דלג אל

הצהרת נגישות

פורים, י"ד באדר

פורים, י"ד באדר

בפורים מצווה לשמוח וכל דאגה לשכוח

שמחת פורים

 השמחה היא המוטיב הבולט ביותר בפרקים האחרונים של המגילה (ח-ט) והיא המכנה המשותף לכל מצוות פורים- כל אחת ממצוות חג הפורים נועדה ליצור ולטפח את השמחה בדרך משלה.

מצוות פורים

מקרא מגילה; משתה ושמחה (סעודה); משלוח מנות איש לרעהו; מתנות לאביונים

מקרא מגילה

המצווה החשובה ביותר בפורים היא הקריאה במגילה, והכל חייבים לשמוע את קריאת המגילה- גברים ונשים. את המגילה קוראים פעמיים: בליל פורים ולמחרת ביום. חוזרים על קריאת המגילה ביום, מפני שבכל פעם שמוזכר במגילה קיום החג לדורות מדובר בימים: "והימים האלה נזכרים ונעשים בכל דור ודור" (אסתר ט, פסוק כח). בפורים אין אומרים הלל, מפני שקריאת המגילה נחשבת כהלל.

משתה ושמחה (סעודה)

מטרת הסעודה והמשתה לגרום עונג לגוף, מצווה מעין זו לא נמצאת בחגים אחרים. אחד הפירושים שניתן לכך הוא: גזרות המן באו להשמיד את העם השמדת גוף (להבדיל מחג החנוכה, שם באו הגזרות להשמיד את העם השמדת רוח). כדי לבטל את רוע הגזרה צמו היהודים ועינו את נפשם. "ובל מדינה ומדינה מקום אשר דבר המלך ודתו מגיע אבל גדול ליהודים וצום ובכי ומספד שק ואפר יוצע לרבים". (אסתר ד פסוק 3). כשניצלו היהודים חגגו את המאורע דווקא בסעודה ובמשתה, שהם ההפך מצום ועינוי הנפש.

משלוח מנות

מטרת מצווה זו היא לטפח הדדיות בשמחה: מקבל המשלוח שמח במנתו ובעובדה שזכרו אותו, והשולח שמח שהוא גורם שמחה לחברו.

בעניין משלוח המנות חשוב לעמוד על הנקודוות הבאות:

א. כשמדובר במשלוח מנות, הכוונה למשלוח שתי מנות לאיש אחד.הרמב"ם פוסק: בכל מקום שהתורה מדברת ברבים ואינה מציינת מספר, הכוונה לפחות לשניים. במקרה שלנו "מנות" - לפחות שתיים. מהביטוי "איש לרעהו" לומדים כי כדי לצאת ידי חובת משלוח מנות, חייב אדם לשלוח לפחות שתי מנות לאיש אחד.

ב. המנות צריכות להיות מתוקנות לאכילה. ע"פ פסיקתו של הרמב"ם משתמע שהאדם חייב לשלוח רעהו מנות מתוקנות לסעודה, אשר אין צורך בהתקנתן (כלומר שלא ישלח חומר גלם כמו קמח, סוכר ותבלינים).

ג. אדם שאין ידו משגת להכין משלוח מנות, יכול להסתפק בהחלפת מנות עם חברו. מסיפורים נוספים בגמרא ניתן ללמוד כי במשלוח המנות שולחים מאכלים משובחים שאינם עולים על השולחן בימי החול. ייתכן שהרמב"ם הבין כי לא כל אחד משגת ידו לערוך סעודת פורים נאה ולשלוח משלוח מנות, ומשום כך נכרכו שתי המצוות יחדיו והחליפו את סעודותיהם.

ד. מצוות משלוח המנות חלה על כל אדם מישראל, ואפילו הוא עני. המצוות משלוח מנות ומתנות לאביונים, מחייבות כל אדם מישראל, איש ואישה, ואפילו אם הם עצמם עניים ומקבלי צדקה.

מתנות לאביונים 

מטרת מצווה זו היא שהשמחה תקיף את כל שדרות העם – גם את אלה שהיו עלולים להיות מנועים ממנה בגלל מצבם הכלכלי.

