּל החיטה בגליל

החקלאים באזור הגליל זרעו לפני כִּשְׁבוּעַיִם חיטה בשדות. הם קיוו שהחורף יופיע בזמן ועימו הגשמים הַחִיוּנִיִים לִצְמִיחָתָה של החיטה. אבל הַצִיפייִָה לְקַבָּלַת היבולים התחלפה בִּדְאָגָה. החקלאים חוששים שהַתַחֲזִיוֹת הָעֲגוּמוֹת לגבי מַעֲרָכוֹת חורְפִּיּוֹת בהמשך החודש יִגְרְמוּ לנזקים כבדים.

"יש שטחים שצריכים מים דחוף כבר למחר, ויש כאלה שיוכלו להחזיק עוד שבוע אולי, אבל בכל מקרה הנזקים כבר נעשו", אומר אלון שושני כשמבטו מרוכז בְּרִגְבֵי האדמה היבשה. "עונת הזריעה מתחילה בסוף נובמבר ואנחנו בונים על הגשמים, שמאחרים להגיע השנה", מוסיף אלון שושני. 

 

חִיוּנִיִים – הכרחיים.

תַחֲזִיוֹת – ניסיונות לקבוע מה יקרה בעתיד.

עֲגוּמוֹת – עצובות.

רִגְבֵי האדמה – גושי אדמה.

יום העברית תשפ"ג

יום העברית תשפ"ג

לפני עשר שנים הִכְרִיזָה ממשלת ישראל על יום הלשון העברית שיצוין בכל שנה בכ"א בטבת. יום זה הוא יום הולדתו של אליעזר בן־יהודה. השנה, כ"א בטבת חל בשבת ולכן נחגוג את יום העברית ביום חמישי י"ט בטבת, 12 בינואר.

יום העברית יתקיים השנה בסימן 100 שנה למותו של אליעזר בן־יהודה, שהפך סֵמֶל לתחיית השפה העברית. בן יהודה חשב כי כמו שהיהודים יכולים להיות עַם חַי באמת רק בְּשׁובָם לארץ האבות, כך הם יכולים להיות עַם חַי רק בְּשׁובָם ללשון העברית, לא רק בכתיבה אלא גם בדיבור.

נשיא המדינה בביקור בְּמַמְלֶכֶת בַּחְרֵיְין

נשיא המדינה בביקור בְּמַמְלֶכֶת בַּחְרֵיְין

נְשִׂיא המדינה, יצחק הרצוג, הִמְרִיא ביום ראשון לְבִיקוּר מַמְלַכְתִי בבחריין, שהיא מדינת אִי מזרח תִיכוֹנִית. הביקור הוא בְּהַזְמָנַת המלך של בחריין, חמד בן עיסא אל ח'ליפה.

הרצוג הוא הנשיא הישראלי הראשון שביקר בבחריין. המטרה בביקורו היא להמשיך וּלְהַצְעִיד את היחסים בין המדינות בעקבות הֶסְכֵּמֵי אַבְרָהָם שֶׁנחְתְמוּ בין ישראל לכמה מדינות עַרְבִיוֹת לפני כשנתיים וחצי. 

במהלך הפגישה אמר הרצוג למלך בחריין: "כנשיא מדינת ישראל הראשון הַמְבַקר בממלכת בחריין זהו רגע גדול שבו אני מתכבד להיות כאן. אתה עומד בַּחֲזִית עֲשִׂיית הַהִיסְטוֹרְיָה בְּאֵזוֹר, שבו יהודים ומוסלמים יכולים לגור ביחד ולנוע קדימה בדרכי בשלום. זהו תהליך ארוך, אך ניתן לחלום עליו ולראות אותו. העמים שלנו הצטרפו לדרך השלום וממלכת בחריין היא באמת אחת הַחֲלוּצוֹת בתהליך הזה".

 

הִמְרִיא – ניתק מהקרקע והחל בתעופה.

מַמְלַכְתִי – של המדינה.

חֲלוּצוֹת – אלה שמתחילות ראשונות, מובילות.

יוֹם הַמִתְנַדֵב הַבֵּין-לְאומִי

יוֹם הַמִתְנַדֵב הַבֵּין-לְאומִי

יוֹם הַמִתְנַדֵב הַבֵּין-לְאומִי הוא יום מיוחד שמטרתו לְעוֹדֵד וּלְקַדֵם את הַהִתְנַדְבוּת וגם לְהוֹדוֹת לכל המתנדבים.  יום זה, שחל השנה ביום שני, מצוין מדי שנה בְּרַחֲבֵי הָעוֹלָם ב-5 בדצמבר.

בשנים האחרונות נושא הַהִתְנַדְבוּת, הַתְרוּמָה וְהַנְּתִינָה לַקְהִילה צָבַר תאוּצָה. בשנה האחרונה התנדבו בישראל יותר מִמִילְיוֹן בני אדם. סוגי ההתנדבות שֶׁהִתְעַנְיְינוּ בָּהֶן הֲכִי הַרְבֵּה אֲנָשִׁים היו התנדבות עם בעלי חיים, והתנדבות עם קשישים ועם אנשים עם צרכים מיוחדים.

 

צָבַר תאוּצָה – התחזק.

לאחר שהגיעה לנקודה הקרובה לירח, הַחֲלָלִית אוֹרְיוֹן בדרך חזרה לכדור הארץ

לאחר שהגיעה לנקודה הקרובה לירח, הַחֲלָלִית אוֹרְיוֹן בדרך חזרה לכדור הארץ

הַחֲלָלִית אוֹרְיוֹן של סוֹכְנוּת הֶחָלָל הָאָמֵרִיקָנִית הגיעה ביום שלישי למרחק של כ-130 ק"מ בלבד מהירח. היא הפכה בכך לחללית הראשונה, ב-50 השנה האחרונות, הַמְסוגלֶת לָשֵׂאת בני אדם, שמתקרבת למרחק כזה מהירח.

לפני 50 שנה שוגרה לחלל החללית אפולו 17 ובה היו 3 אַסְטְרוֹנָאוּטִים. הָאַסְטְרוֹנָאוּטִים יוג'ין סרנן והאריסון שמיט דרכו על אדמת הירח, בזמן שֶׁבְּתָא הפיקוד של החללית, שלא נחת על הירח, נשאר הָאַסְטְרוֹנָאוּט רונלד וּאוונס.

סוכנות החלל האמריקנית מִתְכּוֹנֶנֶת לשגר בעוד כשנתיים אַסְטְרוֹנָאוּטִים שיקיפו את הירח ויחזרו לכדור הארץ. כמה שנים לאחר מכן, היא אמורה להנחית חללית מְאוּיֶשֶׁת על הירח.

 

אַסְטְרוֹנָאוּט – טייס חלל (בעברית).

מְאוּיֶשֶׁת – שיש בה אנשים.

75 שנה לכ"ט בנובמבר

75 שנה לכ"ט בנובמבר

אתמול, יום שלישי ה-29 בחודש נובמבר, צִיְינָה ישראל 75 שנה להחלטת הָאומוֹת הַמְאוחָדוֹת (האו"ם) על הֲקָמַת מדינה יהודית. בעד ההחלטה הצביעו 33 מדינות, 13 מדינות הצביעו נגדה, ו- 10מדינות נמנעו מלנקוט עמדה.

רִבְבוֹת אנשים נִצְמְדוּ אז לרדיו כדי לשמוע את הַדִיוּנִים בָּאוּ"ם. כשהתקבלה ההחלטה, אנשים יצאו מהבתים, שרו ורקדו עד אמצע הלילה.  זאת הייתה ההצבעה החשובה ביותר בְּתוֹלְדוֹת העם היהודי, והיא סללה את הדרך להקמת המדינה בשנת 1948.

הידעתם? כ"ט בנובמבר הוא תאריך לועזי בִּלְבוּשׁ עברי. אנחנו מציינים תאריך עברי באותיות (למשל: ה' באייר, י"א באדר) ותאריך לועזי בסְפָרוֹת (למשל: 1 באפריל, 4 ביולי), ואילו כאן משמשות אותיות (כ"ט) לציון תאריך לועזי (חודש נובמבר). ככל הנראה  הסיבה לעֵירוּב הזה בתאריך היא הַמַעֲמָד המיוחד של הָאֵירוּעַ הזה לעם היהודי, שקשור קֶשֶׁר ישיר לאומות העולם. מצד אחד התאריך הוא על פי לוח השנה הלועזי ויש בו הַבָּעַת כָּבוֹד לאומות העולם על חֶלְקָן בהחלטה. מצד שני השימוש באותיות עבריות מלמד על הקשר הֶהָדוּק לעם היהודי.

 

מַעֲמָד- בסיס, קיום.

מונדיאל לחירשים

מונדיאל לחירשים

מֵיזָם חברתי ישראלי בשם SIGN NOW, מַנְגִישׁ את משחקי המונדיאל עבור ציבור כִּבְדֵי השמיעה, כדי שיוכלו לֵיהָנוֹת מֵחֲוָויַית צְפִייה מלאה.

אומנם ציבור החירשים מסוגל לִרְאוֹת את המשחקים, אבל חֲוָויַית הצְפִייה אינה מלאה. כבדי השמיעה אינם יכולים לשמוע את קולות הָאוֹהֲדִים ואת דברי הַשַדְרָנִים וְהַפַּרְשָׁנִים.

על כן, ההתאחדות הבין-לאומית לכדורגל והחברה הישראלית SIGN NOW מְשַׁתְפוֹת פעולה ומַנְגִישות, באמצעות שפת הסימנים, את כל תקצירי המשחקים לחירשים מכל העולם.

 

מַנְגִישׁהופך דבר מה לדבר שיש גישה אליו.

פְּרָס מִפְעַל חַיִים לציפי שביט

פְּרָס מִפְעַל חַיִים לציפי שביט

הָאָקָדֶמְיָה הַישְׂרְאֵלִית לְקוֹלְנוֹעַ וְטֵלֵוִויזְיָה הודיעה כי תַעֲנִיק  בפעם הראשונה פְּרָס מִפְעַל חַיִים על תרומה לילדים ונוער. הפרס יוענק לשחקנית וכוכבת הילדים ציפי שביט. "כבר 50 שנה שציפי אהובה על כלל הציבור הישראלי ואנו מאחלים לה עוד שנים רבות של עֲשִׂייה בְּרוּכָה. אֵין רְאוּיָה יותר ממנה", אמר יושב ראש הָאָקָדֶמְיָה, אסף אמיר.

ציפי שביט השתתפה בְּעֶשְׂרוֹת תוכניות טלוויזיה, בהן "הדרדסים", "הופה היי", "זהו זה", "פרפר נחמד", "ציפי בלי הפסקה", "הכול נשבר במשפחה" ואף בשתי תוכניות חדשות - "זאת שלי" ו"שקשוקה". היא מפורסמת גם בזכות שירי ילדים רבים, בהם "ברבאבא", "אני ג'ינג'י", "הייתי הילד הכי קטן בכיתה" ועוד.

 

תַעֲנִיק – תיתן.

רְאוּיָה – מתאימה.

מוֹנְדִיָאל 2022

מוֹנְדִיָאל 2022

מוֹנְדִיָאל הוא תחרות גביע העולם בכדורגל הַנעֱרָךְ אחת לארבע שנים. מְקוֹר השם מוֹנְדִיָאל הוא בשפה הספרדית – Mundial, שפירושו עולמי. המוֹנְדִיָאל נחשב לתחרות הכדורגל החשובה בעולם. התחרות הראשונה הייתה לפני 92 שנים.

מונדיאל 2022 יצא לדרך בתחילת השבוע בְּקָטָר, אֵמִירוּת קטנה בצפון מזרח חצי האי ערב. זוהי הפעם הראשונה שאת המונדיאל מארחת מדינה ערבית. בתחרות משתתפות 32 מדינות.

ישראל הגיעה למונדיאל פעם אחת בהיסטוריה – במונדיאל מקסיקו 1970.

 

אֵמִירוּת – נסיכות ערבית.

הקהילה האתיופית חוגגת את חג הסיגד

הקהילה האתיופית חוגגת את חג הסיגד

אֲלָפִים מבני העדה האתיופית חוגגים את חג הסיגד. זהו חג עַתיק יוֹמִין במסורת יהודי אתיופיה, והוא מסמל את חידוש הברית של יהודי אתיופיה עם עמם ותורתם.  כִּבְכָל שנה חל החג בכ"ט בחשוון,  50 יום לאחר יום הכיפורים.

האירוע המרכזי נערך בְּטַיילֶת אַרְמוֹן הַנצִיב בירושלים והוא כולל תהלוכה, תפילה וברכות מפי נציגי ציבור.

1600 עולים חדשים מאתיופיה מציינים את החג בארץ לראשונה.

 

עַתיק יוֹמִין – קדום.

כְּתוֹבוֹת אִינְטֶרְנֵט בעברית

כְּתוֹבוֹת אִינְטֶרְנֵט בעברית

מעכשיו אפשר לרשום כְּתוֹבוֹת אִינְטֶרְנֵט בעברית ומימין לשמאל עם הסיומת .ישראל, למשל 'הפועל.תל-אביב.ישראל'.

בכך מצטרפת ישראל לשורה של מדינות אחרות שמאפשרות שימוש בכתובות אינטרנט בשפת המדינה, בהם סין, רוסיה ומדינות ערב.

יורם הכהן, מַנְכַּ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, אומר כי השינוי יָקֵל על גולשים שהשפה האנגלית אינה שְׁגוּרָה בפיהם.

 

מַנְכַּ"ל – מנהל כללי (ראשי תיבות).

שְׁגוּרָה - רגילה, רוֹוֵחת.

הכנסת ה25: חברי הכנסת נשבעו אמונים

הכנסת ה-25: חברי הכנסת נשבעו אֱמוּנִים

אתמול, ביום שלישי, בְּתום שְׁבוּעַיִים מיום הבחירות, הוּשבעה הכנסת ה-25. בטקס הַהַשְׁבָּעָה מזמין נשיא המדינה את יו"ר כנסת לְהַצְהִיר אֱמוּנִים ולוֹמַר "אני מתחייב לשמור אֱמוּנִים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שְׁלִיחוּתִי בכנסת". יושב ראש הכנסת  קורא בפני 120 חברי הכנסת את נוּסח הצהרת האמונים, ואלה קמים בזה אחר זה ואומרים: "מתחייב/ת אני". בכנסת ה-24 יְכַהֲנוּ 23 חברי כנסת חדשים.

בפתח הישיבה שנערכה אתמול פנה הנשיא הרצוג לחברי הכנסת: "אזרחי ישראל מצפים ממכם לפעול למענם".

 

יו"ר – יושב ראש (ראשי תיבות).

יְכַהֲנוּ – ישמשו בעבודה חשובה.

אוֹבְדַן המָזוֹן בישראל

אוֹבְדַן המָזוֹן בישראל

אוֹבְדַן מָזוֹן מתייחס אל מזון אשר היה מְיועָד למאכל אדם וּמִסִיבּוֹת שונות התקלקל או בוּזבז ולא נֶאֱכַל על ידי האדם. אוֹבְדַן מזון מתרחש בכל שְׁלַבֵּי אַסְפָּקַת המזון, הָחֵל משלבי היִיצור, האחסון, האריזה והעיבוד, ועד לשלבי המכירה והצרִיכָה. אוֹבְדַן מזון והצלת מזון נמצאים בְּמוֹקֵד הדיון הציבורי העולמי. קיימת כיום הַסְכָּמָה רחבה של מומחים כי אוֹבְדַן מזון גורם לנזקים רבים, וכי יש חשיבות רבה להצלת מזון. 

מֵהַדו"ח הלאומי לאוֹבְדַן מזון והצלת מזון בישראל לשנת 2021 עולה כי 2.6 מִילְיוֹנֵי טוֹן  של מזון נזרקו ברחבי המדינה במהלך שנה זו. הָעֵרֶךְ של המזון האבוד רב מאוד.

בצד אובדן המזון יָרְדוּ לְטִמְיוֹן גם מַשְׁאַבִּים נוספים. כך אבדו משאבי קרקע ומים רבים:  דונָמִים רבים של  קרקע חקלאית וכן כמויות גדולות של מים.  גם חשמל רב בוזבז; אַלְפֵי טוֹן דלק, שיכולים לְתַדְלֵק אלפי מכוניות במשך שנה, הוּצְאוּ אף הם לְבַטלָה. כל זה משפיע על הסביבה ותורם לפליטה של  מיליון טון גזי חֲמָמָה וגם מחייב טיפול יקר במזון כפְסולֶת.  

מֵהַשְׁוָואָה לִמְדִינוֹת הָעוֹלָם עוֹלֶה כי בעיית אובדן המזון אינה יִיחוּדִית לישראל, אבל ישראל מְדורֶגֶת אחרונה, מבין המדינות הדמוקרטיות המפותחות, בכל הקשור לְמִיגוּר התופעה.

 

יָרְדוּ לְטִמְיוֹן – הלכו לאיבוד.

הוּצְאוּ לְבַטלָה – הלכו לאיבוד.

מִיגוּר – סילוק, השמדה.

הָעֵדוּת הקדומה ביותר לשימוש באש לבישול התגלתה בישראל

הָעֵדוּת הקדומה ביותר לשימוש באש לבישול התגלתה בישראל

לפני כ-780 אלף שנה, בני אדם שחיו באזור אֲגַם הַחוּלָה הקדום דגו דגים, ולפני שאכלו את הדגים הם בישלו אותם. חוקרים, שבדקו שרידי דגים מאותה תקופה, אמרו כי זו הָעֵדוּת הקדומה ביותר לבישול הַמוכֶּרֶת בעולם.

שרידי הדגים מלמדים על החשיבות הגדולה של הדגים לתזונת האדם הקדמון. בנוסף על כך הם מראים שהאדם הקדמון שלט באש לצורך בישול והבין את התועלת בבישול דגים לפני אֲכִילָתָם.

המַעֲבָר מאכילת מזון נָא לאכילת מזון מבושל השפיע על הַהִתְפַּתְחוּת הָאֱנוֹשִׁית. מַעֲבָר זה הוביל לשינוי בְּמִבְנה מַעֲרֶכֶת הַלְעִיסָה והגולגולת: כשבני אדם אוכלים מזון מבושל הגוף שלהם משקיע פחות בְּעִיכּוּל המזון וכך מתאפשר למערכות אחרות בגוף להתפתח. יש כאלה הרואים באכילת דגים זָרָז להתפתחות המוח האנושי.

את המחקר ערכו חוקרים מהאוניברסיטה העברית, מאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת בר אילן, בשיתוף עם מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרט, מכללת אורנים והמכון לחקר ימים ואגמים.

 

עֵדוּת – מסירת תיאור של אירוע או נושא מסוים.

מזון נָא – מזון חי, לא מבושל או שבושל קצת. 

זָרָז – מה שמאיץ תגובה.

תוצאות הבחירות לכנסת ה-25

תוצאות הבחירות לכנסת ה-25

הַבְּחִירוֹת לַכְּנֶסֶת ה-25 התקיימו בשבוע שעבר. מַעֲרֶכֶת הַבְּחִירוֹת נוהֲלָה על ידי וַעֲדַת הבחירות המרכזית שֶׁבְּרֹאשָׁה עמד שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית.

התוצאות הסופיות מַרְאוֹת כי גוּשׁ הַימִין, בְּרָאשׁוּת בנימין נתניהו, זכה ל- 64 מוֹשָׁבִים בכנסת, וזאת מתוך 120 המושבים הקיימים.

הכנסת, שהיא הָרָשׁוּת המחוקקת, מְמַנה את הממשלה, שהיא הרשות המבצעת. מכיוון שגוש הימין זכה ברוב המוֹשָׁבִים, הוא צָפוּי לְהַעֲנִיק ליושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, ניצחון ברור. בנימין נתניהו צָפוּי להיות ראש הממשלה הבא אחרי כשנה וחצי שלא היה בשלטון.

 

צָפוּי – נראה מראש.

לְהַעֲנִיק – נתן לאחר דבר מה שרצוי לו.

בחירות לכנסת ה-25

בחירות לכנסת ה-25

אזרחי ישראל הלכו אתמול, יום שלישי, כדי לבחור את הנציגים שלהם לכנסת ה-25. בבחירות מתמודדות 49 מפלגות. אזרחי ישראל שהגיעו למקומות ההצבעה עמדו מאחורי פַּרְגוֹד, הכניסו למעטפה פתק הַצְבָּעָה עם שֵׁם המפלגה שֶׁבה הם בחרו ושלשלו את המעטפה לקַלְפִּי.

הבחירות מתקיימות בפעם החמישית בתוך כשלוש וחצי שנים. לפי נתוני האמת וספירת יותר מ-3 מיליון קולות, הליכוד בראשות בנימין נתניהו ביתרון משמעותי על יש עתיד בראשות יאיר לפיד.

 

פַּרְגוֹד - מחיצה ניידת.

קַלְפִּי - קופסה להטלת כרטיסי הַצבָּעה לבחירות.

ישראל עברה לִשְׁעוֹן חורף

ישראל עברה לִשְׁעוֹן חורף

ישראל עברה לשְׁעוֹן חורף ביום ראשון שעבר. בשעה 2:00 לפנות בוקר הזזנו את מְחוֹגֵי השעון שעה אחת אחורה לשעה 1:00. קמנו שעה אחת מאוחר יותר והרווחנו שעת שינה נוספת. בכך הגיעו לסיומם 219 ימים שבהם היה בישראל שעון קיץ. שעון החורף יסתיים כשבוע אחרי חג הפורים, אז נחזור לשעון הקיץ.

הֲזָזַת השעון מְסַמֶנֶת גם את חילופי העונות ומזג האוויר שֶׁמִתְקָרֵר.

שינוי השעות בין הקיץ לחורף מְאַפְשֵׁר להתאים את פְּעִילוּת בני האדם לשעות האור והחושך. בקיץ למשל, אנו מַרְוִויחִים שעת אור מאוחרת, ובחורף אנו מתעוררים בדרך כלל בשעות שבָּהֶן השמש מתחילה לזרוח.

יום ההליכה הָעוֹלָמִי

יום ההליכה הָעוֹלָמִי

יום ההליכה העולמי התקיים ביום שישי שעבר. יום ההליכה העולמי נקבע כדי לְעוֹדֵד פעילות גופנית באמצעות הליכה, שהיא ספורט נפוץ ואֶפְשָׁרִי לכולם.

