דלג אל

הצהרת נגישות

יום כדור הארץ 22.4

יום כדור הארץ

יום כדור הארץ, המצוין ב-22 באפריל, הוכרז באו"ם ב-2009, כיום בינלאומי, המציין מודעות להגנת הסביבה של כדור הארץ.
מטרת היום היא להעלות את המודעות ליכולתו של כל אדם להשפיע באמצעות התנהלות יום-יומית המתחשבת בסביבה, על גורלנו ועל גורל הדורות הבאים, ולהראות כי צריכת משאבים יעילה משפיעה על כל המערכת האקולוגית ועל איכות הסביבה.

היסטוריה
בשנת 1970 קרא הסנאטור האמריקאי, גיילורד נלסון (Gaylord Nelson), ליום של למידה ומחאה ב-22 באפריל, בתגובה למה, שלדעתו, היה הרס סביבתי נרחב. מעל 20 מיליון איש השתתפו באותו יום בהפגנות שקטות, להעלאת המודעות לסביבה ברחבי ארצות הברית.
ב-2009 התאריך הוכרז על ידי האו"ם כיום בינלאומי, והוא מצוין בכל רחבי העולם, הן על ידי ממשלות והן על ידי פרטים, קבוצות וארגונים.
ב-2021, למרות אילוצי מגפת הקורונה, התקיימה ביום כדור הארץ ועידת אקלים מקוונת, בראשות ג'ו ביידן, נשיא ארצות הברית. ביידן קרא לפעול באופן מיידי תוך איחוד כוחות בינלאומי, כדי לעצור את התחממות כדור הארץ. מנהיגי מדינות נוספים שהשתתפו הועידה הביעו גם הם נכונות לפעולה.

יום כדור הארץ בישראל
בישראל מרכזת את אירועי "יום כדור הארץ" עמותת חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה וארגון מגמה ירוקה, המוביל אקטיביזם סביבתי בישראל. בשנים האחרונות התקיימו ביום זה גם אירועים סביבתיים מרכזיים נוספים, ובהם טקס הגלובוס הירוק ואירועי "שעת כדור הארץ", שכללו פעילות של רשויות עירוניות שונות, להעלאת המודעות לחיסכון בחשמל ובמשאבי הטבע, ובכלל זה – גם כיבוי אורות סמלי לשעה אחת.

 

חזרה לראש הדף

גאוגרפיה - אדם וסביבה

גאוגרפיה - אדם וסביבה

בכל שנה ב-22 באפריל יותר ממיליארד בני אדם ברחבי העולם מציינים את "יום כדור הארץ העולמי" להעלאת המודעות להגנת הסביבה ולשמירה על כדור הארץ.
יום זה נועד לקדם את ההכרה ביכולתו של האדם להשפיע על גורלו ועל גורלם של דורות המחר בהתנהלות יום-יומית מתחשבת בסביבה. כמו כן הוא נועד לקדם את ההבנה שצריכת משאבים יעילה משפיעה על כל המערכת האקולוגית ועל איכות הסביבה.

חזרה לראש הדף

שינוי האקלים

שינוי האקלים

ההשלכות של שינוי האקלים מציבות אתגר ההולך וגדל. התלמידים זקוקים לידע, מיומנויות וערכים כדי להבין את העולם המשתנה ולפעול בו. לפיכך, החל משנה"ל תשפ"ג תחום שינוי האקלים הוא תחום חובה מגן עד י"ב, באופן המותאם לגיל.

קיימות

אחד האתגרים של החברה המודרנית הוא לשים לב לדרכים שבהן הפעילות האנושית משפיעה על הסביבה, למצוא דרכים המאפשרות קיום יחסי גומלין מאוזנים בין המערכות האנושיות והמערכות הטבעיות ולקדם דפוסי התנהגות המשתלבים בתוך גבולות אקולוגיים של מערכות תומכות חיים.

חזרה לראש הדף

ביולוגיה

ביולוגיה

מפגש תלמידים מישראל ומזמביה

במסגרת אירועי יום כדור הארץ התקיים מפגש מקוון בין תלמידי מגמת ביולוגיה מתיכון שמעון בן-צבי בגבעתיים לבין תלמידי תיכון למדעים בזמביה.

