דלג אל

סיפור מקום בגן הילדים

למאגר חומרי ההוראה

מאפיינים

הגן העתידי:
קהילתיות, למידה במרחבי חיים, מיומנויות אישיות, ידע עולם
סביבות למידה:
מחוץ לגן
מעגל השנה:
כל השנה

תחומי דעת ונושאים מרכזיים:

  1. כישורי חיים: מוקד האני, מוקד בין אישי
  2. מורשת ומסורת: תרבות ישראלית
  3. שפה ואוריינות: כשירות לשונית

אודות הפעילות

תפיסת הגן העתידי מעגנת בתוכה את הקהילתיות. לכל קהילה יש סיפור, הסיפור מהווה יסוד שורשי לקהילה ולמקום בו היא נמצאת. סיפור מקום הוא סוגה בשפה, בנוי מאוסף של סיפורים העוברים מדור לדור בעל-פה ובכתב. בגן כלנית בקיבוץ אלונים, זהובית הגננת מאפשרת לילדים להתחבר לקהילה ולסיפוריה וכל זאת בדרך חוויתית ומאפשרת. החיבור בין הקהילה לבין הסוגה בשפה מאפשר קידום מיומנויות מתחומים רבים ובראשם השפה, מתוך הקשר רלוונטי למציאות של היום.

 

למידה המקדמת את עוגן הקהילתיות מדגישה את מקומם החשוב של הילדים כמקור עוצמתי בבניית התרבות של עצמם ושל הקהילה בה הם חיים וכוללת ערכים של כבוד לזולת, הקשבה, פתיחות, גמישות ורגישות לאחר.

השתלבות הגן בקהילה תוך קיום יחסי גומלין ושיתופי פעולה עם גורמים רלוונטיים לילדים:
• יזמות חברתית: טיפוח ערכים של נתינה, חמלה ואחריות חברתית.
• קידום יוזמות להכרת נכסי מורשת בקהילה.
• טיפוח קשרים עם אנשים בקהילה.

 

על סופרת הילדים מרים רות וסיפורי מקום
זהובית הגננת היא נכדתה של סופרת הילדים המוכרת מרים רות. היא גדה על ברכיה של סבתה ושמעה מפיה סיפורים. מרים רות היתה גננת ולימדה גננות במכללת אורנים.

סיפורי מקום וזיכרון הם אחד הנושאים החשובים שמרים פיתחה ועיצבה כחלק מלימודי ספרות ילדים במכללת אורנים. סיפורים אלה קיימים בכל אחד מאיתנו, צריך רק להוציא אותם מהכוח אל הפועל. הם נוצרים בעקבות אירועים וחוויות מהחיים האישים, המשפחה או הקהילה וקשורים למקום או לעברו. מרים ראתה בנושא סיפורי השורשים כערך להנחלת המורשת, העמקת הקשר למקום, לנופיו ולעברו. דרך החוויות שעלו מתוך הסיפורים לחזק הרגשת שייכות למשפחה ולדורותיה...

 

להרחבה:
> חוברת הכנס לזכרה של מרים רות, "אני אוהב כך סתם לשיר", הוצאת מוקד ספרות ילדים "מעין", מכללת אורנים, פברואר 2006

בואו נדבר על זה

• אלו סיפורי מקום מתאימים לילדי הגן נמצאים במרחב הקרוב של הגן שאתן מנהלות?
• כיצד נכון לשתף את ילדי הגן בסיפורים הללו?
• מי השותפים הטבעיים שלכן לכך בקהילה?

לסרטונים נוספים קשורים

אולי תתעניינו גם ב...

שילוב בין שני תחומי דעת בגן הילדים: חינוך גופני וגאומטריה
בסרט זה מוצגים הרציונל והיישום של שילוב בין שני תחומי דעת בגן הילדים: הגיאומטריה והחינוך הגופני. אינטגרציה בין-תחומית בגן הילדים מאפשרת למידה חווייתית ומשמעו...
שילוב המקרן בגן
בסרטון נצפה כיצד המקרן והמסך בגן מאפשרים חוויה משותפת לכל ילדי הגן, לצפות יחד, להציג רעיונות, ללמוד יחד, לקרב את הרחוק לגן, ליצור עולמות משחק ולשמש אמצעי לשכ...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.