יוֹזְמֵי היום מזכירים את יִתְרוֹנוֹת ההליכה: ההליכה שומרת על הכושֶׁר שלנו ומשפרת אותו. להליכה יש יתרונות בְּרִיאוּתִיים ואף חֶבְרָתִיים: ההליכה עוזרת למצב רוח מְרוֹמָם. היא תורמת לְתִפְקוּד טוב של מַעַרְכוֹת הלב הדם והריאות, משפרת את מחזור הדם ומחזקת שרירים. ההליכה אפילו משפרת את יכולת הריכוז ומעניקה ביטחון עצמי.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ לילדים לבצע פעילות גופנית במשך שעה כל יום. לא רק הליכה מוגדרת בהמלצה, אלא גם ניצול הִזְדַמְנוּיוֹת לפעילות גופנית ללא הֲכָנָה וללא ציוד מיוחד. כל מה שצריך הוא לְאַתֵר וּלְנַצֵל הזדמנויות לפעילות גופנית שיש לנו – כְּחֵלֶק מִשִׁגְרַת היום-יום.

 

לְאַתֵר – לגלות, למצוא.

שִׁגְרָההרגל, נוהג קבוע.

חגי תשרי ודבש לְעוֹלָם יֵלְכוּ יַחְדָיו

חגי תשרי ודבש לְעוֹלָם יֵלְכוּ יַחְדָיו

שולחן חגי תשרי לְעוֹלָם יִתְחַבֵּר לדבש: אם זה תפוח בדבש, אם חָלָה מתוקה או דבש על חָלָה, וכמובן עוגת הדבש וקינוחים שונים.

לקראת ראש השנה נמסר מִמוֹעֶצֶת הַדְבַשׁ כי כַּמוּת הדבש בְּמִכְוָורוֹת ישראל  תְסַפֵּק את כל צְרִיכַת הדבש בחגי תשרי. בְּרַחֲבֵי ארץ פזורות  120 אלף כַּוָורוֹת. שֶׁפַע הדבש נוצר השנה הוֹדוֹת לחורף עם כמות מִשְׁקָעִים גבוהה, ופריחות אביב וקיץ שׁוֹפְעוֹת צוּף.  

 

 

לְעוֹלָם – לתמיד, לנצח.

מִכְוָורוֹת – קבוצות של כַּוָורות.

מִשְׁקָעִים – מים שיורדים לאדמה בצורת גשם או ברד או שלג או טל.

בְּרִיטַנְיָה נפרדה מהמלכה אליזבת

בְּרִיטַנְיָה נפרדה מהמלכה אליזבת

אחרי עשרה ימים שבהם הַמַמְלָכָה הבריטית בְּאֵבֶל, המלכה אליזבת השנייה הוּבְאָה לִמְנוּחוֹת לצד בעלה פיליפ בטירת וִינְדְזוֹר, אחד מֵאֲתָרֵי הַמְגוּרִים של בית המלוכה הבריטי. בטירת וִינְדְזוֹר קבורים גם אביה של המלכה, המלך ג'ורג' השישי, אמה המלכה-האם אליזבת וגם אחותה מַרְגְרֶט.

קהל גדול של אנשים עמד לצד הדרך כדי לצפות במסע הַהַלְוָויָה שבו השתתפו מנהיגים ונכבדים מֵרַחֲבֵי הָעוֹלָם, בהם מלכים, מְלָכוֹת, ראשי ממשלות וּנְשִׂיאִים. נשיא המדינה, יצחק הרצוג, יִיצֵג את ישראל באירועי הָאֵבֶל.

 

 

הוּבְאָה לִמְנוּחוֹת – נקברה.

הַשְמָמִית הַמִצְרִית שֶׁמְאַיֶמֶת על ישראל

הַשְמָמִית הַמִצְרִית שֶׁמְאַיֶמֶת על ישראל

רָשׁוּת הַטֶּבַע וְהַגנִים מבקשת את העזרה של תושבי הדרום בְּאִיתוּר שְׂמָמִית החומות הַמצְרִית, שנראתה בעין גדי ובקיבוץ אליפז.

זוהי שממית ענקית שֶׁמִתְרַבָּה במהירות ונחשבת לְמִין תוֹקְפָנִי במיוחד. היא אוכלת כל דבר שהיא יכולה לְהִתְגַבֵּר עליו. השממית הזאת היא סכנה לכל דבר חי שֶׁקָטָן ממנה.

"היא נושכת חזק וּמִתְרַבּה מהר. כְּשֶׁמָצָאנוּ שְׂמָמִיוֹת כאלה בעין גדי לא היו שם שְׂמָמִיוֹת אחרות. לדעתנו השממית הזו חיסלה את כל השממיות הַמְקוֹמִיוֹת. היא יכולה לעשות נזק מאוד גדול", אמר פרופסור שי מאירי, והוסיף: "אין לשממית הזאת טוֹרֵף טבעי. הסיכוי לְנַצֵחַ אותה מאוד נמוך".

 

אִיתוּר – מציאה, זיהוי.

טוֹרֵף - בעל חיים שתוקף בעל חיים אחֵר ואוכל אותו.

הַמַלְכָּה אֵלִיזַבֵּת' השנייה הלכה לעולמה בגיל 96

הַמַלְכָּה אֵלִיזַבֵּת' השנייה הלכה לעולמה בגיל 96

בריטניה אֲבֵלָה: מארמון בָּקִינְגהָאם, ארמון המלוכה הבריטי, יצאה בסוף השבוע שעבר הודעה על מוֹתָה של הַמַלְכָּה אֵלִיזַבֵּת' השנייה, שֶׁשָלְטָה בַּמַמְלָכָה ב-70 השנים האחרונות.

אֵלִיזַבֵּת' השנייה נולדה לפני 96 שנה, והפכה למלכה כשהייתה בת 26.  היא הייתה מלכה מפורסמת מאוד ואולי הַסֵמֶל האחרון לְעוֹלָם שֶׁכְּבָר עָבַר. במשך השנים הייתה המלכה סֵמֶל לְגַאֲוָוה בְּרִיטִית. היא אומנם עשתה רק פעולות שהוּפנו לִצְרָכִים סִמְליִים וְטִקְסִיִים, ולמרות זאת כל רָאשֵׁי הממשלה של בריטניה בִּזְמַנָה נָהֲגוּ לְיַדֵעַ אותה בכל דבר ולהתייעץ איתה. כשמגפת הקורונה הִיכְּתָה  בעולם, המלכה הצליחה לְהַרְגִיעַ וּלְעוֹרֵר הַשְׁרָאָה בקרב מיליוני בריטים.

המלכה אליזבת' לא נהגה לְשַׁתֵף אֲחֵרִים בְּחַייהָ הָאִישִׁיִים, אבל האהבה שלה לכלבים מסוג קורג'י הייתה ידועה. היא גידלה לפחות 30 כאלה. עם זאת התְשׁוּקָה  המרכזית הייתה למֵרוֹצֵי סוּסִים.

העולם שֶׁבּוֹ אליזבט השנייה גדלה וְהוכְתְרָה למלכה השתנה לִבְלִי הַכֵּר. אבל כל אותן שנים היא הייתה ונשארה דמות מַשְׁרָה ביטחון, מְאַחֶדֶת וּמְלַכֶּדֶת; אישה שלפני הכול מְחויֶבֶת לתפקיד שלה; מלכה שראתה בשירות שלה שְׁלִיחוּת, וטיפלה בבני העם שלה בִּמְסִירוּת עד לנשימה האחרונה שלה.

הַשְׁרָאָה -  השפעה.

מַשְׁרָה – מאצילה, משפיעה.

לִבְלִי הַכֵּר- שאי אפשר להכיר אותו.

זה היה הקיץ החם ביותר באירופה אֵי-פַּעַם

זה היה הקיץ החם ביותר באירופה אֵי-פַּעַם

גלי החום שֶׁפָּקְדוּ אזורים שלמים ביבשת אירופה; שריפות יער שנגרמו בגלל שילוב של טֶמְפֵּרָטוּרוֹת גבוהות מהרגיל עם יובש; וּבַצורֶת  שהשפיעה על חלקים גדולים מהיבשת – מקבלים כעת אישור מדעי. חודש אוגוסט השנה היה החודש החם ביותר באירופה אֵי-פַּעַם. גם תקופת הקיץ כולה הייתה החמה ביותר שנמדדה אֵי-פַּעַם.

מומְחֵי אקלים חוֹזִים כי בהשפעת שִׁינוּיֵי האקלים, תקופות הקיץ באירופה יהפכו לארוכות יותר ולחמות יותר. תַחֲזִיּוֹת אלה מַעֲלוֹת את הצורך למזג את הבתים - דבר שעד כה רוב האירופאים נמנעו ממנו. הַהַשְׁלָכוֹת הסביבתיות של מהלך כזה הן אדירות: הן מבחינת צְרִיכַת הַחַשְׁמַל שתהיה כְּרוּכָה בִּפְלִיטוֹת גזים רעילים, והן מבחינת  האוויר החם שמשתחרר מהמזגנים לסביבה החיצונית.

אֵי-פַּעַם – מתי שהוא, בזמן כלשהו.

חוֹזִים – רואים מראש מה שעתיד לקרות.

הַשְׁלָכוֹת – השפעות, תוצאות.

בתשרי נתן הדקל

בתשרי נתן הדקל

גְדִיד הַתְמָרִים בָּעֲרָבָה היה מוצלח במיוחד השנה, והחקלאים צופים לִיבוּל שִׂיא של תמר מַגְ'הול ישראלי ומתוק. העלייה המשמחת בּיְבוּל בְּהַשְׁוָואָה לשנים קודמות היא כתוצאה מִכְּנִיסָה של מַטעִים חדשים לשלב הַהֲנָבָה. כך הופכת ישראל לְמַעֲצָמָה בתחום התמרים.

המַגְ'הול, הנחשב לזן התמרים המתוק, הבריא, הטעים והיוקרתי ביותר, מבוקש מאוד בעולם ומייצאים אותו לאירופה, ארצות הברית, אוסטרליה, רוסיה, הודו ותאילנד.

גָדִיד – קטיף תמרים.

הֲנָבָה – הצמחת פירות.

מַעֲצָמָה- מדינה גדולה בעלת השפעה.

הַתְחָלָה חֲדָשָׁה

הַתְחָלָה חֲדָשָׁה

לאחר שֶׁאִיוּמֵי השביתה הוּסְרוּ, חזרו התלמידים בסוף השבוע שֶׁעָבַר אל הגנים ובתי הספר. שנת הלימודים יצאה לדרך. בהצלחה!

החל משנת הלימודים הזאת תיכנס לבתי הספר, לראשונה, תוכנית לימודים בנושא שִׁינוּיֵי אַקְלִים. התוכנית היא לתלמידים מגיל הגן ועד כיתה י"ב במסגרת לימודי חובה. התוכנית נוֹעֲדָה להגביר את ההבנה של התלמידים על המשבר, הפוקד את העולם כולו, וּלְהָקֵל עליהם לְהִתְמוֹדֵד עם הַמְצִיאוּת הָאַקְלִימִית.

 

הוּסְרוּ – סולקו.

נוֹעֲדָה – מיוחדת למטרה מסוימת

הָרַמַטְכָּ"ל הַבָּא הוא הֵרְצי הַלֵוִי

הָרַמַטְכָּ"ל הַבָּא הוא הֵרְצי הַלֵוִי

שר הביטחון, בני גַנְץ, בחר בָּאַלוּף הֵרְצי הַלֵוִי לתפקיד הרמטכ"ל ה-23 של צה"ל. הָרַמַטְכָּ"ל, ראש המטה הכללי, הוא המפקד העליון בצבא ההגנה לישראל.

גַנְץ הגיע להחלטה כי אלוף הלוי הוא הקצין המתאים ביותר מבחינת הניסיון הַמִבְצָעִי העשיר שיש לו, וכן מבחינת היכולות הַפִּיקוּדִיוֹת שלו.

ראש הממשלה יאיר לפיד בֵּירֵךְ על הַבְּחִירָה בהרצי הלוי ואמר: "הבחירה בו רְאוּיָה וְטִבְעִית. הרצי הוא קצין מצטיין וְעַתִיר ניסיון וְכִּישׁוּרִים. אני בטוח שהוא יוביל את צה"ל להישגים רבים וּמַשְׁמָעוּתִיים".

 

עַתִיר – עשיר.

כִּישוּרִים תכונות שהן תנאי לאדם בתפקידו.

50 שנה לרצח הספורטאים בְּאוֹלִימְפְּיָאדַת מִינְכֶן

50 שנה לרצח הספורטאים בְּאוֹלִימְפְּיָאדַת מִינְכֶן

רֶצַח הספורטאים בְּאוֹלִימְפְּיָאדַת מִינְכֶן היה אירוע טֵרוֹר פָלַסְטִינִי שֶׁהִתְרַחֵשׁ במהלך הָאוֹלִימְפְּיָאדָה ה-20 שהתקיימה במִינְכֶן בגרמניה. במהלך האירוע נרצחו 11 אנשים מאנשי הַמִשְׁלַחַת הישראלית: ספורטאים, מְאַמנִים ושופטים על ידי מְחַבְּלִים פָלַסְטִינִים.

ביום שני השבוע קִיימָה ממשלת גרמניה טקס אַזְכָּרָה מַמְלַכְתִי לאנשי המשלחת הישראלית שנרצחו. הנשיא הגרמני פתח את דבריו בְּהַקְרָאַת שמות הַחֲלָלִים, לקח אַחְרָיוּת עַל הַטֶבַח וביקש סליחה בשם של גרמניה על הַמֶחְדָל שבשמירה על הספורטאים. הוא פנה למשפחות הנרצחים ואמר: "אנו יכולים רק לְדַמְיֵין את המשמעות שהייתה לְאובְדָן של בְּנֵיכֶם, אִישֵׁיכֶם, וַאֲבוֹתֵיכֶם  ואת המשמעות שעדיין יש לְאובְדָן זה".

נשיא המדינה יצחק הרצוג, שהשתתף בטקס, אמר: "ההחלטה לָקַחַת אַחְרָיוּת עַל הַמֶחְדָלִים היא צעד מוּסָרִי חשוב וצודק כְּלַפֵּי הַקורְבָּנוֹת, כְּלַפֵּי המשפחות, וכלפי ההיסטוריה"

באיחור של 50 שנה מאז אותו יום שחור, גרמניה מקבלת אַחְרָיוּת עַל הַמֶחְדָלִים שלה ומביעה חֲרָטָה על ההתנהלות שלה בזמן האירוע.

בתמונה הפסל "מלחמת בני אור בבני חושך" בתל אביב, לזכר 11 הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן.

 

חֲלָלִיםהרוגים.

טֶבַחרצח המונים.

מֶחְדָלכישלון.

חֲרָטָה - הרגָשת צַער על מעשה.

הַמַשְׁבֵּר בְּמַעֲרֶכֶת החינוך

הַמַשְׁבֵּר בְּמַעֲרֶכֶת החינוך

האם תִיפָּתַח שנת הלימודים החדשה מחר? עדיין אין הַכְרָעָה על כך.  הדיונים בין משרד האוצר למורים מתנהלים בימים האחרונים בצורה נִמְרֶצֶת, אבל נכון להיום בבוקר עדיין לא הוּסַר הָאִיוּם של המורים לְהַשְׁבִּית את הלימודים. על פי מה שֶׁנִמְסַר בכלי התקשורת יש הִתְקַדְמוּת בַּמַשָא וּמַתָן אבל עדיין קיימות מַחְלוֹקוֹת.

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון אמרה כי חייב להיות פתרון שֶׁיְאַפְשֵׁר את פתיחת שנת הלימודים.

 

הַכְרָעָה – ניצחון במחלוקת או במלחמה.

אִיוּם - הזהרה בשיטת הפחדה, הטלת פחד.

מַשָא וּמַתָן - הִידָברוּת כדי להגיע להֶסדֵר.

נֶעֱרָכִים לְשִׁינוּיֵי אקלים: תוכניות לְהַצְלָלָה

נֶעֱרָכִים לְשִׁינוּיֵי אקלים: תוכניות לְהַצְלָלָה

המשרד להגנת הסביבה מְקַדֵם תוכניות לְהַצְלָלָה ולקירור  של הַמֶרְחָב הָעִירוֹנִי באמצעות עֲצֵי רְחוֹב. במשרד להגנת הסביבה מסבירים כי הַצְלָלַת הַמֶרְחָב באמצעות נטיעת עצים תְקַדֵם אֶת הַהֵיעָרְכוּת לְמַשְׁבֵּר האקלים.

"נטיעת עצים היא פתרון מבוסָס טבע, הַמְיַיצֵר מִגְוָון רחב של תוֹעֲלוֹת", אמרה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג.

עצים יכולים להוריד את הטמפרטורה בימים חמים, ובכך להפחית את השימוש במזגנים ולהביא לְהִתְיַיעֲלוּת בִּצְרִיכַת החשמל. הַקִרְבָה לעצים מְשַׁפֶּרֶת גם את הבריאות של בני האדם ומעניקה להם סביבה נעימה.

 

הַצְלָלָה – הטלת צל.

מֶרְחָב עִירוֹנִי – מקום פתוח בעיר.

הֵיעָרְכוּת – התארגנות

אסון גִשְׁמֵי הַמוֹנְסוּן בפקיסטן

אסון גִשְׁמֵי הַמוֹנְסוּן בפקיסטן

אסון טבע חמור ביותר פּוֹקֵד אֶת פָּקִיסְטָן. מזג האוויר הסוער ביבשת אסיה גורם לאסון במדינה. אנשים רבים נפגעים בגשמים העזים ובשיטפונות. אזורים רבים הוּצְפוּ,  וְעֶשְׂרוֹת מִילְיוֹנֵי תושבים חוֹוִים על בְּשָׂרָם את נִזְקֵי הַהֲצָפוֹת. רבים איבדו את פרנסתם ואת רכושם. כוחות ההצלה נאבקים לפינוי אלפי בני אדם מהאזורים מוכֵּי השיטפונות.

שָׂרַת הָאַקְלִים של פקיסטן אמרה ששליש מהמדינה "נמצאת מתחת למים". "כפר אחרי כפר נמחק. מיליוני בתים נהרסו", אמר ראש הממשלה הפקיסטני. המצב אִילץ  את ממשלת פקיסטן להכריז על מַצַב חֵירוּם.

גִשְׁמֵי הַמוֹנְסוּן בפקיסטן מתחילים לרוב בחודש יולי, אך השנה החלו גשמים עזים כבר ביוני, וְאֵלוּ גרמו לשיטפונות. על פי מדענים, הגורם המרכזי למזג האוויר הקשה ויוצא הדופן הוא שִׁינוּיֵי האקלים.

 

אִילץ – הכריח.

מַצַב חֵירוּם – מצב של סכנה מיידית.

חצי שנה למלחמת אוּקְרַאיְנָה

חצי שנה למלחמת אוּקְרַאיְנָה

בָּעוֹלָם מְצַיינִים חצי שנה לַפְּלִישָׁה של פּוּטִין, נְשִׂיא רוּסְיָה, לְאוּקְרָאִינָה. לפני חצי שנה, כשפּוּטִין שלח את הכוחות שלו לאוקראינה, הֶעֱרִיכוּ בעולם כי מֶמְשֶׁלֶת אוּקְרַאיְנָה עומדת בפני קְרִיסָה, וכי המדינה עֲלוּלָה ליפול בִּידֵי הרוסים בתוך ימים. אבל 180 יום עברו מאז – הרבה מאוד שעות של לְחִימָה בִּלְתִּי פּוֹסֶקֶת – והצבא האוקראיני עֲדַיִין עומד על רגליו מוּל רוסיה, אחת משלוש הַמַעֲצָמוֹת החזקות בעולם.

ומה קורה בִּתְקוּפַת הַמִלְחָמָה לילדים באוקראינה? כ-40% מבתי הספר באוקראינה סגורים מאז הַפְּלִישָׁה הרוסית, והם צְפוּיִים לְהִישָׁאֵר סגורים גם כְּשֶׁשְׁנַת הלימודים תִיפָּתַח. פירוש הדבר שֶׁמִילְיוֹנֵי ילדים אוקראינים לא יִזְכּוּ לחינוך סדיר.

 

פְּלִישָׁה- כניסה בכוח לרשותו של אחר.

הֶעֱרִיכוּ – שיערו.

קְרִיסָה – התמוטטות.

מַעֲצָמוֹת – מדינות גדולות בעלות עוצמה והשפעה.

טֶלֶסְקוֹפּ החלל חָשַׂף תמונות של כוכב צֶדֶק

טֶלֶסְקוֹפּ החלל חָשַׂף תמונות של כוכב צֶדֶק

לפני כשנה וחצי שוּגַר לחלל טֶלֶסְקוֹפּ על שם ג'יימס וֶובּ, האיש שהוביל את סוֹכְנוּת החָלָל האמריקנית לירח. טֶלֶסְקוֹפּ זה הוא המכשיר הטֶכְנוֹלוֹגִי המוּרכב והמשוּכלל ביותר ששיגרה הָאֱנוֹשׁוּת אֵי פַּעַם לחלל. הֲלִיך פִּיתוּחוֹ נִמְשַך 25 שנים ועֲלוּתוֹ הִסְתַכְּמָה ב-11 מיליארד דולר.

השבוע פִּרְסְמָה סוֹכְנוּת הֶחָלָל הָאָמֵרִיקָנִית – בעקבות מידע שנאסף על ידי טֶלֶסְקוֹפּ החלל – שתי תמונות של כוכב צֶדֶק, כוכב הַלֶכֶת הגדול ביותר בְּמַעֲרֶכֶת השמש.

התמונות של כוכב צדק מְעִידוֹת על הָאַטְמוֹסְפֵרָה הסוערת שלו. ניתן להבחין בַּכֶּתֶם האדום, שהוא אחד מִסִימָנֵי הַהֶיכֵּר הבולטים של כוכב הלכת הַמְלַמֵד על הסוּפָה שמשתוללת כבר מאות שנים בכוכב. בנוסף על כך, אפשר לראות בתמונות זוהֳרֵי קוטֶב בּוֹהֲקִים – תופעת טבע המתרחשת בְּקִרְבַת הַקְטָבִים של הכוכב, והיא  מְאופְיֶינֶת בהופעה של אור בצבעים שונים.