הקשר בין בתי הספר נוצר בזכות פעילות של משרד התיירות של זמביה ורשות הטבע והגנים בישראל.
לקראת המפגש חולקו התלמידים בישראל ובזמביה לשמונה קבוצות. כל קבוצה קיבלה נושא אחר העוסק בשמירה על כדור הארץ כגון התמודדות עם שרֵפות, שמירה על שמורות הטבע, התמודדות עם מינים פולשים, ציד בלתי חוקי ועוד.
התלמידים למדו בשיעור ביולוגיה על השפעת האדם על הסביבה, וכל קבוצה המשיכה בעצמה להעמיק ולחקור את הנושא הנבחר.

חזרה לראש הדף

מדעי הסביבה

מדעי הסביבה

החיים על פני כדור הארץ, על המגוון והעושר שלהם, הם חלק ממערכות אקולוגיות שהשפעת האדם עליהן הולכת וגדלה. תנאי הסביבה ומשאביה הם התשתית לקיום המערכות האקולוגיות ולקיום החברה האנושית בתוכן.

כדי להקטין את הנזקים לסביבה כתוצאה מפעולות האדם חשוב להכיר את מרכיבי הסביבה הטבעית ולהבין את התהליכים המתרחשים בה. שינוי במערכת האקולוגית עלול לחולל שינויים נוספים שיפֵרו את האיזון והיציבות של המערכת."

Back to Top

Earth Day and Caring for the Environment

Earth Day and Caring for the Environment

Earth Day is celebrated in the many countries worldwide.
It is a day to inspire education, awareness, and appreciation about the Earth's environment.
Earth Day takes place on April 22nd every year.

Earth Day began April 22, 1970, when 20 million people across the United States participated in pro-environment demonstrations.
The event became so popular that it became an annual event.

חזרה לראש הדף

ימים ירוקים בגן הילדים

ימים ירוקים בגן הילדים

השמירה על כדור הארץ מתחילה בגיל צעיר: חומרי הוראה, משדרים מוקלטים והעשרה לצוותים החינוכיים בגני הילדים.

חזרה לראש הדף

סוכנות החלל הישראלית

סוכנות החלל הישראלית

יום כדור ארץ (Earth Day) הוא אירוע שנתי המצוין ב-22 באפריל, ומטרתו לעורר מודעות לנושאים שונים הקשורים בהגנה על כוכב הלכת שלנו, כגון התחממות גלובלית, שימוש בפלסטיק, זיהום אוויר, שימור ושחזור, מדע וחינוך. מדי שנה כמיליארד בני אדם מכ-200 מדינות מקדישים את יום כדור הארץ להסברה ולפעולה. בישראל מרכזת את אירועי יום כדור הארץ עמותת חיים וסביבה, ארגון הגג של הארגונים הסביבתיים, ובמשרד החינוך מייחדים שיעורים לחשיבות השמירה על כוכב הלכת ארץ. סוכנות החלל הישראלית תורמת למאמץ חינוכי זה באמצעות מערכי שיעור, הפעלות ומשחקים לילדים.

חזרה לראש הדף

צופים בירוק - אקדמי+

סרטי קולנוע באורך מלא ושיעורים אינטראקטיביים (נדרשת הזדהות משרד החינוך)

עידן הקרח - מדובב (כיתות א-ו)

לפני עשרים אלף שנה, בתחילתו של עידן הקרח, מביא הגורל 3 יצורים לגמרי לא מתאימים להתאחד להרפתקה של חייהם.

סיד, "עצלן" מצחיק וקשקשן, מנפרד – ממותה שעיר ומדוכדך, ודייגו – נמר מרושע בעל ניבים חדים, חוברים יחד בחוסר רצון כדי להשיב תינוק אדם שאבד לאביו משבט האדם הקדמון.

לפני שמסעם המופלא מגיע לסופו, עוברת השלישייה הבלתי אפשרית הזו דרך מלכודת לבה, מנהרות קרח מסוכנות ואף פוגשת בסנאי פרה היסטורי בשם סקראט שמנסה נואשות לקבור את הבלוט שלו.

עולם גדול מופלא (כיתות א-ו)

סרט תיעודי המשמש כר דיון למגוון נושאים בגיאוגרפיה אדם וסביבה, המגוון הביולוגי ומערכות אקולוגיות ומינים בסכנת הכחדה ברחבי העולם.
סרט טבע על הקשר האימהי והדאגה לדור ההמשך אצל בעלי החיים השונים.

