דלג אל

הצהרת נגישות
חזרה לראש הדף

16.9 – היום הבין-לאומי להגנה על שכבת האוזון

16.9 – היום הבין-לאומי להגנה על שכבת האוזון

יום שימור שכבת האוזון הוא יום בין-לאומי שנקבע על ידי העצרת הכללית של האו"ם לתאריך 16 בספטמבר. ב-19 בדצמבר 1994 הכריזה עצרת האו"ם על היום לציון מועד החתימה (1987) על פרוטוקול מונטריאול על חומרים המדלדלים את שכבת האוזון. במועד זה, צפו שהחור באוזון ייסגר כעבור 30 שנה.

חשיבותה של שכבת האוזון: שכבת האוזון הינה שכבה עדינה של גז המקיפה את כדור הארץ ומגינה עליו מקרינה מסוכנת המגיעה מן השמש. לשכבת האוזון תפקיד מכריע בשימור החיים על פני כדור הארץ. מאמצים ניכרים בתחום איכות הסביבה בעולם כולו נוגעים להפחתת כמות גזי הפליטה והשימוש בכימיקלים הגורמים לדילול שכבת האוזון העדינה. מאמצים אלו נועדו לבלום את שינויי האקלים אשר להם השפעה נרחבת על רקמת החיים על פני כדור הארץ. שימור שכבת האוזון מונע מקרינה אולטרה סגולה מזיקה מלהגיע אל כדור הארץ וחיוני להגנה על בריאות האדם והחי ועל המאזן הביולוגי כולו על פני כדור הארץ.

חומרי הוראה

נושאים נלמדים בתחומי הדעת

חזרה לראש הדף

15-17.9 יום הניקיון הבין-לאומי

15-17.9 יום הניקיון הבין-לאומי

"מנקים את העולם" (Clean Up the World)- הוא ארגון בין-לאומי ששם דגש על קהילתיות, במטרה להמריץ ולהעצים את נכונותן של קהילות בכל רחבי כדור הארץ לשפר את מצב הסביבה ולשמור עליה. מאז הקמתו, בשנת 1993, מפעיל הארגון מידי שנה כ- 35 מיליון מתנדבים ב- 120 מדינות, ומהווה את אחד המפעלים הסביבתיים הגדולים בעולם שבבסיסם התארגנות קהילתית. כל זאת בשיתוף התכנית הסביבתית של האו"ם (UNEP). יום זה מצויין בעולם בתאריך משתנה בהתאמה ל: סוף השבוע השלישי של חודש ספטמבר.

חומרי הוראה

חזרה לראש הדף

18.9 - היום הבין-לאומי לתחבורה ציבורית

18.9 - היום הבין-לאומי לתחבורה ציבורית

יום התחבורה הציבורית הבין-לאומי מצוין מדי שנה ברחבי העולם לשם כיבוד מעמדה של התחבורה הציבורית על פני הרכב הפרטי.

חזרה לראש הדף

19.9 – יום ניקיון במרחב הציבורי במדינות העולם ויום ניקיון חופים בין-לאומי

19.9 – יום ניקיון במרחב הציבורי במדינות העולם ויום ניקיון חופים בין-לאומי

'יום הניקיון במרחב הציבורי במדינות העולם' ו'יום ניקיון החופים הבין-לאומי', הוא יוזמה של ארגון Ocean Conservancy למבצעי ניקיון במרחב הציבורי ובחופים ברחבי העולם.

במסגרת יוזמה זו, מאות אלפי מתנדבים ביותר מ-100 מדינות מגיעים לחופי הים ומנקים אותם מפסולת. צוללנים וכלי שיט אוספים אשפה שהצטברה בקרקעית הים או צפה בים הפתוח והמתנדבים מתעדים את סוגי האשפה שהם אוספים וכך לומדים אילו סוגי פסולת מגיעים לחופים. 

המידע שנאסף מתועד במאגרי נתונים ארציים ובין-לאומיים ומסייע בקביעת דרכי פעולה לצמצום הפסולת הימית.

חומרי הוראה

שידורי אקדמיה ברשת

חזרה לראש הדף

22.9 – יום חופשי ממכוניות

22.9 – יום חופשי ממכוניות

'יום חופשי ממכוניות', המוכר גם כ'יום ללא מכוניות', הינו יום בינלאומי, שמטרתו לקדם הפחתת שימוש באופן משמעותי של מספר המכוניות הנוסעות ברחובות העיר או באזור מסוים או בשכונה למשך כל היום או חלק ממנו.

יום זה מאפשר לאנשים לראות כיצד עירם יכולה להיראות ולתפקד כשנעות בה פחות מכוניות. אירוע זה נקבע בכל שנה ב-22 בספטמבר ומצוין במקומות שונים בדרכים שונות. בעוד שמיזמים בעלי מאפיינים דומים נעשו מעת לעת החל ממשבר הנפט של 1973, רק באוקטובר 1994 השמיע אריק בריטון קריאה ממוסדת למיזם כזה בנאום מפתח בכינוס בין-לאומי בטולדו שבספרד בנושא ערים נגישות.

חומרי הוראה

נושאים נלמדים בתחומי הדעת

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.