מעולם לא ראינו את צֶדֶק כָּכָה, זה מדהים", אמר הָאַסְטְרוֹנוֹם אִימְקָה דֶה פָּאטַר מארצות הברית, שהוביל את הַתַצְפִּיוֹת על כוכב הלכת. "לא באמת צִיפִּינוּ שֶׁנִרְאֶה כל כך טוב. זה באמת מדהים שאנחנו יכולים לראות פרטים על צֶדֶק יַחַד עִם הַטבָּעוֹת שלו בתמונה אחת.

 

אַטְמוֹסְפֵרָה – מעטפת הגזים שמקיפה כוכב לכת.

בּוֹהֲקִים – מאירים מאוד, זוהרים.

אַסְטְרוֹנוֹם – מדען החוקר את מה שנמצא בשמים.

אליפות אֵירוֹפָּה בְּמִינְכֶן שבגרמניה - הטובה ביותר בְּתוֹלְדוֹת הָאַתְלֵטִיקָה הישראלית

אליפות אֵירוֹפָּה בְּמִינְכֶן שבגרמניה - הטובה ביותר בְּתוֹלְדוֹת הָאַתְלֵטִיקָה הישראלית

אליפות אירופה באתלטיקה ה-25 נערכה במינכן שבגרמניה. באליפות זו השתתפו 1495 אַתְלֵטִים מ-48 מדינות.

המִשְׁלַחַת הישראלית, שכללה 15 אַתְלֵטִים, זָכְתָה בשש מֵדַלְיוֹת. רָצֵי הֲמָרָתוֹן הישראלים זכו במדליית זהב קבוצתית.  בנוסף על כך מארו טפרי זכה במדליית הכסף בריצת הֲמָרָתוֹן וגשאו איילה זכה במדליית הארד. לונה צ'מטאי-סלפטר זכתה במדליית הארד בריצת 10,000 מטר, חנה קנייזבה-מיננקו זכתה במדליית הארד בקפיצה משולשת וארטיום דולגופיאט במדליית זהב בתרגיל הקרקע.

אליפות זו היא הַמוצְלַחַת ביותר של מִשְׁלַחַת ישראלית לאליפות אירופה בְּאַתְלֵטִיקָה.

 

אַתְלֵטִיקָה – ענף בספורט הכולל ריצה, הליכה, קפיצה וזריקה.

אַתְלֵטִים – ספורטאים שעוסקים באתלטיקה.

מָרָתוֹן - תחרות ריצה במסלול של 42.195 ק"מ, על שם מקום ביוון שהיוונים ניצחו בו את הפַּרסים והשליח רץ משם עד אתונה לבַשֵׂר על הניצחון.

לא רק מְבַלִים: בני נוער מתנדבים בחופשת הקיץ

לא רק מְבַלִים: בני נוער מתנדבים בחופשת הקיץ

בְּעוֹד רַבִּים מהתלמידים מְבַלִים במהלך חופשת הקיץ בים, בְּחוּ"ל, בקניון ומול מסך הטלוויזיה, יש גם בני נוער שֶׁמִתְנַדְבִים וּמְסַיְיעִים בְּמִגְוַון תחומים.

כ-4000 נערים ונערות בוגרי כיתה ט השתתפו בְּמַהֲלַךְ הקיץ ב"קייטנה" מיוחדת בְּמִינָה: קוּרְס מד"א. במשך הקורס הם למדו לטפל באנשים ואולי גם להציל חיים. יונתן גולברג בן ה-16 שעבר את הַהַכְשָׁרָה ועוסק כבר בהתנדבות אמר: "רוב החופש אני במד"א. פה זה המנוחה שלי וכאן אני עושה את מה שאני אוהב".

בקיבוץ גבע נערים ונערות מְאָרְחִים בְּהִתְנַדְבוּת ילדים עם מוגְבָּלוּיוֹת לקייטנה של שבוע. אחד הנערים שהשתתף בְּאִרְגוּן הקייטנה הוא בן אורן בן 16. "זו חֲוָויָה מַעֲצִימָה מאוד להשתתף בְּמֵיזָם כזה. כשאני רואה את העיניים הנוצצות שלהם, זה שווה את כל המאמץ", אמר בן. דון ווילסון בת ה-17 הוסיפה: "אחרי שבוע כזה אני מרגישה שעשיתי משהו טוב לַחֶבְרָה".

 

מד"א – מגן דוד אדום (ראשי תיבות).

לחובבי הלִיצִ'י: אוהבים לִיצִ'י אבל מְתוסְכָּלִים מֵהַגודֶל?

לחובבי הלִיצִ'י: אוהבים לִיצִ'י אבל מְתוסְכָּלִים מֵהַגודֶל?

חוקרים ישראלים פיתחו זַן חדש של ליצ'י: ליצ'י עם גלעין הרבה יותר קטן. הַמַשְׁמָעוּת היא יותר "בשר" בכל ליצ'י וּפָחוֹת "עצמות". הַזַן החדש כבר זוכה לביקוש בְּשׁוּקֵי יבשת אירופה.

ליצ'י הוא עץ פרי טרופי. אף על פי שֶׁמוֹצָא העץ הוא מֵאֲזוֹרִים טְרוֹפִּיִים, ניתן לגדל אותו גם בִּתְנָאֵי הארץ. רוב מַטָעֵי הלִיצִ'י מְצוּיִים באזור החוף, אך גם בבקעת הירדן, בדרום רמת הגולן, בעמק הירדן ובאזורים חמים נוספים.

 

מוֹצָא – מקור.

נִמְצא אוסֶף אַרְכֵאוֹלוֹגִי נדיר הכולל קוביות משחק

נִמְצא אוסֶף אַרְכֵאוֹלוֹגִי נדיר הכולל קוביות משחק

אוסֶף נָדִיר של עֲצָמוֹת קטנות דְמוּיוֹת קובייה הִתְגַלָה בגן הַלְאומי בְּבֵית גובְרִין שֶׁבִּשְׁפֵלַת יְהוּדָה. העצמות בנות 2300 שנה.

מדובר ב-530 עֲצָמוֹת של עיזים וכבשים, הדומות בְּצוּרָתָן לקובייה, שנועדו לְשַׁמֵשׁ כקוביות משחק בידי נשים וילדים, בדומה לקוביות במשחק שנקרא היום "חמש אבנים".

על עֲצָמוֹת רבות נִמְצְאוּ כְּתוֹבוֹת בִּיוָונִית: על חלק מהן נֶחְרְתוּ שֵׁמוֹת שֶׁל אֵלִים וְאֵלוֹת, כמו אַפְרוֹדִיטֶה, אֵלַת הַפִּרְיוֹן הָאַהֲבָה וְהַיופי; הָאֵל אֵרוֹס, אל האהבה ועוד. על חלק אחר מהעצמות באוסף נכתבו הוראות משחק או תפקידים במשחק, כגון: "עצור", "נשרפת", "שודד".

מאחר שהעצמות האלה סִימְלוּ מַזל, נהגו גם להטמין אותם בְּמִפְתַן הבית, בְּתִקְוָוה שיביאו ברכה.

 

נָדִיר – שמצוי מעט.

נֶחְרְתוּ – נרשמו בחומר קשה. 

מִפְתַן הבית – החלק התחתון של מסגרת פתח הבית.

מִבְצַע "עֲלוֹת הַשַׁחַר"

מִבְצַע "עֲלוֹת הַשַׁחַר"

ביום שישי שעבר יצא צה"ל למִבְצַע "עֲלוֹת הַשַׁחַר" בִּרְצוּעַת עַזָה כְּנֶגֶד הַגִ'יהַאד הָאִסְלָאמִי, וזאת בעקבות אִיוּמִים מִצַד הַגִ'יהַאד על ישראל. המבצע הסתיים ביום ראשון עם הַפְסָקַת אֵשׁ שנכנסה לְתוֹקֶף בערב.

בְּמַהֲלַךְ המבצע תקף חיל הָאֲוִויר הישראלי מַחְסָנִים שֶׁל  אֶמְצְעֵי לְחִימָה וְעֶמְדוֹת צְבָאִיוֹת, מִתְקְנֵי שִׁיגוּר רָקֵטוֹת וִיעָדִים צְבָאִיים נוֹסָפִים של הג'יהאד ברצועת עזה. כמו כן חוסְלוּ שני מפקדים חשובים של הג'יהאד.

הַגִ'יהַאד הָאִסְלָאמִי שיגר לאורך המבצע יותר מֵאֶלֶף רָקֵטוֹת לְעֵבֶר יִשְׂרָאֵל, כ-200 מִתוֹכָן נפלו והתפוצצו בשטח רצועת עזה, ואף גרמו להרוגים פָלַסְטִינִים וכ-400 יוֹרְטוּ בִּידֵי כִּיפַּת בַּרְזֶל.  בארץ פורסמו לתושבים הַנְחָיוֹת מיוחדות.

בסיום המבצע הודיע ראש מַעֲרַךְ הַהַסְבָּרָה של ישראל: "אם הפסקת האש תוּפַר, מדינת ישראל שומרת לעצמה את הַזְכוּת לְהָגִיב בעוצמה. לא נאפשר לאף אחד לְהָפֵר אֶת שִׁגְרַת החיים של תושבי מדינת ישראל.

 

 

הַפְסָקַת אֵשׁ - מצב בו שני צדדים לוחמים מחליטים על להפסיק להילחם.

נכנסה לְתוֹקֶף – התחילה להתקיים.

יְעָדִים – מטרות.

יוֹרְטוּ – הופלו במהלך מעופן.

תוּפַר – תבוטל.

שִׁגְרַת החיים – החיים הרגילים.

יום החתול הבין-לאומי

יום החתול הבין-לאומי

יום החתול הבין-לאומי חל ב-8 באוגוסט בכל שנה. יום זה נקבע בְּמַטָרָה  לְשַׁפֵּר את החיים של חתולי בית וחתולי בר. לְרֶגֶל הַיּוֹם הַחֲגִיגִי שֶׁחָל ביום שני השבוע, כמה פרטים שיעזרו לְשַׁפֵּר את חַיֵי הַהוֹלֵךְ עַל אַרְבַּע.

מה אנחנו לא מבינים בְּיַחַס לחתולים?

שְׂפַת הַגוּף של החתולים היא השפה העיקרית שלהם. החתולים משתמשים בִּתְנוּעוֹת בִּזְנַב, בִּתְזוּזָה שֶׁל הַפַּרְוָוה, בתנועה של האוזניים ושל השפם כדי לְתַקְשֵׁר.  זו הסיבה העיקרית שקשה לנו להבין מה החתולים אומרים. אנחנו פשוט לא דוברים אותה שפה.

כשהחתול מְחַכֵּךְ בכם את ראשו, הוא עושה זאת כדי להפגין חִיבָּה. הפעולה הזו נותנת לחתול תְחוּשָׁה שאתם קרובים אליו, וכך הוא מרגיש בָּטוּחַ יותר.

מה לעשות כדי שיהיה קֶשֶׁר טוב עם החתולים?

החתולים זקוקים לַצְרָכִים הַבְּסִיסִיִים שלהם, כלומר אוכל, מים, מקום נוח לישון, ואז הם יוכלו להתחיל לבדוק את הקֶשֶׁר איתכם ולהחליט אם כְּדַאי להתחבר איתכם ולסמוך עליכם.

איך לְגַדֵל חתול?

לפני שתביאו חתול הביתה, הכינו אַרְגַּז צְרָכִים, צלחת אוכל, כלי מים, מִשְׂחָקִים ומקומות לטיפוס לגובה. השלב הבא הוא להרים מהרצפה דברים שהחתול עלול לבלוע ולהכניס לארונות דברים שאתם לא רוצים שֶׁיִישָּׁבְרוּ. שַׂחֲקוּ עם החתול כמה שיותר. מִשְׂחָקִים יעזרו לְלַמֵד אותו כיצד לְתַקְשֵׁר איתכם.

 

לְשַׁפֵּר – לשנות לטובה.

מְחַכֵּךְ – משפשף.

חִיבָּה – אהבה.

תְחוּשָׁה – הרגשה.

הֶחָצָב כְּבָר הֵחֵל לפרוח

הֶחָצָב כְּבָר הֵחֵל לפרוח

הקיץ בְּעִיצוּמוֹ, החום מציק. אבל החצב המצוי, שפריחתו מְסַמֶלֶת אֶת בּוֹא הסתיו, כבר הֵחֵל לפרוח. פריחתו היפה נראית בַּאֲזוֹרִים שׁוֹנִים בְּרַחֲבֵי הארץ ובהם ירושלים, תל-אביב, השומרון ועוטף עזה.

עמודי הפריחה של החצב עולים בסוף חודש אוגוסט והפריחה נמשכת לעיתים עד סוך חודש אוקטובר.

תשעה באב תשפ"ב

תשעה באב תשפ"ב

בסוף השבוע יחול ערב תשעה באב. תשעה באב הוא אחד מִימֵי הצום בלוח השנה היהודי. החל מִצֵאת השבת (עם כניסת הצום) ובמשך יום ראשון יגיעו לרחבת הכותל המערבי רִבְבוֹת מתפללים. הם יישבו על הארץ יחפים לאות אבל, יקראו את מגילת אֵיכָה, ויאמרו קִינוֹת על חורבן בית המקדש.

תשעה באב הוא יום אֵבֶל לציון חורבן שְׁנֵי בָּתי המקדש שהיו בירושלים. בֵּית המקדש הראשון נֶחְרַב על ידי הצבא של מלך בבל, נבוכדנאצר השני, בשנת 586 לפני ספירת הנוצרים; ובית המקדש השני נֶחְרַב על ידי צְבָא הָאִימְפֶּרְיָה הרומית, שבראשו עמד המצביא טיטוּס, בשנת 70 לספירה.

על פי המסורת, חורבן מַמְלְכוֹת ישראל התרחש בגלל "שנאת חינם", שהיא שנאה מיותרת. החורבן התרחש בגלל אנשים ששנאו זה את זה רק בגלל העובדה שהיו בעלי דעות שונות.

 

רִבְבוֹת מתפללים – עשרות אלפי מתפללים.

קִינוֹת – שירי אֵבֶל.

החשמל התייקר

החשמל התייקר

מחירי החשמל עלו החודש. התייקרות החשמל צפויה לגרור עליות מחירים בשורה של  מוצרים ושירותים. היא תשפיע כמעט  על כל מה שנצרוך. המשמעות היא שכל בית ירגיש את ההתייקרות בחשבונות שלו.

החיים שלנו מְאוּפיינים בצְרִיכָה גדולה של חשמל. בכל שעות היממה מיליוני בני אדם משתמשים בחשמל לצורך קיום יום-יומי. המַפתֵח לחיסכון בחשמל נמצא גם בדברים קטנים. זה מתחיל בשִׁכחָה של אורות דלוקים בחדרים ריקים מאדם וממשיך בשימוש במכשירים זוללי חשמל.

 

נצרוך – נשתמש בדבר מה לסיפוק צורך מסוים.

צְרִיכָה – שימוש בדבר מסוים.

התייקרות – עלייה המחיר.

סופר הילדים אורי אורלב הלך לעולמו

סופר הילדים אורי אורלב הלך לעולמו

הסופר אורי אורלב הלך לעולמו בגיל 93. הוא נהג לכתוב על זיכרונותיו מתקופת השואה מנקודת המבט של ילד. כך הצליח לרתק ולרגש דורות של בני נוער שגדלו על ספריו ולמדו דרכו על השואה ועל ראשית ימי המדינה.

בין יצירותיו הבולטות: "חיית החושך", האי ברחוב הציפורים", "אח בוגר", ו"משגעת פילים".

הַאִם יִשְׂרָאֵל עֲרוּכָה לְהִתְמוֹדֵד עִם גַלֵי חום קִיצוֹנִיים?

הַאִם יִשְׂרָאֵל עֲרוּכָה לְהִתְמוֹדֵד עִם גַלֵי חום קִיצוֹנִיים?

התמונות על החום הקיצוני באירופה נראות לרבים כמו מְהוּמָה רַבָּה עַל לא  מְאוּמָה, הרי 40 מעלות בקיץ הן דבר נָפוֹץ בישראל.

אבל מידע שמתקבל מחוקרי אַקְלִים בישראל אמור להדאיג אותנו: עד סוף המאה ה-21, כלומר בעוד כ-75 שנים, הטמפרטורה צפויה לעלות בארבע מעלות,  מספר  הימים החמים יעלה גם הוא  וגלי החום צפויים להתגבר להיות עוצְמָתִיים וממושכים יותר.  הַמִשְׁקָעִים יפחתו ואירועי מזג האוויר הקיצוני יִתְרַבּוּ. גם גובה פני הים צפוי לעלות.

אירועי מזג אוויר קיצוני עלולים להוביל לבעיות בתחום המזון בגלל הנזקים בתוצרת החקלאית. היבולים החקלאיים עומדים להיפגע וּלְמַעֲשֶׂה כבר נפגעים.

"אני לא חושב שאנחנו ערוכים למצב חֵירוּם אַקְלִימִי", אמר המנהל הכללי של משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש.

 

 

מְהוּמָה רַבָּה עַל לא מְאוּמָה – בלגן גדול משום דבר.

נָפוֹץ – מצוי, ידוע.

אַקְלִיםכל התופעות של מזג האוויר.

עוצְמָתִיים – חזקים.

למצב חֵירוּם אַקְלִימִי – מצב של סכנה מיידית בכל הקשור לתופעות במזג האוויר.

הָאוֹלִימְפְּיָאדָה למדעים: 18 מדליות לתלמידים מישראל

הָאוֹלִימְפְּיָאדָה למדעים: 18 מדליות לתלמידים מישראל

ארבע נִבְחָרוֹת של תלמידי תיכון מישראל הִתְחֲרו החודש באולימפיאדות הַבֵּין-לְאוּמית במדעים: בפיזיקה, במתמטיקה, בכימיה ובביולוגיה. הם הגיעו להֶישֵגים מַרְשִימִים והביאו גַאֲוָוה גדולה למַעֲרֶכֶת החינוך הישְׂרְאלית ולמדינת ישראל.

התלמידים והתלמידות זָכוּ ב-18 מדליות אולימפיות: 3 מדליות זהב, 8 מדליות כסף ו-7 מדליות ארד. כבוד גדול! נִבחרת ישראל בביולוגיה הִשתתפה השנה לָרִאשונה באולימפיאדה.

שָׂרַת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון, בֵּירְכָה את הזוכים ואמרה: "בְּרכות חמות לחַברות וחַברֵי נִבְחֲרוֹת ישראל במַדָעים, שהִגִיעו להֶישֵגִים יוצְאֵי דוֹפֶן והֵביאו כָּבוֹד גדול למדינת ישראל באולימפיאדת הפיזיקה, המתמטיקה, הביולוגיה והכימיה. אני בטוחה שעוד נָכוֹנוּ להם גדולות, ושבעוד מספר שנים הם יהיו חוד החֲנִית של המַדָע הישראלי".

 

 

הַבֵּין-לְאוּמית -  של עמים רבים.

נָכוֹנוּ להם – מוכנים לפעולה.

חוד החֲנִית – העומדים בראש, המובילים.

יום אִימוֹגִ'י העולמי

יום אִימוֹגִ'י העולמי

לפני עשרה ימים, ב17 ביולי, חגגו בעולם את יום האִימוֹגִ'י העולמי. האִימוֹגִ'י כבר מִזמן הפך למַרְכִּיב חשוב ומַשְמָעוּתִי בתִקְשוֹרֶת שלנו עם קרובים ורחוקים. משמעות המילה אימוג'י ביפנית היא חיבור של המילים: תְמונה או ציור  ואוֹת.

בתחילת דרכו היה האימוג'י מְכוּוָן בְּעִיקָר לבטא את התַַרבות היפנית. כיום יש מִגְוָון רָחָב של אימוג'ים. הם מְשַמְשים גם בטלפונים הסלולריים וגם ברְשָתוֹת החֶבְרָתִיוֹת.

המילה שמחליפה בעברית את המילה אימוגי היא סִמְלוֹֹן, סמל קטן שיש בו ציור של פרצוף או של חפץ. סִמְלוֹֹן משמש בעיקר בכתיבה האלקטרונית כדי להביע רגש.

הַמַכַּבִּיָה הַ-21

הַמַכַּבִּיָה הַ-21

ישראל חוגגת ספורט. אֵירוּעַ פְּתִיחַת הַמַכַּבִּיָה ה-21 נֶעֱרַךְ בתחילת השבוע בְּאִצְטַדְיוֹן טֵדִי בירושלים. הַמַכַּבִּיָה או "הַמַכַּבִּיָה העולמית" היא תחרות ספורט המתקיימת אחת לארבע שנים בישראל בְּהִשְׁתַּתְפוּת סְפּוֹרְטָאִים יהודים מֵרַחֲבֵי העולם.

הוֹגֶה רַעֲיוֹן המכביה היה יוסף יקותיאלי. כשהיה נער, לפני יותר ממאה שנה, הִתְגלְגלָה לְיָדָיו חוברת על המשחקים הָאוֹלִימְפִּיִים, ואז צץ במוחו רעיון לפעול להשתתפות סְפּוֹרְטָאֵי ארץ ישראל במשחקים האולימפיים – כל זה לפני שֶׁקָמָה מדינת ישראל. הוא פנה לַוַועַד הָאוֹלִימְפִּי הַבֵּין-לְאומי אך קיבל תשובה שלילית. הטענה של הוַועַד הָאוֹלִימְפִּי הייתה שספורטאים ללא מדינה לא יכולים להשתתף באולימפיאדה. לְפִיכָךְ החליט יקותיאלי לִיזום אוֹלִימְפִּיָאדָה יהודית.

טֶקֶס המכביה הראשונה נפתח לפני 90 שנה בתל אביב.

 

הוֹגֶה רַעֲיוֹן המכביה -  זה שחשב על הרעיון.

לִיזום - לתכנן.

אֵירוֹפָּה בּוֹעֶרֶת

אֵירוֹפָּה בּוֹעֶרֶת

בְּיַבֶּשֶׁת אֵירוֹפָּה, שרוב תושביה אינם מַכִּירִים את המילה "מזגן", מתחילים לגלות את הצד המסוּכן של מַשְׁבֵּר הָאַקְלִים.