סדר המצוות

סדר המצוות כתוב בפסוק הבא: "כַּיָּמִים, אֲשֶׁר-נָחוּ בָהֶם הַיְּהוּדִים מֵאֹיְבֵיהֶם, וְהַחֹדֶשׁ אֲשֶׁר נֶהְפַּךְ לָהֶם מִיָּגוֹן לְשִׂמְחָה, וּמֵאֵבֶל לְיוֹם טוֹב; לַעֲשׂוֹת אוֹתָם, יְמֵי מִשְׁתֶּה וְשִׂמְחָה, וּמִשְׁלֹחַ מָנוֹת אִישׁ לְרֵעֵהוּ, וּמַתָּנוֹת לָאֶבְיֹנִים." (אסתר ט פסוק כב). ניתן להבחין כי הפעילות בחג מתחילה בבית – "משתה ושמחה", ממשיכה אל החברים - "ומשלוח מנות איש לרעהו", שהם מקורביו של מקיים המצווה, ולבסוף מופנית לאביונים – "ומתנות לאביונים" שהם מחוץ לביתו או לחוגו של בעל השמחה. כך תגיע השמחה כמעט אל כל האנשים ותהיה שלמה ככל האפשר. לקוח מתוך: שמחת פורים, מדריך למורה, האגף לתכנון ולפיתוח תכניות לימודים.

חזרה לראש הדף

שמחה גם בתקופה הקשה

שמחה גם בתקופה הקשה

ערכת פעילויות לקראת חג הפורים - "שמחה גם בתקופה קשה" - מצוות השמחה היא הבסיס לחג הפורים, והיא מצווה כבר עם כניסתו של חודש אדר. הפעילויות מזמנות לנו עיסוק חשוב בשאלת השמחה על גווניה השונים: מהי שמחה? כיצד היא עשויה להתבטא הלכה למעשה? מה הקשר בין שמחה אמיתית לבין סולידריות ואחריות חברתית?

חזרה לראש הדף

מפת קרנבלי מסכות בעולם - מדוע לא יבוא פורים פעמיים בשבוע?

פעילות בגאוגרפיה סביב מפה אינטראקטיבית של קרנבלי המסכות ברחבי העולם. מתרגלים מיומנויות מפה תוך לימוד על מקור הפסטיבלים ומשמעותם ועל היבשות והמדינות בהן הם מתקיימים.

חזרה לראש הדף

שמח בפורים

נתינה – במגילת אסתר (כיתות ד-ו)

בפעילות העוסקת בערך הנתינה העולה מסיפור המגילה

פורים – האם יש גבולות לצחוק? (כיתות ה-ו)

פעילות מתוקשבת בה הילדים ידונו בשאלה: "צחוק האם יש לו גבול?" הפעילות עוסקת בשני ההיבטים של הצחוק והשמחה. על הצחוק נאמר שהוא יפה לבריאות, אך הוא גם יכול לפגוע

שתיית אלכוהול בפורים (כיתות ז-יב)

בשיעור זה נשתמש במצוות המשתה בפורים "עד דלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי" כמניע לדיון עם התלמידים על שתיית אלכוהול בכלל ובמסיבות הפורים בפרט, על המניעים לשתייה ועל הסכנות הכרוכות בה

בחירה, גורל, או מקרה? (כיתות י-יב)

האם האדם הוא ריבון למעשיו? האם האדם יכול לשנות את העתיד, לתכנן באופן מושכל את חייו ולהוציא לפועל את תכניותיו? שאלות אלו עשויות לעצב במידה רבה את השקפת העולם ואת אורח החיים שלנו, והתשובה להן תקבע את אופן קבלת ההחלטות שלנו בתחומים רבים. בחג הפורים, שבו פעלו מרדכי ואסתר במטרה לשנות את הפור (הגורל) שהפיל המן הרשע, אנו מציינים התנגשות בין תפיסות מנוגדות בנוגע לשאלה זו

מה בין מגילת אסתר לפרסומת לסמראטפון? (כיתות ז-ט)

מצגת אינטראקטיבית המיועדת להעלות את המודעות להחפצת נשים כפי שהיא באה לידי ביטוי בעבר וכיום. הפעילות מזמינה התבוננות ביקורתית בדרך בה מתארים נשים בפרסומות בתקופתנו ובדרך בה מתוארות הנשים במגילת אסתר

