דלג אל

ל"ג בעומר, י"ח באייר

ל"ג בעומר, י"ח באייר

ל"ג בעומר חל ביום י"ח באייר והוא היום השלושים ושלושה בעומר מתוך ארבעים ותשעת ימים שסופרים בספירת העומר. כאשר בית המקדש היה קיים היו מביאים אליו בחג הפסח מנחה חקלאית מהקציר הראשון של התבואה.

ספירת העומר מתחילה למחרת יום טוב ראשון של פסח ונמשכת ארבעים ותשעה יום עד חג השבועות. שלא כימי ספירת העומר שנוהגים בהם מנהגי אבלות, ל"ג בעומר הוא יום שמחה. המסורת קשרה את ל"ג בעומר לאירועי גבורה במרד בר כוכבא, וביום זה גם פסקה המגפה שפגעה בתלמידי רבי עקיבא.

למרבה הפלא ל"ג בעומר אינו מוזכר – לא בתורה, לא במשנה, לא בגמרא ואפילו לא בספרות הגאונים שנכתבה אחריה. ל"ג בעומר מופיע בספרות הלכתית שנכתבה מאוחר יותר בעיקר לציון מעבר מתקופה אחת לאחרת.

מנהגי החג

הדלקת מדורות

למנהג זה יש שני מקורות:

החיבור בין מרד בר כוכבא, ל"ג בעומר והדלקת מדורות: המורדים הדליקו משואות על ראשי ההרים כדי להודיע על פרוץ המרד. המדורות שאנו מדליקים היום הן לזכר אותן משואות.

השרֵפה בבית שמעון בר יוחאי וספר הזוהר: על פי המסופר בספר הזוהר, ביום מותו של רבי שמעון בר יוחאי ביקש לגלות לחבריו סודות מספר הזוהר – אך לא הספיק וביתו עלה באש. לזכר האש שאחזה בביתו נוהגים להדליק מדורות ביום פטירתו שחל ככל הנראה בל"ג בעומר.

הילולת רבי שמעון בר יוחאי

אלפי אנשים משתתפים בכל שנה בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במתחם קברו במירון שליד צפת. יום פטירתו מיוחס ליום ל"ג בעומר, ולפי המסורת עלתה נשמתו השמימה והתאחדה עם עולמות עליונים. האיחוד הוא כעין חתונה ומכאן התגלגל מנהג זה.

תספורות לילדים בני שלוש - "חלאקה"

אחד הטקסים המיוחדים המתקיימים בל"ג בעומר הוא טקס החלאקה, כלומר, תספורת ראשונה לילדים בני שלוש. נוהגים לעשות חלאקה במסגרת הילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון ובאתרים נוספים.

חתונות וחופות

בימי ספירת העומר נוהגים מנהגי אבלות ובין השאר אין מתחתנים או חוגגים חגיגות. ל"ג בעומר הוא יום של הפוגה בימי האבל ונוהגים לערוך בו חופות ולקיים חתונות.

משחק בחץ וקשת

אם גם אתם ראיתם ילדים צעירים הולכים בל"ג בעומר ונושאים חץ וקשת, בואו ללמוד על מקור המנהג.

חץ וקשת היו כלי נשק ששימשו בימי בר כוכבא, ולזכרו נוהגים להתאמן במשחקי מלחמה.

תלמידיו של רבי שמעון בר יוחאי נהגו להתאסף בחוץ וללמוד תורה שלא כהוראת הרומאים. הם נשאו עימם חיצים וקשתות מאחר שהצטרפו למרד, וכאשר התגלו טענו שיצאו לשחק ולא להילחם.

חז"ל אומרים שבימי רבי שמעון בר יוחאי לא נראתה קשת בשמיים. הקשת מסמלת ביהדות סוֹפהּ של פורענות. בפעם הראשונה נראתה הקשת בענן בתום המבול בימי נוח. רבי שמעון בר יוחאי היה צדיק שבכוחו להגן מפני פורענות ולכן לא נראתה קשת בימיו. לזכרו ולזכר גדולתו משחקים בחץ וקשת.

חזרה לראש הדף

כללי בטיחות לל"ג בעומר עם עודד פז

סרטון של אגף זהב נגישות ואורח חיים בטוח לרגל ל"ג בעומר.
בסרטון נלמד כיצד לשמור על כללי הבטיחות בעת הדלקת המדורה ובעת השהייה בסביבתה

אולי תתעניינו גם ב...

יום הזיכרון ליהודי אתיופיה כ"ח באייר
למה קבעו את האזכרה ליהודי אתיופיה, ביום ירושלים?
פעילויות לתלמידים ליום ירושלים
מגוון פעילויות בעברית ובערבית ליום ירושלים.
חג הסיגד, כ"ט בחשוון
חג הסיגד הוא אחד ממועדי הקהילה האתיופית, קהילת ביתא ישראל. זהו חג עתיק יומין שנקבע ונחגג במסורת יהודי אתיופיה מזה מאות ואף אלפי שנים. משמעותו של החג היא חידו...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.