מֵאוֹת שְׂרֵפוֹת מִשְׁתוֹלְלוֹת בְּצָרְפַת. אנשים רבים פוּנוּ או נִמְלְטוּ מבתיהם. באזור שׂוֹרֵר חום כבד של 44 מעלות והוא מְלוּוֶה בְּרוּחוֹת שֶׁגוֹרְמוֹת לאש להתפשט.

בְּאַנְגְלִיָה, הטמפרטורה הגיעה ל-43 מעלות, שִׂיא כל הזמנים. הָרָשׁוּיוֹת הזהירו שיש סכנה לחיי אדם. בגרמניה מתכוננים למצב חֵירוּם ומבקשים מהתושבים לחסוך במים.

הַמַדְעָנִים טוענים כי זו תוצאה של שִׁינוּיֵי האקלים ומנבאים כי יבשת אירופה עומדת לפני גַלֵי חום נוספים שיובילו לשרפות ואולי גם לבצורת.

 

נִמְלְטוּ – ברחו.

שׂוֹרֵר – שולט.

מצב חֵירוּם – מצב של סכנה מיידית.

גַאֲוָוה ישראלית: מדליית אָרָד בְּאַליפוּת הָעוֹלָם

גַאֲוָוה ישראלית: מדליית אָרָד בְּאַליפוּת הָעוֹלָם

לונה צ'מטאי סלפטר זכתה במדליית הארד בְּריצת מָרָתוֹן באליפות העולם. מדובר בהישג אדיר לספורט הישראלי.

ריצַת מָרָתוֹן היא ריצה למרחק של 42 קילומטרים. מְקוֹר הַשֵׁם של הריצה הוא בְּאַגָדָה אודות פידיפידס, שליח מהעיר אָתוּנָה שֶׁבְּיָוָון. האַגָדָה מספרת שבשנת 490 לפני הספירה רץ פידיפידס מהעיר מָרָתוֹן לאָתוּנָה – מרחק של 42 קילומטרים – כדי להביא את בְּשׂוֹרַת הניצחון הַיְוָונִי נֶגֶד הַפּוֹלֵשׁ הַפַּרְסִי בעיר מָרָתוֹן, ומת מיד לאחר שמסר את הידיעה.

 

בְּשׂוֹרָההודעה מרגשת.

פּוֹלֵשׁ – נכנס בכוח לרשותו של אחר.

בִּיקוּר נְשִׂיאוּתִי שֶׁל ג'וֹ בַּיְידֶן בישראל

בִּיקוּר נְשִׂיאוּתִי שֶׁל ג'וֹ בַּיְידֶן בישראל

נשיא ארצות הברית, ג'וֹ בַּיְידֶן, מגיע היום (יום רביעי) לְבַקֵר בישראל. זהו בִּיקוּרוֹ הראשון בישראל כְּנָשִׂיא.

בארץ נֶעֱרָכִים לביקור. מִשטֶרֶת ישראל עֲרוּכה עם אלפֵי שוטרים וכוחות הביטָחון בכוֹנְנות.  

במהלך הביקור יפגוש נשיא ארצות הברית את ראש הממשלה, יאיר לפיד, את נשיא המדינה, יצחק הרצוג ואת בנימין נתניהו.

ביידן יעזוב את ישראל ביום שישי בצוהריים.

המוסלמים בעולם חגגו את חַג הַקורְבָּן

המוסלמים בעולם חגגו את חַג הַקורְבָּן

חַג הַקורְבָּן, או כמו שהוא מכונה בערבית "עֵיד אֶלְאַדְחָא", הוא חג מוסלמי. את החג חגגו המוסלמים מיום שבת ועד יום שלישי.

החג מִתְקַשֵׁר לסיפור עֲקֵדַת יִשְׁמָעֵאל המופיע בַּקורְאָן. לפי הסיפור, הנביא אברהם חלם חלום שבו הוא שוחט את בנו ישמעאל וּמַעֲלָה אוֹתוֹ כקורבן לאלוהים. כשסיפר אברהם לִבְנוֹ על החלום, ישמעאל היה מוכן לְהַגְשִׁים את חלום אביו כְּדֵי לְהוֹכִיחַ אֶת אֱמוּנָתוֹ באלוהים. אלוהים ראה זאת ושלח לאברהם כֶּבֶשׂ. אברהם שָׁחַט את הכבש במקום את ישמעאל בְּנוֹ.

במהלך החג, שנמשך ארבעה ימים, נוהגים לשחוט כבש ולהכין אותו למאכל בחג.

 

הקורְאָן - כְּתַב הקוֹדֶשׁ של דת הָאִסְלָאם.

לְהַגְשִׁים –  להוציא לפועל (את התוכנית).

גִירִית הַדְבַשׁ נדרסה בכביש הערבה

גִירִית הַדְבַשׁ נדרסה בכביש הערבה

גִירִית הַדְבַשׁ היא טוֹרֵף בעל גוף חָסוֹן הַמותְאָם לִקְרָבוֹת. הגַפַּיִם שלה חזקות, הזנב עבה, וההליכה שלה גְּמִישָׁה וּזְרִיזָה. כל אלו נוֹעֲדוּ לעזור לגִירִית הַדְבַשׁ לְהָגֵן על עצמה. השם המדעי של הגירית הוא "אוכלת דבש מֵהַכַּף" בגלל החיבה שלה לדבש שאותו היא אוכלת מִכַּוָורוֹת.

גיריות הדבש לא נִצְפּוּ בָּעֲרָבָה כבר 40 שנה. הגורמים העיקריים לְהַכְחָדַת גירִיּוֹת הדבש הם מעשה ידי אדם: צַיִד וְהַרְעָלָה על ידי כַּוְורָנִים, צִמְצוּם שְׁטָחִים פתוחים, וכן דְרִיסוֹת כְּלֵי רֶכֶב.

מקרה מְצַעֵר אֵירַע ביום שישי כאשר גירית דבש נִדְרְסָה בכביש הערבה. "למרות הסוף העצוב, המקרה מעורר תקווה שמסתובבות עוד גיריות דבש בנגב והערבה, אך הן נסתרות מֵעֵין האדם. זו הפעם הראשונה שראיתי גירית והחזקתי אותה״, אמר פקח רשות הטבע והגנים.

 

חָסוֹן – חזק מאוד.

גַפַּיִם – אברים עם עצמות ושרירים המסייעים לבעלי החיים להניע את עצמם.

הֵחֵלה חופשת הקיץ

הֵחֵלה חופשת הקיץ

מיליון וחצי תלמידים בגני הילדים ובתי הספר היסודיים התחילו את חופשת הקיץ. הם מִצְטָרְפִים לתלמידי חטיבות הביניים והתיכונים שסיימו כְּבָר את הלימודים.

בְּמַהֲלַךְ חודשי הקיץ צְפוּיִים לְהִימָשֵׁךְ הדיונים בין רָאשֵׁי מערכת החינוך לאנשי האוצר על הֶסְכֵּם שָׂכָר חָדָשׁ למורים. הצדדים הֶחֱלִיטוּ לְהָאִיץ את הדיונים כדי לא לִגְרור את הַמַאֲבָק ל-1 בספטמבר, היום הפותח את שנת הלימודים החדשה. 

חופשה נְעימה לילדים ולעובדֵי ההורָאָה!

 

לְהָאִיץ – לזרז.

הַכְּנֶסֶת ה-24 הִתְפַּזְרָה

הַכְּנֶסֶת ה-24 הִתְפַּזְרָה

עכשיו זה סופי: הַכְּנֶסֶת ה-24 הִתְפַּזְרָה. ישראל הולכת לבחירות בפעם החמישית בתוך 3 שנים. יאיר לפיד נכנס לתפקידו כְּרֹאשׁ מֶמְשֶׁלֶת הַמַעֲבָר, שהיא ממשלה זְמַנית עד לְכִינוּן הַכְּנֶסֶת ה-25. הבחירות לכנסת ה-25 יתקיימו בעוד ארבעה חודשים.

ממשלת המעבר ברָאשוּתוֹ של ראש הממשלה יאיר לפיד קִייְמה יְשיבה רִאשונה. בפֶתַח היְשיבה אמר לפיד: "בחודשים הקרובים מַטְרָתֵנו היא לְנַהֵל את הממשלה כאילו אין מַעֲרֶכֶת בְּחירות. מַשְבֵּר החינוך לא יכול לְחכות. תַקְצִיבִים לבתי חולים אי אפשר לִדְחוֹת. איראן, חיזבאללה וחמאס לא מְחַכִּים. אֶזְרְחֵי ישראל זַכָּאִים לממשלה מְתַפְקֶדֶת בכל רגע נָתוּן".

 

זְמַנית – לא קבועה.

כִּינוּן – הקמה.

גאֲוָוה: נבחרת הנוער של ישראל בכדורגל – סגנית אלופת אירופה

גאֲוָוה: נבחרת הנוער של ישראל בכדורגל – סגנית אלופת אירופה

נִבְחֶרֶת הנוער של ישראל בכדורגל הגיעה להישג הַשִיא  שלה. בהופעה שלה באליפות אירופה היא הצליחה לסיים כִּסְגָנִית הָאַלוּפָה לאחר שֶׁהִפְסִידָה רק במשחק הַגְמָר לנבחרת אנגליה. גאֲוָוה גְדוֹלָה, כָּבוֹד עָצוּם וְהוֹפָעָה הִיסְטוֹרִית – כך ניתן לסכם את המסע המדהים של נבחרת הנוער של ישראל.

נבחרת הנוער של ישראל בכדורגל היא נבחרת הכדורגל הלאומית של ישראל עד גיל 19.

פעילויות לתלמידים

השביתה הִסְתַיימָה: הלימודים בבתי הספר מתקיימים כְּסִדְרָם עד סוף השנה

השביתה הִסְתַיימָה: הלימודים בבתי הספר מתקיימים כְּסִדְרָם עד סוף השנה

הסתדרות המורים הודיעה כי השביתה במערכת החינוך הִסְתַיימָה עד לסוף השנה וְכִי הלימודים ביוֹמַיִים הקרובים יתקיימו כְּסִדְרָם. הסיבה היא הוֹדָעַת שר האוצר אביגדור ליברמן כי אין שום מִגְבָּלָה מִשְׁפָּטִית על הֶסְכֵּמֵי שָׂכָר לעובדי הוראה.

המזכ"לית, יפה בן דויד, הודיעה כי היא תשוב לשולחן הַמַשָא וּמַתָן. "מדובר בשינוי שֶׁמְאַפְשֵׁר לנו לחזור לדיונים ולשבת יחד עם נציגי האוצר ונציגי משרד החינוך עד שנמצא פתרון", אמרה בן דויד.

 

מִגְבָּלָה – משהו שמקשה על פעולה, שמצמצם את כושר הפעולה.

מזכ"לית – מזכירה כללית (ראשי תיבות).

מַשָא וּמַתָן - הִידָברוּת כדי להגיע להֶסדֵר.

כָּבוֹד לְיִשְׂרָאֵל

כָּבוֹד לְיִשְׂרָאֵל

קבוצת רַקְדָנִיוֹת בנות 10-8 מהרצליה זָכוּ במקום הראשון בתחרות היפ-הוֹפּ שֶׁנֶעֶרְכָה בספרד. הן גבְרוּ על נבחרות מ-65 מדינות. בִּזְכוּתָן הוּשמְעָה הַתִקְוָוה וְהוּנַף דגל ישראל באולם התחרות.

"אנחנו כל הזמן מְכוּוָּנוֹת למקום הראשון", סיפרה מלכה המנהלת שֶׁליוותָה את הקבוצה לספרד. "זאת קבוצה של בנות שמתאמנות בין ארבע לשבע פעמים בשבוע. עבודה קשה מִשְׁתַלֶמֶת בהחלט", אמרה.

איתי שטרום, אבא של עַלְמָה, חברה בנבחרת, הוסיף: "כְּהוֹרֶה זאת גַאֲוָוה גדולה מאוד. לראות את הילדות האלה מְרִימוֹת את דגל ישראל וְשָׁרוֹת את הַתִקְוָוה, זה מְחַמֵם מאוד את הלב".  

נְחִילֵי מֵדוּזוֹת בדרך לחוֹפי ישראל

נְחִילֵי מֵדוּזוֹת בדרך לחוֹפי ישראל

עונת הרחצה כבר כאן, וּכְמִדֵי שנה, הַמֵדוּזוֹת צְפוּיוֹת להגיע בשבועות הקרובים לחוֹפי ישראל.

בְּמֵי הַחוֹפִים של ישראל ניתן למצוא כ-10 סוגים של מדוזות. ברוב המקרים הם לא מופיעים יחד אלא לְסֵירוּגִין. הסוג הבולט הוא 'חוּטִית נודדת', המדוזה הַצוֹרֶבֶת וְהַמוכֶּרֶת בעיקר מעונת הרחצה.

 מהיכן המדוזות מגיעות? רוב המדוזות הגיעו מהאוקיינוס ההודי והן חדרו למֵי הים התיכון דרך תְעָלַת סוּאֵץ. המדוזות האלה התבססו בים התיכון ללא תְלוּת במדוזות שֶׁבָּאוֹקְיָינוֹס ההודי.

בתקופת הקיץ, כאשר יש מדוזות רבות בקרבת החופים, אנחנו באים בְּמַגָע עם תָאִים צוֹרְבִים של מדוזות או עם הָרִיר הצורב שהן מַפְרִישׁוֹת.

עד לפני זמן לא רב, הטיפול שהיה מקובל בִּצְרִיבַת מדוזה היה שימוש בְּחומֶץ. כיום הַהַמְלָצָה הִיא לא להשתמש בחומץ, אלא להסיר מהאזור שֶׁנִצְרַב שְׁיָירֵי מדוזות ולשטוף אותו במי ים נקיים. אם מתפתחת תגובה חֲרִיפָה, כדוגמת שלפוחיות גדולות, או כאבים, יש לפנות לטיפול רפואי.

 

נְחִילֵי מֵדוּזוֹת – להקות של מדוזות.

לְסֵירוּגִיןבדילוג, בהפסקות.

צוֹרְבִיםשורפים.

שְׁיָירֵי מדוזותשאריות של מדוזות.

בנט ולפיד הֶחליטו לְפַזֵר את הַכְּנֶסֶת וללכת לבְחִירוֹת

בנט ולפיד הֶחליטו לְפַזֵר את הַכְּנֶסֶת וללכת לבְחִירוֹת

ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החֲלִיפִי יאיר לפיד הודיעו כי הֶחְליטו להביא לכנסת, שהיא הרשות המחוקקת ובית הנבחרים של ישראל, הַצָעַת חוק לפיזור הכְּנסת וַהֲלִיכָה לִבְחִירוֹת.

ישראל בדרך לְמַעֲרֶכֶת הַבְּחִירוֹת החמישית בתוך פחות משלוש שנים וחצי. לאחר שהחוק יאושר, לפיד יהיה ראש מֶמְשֶלֶת המַעֲבָר עד לבחירות, ושר החוץ ונפתלי בנט יהיה ראש הממשלה החֲלִיפִי.

פעילויות לתלמידים

הקיץ מתחיל רִשְׁמִית

הקיץ מתחיל רִשְׁמִית

ה-21 ביוני – שחל ביום שלישי השבוע – הוא היום הארוך ביותר בשנה. יום זה  מְסַמֵל גם את ההתחלה הָרִשְׁמִית של הקיץ בחצי כדור הארץ הצפוני. ב-21 ביוני  השמש מְאִירָה את השמים למשך הזמן הארוך ביותר. אם יש לכם תוכניות שמצריכות אור יום – זה היום המתאים יותר.

ומה לגבי חצי הכדור הדרומי? תושבי החצי הדרומי יֵיאלצו לְהַמְתִין בסבלנות לעוד חצי שנה בדיוק, ל- 21 בדצמבר, שהוא היום הארוך ביותר בשנה בחצי הכדור הדרומי.

 

רִשְׁמִית – מטעם השלטונות המוסמכים.

לְהַמְתִין – לחכות.

פעילויות לתלמידים

דריה אטמנוב אַלוּפָה

דריה אטמנוב אַלוּפָה

דריה אטמנוב בת ה-16, תלמידת כיתה י"א מראשון לציון, זָכְתָה במקום הראשון בְּאַליפוּת אֵירוֹפָּה בהתעמלות אומָנוּתִית שנערכה בתל אביב.

דריה סיפרה: "זה התחיל מחוג ריקוד ליד הבית בראשון לציון. המורה בחוג אמרה: 'תראו אֵיזוֹ גְּמִישָׁה היא. שתלך לנסות התעמלות אומָנוּתִית'. עִם הַהַמְלָצָה הזאת הגעתי לאגודת הַפּוֹעֵל ראשון לציון. הייתי רק בת 7, אבל מהר מאוד הבנתי שזה הַתְחוּם שאני רוצה לעסוק בו. שהתעמלות אומָנוּתִית זה בשבילי".

דריה היא אלופת אירופה השנייה בְּהִיסְטוֹרְיָה שֶׁל יִשְׂרָאֵל, לאחר שלינוי אשרם זכתה בַּתואַר לפני שנתיים. האם היא תצליח לְשַׁחְזֵר את ההישגים של לינוי - האלופה האולימפית?

 

הַמְלָצָהחוות דעת, לרוב חיובית על אדם או מקום. 

לְשַׁחְזֵר – להשיג תוצאה דומה.

פעילויות לתלמידים

 • צפיה בסרטון על ילדות העוסקות בהתעמלות אמנותית ודיון בעל פה (כיתות ד-ו)
  ניתן לערוך צפיה מודרכת:
  באיזו עיר גרה ומתאמנת שלי?
  לפי דבריה של שלי - מה הדברים הטובים עבורה באימונים?מה קשה לה?
  מהן התכונות החשובות למתעמלת אמנותית?
  ניתן לערוך דיון לאחר הצפייה:
  מה דעתכם על הבחירה של שלי? מי מהתלמידים היה רוצה להיות במקום המתעמלות? מי חושב שהיה מתאים להתאמן בעומס כזה?

עִיצוּמִים בְּבָתֵי הַסֵפֶר

עִיצוּמִים בְּבָתֵי הַסֵפֶר

בְּמַהֲלַךְ השבוע קיימו המורים עִיצוּמִים בְּמוֹסְדוֹת הַחִינוּךְ. הלימודים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים התחילו, לפי רשימות יישובים, בשעה 10:00. המורים מוֹחִים על הַסַחֶבֶת שנוקט משרד האוצר בכל הקשור לְהֶסְכֵּם השָׂכָר שלהם עם משרד האוצר.

מזכ"לית הִסְתַדְרוּת הַמוֹרִים, יפה בן דויד, מסרה: "העִיצוּמִים הם קְרִיאַת הַשְׁכָּמָה לממשלה ולפקידי האוצר. הם עושים הכול כדי למשוך זמן ולא להגיע להסכם".

כ-20 אלף אנשי מערכת החינוך הפגינו כבר לפני כשבועיים בִּמְחָאָה על השָׂכָר שלהם, וּבִתְגוּבָה למַשָא וּמַתָן הַתָקוּעַ עם משרד האוצר.

עִיצוּמִים – צעדים לשיבוש העבודה.
מוֹחִים – מביעים התנגדות.
סַחֶבֶת – הליכים מיותרים המעכבים את גמר הטיפול.
מזכ"לית – מזכירה כללית (ראשי תיבות).
בִּמְחָאָה – בהבעת התנגדות.
מַשָא וּמַתָן - הִידָברוּת כדי להגיע להֶסדֵר.

יוֹם הַפָלָאפֶל הבין-לאומי

יוֹם הַפָלָאפֶל הבין-לאומי

ביום ראשון השבוע, ה-12 ביוני,  צוּיַן יום הפלאפל הבין לאומי.  רבים מאיתנו מתייחסיםַ לפָלָאפֶל כְּאֶל המַאֲכָל הלאומי של ישראל. כְּבָר בְּיָמֶיהָ המוקְדָמִים של המדינה, צצו להם דּוּכְנֵי פָלָאפֶל כמעט בכל יישוב. אבל לַאֲמִיתוֹ שֶׁל דָבָר הַמָקוֹר של הפלאפל הוא כַּנרְאֶה מצרים.

הפלאפל הוא מאכל שעשוי כולו מחומרים מן הצומח. אין בו בשר, חלב וביצים, והוא בין הַמַאֲכָלִים הכי אהובים בישראל.

הַמָקוֹר של הפלאפל – המקום שממנו הגיע הפלאפל.

פעילויות

היתושים חָזְרוּ: מְהִירִים, עֲמִידִים וְעוֹקְצִים יוֹתֵר

היתושים חָזְרוּ: מְהִירִים, עֲמִידִים וְעוֹקְצִים יוֹתֵר

הקיץ הגיע, הטמפרטורה עולה והיתושים חוזרים לזמזם ולעקוץ. השנה הם מגיעים בְּכַמוּיוֹת גדולות יותר, מציקים יותר וְגַם עֲמִידִים יותר לחומרי הַדְבָּרָה. אָז מָה בְּעֶצֶם השתנה? למה הם מציקים הַרְבֵּה יוֹתֵר השנה?

"החורף לא היה רָגִיל", הסביר ד"ר גיל סתיו, מוּמְחֶה לְמַזיקִים. "הוא הסתיים בְּמַכַּת קור קשה. היה הרבה גשם ואז בא גל חום. אני מניח שבחלק מהמקומות זה השפיע על כמויות היתושים".

היתושים נמצאים על כדור הארץ כבר 80 מיליון שנה, והם כאן כדי להישאר. הם מִתְפַּתְחִים וּמִשְׁתַנים ואנחנו נֵיאָלֵץ לחיות לצידם ולהתגונן.

עֲמִידִים- בעלי כושר להתקיים ולשרוד, חסינים.
הַדְבָּרָה – השמדה (של מזיקים וחרקים).

פעילויות

חודש הקריאה

חודש הקריאה

כְּמִדֵי שָׁנָה גם השנה אנו חוגגים את חודש הקריאה - חג לְאוֹהֲבֵי סֵפֶר - שֶׁשִיאוֹ שְׁבוּעַ הַסֵפֶר הָעִבְרִי. בנוסף למכירת ספרים, מתקיימים בְּמַהֲלַךְ תקופה זו אֵירוּעִים סִפְרוּתִיִים, כגון מפגשים עם סוֹפְרִים, עַרְבֵי קְרִיאָה ועוד.