הסרט מציג שלושה סיפורי מסעות, גדושים ביופי ומלאי סכנה: דובת קוטב חלשה ורעבה הדוחקת את גוריה אל עבר ים הקרח כדי לצוד אחר האוכל בטרם יגיע הקיץ והם ימותו מחוסר מזון.
פילון שזה עתה נולד ואמו המצטרפים לעדר פילים אדיר שצועד אלפי קילומטרים במדבר כדי להגיע אל מקור מים.
ליוויתנית ובנה הקטן הנאלצים להתחקות אחר מסלולה של השמש לעבר אנטארקטיקה בחיפוש אחרי אוכל.

אלו הן רק דוגמאות בודדות המוכיחות עד כמה חייהם של חלק מהזנים החיים על פני כדור הארץ ההולך ומתחמם לא יהיו עוד מובנים מאליהם לאורך זמן.

הדינוזאור הטוב - מדובב (כיתות א-ו)

הסרט "הדינוזאור הטוב" שואל את השאלה: מה היה קורה לו האסטרואיד אשר שינה את החיים על פני כדור הארץ לתמיד, לא היה פוגע, והדינוזאורים לא היו נכחדים?

הצטרפו למסע אל תוך עולם הדינוזאורים, כאשר דינוזאור בשם ארלו מתחבר עם בן אדם. במסע דרך נופים מסוכנים ומסתוריים, ארלו לומד כיצד להתמודד עם הפחדים שלו ומגלה את היכולות שלו.

2012 (כיתות ז-יב)

הסרט מציע דיון בשיעור גיאוגרפיה אדם וסביבה, לתלמידי חט"ב ותיכון לגבי כוח ההרס הפוטנציאלי של אסונות טבע מסוגים שונים, חוסן וכושר ההסתגלות ומעלה שאלות אתיות לצד חשיבות שיתוף הפעולה שלנו בעת האסון.

סרט אפוקליפטי המציג את התמודדות האנושות אל מול כוחות הטבע האימתניים. רעידות אדמה, גלי צונאמי ענקיים ולבה מתפרצת הם רק חלק ממפגעי הטבע הפוקדים את העולם לפתע בשנת 2012.

הסרט עוקב אחר ג'קסון קרטיס, סופר כושל ונהג לימוזינה אשר נלחם בתופעות הבלתי מוסברות על מנת להציל את משפחתו, כנגד כל הסיכויים, האם הוא יצליח?

הסרט נכתב על אירועים אשר נחזו ע"י אנשי דת על-פיהם סוף העולם עלול להתרחש בשנת 2012.

היום שאחרי מחר (כיתות ז-יב)

הסרט מהווה קרקע נפלאה לדיון בהשפעות של שינויי אקלים, התחממות גלובלית ואסונות טבע, עלינו, תושבי הכדור.

עוד נבחנים בסרט יכולות מנהיגות בעת משבר וערכי משפחה כבסיס לפעולה.

התחממות כדור הארץ מובילה דווקא לעידן קרח חדש, והשינוי האקלימי החריף והפתאומי מלווה באם-כל-הסערות. האנושות מנסה לשרוד באמצעות תושייה ותעצומות הנפש האנושית.

ארין ברוקוביץ' (כיתות י-יב)

דרמה המבוססת על סיפור אמיתי.

אם חד-הורית לשלושה ילדים אשר נפגעת בתאונת דרכים ומפסידה במשפט, מאלצת את עורך הדין שלה לקחת אותה לעבוד במשרדו כפקידה. שם היא מגלה מסמכים רפואיים תמוהים בתוך תיק מקרקעין. כשהיא מתחילה לחקור את העניין היא מגלה פרשת כיסוי וטיוח בה חברת ענק זיהמה מים בשכונה בלוס אנג`לס, זיהום שהוביל למחלות רבות של תושבי השכונה.

חזרה לראש הדף

קל לי בדיגיטלי

קל לי בדיגיטלי

יום כדור הארץ: פעילות מדע אזרחי לשמירה על המגוון הביולוגי

אולי תתעניינו גם ב...

יום הצדק החברתי הבין-לאומי, 20.2, כ"ט בשבט
יום הצדק החברתי הבין-לאומי חל ב-20.2. צדק חברתי הוא אחד מעקרונות היסוד לשלום ולשגשוג בקיום משותף של אומות ובקרב אומות. לשם כך יש להעלות את עקרונות הצדק החברת...
יום הרצל, י' באייר
"אם תרצו – אין זו אגדה... ואילו אם לא תרצו, הרי כל אשר סיפרתי לכם אגדה הוא, ואגדה יוסיף להיות... כי כל מעשי בני האדם בחלום יסודם ואל החלום ישובו" (תיאודור הר...
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.