ונהפוך הוא

יחידות הוראה לחג פורים המשלבות למידה של עקרונות שפת הזכויות, אמנת זכויות הילד ומוטיבים מרכזיים בסיפור החג ומנהגיו

מגילת אסתר ב-60 שניות

מעבר מהיר על מהלך האירועים במגילה חושף בפנינו את "מבצע הצלת המאה" של מרדכי ואסתר המלכה

5 דברים שלא ידעתם על המן

כמה דברים שלא סיפרו לכם במגילה

פורים - מצוות ומנהגים (כיתות ג-ד)

מערך קלאסרום בנושא פורים

 

המשך קריאה
משתה פורים (כיתות ג-י)

יצירת חידון שיתופי לפורים

המשך קריאה
פורים - תחפושות רב-דוריות (כיתות ד-ט)

פעילות קבוצתית או משפחתית לזיהוי האנשים מאחורי התחפושות לפורים בשיתוף עם התוכנית לקשר רב-דורי

המשך קריאה
חזרה לראש הדף

אני פורים: מי אתם ממגילת אסתר?

חג פורים כבר כאן ומלבד משלוחי המנות המושקעים והתחפושות המגוונות, הגיע הזמן שנענה לכם על השאלה החשובה באמת - איזו דמות אתם ממגילת אסתר? מרדכי, אחשוורוש, אסתר המלכה, או אולי בכלל המן הרשע? שחקו וגלו

חזרה לראש הדף

אני פורים אני פורים או אני השפן הקטן? או אולי בכלל יונתן הקטן?

אני פורים אני פורים או אני השפן הקטן? או אולי בכלל יונתן הקטן?

נסו לשיר את השיר הבא:

אני פורים אני פורים

שכח לסגור הדלת

הלא רק פעם בשנה

וקיבל נזלת....

שני שירים עם לחן זהה.

השיר "השפן הקטן" חובר בפורים תרצ"ד 1934 ע"י המורה בנימין כספי,  לכבוד חגיגת התחפושות של בעלי החיים שהציגו תלמידי כיתה א' בבית הספר "אחד העם" בפתח תקווה, שבו לימד.
כספי התאים את המילים ללחן השיר "אני פורים" (שהלחין נחום ורדי וכתב לוין קיפניס)
כך התקבלו שני שירים עם לחן זהה שניתן לשלב ביניהם. ולא רק ששני השירים נכתבו לאותו הלחן, אלא ששניהם נכתבו לפורים.
ומה עם יונתן הקטן? גם פה דפוס מוזיקלי דומה.

לדעת עוד על השפן הקטן, פורים ויונתן

חזרה לראש הדף

סדנת שמחה ואושר

סדנת שמחה ואושר (כיתות ט-יב)

איך הופכים למאושרים בחיים?

האמריקאים יגידו, תביא לנו כסף וכוח ונהיה מאושרים.

ההודים יגידו, תן לנו זמן בלי די לשבת ולהיות רגוע ונהיה מאושרים.

ויקטור פרנקל יגיד, תן לי משמעות לחיי ואהיה המאושר באדם.

אך האם זה באמת כך?

חזרה לראש הדף

מתחפשים עם אפליקציה

מתחפשים עם אפליקציה

פעילות מקסימה ומשעשעת לתלמידים ולמורים, שתי אפליקציות המאפשרות להחליף פנים.

אולי תתעניינו גם ב...

יום הזיכרון לרצח יצחק רבין, י"א חשוון, 4.11
רצח ראש ממשלת ישראל יצחק רבין הוא רצח פוליטי שאירע אירע בליל י"ב בחשוון התשנ"ו, בשעה 21:42 בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, בתום הפגנת התמיכה בממשלה "כן לשלום, לא ...
סוכות, ט"ו תשרי
חג הסוכות, השלישי בשלושת הרגלים, מתאפיין במצוות ובאירועים ייחודיים שהעשירו את המסורת היהודית לאורך הדורות
חג הנביא שועייב, 25.4
על חג הנביא שועייב הנחוג בימים 25 באפריל עד 28 באפריל
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.