שַׂר התרבות והספורט מר חילי טְרוֹפֶּר אמר: "למילים יש כּוֹחַ לברוא עוֹלָם. אני נרגש מִפְּתִיחָתוֹ שֶׁל חודש הקריאה. אני מזמין את כולם וְכולָן לקחת חלק בפְּעִילוּיוֹת וְלֵיהָנוֹת מֵהָאֵירוּעִים שיתקיימו במהלך החודש".

בְּהַשְׁוָואָה לשנה הקודמת, חָל השנה גידוּל בְּמִסְפַּר הספרים שיצאו לאור. בסך הכול התפרסמו  7344 ספרים.

פעילויות

החוק לְאִיסוּר אַלִימוּת בַּסְפּוֹרְט

החוק לְאִיסוּר אַלִימוּת בַּסְפּוֹרְט

החוק לְאִיסוּר אַלִימוּת בספורט עבר את הַשָלָב הראשון של הַחֲקִיקָה. החוק עשוי לקדם את המַאֲבָק באַלִימוּת במגרשי הספורט וּבאצְטַדְיוֹנִים. 

המשטרה תוכל לתת קְנָסוֹת לנוהגים באלימות וגם להרחיק אוֹהֲדִים אַלִימִים מהמגרשים, לתקופות מְמושָכוֹת. החוק יְאַפְשֵׁר לְצַמְצֵם תהֲלִיכִים ארוכים בבתי המשפט,  ולהרחיב פעולות נְקודָתִיוֹת, נגד הַמִתְפָּרְעִים.

 לראשונה יש הַצָעָה לחוק שֶׁיּוּכַל לְצַמְצֵם את האלימות במגרשי הספורט, אם יהיה בו שימוש נכון.

מַאֲבָק – מלחמה, קרב.

אוֹהֲדִים – תומכים בקבוצה.

לתקופות מְמושָכוֹת – לתקופות ארוכות.

פעילויות

 • הגינות בספורט (כיתות ד-ו)
  מצגת העוסקת בהגינות בספורט ועל הערכים נצחון והפסד בכבוד. ניתן לדון בנושא בכתה ולבקש מהתלמידים לכתוב טקסט טיעוני.

בריטניה חוגגת 70 שְנות מְלוּכָה של אליזבת השנייה

בריטניה חוגגת 70 שְנות מְלוּכָה של אליזבת השנייה

בריטניה צִייְנה בסוף השבוע 70 שנה למַלְכוּתָה של המלכה אליזבת השנייה. אליזבת השנייה הֵחֵלה לִמְלוֹך בגיל 25, לאחר מות אביה, והיא המלכה הבריטית שתְקוּפַת שִלְטוֹנָה היא הארוכה ביותר.

המלכה בת ה-96 נֶעֶדְרָה מחֵלֶק מהאֵירוּעים לציון 70 שנה למַלְכוּתָה. אך בתוֹם ארבעת ימי החגיגות היא הופיעה במִרְפֶּסֶת האַרְמוֹן ואמרה כי היא "אֲסִירת תודה ונרגשת" ממספר האנשים שיצאו לרחובות לחגוג את המְאוֹרָע. עוד אמרה: "לַמְרוֹת שאולי לא נָכַחְתי בכל אירוע, ליבי היה עם כולכם". "אני נִשְאֶרֶת מְחוּיֶבֶת לְשָרֵת אֶתְכֶם כְּמֵיטַב יְכוֹלְתִי, בתְמִיכַת המשפחה שלי", הִבְטִיחָה.

נֶעֶדְרָה – הייתה חסרה.

אֲסִירת תודה – מודה, מכירה טובה.  

פעילויות

חַג שָׁבוּעוֹת תשפ"ב

חַג שָׁבוּעוֹת תשפ"ב

חַג שָׁבוּעוֹת, הידוע בשמותיו הרבים - בֵּינֵיהֶם "חג מַתַן תוֹרָה", "חג הביכורים",  "חג הקציר" - יָחוּל בסוף השבוע. זהו הָאֵירוּעַ המרכזי של חודש סיוון. השנה החג עומד בסימן תוֹם מגפת הקורונה והוא יהיה מלא וגדוש בפעילויות לכל המשפחה.

חג השבועות הוא אחד משלושת הָרְגָלִים: פסח, שבועות וסוכות, מוֹעֲדִים שבָּהֶם היו עולים בני-ישראל אל בית הַמִקְדָשׁ בירושלים.

תוֹם – סיום.
מוֹעֲדִים - תאריכים שמצַיינים כל שנה לזֵכר מאורעות הִיסטוֹריים.

מִתְחַדֵשׁ מִבְצַע "צוּר יִשְׂרָאֵל"

מִתְחַדֵשׁ מִבְצַע "צוּר יִשְׂרָאֵל"

היום יוֹצֵא לַדֶרֶךְ השלב השני של מִבְצַע העלייה "צוּר יִשְׂרָאֵל" מֵאֶתְיוֹפְּיָה. 180 עולים חדשים, שֶׁמְחַכִּים שנים ארוכות לעלייה, מגיעים לארץ, והם יִתְאַחֲדוּ עם בני מִשְׁפְּחוֹתֵיהֶם. מחר יִנְחַת מטוס נוסף עם כ-160 עולים. "הָאֱמוּנָה עָזְרָה לִי לְהַחֲזִיק מַעֲמָד", סיפר אחד מהעולים. חלקו הראשון של המבצע הֵחֵל לִפְנֵי שְׁנָתַיִים. 

לְפִי הַהַעֲרָכוֹת, יש כיום באתיופיה כ-8,000 אנשים שֶׁמַמְתִינִים לעלייה. עניין הממתינים לעלייה באתיופיה הוא אחד העניינים הכאובים בִּשבִיל הַקְהִילָה האתיופית בישראל. משפחות רבות הגיעו לישראל בזמן שֶׁקְרוֹבֵיהֶם נוֹתְרוּ באתיופיה.

הַעֲרָכוֹת – קביעות משוערות.
מַמְתִינִים – מחכים.
נוֹתְרוּ – נשארו.

פעילויות

מַשְׁבֵּר הָאַקְלִים צָפוּי להגיע לכיתות הלימוד

מַשְׁבֵּר הָאַקְלִים צָפוּי להגיע לכיתות הלימוד

תוכנית משוּתֶפֶת בנושא שִׁינוּיֵי אַקְלִים וְקַיָמוּת תשוּלב בְּמַעֲרֶכֶת הַחִינוּךְ: בְּמקצועות הלימוד, בשיעורי חינוך וגם בסִיוּרִים לימודיים, וזאת הָחֵל משנת הלימודים הבאה (תשפ"ג). התוכנית תחוּל על כל שִׁכְבוֹת הַגִיל: הָחֵל מגני הילדים ועד כיתות י"ב.

שרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, אמרה כי חֲשִׂיפַת הילדים ובני הנוער לִתְכָנִים בנושא שינויי האקלים תְאַפְשֵׁר לילדים לקבל ידע ולפתח מְיוּמָנוּיוֹת וְכֵלִים חשובים ואף לפעול מתוך יוֹזְמָה אישית. השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג הוסיפה: "חוֹבָתֵנוּ לבנות אצל דוֹר הֶעָתִיד תמוּנַת עוֹלָם הלוקחת בחשבון את כל הַתַהֲלִיכִים המשפיעים על אֵיכוּת החיים, וּלְהַקְנוֹת לתלמידים כלים לִבְחון את הַסוֹבֵב אוֹתָם מנקודת מבט זו".

חֲשִׂיפָה  גילוי, פרסום.
אֵיכוּת החיים – תנאי החיים. 
לְהַקְנוֹת – להעביר, להעניק.

פעילויות

יום ירושלים תשפ"ב

יום ירושלים תשפ"ב

אַחֲרֵי שְׁנָתַיִים שֶׁל הַגְבָּלוֹת ישראל חוזרת לחגוג את יום ירושלים שֶׁיָחוּל ביום ראשון.  יום ירושלים הוא יום חג לאומי הַנֶחְגָג בכ"ח בְּאִיָיר.  ביום ירושלים מציינים את איחוד חלקי העיר - החלק המערבי והחלק המזרחי כולל העיר העתיקה - תחת רִיבּוֹנוּת ישראלית. העיר אוחדה לאחר מלחמת ששת הימים והשנה חוגגים 55 שנים לאיחוד זה. 

ביום ירושלים נֶעֱרָכִים טְקָסִים חֲגִיגִיים בְּבִירַת ישראל ומחוצה לה. הָאֵירוּעַ המרכזי ביום ירושלים הוא "ריקוד דגלים". בְּמַהֲלַךְ אירוע זה, מגיעים לירושלים עֶשְׂרוֹת אלפי אנשים. הַחוֹגְגִים מְקַיְימִים תהלוכה גדולה מְלוּוה בשירים, ריקודים ודגלים. התהלוכה יוצאת ממרכז העיר, נכנסת אל העיר העתיקה וּמִסְתַיֶימֶת בכותל המערבי.

אֵירוּעֵי יום ירושלים כוללים גם טקס בְּגִבְעַת הַתַחְמושֶׁת, שהייתה ממקומות הַלְחִימָה הקשים בַּקְרָבוֹת בירושלים במלחמת ששת הימים.

 

הַגְבָּלוֹת – צמצום, קביעת גבולות.

רִיבּוֹנוּת – שלטון.

לראשונה זה 15 שנה: שר החוץ הטורקי נחת בישראל

לראשונה זה 15 שנה: שר החוץ הטורקי נחת בישראל

שַׂר הַחוּץ שֶׁל טוּרְקִיה, מבלוט צ'בושולו, נַחַת ביום שלישי בנמל התעופה בן גוריון לביקור מדיני. מדובר בביקור ראשון של שר חוץ טורקי מִזֶה 15 שנה.

ביקורו של צ'בושולו מגיע כשברקע היחסים בין טורקיה וישראל מִתְחַמְמִים. לפני חודשיים וחצי בלבד ביקר נשיא המדינה יצחק הרצוג בטורקיה.

הנושא המרכזי שעומד על הפרק בביקור הזה הוא שִׁדְרוּג יַחֲסֵי יִשְׂרָאֵל-טוּרְקִיה לרמת שַׁגְרִירִים.

 

שִׁדְרוּג – דירוג מחדש שיש עימו העלאה ושיפור.

שַׁגְרִירִים -  שליחים בדרגה גבוהה המייצגים את מדינתם במדינה אחרת.

שִׁמְרוּ מֶרְחָק: הנחש הכי אַרְסִי בישראל

שִׁמְרוּ מֶרְחָק: הנחש הכי אַרְסִי בישראל

בישראל 41 מיני נחשים, מתוכם תשעה מינים המוגדרים כארסיים.  הנחש הארסי ביותר הוא צִפְעוֹן שחור.

הצִפְעוֹן השחור נפוץ בעיקר בַּאֲזוֹרִים מִדְבָּרִיִים או חצי מִדְבָּרִיִים. אורכו עד 85 ס"מ ועוֹבי גוּפוֹ בְּבַגְרוּתוֹ כמו עוֹבי אגודל של אדם בוגר. צבעו שחור מבריק. הנחש מְבַלֶה את רוב זמנו בִּמְחִילוֹת מתחת לפני הקרקע, שם הוא נוהג לצוד את הטרף שלו, בעיקר לְטָאוֹת קטנות.

מכיוון שֶׁהַמְחִלוֹת שֶׁבָּהֶן נמצאות הלְטָאוֹת צָרוֹת וּצְפוּפוֹת, קשה מאוד לַנָחָשׁ להכיש את הַטֶרֶף בפה פתוח. כדי להתמודד עם הבעיה הזו, התפתחו בצִפְעוֹן כמה הַתְאָמוֹת שהופכות אותו לְמומְחֶה לְצַיִד במחילות צרות. כך למשל הוא יכול לשלוף שֵׁן אֶרֶס בּוֹדֶדֶת ולדקור את הטרף שלו, מבלי לפתוח את הפה. שִׁיטַת הַכָּשָׁה זוֹ יִיחוּדִית לצִפְעוֹן.

לַמְרוֹת שהוא הנחש בעל הארס הֶחָזָק בישראל  מִקְרֵי מָוֶות של בני אדם מֵהַכָּשַׁת צפעון שחור בישראל נְדִירִים. מדוע?  מכיוון שהוא חי בַּאֲזוֹרִים מִדְבָּרִיִים שאין בהם הרבה אנשים, וּמִכֵּיוָון שאת רוב זמנו הוא מבלה מתחת לקרקע. אך הסיבה החשובה ביותר קשורה למִבְנֵה שִׁנֵי הָאֶרֶס שלו שלרוב לא חודרות הרבה מֵעֵבֶר לָעוֹר.

בְּבַגְרוּתוֹ – לאחר תקופת הילדות שלו.

 מְחִילוֹת – חורים באדמה.

הַתְאָמוֹת- יצירת יחסים מתאימים למה שנדרש.

הַדְלָקַת מְדוּרוֹת לכבוד ל"ג בעומר: מה אסור ומה מותר

הַדְלָקַת מְדוּרוֹת לכבוד ל"ג בעומר: מה אסור ומה מותר

נְציב כַּבָּאוּת והצלה בישראל, אייל כספי, חתם על צַו הָאוֹסֵר על הדלקת מְדוּרוֹת והבערת אש בימי ל"ג בעומר.  הצַו נכנס לְתוקֶף ביום שני וְיָפוּג ביום שישי לאחר מכן.

הצו יָחוּל על כל אֲזוֹרֵי הארץ לְמַעֵט מקומות שקיבלו מֵהָרָשׁוּת לְכַבָּאוּת והצלה אישור להדליק מדורות בשֶטח פתוח. בשטחים שבהם מוּתָר להדליק אש, על המדורה להיות בתוך גוּמָה. המרחק בין מדורה למדורה צריך להיות 300 מטרים לְפחות. אסור להדליק מדורות בקרבת מִבְנה מְגוּרים או בלון גז. כמו כן אסור להדליק מדורות בשטחֵי יַעַר או קוצִים.

בְּיִישׁוּבִים רבים הִצִיעו לציבור לְקַיֵים פעילויות חֶבְרָתִיוֹת קְהילתיות כְּתַחְלִיף למדורות ל"ג בעומר. אביטל יוגב, מהחֶבְרָה לַהֲגָנַת הַטֶבַע, מְצַיֶינֶת  כי המדורות בל"ג בעומר גורמת לְזִיהוּם אֲוִויר. בנוסף לעלייה החדה ברמות זיהום האוויר, פּוֹרְצוֹת פְּעָמִים רַבּוֹת שְׂרֵפוֹת בַּאֲזוֹרִים טִבְעִיים בגלל מדורות שלא כּובּוּ.

צַו – פקודה.

לְתוקֶף – לקיום.

יָפוּג – יתבטל.

לְמַעֵט – חוץ מ-

פעילויות

מִבְצַע חיסונים נגד פּוֹלְיוֹ

מִבְצַע חיסונים נגד פּוֹלְיוֹ

משרד הבריאות קורא להורים לְהָבִיא אֶת יַלְדֵיהֶם לְהִתְחַסֵן בְּמִקְרֶה שלא קיבלו את כל החיסונים נגד פּוֹלְיוֹ עד כה. הַמִבְצָע מִתְנַהֵל בקרב ילדים ונוער עד גיל 17. באופן שִׁגְרָתִי נותנים את החיסון לפוליו בְּשֵׁשׁ מָנוֹת, הנִיתָנוֹת בין גיל חודְשַׁיִים ל-18 חודשים. מְנַת דַחַף נוספת נִיתֶנֶת במסגרת חיסוני כיתה ב' בגיל שבע.

רות ברוך מקופת חולים כללית אמרה כי המטרה היא להעלות את רָמַת הַחִיסוּנִיוּת שֶׁל כְּלַל הַצִּבּוּר בישראל, בעיקר הילדים, ובכך למנוע את הִתְפַּשְטוּת  וְהִתְפַּתְחוּת הנגיף. שר הבריאות ניצן הורוביץ, שהתייחס למבצע החיסונים, אמר: "זו לא סיבה להיבהל, זו סיבה להתחסן".

נגיף הפּוֹלְיוֹ הוא הנגיף הגורם למחלת שיתוק הילדים (המחלה הידועה בכינויה "פוליו"). הנגיף מועֳבָר מאדם לאדם באמצעות הָרוֹק וְהַצוֹאָה.

באופן שִׁגְרָתִי – לפי הנוהג הקבוע.

מְנַת דַחַף – מנה חיסונית נוספת במטרה להחזיר את רמת החיסון הגבוהה.

פעילויות

מִילְיוֹנֵי צִיפּוֹרִים מְצִיפוֹת אֶת אֵילַת וְהָעֲרֵבָה

מִילְיוֹנֵי צִיפּוֹרִים מְצִיפוֹת אֶת אֵילַת וְהָעֲרֵבָה

אילת והערבה הדרומית חוֹווֹת בימים אלה את אחד מִשָׁבוּעוֹת הנדידה הָעוצְמָתִיִים שהיו כאן מעולם. מיליוני ציפורים שהגיעו מלב אפריקה ממלאים את העצים והשיחים בקיבוצים שבערבה ובעיר אילת. הַשִיא הוא בפַּארְק הַצפָּרוּת אילת.

מה הסיבה? ישראל מְשַׁמֶשֶׁת גֶּשֶׁר יַבַּשְׁתִּי המחבר את אפריקה לאירופה ולאסיה. זה הופך אותנו לאחד הָאֲזוֹרִים הַחֲשׁוּבִים בְּעוֹלָם שבו עוצרות הציפורים למנוחה. אבל בשנתיים האחרונות  משהו שונה קורה. בעלי הכנף עוצרים בדרום הארץ בגלל הבצורת  בְּאַפְרִיקָה שמְחַיֶיבֶת את בעלי הכנף הרעבים לעצור ל"תידלוק".

חוֹווֹת – מתנסות בחוויה.

פעילויות

הכְּנֶסֶת חוזרת לפְעילות

הכְּנֶסֶת חוזרת לפְעילות

הכְּנֶסֶת חוזרת לפְעילות אחרי חופשת החגים. הכנסת היא הָרָשׁוּת הַמְחוֹקֶקֶת. לה הַסַמְכוּת הַבִּלְעָדִית במדינה לחוקק חוקים. הכְּנֶסֶת מחוקקת חוקים בכל תחום וגם בנושאים הנוגעים לְהִתְנַהֲלוּת המדינה.

בַּכְּנֶסֶת מְכַהֲנִים 120 חברים. חברי הכנסת אינם נבחרים בצורה ישירה, אלא באמצעות רשימות הַמְיַיצְגוֹת מפלגות. מְלִיאַת הַכְּנֶסֶת מְאַשרת את החוקים בהצבעת רוב המשתתפים.

מקום מושבה של הכנסת הוא בירושלים.

סַמְכוּת – כוח.
מְלִיאַת הַכְּנֶסֶת - אסֵפה שמשתתפים בה חברי הכנסת.

פעילויות

השרים אישרו את חוק הָאַקְלִים

השרים אישרו את חוק הָאַקְלִים

וַעֲדַת הַשָרִים לְעִנְיְינֵי חֲקִיקָה אישרה את חוק האקלים הראשון של ישראל. מטרת החוק היא לִיצור מִסְגֶרֶת פעולה שתחייב את כולנו להפחית את הַפְלִיטָה של גזֵי החֲמָמָה וגם מסגרת ארגונית כדי להתמודד עם נִזְקֵי הָאַקְלִים הַבִּלְתִי נִמְנָעִים.

חקיקה בנושא האקלים קיימת כבר בעשרות מדינות בעולם ונחשבת לצעד ראשון בְּבִיסוּס הַמְחויָבוּת של המדינה להתמודד עם משבר האקלים. יש לציין שישראל מִתְחַמֶמֶת בְּקֶצֶב כָּפוּל מהממוצע הָעוֹלָמִי.

בִּלְתִי נִמְנָעִים – שאין אפשרות שלא יקרה.
מְחויָבוּת – התחייבות, חובה.

פעילויות

 • חוק האקלים - הרחבה למורה
  סקירה והסבר החוק בכתבה של החברה להגנת הטבע
 • דיון וכתיבת טיעון
  דיון בעקבות הכרת החוק - מהם עיקרי החוק? יתרונות וחסרונות, מי תומכים ומי מתנגדים?
  כתיבת פסקת טיעון - האם לדעתך ישראל הייתה צריכה לחוקק את חוק האקלים?

כַּמָה שְׁעוֹת יְלָדִים צְרִיכִים לישון?

כַּמָה שְׁעוֹת יְלָדִים צְרִיכִים לישון?

חופשת פסח מאחורינו וכך גם חופשת יום העצמאות. פרופ' דני נמט מהמרכז הרפואי מאיר בכפר סבא טוען שחשוב שהילדים יחזרו לשעות השנה הרגילות. כמות מספקת של שעות שנה היא מַרְכִּיב חִיוּנִי בְּאורַח חַיים בריא. "אצל ילדים השינה חיונית להתפתחות פִיזִית, נַפְשִׁית וְשִׂכְלִית תקינה" אומר פרופ' נמט.

בגיל 12-6 מומלץ לישון 12-9 שעות ביממה. 

חִיוּנִי –שהוא הכרח לחיים.
אורַח חַיים – סגנון חיים, מאפייני חיים.
פִיזִית – גופנית.

פעילויות

יום העצמאות ה-74

יום העצמאות ה-74

היום (יום רביעי) הוא יום הזיכרון לחַלְלֵי מַעַרְכוֹת ישראל ונִפְגְעֵי פעולות האֵיבָה. בשעה 11:00 תִישָמַע צְפירת זיכָּרון בת שתי דקות. לאחר הצפירה יָחֵלו טִקסי הזיכרון בבתי העָלמין הצבאיים ברחבי הארץ ובאֲתָרֵי ההַנְצָחָה.

בערב, בְּצֵאת יום הזיכרון, נעבור מֵאֲוִוירָה של עֶצֶב לְשמחה. יום העצמאות הוא חגיגה ענקית לאוהבי ההופעות, הַהַרְקָדוֹת והשירה בציבור. ערים רבות בישראל החליטו לבטל את מִנְהַג מוֹפַע הזיקוקים בערב יום העצמאות מתוך התחשבות בַּהֲלוּמֵי הקרב שֶׁקוֹלוֹת הנפץ מְעוֹרְרִים אֶצְלָם זַעֲזוּעַ קשה והופכים את היום הזה לְסִיוּט  מִבְּחִינָתָם.

כשהכריז דוד בן-גוריון על הֲקָמַת מדינת ישראל, ביום שישי, ה' באייר תש"ח (14 במאי 1948), מָנְתָה אוכְלוּסִיית ישראל 806 אלף נְפָשׁוֹת. השנה, ערב יום העצמאות ה-74, מוערֶכֶת אוכלוסיית ישראל ב- 9 מיליון וחצי איש. כ-38,000 עולים מרחבי העולם עלו ארצה מאז יום העצמאות הקודם.  זהו שיא בעלייה לישראל בעשרים השנים האחרונות.

בתי עָלמין – בתי קברות.

אֲתָרֵי הַנְצָחָה – מקומות לשימור הזיכרון.

הֲלוּמֵי הקרב – אנשים  שסובלים  מזעזוע קשה בעקבות חוויה קשה בקרב.

זיקוקים זה מפחיד: כך תָכִינוּ את כַּלְבְּכֶם ליום העצמאות

זיקוקים זה מפחיד: כך תָכִינוּ את כַּלְבְּכֶם ליום העצמאות

חַיות מַחְמָד מפחדות מרעשי הזיקוקים. ד"ר פול סלון מציע כיצד להרגיע אותן ולעבור את יום העצמאות בשלום.

לפי ד"ר סלון, רעשים חזקים, רְעָמִים, זיקוקי די-נור ואפילו מַטס שעובר מעל שְׁמֵי הארץ, יכולים לגרום לתגובה קיצונית אצל כלבים רבים. התגובה יכולה להיות חוסֶר מנוחה, קפיצה מִגובַה, ריצה פראית ועוד. התְגוּבָה נובעת מכך שחוש השמיעה המפותח של הכלב  מְאפשר לו לִקְלוט קולות שאוזן אֱנוֹשִׁית אינה יכולה לשמוע.

ד"ר סלון מציע לְהַקְדים רפואה למכה. לדבריו, טיול ארוך וּמִשְׂחַק ממושך לפני תחילת הזיקוקים, יעזרו לכלב לִפְרוק מֶתַח מִבְּעוֹד מוֹעֵד.

חַיות מַחְמָד – חיות שעשועים.

לְהַקְדים רפואה למכה – להכין פתרון לבעיה צפויה לפני שהתממשה.

נועם ששון זכה באליפות אירופה לשחמט

נועם ששון זכה באליפות אירופה לשחמט

נועם ששון, בן שמונה וחצי מהיישוב גני תקווה, זָכָה באליפות אֵירוֹפָּה לְשַׁחְמָט לַחֲנִיכֵי בתי ספר עד גיל 9 שנערכה בְּיָוָון. ששון ניצח בשבעה משחקים מתוך תשעה, וגבר על שחקנים מטורקיה, יָוָון, גיאורגיה, רומניה, אוקראינה ומדינות נוספות.

"נועם ששון נחשב לילד פלא בשחמט הישראלי", אמר ליאור אייזנברג, מנהל המועדון "שחמט לכול" שבו מִתְאַמֵן נועם.

שר התרבות והספורט חילי טרופר בֵּירֵךְ  בוואטסאפ את נועם על זְכִייתוֹ, וכתב: "כל הכבוד על הדרך ועל התוצאה, גאים בך".

יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"ב

יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"ב

אֵירוּעֵי הזיכרון יִיפָּתְחוּ הערב (יום רביעי).  בשעה 20:00 תתקיים עצרת הפתיחה במוזיאון יד ושם. מחר (יום חמישי) תִישָמַע צְפִירָה בשעה 10:00.  הנושא המרכזי של יום הזיכרון לשואה ולגבורה השנה הוא "מְסִילוֹת אֶל הָאֲבַדוֹןשִׁילוּחָם של היהודים בתקופת השואה".

הַנאצִים עָקְרוּ מיליוני יהודים מִבָּתֵיהֶם וְשִׁילְחוּ אותם אל מוֹתָם. הֲמוֹנִים הוּבְלוּ יְשִׁירוֹת לַאֲתָרֵי הַהַשְׁמָדָה ורבים אחרים הועברו לְתַחֲנוֹת בֵּינַיִם דוגמת גֵטָאוֹת וּמַחֲנוֹת מַעֲבָר. הנאצים הֶעֱבִירוּ אֶת היהודים ממקום למקום באמצעות רכבות. קְרוֹנוֹת הָרַכֶּבֶת הפכו לְרַבִּים מִן הַמגורשים למקום מוֹתָם בגלל חֶנֶק, צָמֵא אוֹ תְּשִׁישׁוּת.

לֹא בִּכְדִי הפך קְרוֹן הָרַכֶּבֶת, ששימש אמצעי להעברת יהודים ממקום למקום, לאחד הַסְמָלִים המוכרים של השואה. הקרון, סמל הקִדמה, והטכנולוגיה של אותה תקופה, הפך להיות סמל לתעשיית רצח שלא נוֹדַע כְּמוֹתָה.

אֲבַדוֹן – כְּלָיה, חורבן.
שִׁילוּחָם של היהודים – גירושם של היהודים.
לֹא בִּכְדִי – לא לשווא, לא לחינם.

פעילויות

הַחוֹבָה לַעֲטוֹת מַסֵכָה בַּחֲלָלִים סְגוּרִים בוטלה

הַחוֹבָה לַעֲטוֹת מַסֵכָה בַּחֲלָלִים סְגוּרִים בוטלה

ראש הממשלה, נפתלי בנט, ושר הבריאות, ניצן הורוביץ סִיכְּמוּ עַל ביטול חוֹבַת עֲטִיית מסכות בַּחֲלָלִים סְגוּרִים. הסיבה להחלטה היא הירידה בַּתַחֲלוּאָה בִּנְגִיף  הקורונה. בבתי ספר, אוטובוסים, רכבות, קניונים ומקומות תרבות ובילוי לא תיִדָרֵשׁ עוד עטיית מַסֵכָה.

חובת עטיית המַסֵכָה תִישאֵר במקומות שבהם הסיכוי להדבקה עדיין גבוה, כמו בתי חולים, מִסְגְרוֹת לִקְשִׁישִׁים, טִיסוֹת.

יום כדור הארץ

יום כדור הארץ

יום כדור הארץ חָל בְּסוֹף השבוע שֶׁעָבַר. זה הוא יום בֵּין-לְאומי הַמְצוין בכל שנה ב-22 באפריל וּמַטְרָתוֹ הִיא לְהַכִּיר בַּחֲשִׁיבוּת השמירה על אֵיכוּת הסביבה וְהַהֲגָנָה על כדור הארץ.

לְפִי נְתוּנִים שֶׁפִּרְסֵם הָאוּ"ם לרגל יום כדור הארץ עוֹלֶה כִּי מַשְׁבֵּר הָאַקְלִים מַחֲרִיף אֶת מְצוּקַת הָרָעָב ברחבי העולם. בַּצוֹרוֹת ושיטפונות פוגעים בחקלאות וּמַשְׁפִּיעִים על החיים וְהַפַּרְנָסָה שֶׁל מִילְיוֹנֵי אֲנָשִׁים. אַף עַל פִּי שֶׁבָּעוֹלָם מייצרים מספיק מזון כדי לְהַאֲכִיל אֶת כְּלַל בְּנֵי הָאָדָם, הרעב עדיין קיים  במדינות שונות בגלל מלחמות, שינויי אקלים ואסונות.

מַחֲרִיף – מחמיר, נעשה קשה. 

מְצוּקַת הָרָעָב – הצרה של הרעב.

אֲגַם הַכִּנרֶת כמעט מלא

אֲגַם הַכִּנרֶת כמעט מלא

אומנם כבר קָרוֹב לְשָׁבוּעַ שלא ירדו גשמים, אך מִפְלַס הַכִּנרֶת ממשיך לטפס והוא מִתְקָרֵב לקו העליון. מְדִידָה שנערכה השבוע עַל יְדֵי רָשׁוּת המים הֶעֶלְתָה כִּי 34 ס"מ בלבד חֲסֵרִים למפלס  מָלֵא לְגַמְרֵי שֶׁל הכנרת.

הייתה זו שנה טובה מאוד לאגם הכנרת. שלוש השנים האחרונות היו בְּרוּכוֹת בַּגְּשָׁמִים וזה הורגש במפלס.  

מִפְלַס – גובה פני המים.

פעילויות

רָמָדָאן – חוֹדש של חג למוּסלמים בָּאָרֶץ וּבָעוֹלָם

רָמָדָאן – חוֹדש של חג למוּסלמים בָּאָרֶץ וּבָעוֹלָם

בסוף השבוע הֵחֵל בעולם המוסלמי החודש התשיעי והקדוש ביותר בשנה המוסלמית - חוֹדש רמדאן. בחודש זה צָמִים המוּסלמים מֵעֲלוֹת הַשַּׁחַר וְעַד שְׁעוֹת הָעֶרֶב. מִצְוַות צום חודש רָמָדָאן היא אחת מחמש מִצְוֹות הָאִסְלָאם, שכל מוסלמי מַאֲמִין חייב למלא אותן.  בחודש הזה בּוֹלְטִים הַמִנְהָגִים הַמִשְׁפַּחְתִיִים וְהַחֶבְרָתִיִים. סביב שתי הארוחות בכל יום, בערב ולפנות בוקר, מתאספת המשפחה המורְחֶבֶת לארוחה משותפת.

חודש הצום מסתיים בשלושה ימי חג שנקרא "עֵיד אֶל-פִּיטֶר" - חַג שְׁבִירַת הצום.

מֵעֲלוֹת הַשַּׁחַר – משעות הבוקר המוקדמות.

שְׁבִירַת הצום – הפסקת הצום.

פעילויות

לינוי אשרם הוֹדִיעָה עַל פְּרִישָׁה

לינוי אשרם הוֹדִיעָה עַל פְּרִישָׁה

כִּשְׁמוֹנָה חודשים אחרי שזכתה במדליית הזהב האולימפית, לינוי אשרם הִכְרִיזָה עַל פְּרִישָׁה מהדרך המקצועית שלה בְּהִתְעַמְלוּת אומנותית – ענף ספורט שבו מבצעים תרגילים המשלבים תנועות בלט, אקרובטיקה ומחול.

כְּשֶׁהִיא מִתְקַשָּׁה לעצור את הדמעות אמרה לינוי: “ידעתי שמדינת ישראל מֵאֲחוֹרַי וְרוֹצֶה בְּהַצְלָחָתִי, זֶה הִגְבִּיר בִּי מְאוֹד אֶת הַמוֹטִיבַצְיָה לְהַצְלִיחַ".

ללינוי אשרם היה תַפְקִיד מֶרְכָּזִי מְאוֹד בַּהֲפִיכָה של ההתעמלות האומנותית לענף מקובל וְאָהוּב בישראל, שיותר ויותר ילדים ובני נוער מתנסים בו.

מוֹטִיבַצְיָה – הרצון לפעול ולהשיג מטרה.

פעילויות

 • תודה לך לינוי אשרם!
  ברכת תודה ופרידה של הועד האולימפי ללינוי אשרם עם פרישתה.
  קראו את הברכה ודונו ברכיבי המבנה בברכה (תודה, הצגת התכונות של לינוי ותודה למאמנת).
  ניתן לכתוב ברכה ללינוי או לאדם אחר.

אירוע היסטורי: "פסגת הנגב"

אירוע היסטורי: "פסגת הנגב"

בִּשְׂדֵה בּוֹקֵר שבנגב נערך מִפְגשׁ פִּסְגָה בין שר החוץ יאיר לפיד לשר החוץ האמריקני ולארבעה שרי חוץ ממדינות עֲרָב: שרי החוץ של אִיחוּד הָאֵמִירוּיוֹת, בַּחְרֵיְן, מָרוֹקוֹ וּמִצְרַיִם.
הפִּסְגָה אורגנה על ידי שר החוץ יאיר לפיד במסגרת שיתוף פעולה ישראלי-ערבי. מטרתה הראשונית הייתה הֲקָמַת בְּרִית בֵּין-לְאומית נגד איראן. לא הייתה מעולם פסגה בְּסֵדֶר גודֶל כזה, שֶׁבָּה ישראל מארחת ארבעה שרי חוץ ממדינות ערב.
בסיום הפִּסגה הִדְגִישוּ המשתתפים עד כמה חשוב לפתור סִכְסוּכִים באזור בדרכי שלום ולא בטרור – לְמַעַן עתיד כל העמים היושבים בו.
הוחלט לקיים מפגשי פסגה כאלה פעם או פעמיים בשנה, בכל פעם במדינה אחרת, באזור מִדְבָּרִי. כמו כן הוחלט להקים קבוצות עבודה מְשוּתָפות בכמה נושאים: בִּיטָחון והִתְמוֹדְדוּת עם טרור, חינוך, בְּריאות, אנרגיה, תַיָירוּת, מָזוֹן ומים.

מפגש פִּסְגַּה - התכנסות של נציגים לשם דיון בנושאים משותפים.
לְמַעַן – בשביל.

ישראל עברה לשעון קיץ

ישראל עברה לשעון קיץ

בסוף השבוע, בלילה בין חמישי לשישי, עברה ישראל לִשְׁעוֹן קַיִץ. בשעה 02:00 בלילה הוּזְזוּ מְחוגי השעון שעה אחת קדימה לשעה 03:00. בַּמַעֲבָר הַזֶּה אנחנו אומְנָם ישנים שעה פחות, אך מַרְוִויחִים עוד שעת אור בערב. שעון הקיץ יסתיים ב-30 באוקטובר, עוד כחצי שנה.

בשל הַיִתְרוֹנוֹת הַגְלוּמִים בשעון קיץ, רבים תומכים בְּהַנְהָגָתוֹ למשך כל השנה. המתנגדים לשעון החורף טוענים בין היתר כי הוא מקצר את הזמן של הורים עם ילדיהם, מַגְבִּיר את הסיכון לתאונות דרכים עֵקֶב נְהִיגָה ממושכת יותר בשעות החשיכה, וּמְיַיקר את ההוצאות של המדינה במאות מיליוני שקלים.

הַגְלוּמִים – הנמצאים.
בְּהַנְהָגָתוֹ – בכך שיהיה מִנהָג.

יום המעשים הטובים ה-16

יום המעשים הטובים ה-16

"יום מעשים טובים", שֶׁהוּא יוֹם שִׂיא לַעֲשִׂיית טוֹב כל השנה, התקיים ביום שלישי. זוהי השנה ה-16 שבה מתקיים יום המעשים הטובים.

כ-2 מיליון ישראלים השתתפו ביום שלישי בפעילויות שונות: אריזות מזון, סיוע לאוכלוסיות נזקקות, פעילויות לשמירה על הסביבה, למען בעלי חיים ועוד.

לכבוד יום מעשים טובים, יצא נשיא המדינה בְּלִיווּי עוֹבְדֵי בית הנשיא לִפְעִילוּת הִתְנַדְבוּתִית בבית האבות "עידן הזהב" בירושלים. בְּמַהֲלַךְ הַהִתְנַדְבוּת נִבְנוּ בגינת בית האבות ספסלי ישיבה, שולחנות ואֲדָנִיּוֹת לִצְמָחִים.

במהלך הפעילות אמר הנשיא: "אנחנו צריכים לעשות לפחות מעשה טוב אחד ביום. עֲשִׂיית מַעֲשִׂים טוֹבִים יוֹם יוֹם, מְמַלאת את הנפש ותורמת לבריאות האדם ולבריאות הציבור הישראלי. יש רוח התנדבות מופלאה בקרב עם ישראל וְכיף לִרְאוֹת אוֹתָה. אני גאה בעובדים ובעובדות של בית הנשיא שעשו מעשה טוב ונפלא במקום היפיפה הזה. ואני קורא לכולם לצאת ולעשות מעשה טוב ביום".

שִׂיא- הבולט ביותר.

שבוע רביעי של מלחמה אַכְזָרִית: ישראל חָנְכָה בית חולים שָׂדֶה באוקראינה

שבוע רביעי של מלחמה אַכְזָרִית: ישראל חָנְכָה בית חולים שָׂדֶה באוקראינה

בְּצֵל המחיר הכבד של הַפְּצוּעִים וְהַהֲרוּגִים שֶׁגוֹבָה המלחמה באירופה, נֶחֱנַךְ בֵּית חוֹלִים שָׂדֶה יִשְׂרְאֵלִי באוקראינה. "ישראל היא המדינה הראשונה ששולחת בית חולים שדה לתוך אוקראינה כְּדֵי לְטַפֵּל בקורבנות המלחמה", אמר שר החוץ יאיר לפיד. הוא הוסיף ואמר: "אֲנַחְנוּ עוֹשִׂים זֹאת לְמַעַן הַיְּלָדִים הָאוּקְרָאִינִים, אבל גם הילדים שלנו צריכים לדעת שמדינת ישראל אינה עוֹמֶדֶת מִנֶגֶד. במקום שבו יש סֵבֶל וְאֵימָה, אנחנו נושיט יד מְנַחֶמֶת ונעשה הכול כדי לעזור".

בית החולים שנועד לספק טיפול רפואי לפליטי המלחמה מוֹנֶה 60 אנשי רפואה וְהוּא צָפוּי לפעול כחודש ימים. בית החולים  נקרא "כוכב מאיר" על השם שֶׁל רֹאשַׁת מֶמְשֶׁלֶת יִשְׂרָאֵל גולדה מאיר ז"ל, ילידת אוקראינה.

חָנְכָה – הכניסה  לשימוש, להפעלה.

מִנֶגֶד – מרחוק.

הרב חיים קניבסקי הלך לעולָמו

הרב חיים קניבסקי הלך לעולָמו

גְדול הדוֹר הרב חיים קניבסקי, המכונה גם "שר התורה", הלך לעוֹלָמו בגיל 94. הרב הִתְמוֹטֵט בביתו בבני ברק סָמוּך לכניסת השבת. רבים סָפְדוּ לו עם הִיוָודַע דְבַר מותו. הרב קניבסקי הוּבָא לִמְנוּחוֹת בבני ברק. במַסַע ההַלְוָויָה שלו השתתפו מאות אלפֵי בני אדם.  

נשיא המדינה יצחק הרצוג כתב: "אני כּוֹאֵב את הבְּשׂוֹרה המָרָה עם עֲלִייָתו של גְדוֹל הדוֹר ושׂר התורה, הגָאוֹן הרב חיים קניבסקי לגִנְזֵי מְרוֹמִים. אַהֲבַת התורה, צְנִיעוּתוֹ, עַנְוְותָנוּתוֹ והַנְהָגָתוֹ הרוּחָנית יַחְסְרו לְעולַם היְשיבות ולעם ישראל כולו. תְהֵא נִשְמָתוֹ צְרוּרָה בִּצְרוֹר החַיִים. תַנְחוּמַיי הכֵּנִים למשפחתו, תלמידיו ומוֹקִירָיו".

עם הִיוָודַע – כשהתברר.

הוּבָא לִמְנוּחוֹת – הובל לקבר.

הים הַנֶעֱלָם

הים הַנֶעֱלָם

כל שנה יורד מִפְלַס יָם המלח ביותר מִמֶטֶר. למעשה, ים המלח מְאַבֵּד מִתכוּלָתוֹ בכל שנה כרבע כִּנֶרֶת. בעוד כ-70 שנה אי אפשר יהיה להיכנס לים המלח.

"ים המלח לא יחזור למה שהיה", אמר ד"ר עמיר גבעתי,  "אבל אפשר לעצור את ההידרדרות, למשל אפשר להביא מים מהים התיכון או להקים עוד מתקני התפלה". לדבריו, הממשלה לא עושה מספיק כדי לשמור על אוצר הטבע של ישראל, שהולך ונעלם.

מִפְלַס – גובה פני המים.

מִתכוּלָתוֹ- ממה שבתוכו.

חג פורים תשפ"ב

חג פורים תשפ"ב

חג פורים חָל ב-14 באדר לזֵכר הַצָלתם של היהודים מהָמָן הרָשע. חוגגים אותו בשמחה רבה, בתחפּושות ובמסיבות. בירושלים ובערים אחרות מוקפוֹת חוֹמָה חוגגים אותו ב-15 באדר והוא נקרא שוּשַן פורים

השנה, פורים מְצוין בסימן גל קור חָרִיג וְנָדִיר. בעקבות מזג האוויר החורפי, החליטו בבתי ספר רבים לְהַקְדים אֶת הַחֲגִיגוֹת.

חָרִיג – יוצא מן הכלל.

נָדִיר – שמצוי מעט.

נְשִׂיא הַמְדִינָה בביקור מַמְלַכְתי בטורקיה

נְשִׂיא הַמְדִינָה בביקור מַמְלַכְתי בטורקיה

נְשִׂיא הַמְדִינָה יצחק הרצוג ורַעְיָיתו מיכל יצאו לבִיקוּר מַמְלַכְתי בטורקיה ביום רביעי שעבר, בְּהַזְמָנַת נְשיא טורקיה ארדואן.

הנשיא התקבל בארמון הנְשִׂיאות בעיר הבירה אנקרה בטֶקֶס רִשְמִי לצְלִילֵי הַהִמְנוֹנִים שֶׁל שתי המדינות. שני הנְשיאים נָשְׂאו דְבָרִים. הנָשיא הרצוג דיבר בעברית והנָשיא ארדואן דיבר בטורקית. השניים אמרו כי הם פותחים דף חדש ביַחֲסֵי שתי המדינות לאחר תְקוּפָה אֲרוּכָּה של "בַּצוֹרֶת" ביְחָסִים. הרצוג הוא המַנְהִיג הישְׂרְאלי הראשון שביקר בטורקיה בשנים האחרונות.

הרצוג נפגש גם עם נְצִיגֵי הקְהילה היהודית במדינה.

מַמְלַכְתי – ששייך למדינה.

נָשְׂאו דְבָרִים - השמיעו דברים.

פותחים דף חדש – מתחילים בתקופה חדשה.

בעקבות המלחמה באוקראינה עשרות אלפי יהודים צְפוּיִים להגיע לארץ

בעקבות המלחמה באוקראינה עשרות אלפי יהודים צְפוּיִים להגיע לארץ

בזמן שמיליוני פְּלִיטִים נִמְלָטִים מֵאוּקְרַאיְנָה, מִסְפַּר הַפְנִיוֹת של יהודים המבקשים לעלות לישראל מַמְשִׁיךְ לְזַנק. לְפִי נְתוּנֵי מִשְׂרַד הָעֲלִייה והקליטה, מאז שפלשה רוסיה לאוקראינה עלו לישראל כ- 4000 עולים חדשים מאוקראינה ורוסיה.

בְּהַצְהָרָה שֶׁנשְׂאָה שָׁרַת הַפְּנִים, איילת שקד, היא אמרה כי המדינה היא קודם כל ביתו של העם היהודי, אבל היא הוסיפה ואמרה כי המדינה תִפְתַח אֶת שְׁעָרֶיהָ גם בִּפְנֵי פְּלִיטִים אוּקְרָאִינִים שיש להם קְרוֹבֵי מִשְׁפָּחָה בישראל.

תִפְתַח אֶת שְׁעָרֶיהָ – תאפשר כניסה למדינה. 

המלחמה באוּקְרָאִינָה

המלחמה באוּקְרָאִינָה

הצבא הרוסי פָּלַשׁ לאוּקְרָאִינָה במסגרת הַניסְיוֹנוֹת של נְשִׂיא רוּסְיָה, וְלָדִימִיר פּוּטִין לכבוש את אוּקְרָאִינָה או חלקים ממנה. כְּתוֹצָאָה מהמצב, תושבים אוּקְרָאִינִים בָּרְחוּ מִבָּתיהם. תוֹרִים אֲרוּכִּים של פְּלִיטִים, בהם בעיקר נשים וילדים, מִשְׂתָרְכִים במַעַבְרי הגְבול בין אוקראינה לשְכֵנוֹתיה.

נְשיא אוקראינה, וְלָדִימִיר זָלֶנְסְקִי, אמר כי האִיומים של פוטין על העם האוקראיני דומִים לאִיומים האנטישמיים נגד יהודים. "אני קורא לעולם לְהִתְעוֹרֵר. המיליונים האלה עומדים להיות מוּשְמָדִים וזאת טרגדיה גדולה. מַצָבֵנו כמו בגטו וַרשה", אמר זלנסקי.

בישראל מַעֲרִיכִים כי עֶשרות אלפֵי עולים חדשים יַגִיעו השנה מאוקראינה. ראש הממשלה נפתלי בנט ושָׂרַת העלייה והקְליטה פנינה תמנו-שטה הֶחְלִיטו על מִינוּיוֹ של מאיר שפיגלר כ"ראש צֶוֶות המְשִׂימָה הלְאוּמִי" לקְליטת העלייה. שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון הִנְחֲתָה את משרד החינוך להיערך, בעקבות המלחמה, לְהַגָעָה שֶׁל תלמידים מאוקראינה.

מִשְׂתָרְכִים - נִגררים, הולכים באיטיות.

בדרך לטבע

בדרך לטבע

עֶשְׂרֵה יַחְמוּרִים שנולדו בגן החיות התנ"כי בירושלים שוּחְרְרוּ לטבע. היחמורים, שהם בני חצי שנה, יִחְיוּ בִּשְׁמוּרַת הטבע נחל שורק. הוּצמדו להם קוֹלָרִים עִם מַשְׁדְרִים כדי לעקוב אחרי תנועתם וְהִתְאַקְלְמוּתָם.

הַיחְמוּרִים חיו בעבר בארץ ישראל והם נזכרים בתנ"ך, אך לפני יותר ממאה שנה הם נִכְחֲדוּ. לפני כ-40 שנה הביאו מספר יחמורים לישראל מגרמניה ומאיראן לשמורת החי בר בכרמל. מידי פעם משחררים כמה מהם אל הטבע וכיום חיים בשמורות הטבע השונות כ-500 יחמורים.

הִתְאַקְלְמוּתָם – הסתגלותם לסביבה החדשה.

נִכְחֲדוּ – נשמדו, אבדו.

30 שנה למות מְנַחֵם בֵּגִין

30 שנה למות מְנַחֵם בֵּגִין

בְּיָמִים אלה בְּיָמִים מְציינִים 30 שנה לִפְטִירָתוֹ שֶׁל רֹאשׁ הממשלה מְנַחֵם בֵּגִין. בגין הִזְדַהָה באופן מוחלט עם צורְכֵי הָעָם היהודי, לָחַם לְמַעֲנוֹ כָּל חַייו והגיע לַכִּיסא הַבָּכִיר בְּיוֹתֵר במדינה - כיסא ראש הממשלה.

רמי שתיוי, מֵהַמֶרְכָּז לְמוֹרֶשֶׁת בֵּגִין, אמר: "חשוב לזכור שמנחם בגין היה אִישׁ שֶׁל אֲנָשִׁים, אנשים הרגישו שבגין מקשיב להם, בן אדם שהם יכולים לדבר איתו. לכן לאורך כָּל הַשָּׁנִים בֵּגִין קִבֵּל הַרְבֵּה פְּנִיות אישיות, לפתור בעיות קטנות ובעיות גדולות. ולכולם הוא ענה. המכתבים האישיים והתמונות נאספים כעת לתערוכה במרכז מוֹרֶשֶׁת בֵּגִין.

הִזְדַהָה – הסכים הסכמה מלאה.

אִישׁ שֶׁל אֲנָשִׁים - כינוי לאדם שאוהב אנשים.

מִלְחָמָה בְּיַבֶּשֶׁת אֵירוֹפָּה: רוּסְיָה פָּלְשָׁה לְאוּקְרָאִינָה

מִלְחָמָה בְּיַבֶּשֶׁת אֵירוֹפָּה: רוּסְיָה פָּלְשָׁה לְאוּקְרָאִינָה

מלחמת רוּסְיָה-אוּקְרָאִינָה הֵחֵלָה. נְשִׂיא רוּסְיָה, וְלָדִימִיר פּוּטִין, הִכְרִיז על "מִבצע צְבָאי מְיוחד" באוּקְרָאִינָה.  מיד לאחר מכן, הֵחֵלוּ הַפְצָצוֹת של הצבא הרוסי בִּיעָדִים שׁוֹנִים בְּרַחֲבֵי אוּקְרַאיְנָה. ההַפְצָצוֹת הן בעיר הבירה קִיֶּיב ובערים נוספות.

לַמְרוֹת הַתְקִיפָה הרוסית הקשה בחר נְשִׂיא אוֹקְרְיָאנָה, וְלָדִימִיר זְלֶנְסְקִי, להישאר עִם עַמוֹ. בהצהרה לציבור אמר כי הוא נשאר בעיר הבירה, קִיֶּיב, ביחד עם כל העם והצבא האוקראיני. נְשיא אוקראינה מַאֲשִים את רוסיה בפִשְעֵי מלחמה. רבים באוקראינה וברחבי העולם רואים בנשיא אוקראינה דמות של גיבור, בגלל הַנחִישׁוּת הָרַבָּה שהוא מגלה בְּמֶשֶׁךְ יְמֵי הַלְחִימָה.

בְּאֵירוֹפָּה, בְּאַרְצוֹת הַבְּרִית, בְּיִשְׂרָאֵל וּבִמְדִינוֹת אֲחֵרוֹת גינוּ את צעדי רוסיה. מדינות צפון אמריקה ואירופה, שֶׁחֲבָרוֹת בִּבְרִית צְבָאִית אַחַת, הודיעו שישלחו נשק וציוד צבאי לאוקראינה. מְדִינוֹת וְאִרְגוּנִים שׁוֹנִים מַחֲרִיפִים אֶת אֶמְצָעֵי הָעֲנִישָׁה שעומדים ברשותם נגד רוסיה.

עובדי משרד החוץ באוקראינה ובירושלים פּוֹעֲלִים סְבִיב הַשָׁעוֹן כְּדֵי לעזור לְיִשְׂרְאֵלִים לָצֵאת מֵאֵזוֹר הַקְרָבוֹת.

נחִישׁוּת- רצון עז להשלים משימה.

גינוּ – אמרו דברים קשים.

סְבִיב הַשָׁעוֹן – ללא הפסקה.

דוּ"חַ אַקְלִים מַדְאִיג: תמונת מצב קוֹדֶרֶת על אזור הים התיכון

דוּ"חַ אַקְלִים מַדְאִיג: תמונת מצב קוֹדֶרֶת על אזור הים התיכון

בדוּ"חַ חדש שנכתב אודות נוֹשֵׂא הָאַקְלִים, מתריעים  270 חוקרים מ-67 מדינות ברחבי העולם, על העתיד הצפוי לכדור הארץ.

לפי מְחַבְּרֵי הדו"ח,  המשך מְגַמַת הִתְחַמְמוּת כדור הארץ תִגְרור זינוק חַד בְּאֵירוּעֵי אַקְלִים קִיצוֹניים כמו גלי חום כבדים, בצורות, שְׂרֵפוֹת עֲנָק, עליית פני הים, סוּפוֹת וְהַצָפוֹת.

עוד אומרים מְחַבְּרֵי הדו"ח שהאזור שבו אנחנו חיים פָּגִיעַ במיוחד. לפי הדו"ח, אזור הים התיכון מִתְחַמֵם בְּקֶצֶב מָהִיר במיוחד, ולכן הַהַשְׁפָּעוֹת של האקלים באזורנו יֵלְכוּ וְיַחֲמִירוּ עם עליית הטמפרטורות ויפגעו בצורה קשה בחקלאות, בְּמֶשֶׁק הַמיִם וּבִבְרִיאוּת. ללא פעולה נֶחֱרֶצֶת לְהִתְגוֹנְנוּת מפני נזקי אקלים, בני האדם באזור הים התיכון יהיו חֲשׂוּפִים לְסִיכּוּנִים שֶׁיְשַׁבְּשׁוּ אֶת אורח החיים כבר במהלך עשר השנים הקרובות.

"אנחנו עצובים לראות את הדו"ח אבל לא מופתעים", אמר פרופ' ירון זיו, חבר המחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי וחבר בית הספר לקיימות ושינויי אקלים באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

מתריעים - מזהירים

מְגַמַת הִתְחַמְמוּת – נטייה להתחממות.

נֶחֱרֶצֶת – החלטית.

יוזְמת הַשָלוֹם הָעוֹלָמִי שֶׁל ילדה ממודיעין

יוזְמת הַשָלוֹם הָעוֹלָמִי שֶׁל ילדה ממודיעין

הֶישֵג עוֹלָמִי לילדה אביב קֶדֶם בת ה-13 ממודיעין. ציור שלה הגיע לִגְמַר הַתַחֲרוּת הָעוֹלָמִית "פּוֹסְטֶר לְשָׁלוֹם" שיתקיים החודש. לתחרות הוּגשו אלפי ציורים מילדים שונים בְּרַחֲבֵי הָעוֹלָם. רק 23 מהם הגיעו לַגמָר, ובהם הציור של אביב.

בציור שלה ששמו "מחוברים לשלום" מופיעות דמויות של אנשים מִכָּל קְצוֹת תֵבֵל. האנשים, ששׁוֹנִים במראה שלהם, באורח חייהם וּבֶאֱמוּנוֹתֵיהֶם – מחובקים במעגלים וּמַבִּיעִים אַחְדוּת וּשְׁאִיפָה לְשָׁלוֹם.

אביב סיפרה: "בחרתי לְיַיצֵג את השלום כחיבוק מכיוון שהוא מסמל אהבה וחיבור של האנשים זה לזה. בחרתי להדגיש בציור את השוני בין האנשים כי בסופו של דבר כולנו שָׁוִוים".

קורונה: הבדיקות בבתי הספר יוּפסקו מהחודש הבא

קורונה: הבדיקות בבתי הספר יוּפסקו מהחודש הבא

בשבוע האחרון חָלָה יְרִידָה נוֹסֶפֶת בַּתַחֲלוּאָה בקורונה. ראש הממשלה, נפתלי בנט אמר כי "גל הַאוֹמִיקְרוֹן נִשְׁבַּר". הוא הדגיש כי "המצב בישראל כרגע טוב. אנחנו רואים יְרִידָה עִקְבִית בִּנְתוּנֵי התחלואה, אַךְ נִישָאֵר עם הָאֶצְבַּע עַל הַדופֶק. במקרה של התפרצות זן חדש, נָגִיב שׁוּב במהירות".

בעקבות הירידה בתחלואה החליטו ראש הממשלה ושר הבריאות על  הַקַלה במערכת החינוך: ביטול הבדיקות השבועיות בתיכונים ובחטיבות הביניים, ובהמשך גם בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים.

 

עִקְבִית – שאינה סוטה מהעיקרון.

עם הָאֶצְבַּע עַל הַדופֶק – במצב של עֵרָנוּת.

נִנְעֲלָה אוֹלִימְפְּיָאדַת החורף בְּבֵייגִ'ינְג

נִנְעֲלָה אוֹלִימְפְּיָאדַת החורף בְּבֵייגִ'ינְג

לאחר שְׁבוּעַיִים שֶׁל תחרויות, נִנְעֲלָה בְּבֵייגִ'ינְג, עיר הבירה של סין, אוֹלִימְפְּיָאדַת החורף ה-24. בראש טבלת המדליות סיימה נורבגיה עם 37 מדליות. במקום השני גרמניה עם 27 מדליות ובמקום השלישי סין, הַמְאָרַחַת, עם 15 מדליות.

הַמשְׁלַחַת הַישְׂרְאֵלִית מָנְתָה שישה ספורטאים שֶׁהִתְחָרוּ בִּשְׁלוֹשָׁה עַנְפֵי סְפּוֹרְט: הַחְלָקָה אומנותית, הַחְלָקָה במסלול קצר וּסְקִי. גולש הסקי, ברנבש (ברני) סולוש, דורַג במקום השישי.

משחקי החורף הָאוֹלִימְפִּיִּים כּוֹלְלִים עַנְפֵי סְפּוֹרְט חורף, שנערכים על שלג או על קרח, כגון החלקה על קרח או סְקִי.

קָקָאוֹ כחול לבן

קָקָאוֹ כחול לבן

גידולי הקקאו סובלים בשנים האחרונות. הַחַוָואִים הזקנים מתחלפים בְּדוֹר חָדָשׁ שֶׁפָּחוֹת נִלְהָב להיכנס לתעשיית הקקאו, הָעֵצִים נִהְיִים פָּחוֹת פּוֹרִייִם עם השנים, וגם שִׁינוּיֵי הָאַקְלִים משפיעים על הגידול. הָאִיוּם על צמח הקקאו הוא גם אִיוּם גם על השוקולד.

ד"ר אלן גרבר הישראלית לא הִשְׁלִימָה עִם המצב הזה. "אני מאוד אוהבת שוקולד ולא יכולתי לְדַמְיֵין שבעוד 30 שנה לֹא אוּכַל לֶאֱכול שוקולד ושלא יהיה לאף אחד שוקולד", אמרה ד"ר גרבר.

בְּעִקְבוֹת מֶחְקָר שֶׁל מְכוֹן ווֹלְקָנִי, הִתְבָּרֵר שֶׁהָעֵץ הַטְרוֹפִּי יכול לגדול בישראל. כְּדֵי לְיַיצֵר תעשייה ישראלית של קקאו הקימה ד"ר גרבר בכפר הנוער בן שמן חֲמָמַת ענק עם מאות עצי קקאו.

אֶת פּוֹלֵי הקקאו שגידלה ד"ר גרבר היא הביאה אל רונן אפללו, שׁוֹקוֹלָדַאי (שוקולטייר) באקדמיה הישראלית לשוקולד. "אני כל כך מתרגשת, אין לי מילים", אמרה ד"ר גרבר רגע לפני ששברה את טבלת השוקולד הישראלית הראשונה בהיסטוריה, שהכין אפללו. הוא, מִצִדוֹ, שיבח  את התוצרת: "רמה גבוהה מאוד, לא נופל מֵהַמוּתָגִים הכי גדולים".

 

שׁוֹקוֹלָדַאי - אדם שמקצועו עיבוד והכנה של ממתקים ומוצרים משוקולד.

יִשְׂרָאֵל פּוֹרַחַת

יִשְׂרָאֵל פּוֹרַחַת

הפריחה הַמַרְהִיבָה בימים האחרונים הוציאה את עַם ישראל לְחֵיק הטבע. כדי שֶׁכָּל הטוב הזה יִישאר איתנו צריך לדעת לטייל באופן מְכַבֵּד, כך שלא נפגע  בטבע  וּבְאוֹצְרוֹתָיו. לא לקטוף פרחים - כמובן, אבל להקפיד גם על  כְּלָלִים נוספים: אַחַת הַהַנְחָיוֹת החשובות לטיול אַחְרָאִי נוֹגַעַת להליכה על שבילים מְסומָנִים. הנחיות חשובות נוספות הן לא להשאיר פסולת בשטח וגם  לא להאכיל חיות בר, גם אם הן מתקרבות אלינו.

"לשמור על הכללים זה חשוב", אומרת יעל זילברשטיין מהחברה להגנת הטבע. "אני מאמינה שיש אנשים שלא בְּכַוָונה מְלַכְלְכִים. רואים פח מלא ומניחים שקית לידו. אבל אותם אנשים לא מבינים שחצי שעה אחרי שהם הולכים יבוא עורב, תַן או חזיר בר יפתח את השקית ויעיף הכול לְכָל עֵבֶר. כך אנחנו לא רק מְטַנפִים את הטבע, אלא גם מְסַכְּנִים את חיות הבר. כשהן אוכלות פסולת, כמו שאריות פלסטיק, שקיות הניילון ומגבונים, הן עלולות למות".

 

מַרְהִיבָה – מעוררת התפעלות.

לְכָל עֵבֶר – לכל צד.

ראש הממשלה - בבחריין

ראש הממשלה - בבחריין

ראש הממשלה, נפתלי בנט, הִמְרִיא ביום שלישי לבַּחְרֵיְין. ממלכת בַּחְרֵיְין היא מדינת אי השוכנת בִּדְרוֹם מַעֲרַב אַסְיָה.

זה היה ביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי בבחריין לאחר שישראל ובחריין חָתְמוּ עַל הֶסְכֵּם שָׁלוֹם לפני כִּשְׁנָתַיִים.

לאחר הפגישה עם מלך בחריין, חֶמֶד בֶּן עִיסָא אֶל-חֲלִיפָה, הבהיר בנט כי מטרת הביקור בבחריין היא "לִיצור באזור רֶשֶׁת בְּרִיתוֹת שֶׁל יַצִיבוּת, מְתִינוּת וַעֲמִידָה מְשותפֶת מול אֶתְגָרִים משותפים".

 

מְתִינוּת – חוסר קיצוניות.

אֶתְגָרִים – עניינים המביאים להתמודדות.

אָדום עוֹלֶה

אָדום עוֹלֶה

גַאֲוָוה ישראלית: תות שדה, שגדל במשק "תות בשדה" באזור השרון, נכנס לספר הַשִׂיאִים של גִינֶס, שהוא אוסף של שִׂיאִים הַמִתְעַדְכְּנִים מדי שנה.  התות נכנס לספר הַשִׂיאִים בזכות מִשְׁקָלוֹ יוֹצֵא הדופן. התות נמצא במשקל 290 גרם. " מִיַינוּ את התותים והוצאנו את הגדולים, וכשראיתי תות ענק במיוחד הבנתי שיש לנו שִׂיא גינס ביד", סיפר החקלאי המאושר צחי אריאל.

תות השדה בישראל גָדֵל בחורף. עד לפני כ-60 שנה, גדל התות בשדה פתוח. היום מגדלים אותו גם מתחת למַעֲטֶה פְּלַסְטִי מוגן מגשם, קור, ברד ורוח.

 

שִׂיאִים – ההישגים הטובים ביותר.

הַמִתְעַדְכְּנִים – שמושלמים לפי הנתונים האחרונים.

מַעֲטֶה -  כיסוי.

סימנים לִדְעִיכַת הגל החמישי של נגיף הקורונה

סימנים לִדְעִיכַת הגל החמישי של נגיף הקורונה

משרד הבריאות פרסם את נְתוּנֵי הַתַחֲלוּאָה שמצביעים על מְגַמַת ירידה וּמְסַמְנִים את דְעִיכָתוֹ של הגל החמישי.

פרופ' גבי ברבש הסביר:  "ביום שני נִרְאֲתָה לָרִאשׁוֹנָה הירידה במספר החולים במצב קשה, וביום שלישי ראינו כי הסימנים הללו נמשכים.  זו בהחלט בְּשׂוֹרָה. מה שֶׁעֲלוּל לקלקל את המצב זו התנהגות לא נכונה של הציבור. הציבור עָלוּל לָחוּשׁ שהמגפה חלפה, בעוד שֶׁבְּפועַל עֲדַיִן קיימת סכנה להדבקה וּלְתַחֲלוּאָה".

נְתוּנֵי הַתַחֲלוּאָה - מידע על היקף המחלה בקרב האוכלוסייה. 

מְגַמַת ירידה – נטייה לרדת.

דְעִיכָתוֹ – היחלשותו.

בְּשׂוֹרָה – הודעה משמחת.

25 שָׁנָה לְאָסוֹן הַמַסוֹקִים

25 שָׁנָה לְאָסוֹן הַמַסוֹקִים © OpenStreetMap

אָסוֹן הַמַסוֹקִים היה אסון תעוּפָה שֶׁהִתְרַחֵשׁ לפני 25 שנים. שני מַסוֹקִים של חיל האוויר הישראלי התנגשו זה בזה מעל עמק החולה. הַמַסוֹקִים הובילו לוחמים לִפְעִילוּת מִבְצָעִית בדרום לבנון.

אחד הַמַסוֹקִים התרסק במושב שְׁאָר יָשׁוּב, והשני בסמוך, בין שְׁאָר יָשׁוּב לקיבוץ דפנה. באירוע נהרגו כל 73 החיילים שהיו במסוקים.

כעשר שנים מאוחר יותר נֶחֱנַךְ אֲתַר הַנְצָחָה לחללי האסון סמוך למקום שבו הוא התרחש. הָאַנְדַרְטָה בְּנוּיָה בצורת מסוק יַסְעוּר. במרכז הָאַנְדַרְטָה ברכת מים עגולה שבתוכה רשומים שמות ההרוגים באסון. מסביב לאנדרטה 73 אבנים לזכר 73 הנִסְפים. אתרי הנצחה נוספים נמצאים במקומות שונים בארץ.

אֲתַר הַנְצָחָה – מקום לשימור זכרו של מי שמת.

נִסְפים – שנהרגו בתאונה או במלחמה.

אחרי "אלפיס": עֲלִייה בְּמִפְלַס הַכִּנֶרֶת

אחרי "אלפיס": עֲלִייה בְּמִפְלַס הַכִּנֶרֶת

הסופה "אלפיס", שביקרה בישראל בשבוע שעבר, הביאה לעלייה גדולה בְּמִפְלַס הַכִּנֶרֶת. בשבוע האחרון, זִינְקָה הכנרת ב-25  ס"מ. לכנרת מלאה חסר כמטר וחצי . מְגַמַת העלייה של מִפְלס המים נמשכת.

בועז יוסף, ראש עיריית טבריה, אמר: "כנרת מלאה היא אושר של אזרחי מדינת ישראל ובעיקר של הטבריינים. אנו שמחים ומתרגשים עם עליית המפלס. לשמחתי לא נגרמו נזקים בעיר כתוצאה מהסופה. לא היו הצפות וכל הגשמים הִתְנקְזוּ ישר לכנרת".

מְגַמַת העלייה – הנטייה לעלות.

מִפְלס – גובה פני המים

הִתְנקְזוּ – הוזרמו.

יִשְׂרָאֵל מִתְיַיקֶרֶת

יִשְׂרָאֵל מִתְיַיקֶרֶת

בזמן שבישראל עדיין שקועים בקרב נגד הקורונה וְנֶאֱבָקִים לְהִתְאוֹשֵׁשׁ  מהאומיקרון, נמשך גַל הַהִתְיַיקְרוּת בַּמֶשֶׁק. מְחִירֵי מוּצָרִים וְשֵׁירוּתִים רבים עולים בצורה משמעותית. 

אחת הַדְאָגוֹת, שאנשים רבים מוטרדים ממנה, היא "מַכַּת הַחַשְׁמַל" ודווקא בְּשִׂיא החורף. אתמול עלו מחירי החשמל והדלק. מחיר החשמל הַבֵּיתִי עלה בצורה חדה. עלייה זו תגרום גם לעלייה במחירי התחבורה הציבורית. בִּרְשׁוּת הַחַשְׁמַל מַסְבִּירִים כי הסיבה לכך היא עליית מחיר הפחם בעולם.

בנוסף להתייקרויות החשמל והדלק גם מוצרי הַמָזוֹן מתייקרים. יַצְרָניֹות מזון רבות כבר הודיעו כי יעלו מחירים.

עַל רֶקַע עֲלִיוֹת המחירים הַחַדוֹת בארץ, הצביע שר האוצר אביגדור ליברמן על המצב בכל העולם וטען כי בישראל מדובר בָּרַע בְּמִיעוּטוֹ: "יש עליות בכל העולם ואצלנו זה הכי מתון", אמר.

יַצְרָניֹותאלה שעוסקים ביצור של מוצרים שנועדו למכירה.

בָּרַע בְּמִיעוּטוֹ – במה שהוא עדיף מבין שתי אפשרוּיות גרועות.  

ל' בִּשְׁבָט – יוֹם הַמִשְׁפָּחָה

ל' בִּשְׁבָט – יוֹם הַמִשְׁפָּחָה

ביום שלישי, ל' בשבט, צִיַּנוּ את יום המשפחה. יום המשפחה בא להדגיש את הַקֶשֶׁר בין בני המשפחה ואת מְחוּיבוּתָם וּתְרוּמָתָם המשותפת לתָא הַמִשְׁפַּחְתִי.

יום המשפחה נִקְבַּע בְּסָמוּךְ לְיוֹם פְּטִירָתָה של הֶנְרִיטָה סָאלְד. הֶנְרִיטָה סָאלְד, שחייה בין השנים 1945-1860, הייתה מנהיגה ציונית-אמריקנית, סופרת, מחנכת וְעוֹבֶדֶת סוֹצְיָאלִית. היא עלתה לארץ בשנת 1920, ועמדה בראש ארגון עֲלִייַת הַנועַר שעסק בהצלת ילדים ונוער, וגם בעלייה ובחינוך שלהם. אף על פי שלהנרייטה סאלד לא היו ילדים, היא הייתה דְמוּת אִם לרבים מהילדים שעלו לארץ.

לכבוד יום המשפחה  פרסם ראש הממשלה נפתלי בנט סרטון יחד עם בנו דויד. "כראש הממשלה אני דואג לכל ילדי ישראל, אבל לשמחתי - סנדוויצ'ים אני צריך להכין רק לילדים שלי. יום משפחה שמח!", כתב בנט.

מְחוּיבוּתָם – החובה שחלה עליהם.

שתי רְעִידוֹת אֲדָמָה אֵירְעוּ בצפון בְּהֶפְרֵשׁ של כ-12 שעות

שתי רְעִידוֹת אֲדָמָה אֵירְעוּ בצפון בְּהֶפְרֵשׁ של כ-12 שעות

רְעִידַת אֲדָמָה אֵירְעָה ביום שבת בְּאֵזוֹר בֵּית שְׁאָן והיא הוּרגשה באזורים נרחבים בצפון. ביום ראשון הוּרגשה רעידה נוספת באותו מוֹקֵד. לא היה נזק ולא היו נפגעים.

הַסֶיְסְמוֹלוֹג ד"ר אבי שפירא אומר כי מדובר בְּתוֹפָעָה נְדִירָה, אך לא בלתי מוּכֶרֶת:  "שני רעשי אדמה רְצוּפִים באותו מקום הם בהחלט הפתעה והם יחסית נדירים, אם כי לא מדובר במשהו שלא מוּכר בעולם או בישראל.

אירועים כאלה של רעידות אדמה צְפוּיִים לְהִתְרַחֵשׁ בֶּעָתִיד מֵעֵת לְעֵת באזור זה שהוא חלק מקו השבר הסורי-אפריקאי שנמצא לאורך ים המלח ובקעת הירדן. בעבר כבר אירעו  רעידות אדמה בישראל.

לאחרונה הֵחֵלה לפעול בישראל מערכת בשם "תרוּעָה", שיכולה לספק הַתְרָאָה עַל הִתְרַחֲשׁוּת רעידת אדמה בתוך שְׁנִיות.

מוֹקֵד – מרכז.
סֶיְסְמוֹלוֹג – מי שעוסק בתחום רעידות אדמה.
הַתְרָאָה - הַזהָרה מפני סכּנה.

אֱלִיעֶזֶר בּוֹט-יְהוּדָה

אֱלִיעֶזֶר בּוֹט-יְהוּדָה

חוֹקְרוֹת מֵהָאוּנִיבֶרְסִיטָה הָעִבְרִית בנו מַעֲרֶכֶת הקְרוּיָה על שמו של אליעזר בן יהודה. המַעֲרֶכֶת מְיַיצרֶת  באופן אוֹטוֹמָטִי חֲלוּפוֹת עבריות למילים לועזיות. אֶל המערכת מְזִינִים מילה לועזית והיא מְסַפֶּקֶת חֲלוּפוֹת עבריות. כך לדוגמה למילה הלועזית פָּלֵטָה, המציינת לוח של צַיָיר המיועד למריחה של צבעים ולְעִרְבּוּבָם, מציעה המערכת את המילים: מַצְבעָה, עַרבֶּלֶת, קַשֶׁתֶת, עִרבּולוּח. 

"המצאת חֲלוּפוֹת חדשות למילים לועזיות היא תהליך יְצִירָתִי מְרַתק", אמרה פרופסור דפנה שחף שֶׁהִנְחֲתָה את בניית המַעֲרֶכֶת.

בּוֹט – תוכנת מחשב המבצעת פעולות אוטומטיות דרך המרשתת (האינטרנט).

חֲלוּפוֹת – אפשרויות המוצעות לבחירה, דבר שיכול לבוא במקום דבר אחר.  

הסְעָרָה "אַלְפִיס" כבר פה

הסְעָרָה "אַלְפִיס" כבר פה

אחרי ימים של ציפייה הסְעָרָה, שקיבלה את השם הקפְרִיסָאִי "אַלְפִיס",  מגיעה לישראל. הסערה מלוּוה ברוחות חזקות, וקיים חֲשָׁשׁ לשיטפונות בנחלים. שלג -בחרמון וברמת הגולן, והוא יִתְפַּשֵּׁט בְּהַדְרָגָה גם לְהָרֵי הַמֶרְכָּז. תושבי ירושלים אֲמוּרִים לֵיהָנוֹת אף הם מהשלג. ביום חמישי ייחלשו הגשמים והרוחות.

חֲשָׁשׁ – פחד.
בְּהַדְרָגָה – במעבר איטי.

יוֹם הַפּוֹפְּקוֹרְן הבין-לאומי

יוֹם הַפּוֹפְּקוֹרְן הבין-לאומי

את יום הפופקורן הבין-לאומי מציינים ב- 19 בינואר, שֶׁחָל בשבוע שעבר.

פירוש המילה "פופקורן" הוא "תירס מְבוקָע". פּוֹפּקוֹרְן מיוצר מגרעיני תירס מְבוקָעים באש או בחום גבוה.

את הפּוֹפּקוֹרְן המציאו האינדיאנים. רבים מהחוקרים סבורים שבתחילה האינדיאנים לא אכלו את הפופקורן, אלא רק הִתְקַשטו בו. רק אחר כך הפך הפופקורן לחטיף אהוב והחלו למכור אותו ברחוב. עם השנים החלו גם למכור אותו באולמות הקולנוע והוא הפך כמעט לסמל של עולם הקולנוע.

מְבוקָע - סָדוק, שיש בו בֶקע.

ט"ו בִּשְׁבָט הגיע

ט"ו בִּשְׁבָט הגיע

חג האילנות, שאותו צִיַינו ביום שני השבוע , הוא הִזְדמנוּת טובה לְהִיזָכֵר בַּתרוּמָה של העצים לסביבה ולבני האדם. העצים מְעַצְבִים וּמְגַוְונים את הנוף,  הם מְסַפְּקִים מְקוֹם מִחְיָה ובסיס תזוּנָתִי לבעלי חיים רבים, וגם מַפְחִיתִים את זיהום הָאֲוִויר וּמְצַמְצְמִים את התַחְלוּאָה. שתילת עצים וטיפוח יְעָרוֹת הם דרכים יְעִילוֹת לְהִתְמוֹדְדוּת עם משבר האקלים.

העץ הַמְסַמֵל את החג הוא לְלֹא סָפֵק שָׁקֵד מָצוּי (שקדיה), הידוע בִּפְרִיחָתוֹ הַמַרְהִיבָה בְּגוֹנֵי לבן-וָרוד. משמעות השורש שק"ד מתאימה לִתְכוּנָתוֹ של עץ השקד והיא לְמַהֵר ולהוציא פרחים. השקד פורח לפני שהוא מְלַבְלֵב וּמִתְכַּסה בְּעָלִים. מהשורש שק"ד נגזרת גם המילה שַׁקְדָן – אדם חרוץ, מי שזריז בִּמְלַאכְתּוֹ וּמַתְמִיד בָּה.

תזוּנָתִי – הקשור לצריכת מזון.
יְעִילוֹת – שמביאות את מרב התועלת.
גוֹנֵי לבן-וָרוד – שינויים קלים של הצבעים לבן-ורוד.
מְלַבְלֵב – מצמיח עלים וענפים.

מַדְעָנִים הציגו את סוגי הַפְּעִילוּיוֹת וְהַמִפְגָּשִׁים שֶׁמַעֲלִים את הסיכוי לְהַדְבָּקָה בקורונה

מַדְעָנִים הציגו את סוגי הַפְּעִילוּיוֹת וְהַמִפְגָּשִׁים שֶׁמַעֲלִים את הסיכוי לְהַדְבָּקָה בקורונה

אנחנו בְּשִׂיאוֹ של גל תַחֲלוּאָה באחד מזַני הקורונה הכי מדבקִים שידענו מאז תחילת מגפת הקורונה – זה שקיבל את השם אוֹמִיקְרוֹן.  אופן ההדבקה העיקרי שלו הוא באמצעות רְסִיסִים בָּאֲוִויר שמגיעים דרך מַעֲרֶכֶת הנשימה שלנו אל תוך הגוף.

רבים מֵהַנדְבָּקִים טוענים שאין להם מוּשָׂג איך הם נדבקו. לכן נשאלת השאלה: אילו מהפעולות שלנו הן בְּטוּחוֹת ואילו מגדילות את הסיכוי לְהִידָבֵק? חוקרים מבריטניה ומארצות הברית מַגְדִירִים מה מגדיל את הסיכוי לְהִידָבְקוּת:

 • הִתְקַהֲלוּת של אנשים רבים בחלל סגור, ללא אִוְורוּר מְסַפֵּק.
 • ביצוע פעולות מאוּמָצוֹת או קוֹלָנִיוֹת, כמו פעילות גופנית, צעקות או דיבור בקול רם.
 • הֲסָרַת מסכות, וגם מסכות על הסנטר או מסכות רק על הפה ולא על האף.
 • שְׁהוּת מְמושֶׁכֶת באותו מקום.

כְּכָל שיותר גורמים משתלבים יחד, סִיכּוּיֵי ההדבקה גבוהים יותר. למשל, מצב של פעילות גופנית מאוּמצת בחלל סגור ללא אִוְורוּר  בנוכחות אנשים רבים ללא מסכה, וּלְמֶשֶׁךְ זמן ממושך יגרום להדבקה כִּמְעַט וַדָאִית.

קוֹלָנִיוֹת – רועשות.

בְּקָרוֹב: חוּמוּס יִשְׂרְאֵלִי בֶּחָלָל

בְּקָרוֹב: חוּמוּס יִשְׂרְאֵלִי בֶּחָלָל

יִיתָכֵן שבעתיד הקרוב יָקוּמוּ בחלל, בירח או בכוכב לכת אחר מוֹשָׁבוֹת, שבהן יתיישבו בני אדם. כדי שֶׁהִתְיַשְבוּת כזו תִתְאַפְשֵׁר צריך לְפַתֵחַ מחוץ לכדור הארץ יְכולת חיים, הכוללת גם את היכולת לְיַיצֵר מזון. לכן, ישנה חֲשִׁיבוּת רבה לפתח את היכולת לְגַדל תוֹצֶרֶת חַקְלָאִית בתנאים הייחוּדִיים הקיימים מחוץ לכדור הארץ: תנאים של חוסר כְּבִידָה (כוח משיכה) ומחסור בחמצן.

צוות מומחים בין-לאומי בהובלה ישראלית, צפוי להוכיח, כבר בשנה הבאה, שיש אפשרות לגדל בחלל גידול חקלאי. יהונתן ויינטראוב  יזם ניסוי של גידול חומוס מחוץ לכדור הארץ. ההצלחה שלו בניסוי תהיה בְּשׂוֹרָה של ממש ותתמוך ביכולת לקיים חיים  בחלל. שותפים לניסוי מדענים מובילים מהארץ ומהעולם.

כְּבִידָה - כוח המושך גופים זה אל זה ובפרט הכוח המושך גופים אל כדור הארץ.

השקדייה פורחת

השקדייה פורחת

ט"ו בשבט יְצוּין בישראל בשבוע הבא, אבל כבר עַכְשָׁיו אפשר למצוא בְּרַחֲבֵי הָאָרֶץ, וּבִמְיוחָד בהרי ירושלים ובכרמל, עֲצֵי שָׁקֵד פורחים. עצי השקד מְלַבְלְבִים מוּקדם השנה. הסיבה לכך היא המעברים החדים בין ימים קרים וּגשוּמים לְיָמִים חמים. "הטמפרטורות הַחֲמִימוֹת מַתְנִיעוֹת את מנגנוני הַפְּרִיחָה", מְצַיין עָמִיר בְּלָבָן מהחברה להגנת הטבע.  

 

מְלַבְלְבִים – מצמיחים עלים וענפים.

מַתְנִיעוֹת – מביאות לידי תנועה.

יום הָרוֹפְאָה וְהָרוֹפֵא

יום הָרוֹפְאָה וְהָרוֹפֵא

יוֹם הַצְדעָה לְרוֹפְאוֹת ולרופאי ישראל נערך מִדי שנה ב- 11 בינואר, שֶׁחָל השנה ביום שלישי השבוע. ביום הָרוֹפְאָה וְהָרוֹפֵא מדגישים את התרומה של הרופאים לחיים של תושבי המדינה

לרגל יום זה פָּנָה פרופסור ציון חגי, יושב ראש הַהִסְתַדרוּת הָרְפוּאִית בישראל לרופאים, ואמר: "בשנה הַחוֹלֶפֶת מַגפַת הקורונה הפכה להיות חלק מֵחַיֵינו. המלחמה במגפה הפכה להיות מַעֲרָכָה ארוכה שבה אנחנו עומדים בַּחֲזִית. אלפי רופאות ורופאים קמים בכל בוקר לְהַציל חיים. ביום הרופאה והרופא מדינת ישראל כולה מַצְדיעָה לָכֶם. מדינה שְׁלֵמָה אומרת לְרוֹפְאֶיהָ תודה!".

 

יוֹם הַצְדעָה – יום שבו מביעים כבוד והערכה.

מַעֲרָכָה – קרב, מלחמה. 

חֲזִית – קו קדמי.

יוֹרָם טהרלב הָלַךְ לְעוֹלָמוֹ

יוֹרָם טהרלב הָלַךְ לְעוֹלָמוֹ צילום: DanielTahar

הָלַךְ לְעוֹלָמוֹ יורם טהרלב – מְשׁוֹרֵר, פִּזְמוֹנַאי, סוֹפֵר ואוֹמן השפה העברית, שפה שהייתה יקרה לליבו עד מאוד.  הוא נפטר בגיל 84 לאחר שחלה במחלה קשה, וְהוּבָא לִמְנוּחוֹת בקיבוץ יגור, שבו הוא נולד וגדל.

יורם טהרלב כתב יותר מֵאֶלֶף שירים שהפכו לְנִכְסֵי צֹאן בַּרְזֶל.  בשירים שלו אפשר למצוא תמיד אהבה גדולה לנופים, לטבע, לאדם ולאדמה. מַלְחִינִים רבים הִלְחִינוּ את שיריו, זַמרים וּלְהָקוֹת  שרים אותם, וגם אנחנו כולנו.

טהרלב הִרְבָּה לכתוב על נושאים יהודיים: הוא כתב  פִּזְמוֹנִים תנ"כיים כמו "מלאך מסולם יעקב", "משה משה", או "על כפיו יביא", וגם ספרים כמו  "שמחת תורה"–    אוסף של פירושים משלו לְכָל פָּרָשׁוֹת השבוע. 

גם לילדים כתב יורם טהרלב. אין ילד שלא שר שירים כמו "המשפחה שלי" (זה התחיל משני הורים…), "ברבאבא", "בִּיּם בָּם בּוֹם" (שני חברים יצאו לדרך…), "כולם הלכו לג'מבו", "הדגל שלי" ועוד.

שנים רבות, כמעט עד יומו האחרון, עמד על בָּמוֹת, קרא משיריו ומקטעי ההומור שכתב בחרוזים נפלאים.

יְהִי זִכְרוֹ בָּרוּךְ.

 

הוּבָא לִמְנוּחוֹת – הובל לקבר.  

נִכְסֵי צֹאן בַּרְזֶל – נכסים תרבותיים ורוחניים שאין עליהם ערעור.

קורונה בישראל

קורונה בישראל

משרד הבריאות מסר כי נרשם זינוּק בְּמִסְפַּר המְאוּמתִים לנגיף קורונה. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, אמר כי מדובָּר בְּזַן קורונה מדבֵּק מאוד והתַחְלוּאָה עולה וּמְזַנקת כל יום. הוא הוסיף ואמר: "התשובה הטובה ביותר זה החיסון. לכן, גם אני באתי הבוקר להתחסן במנה הרביעית, ואני קורא לכולם ללכת להתחסן".

מְאוּמתִים לנגיף קורונה – שניתנה ההוכחה שהם חלו בקורונה.

מנכ"ל – מנהל כללי.

ברוכה הבאה שנת 2022

ברוכה הבאה שנת 2022

אומרים שלום ולא להתראות לשנת 2021 וּמְקַווים לשנה טובה יותר. בלַּיְלָה שֶׁבֵּין יום שישי האחרון, ה- 31 בדצמבר, ליום שבת, ה-1 בינואר, קיבלו בְּרַחֲבֵי העולם את השנה הָאֶזְרָחִית החדשה, שנת 2022. בגלל הַהִתְפַּשטוּת של נגיף קורונה בעולם לוּוּ החגיגות  במדינות רבות בהַגְבָּלוֹת.

הָרִאשׁוֹנוֹת לקבל את השנה החדשה הן המדינות בחצי המזרחי של כדור הארץ, כדוגְמַת נְיוּ זִילַנְד וְאוֹסְטְרַלְיָה. אחר כך מציינים את השנה החדשה גם ברחבי אַסְיָה, אֵירוֹפָּה, אַפְרִיקָה, אַנְטְאַרְקְטִיקָה וְאָמֶרִיקָה. מִכֵּיוון שכדור הארץ מחולק לַאֲזוֹרֵי זְמַן ויש הבדלי שעות בין מדינה למדינה, מְצַיין העולם את השנה החדשה במשך 24 שעות – כל מדינה מציינת בתוֹר שלה.  

לְקַבָּלַת השנה החדשה היה מוּכָן גם השעון של יָפוֹ, שיותר מארבעה חודשים עָמַד מִלכֶת בגלל תַקלָה מוּרכֶּבֶת.  השעון המפורסם בארץ שָׁב לְתַקְתק. ביום שישי בַּחֲצוֹת צִלְצֵל השעון 12 פעמים לכבוד תחילתה של שנת 2022, וזאת הוֹדוֹת לשָׁעָנִית סוזנה קָאוּפְמַן, שָׁעָנִית בעלת שֵׁם עוֹלָמִי המִתְמַחָה בִּשְׁעוֹנִים עתיקים והאישה היחידה בעולם בַּתחום.

לוּוּ – שהצטרפו אליהן (לחגיגות).

עָמַד מִלכֶת – נעצר.

הוֹדוֹת – בִּזְכוּת.

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.