דלג אל

הצהרת נגישות

יום המשפחה, ל' בשבט

בכל שנה מצוין יום המשפחה בישראל ב-ל' בשבט, סמוך ליום פטירתה של הנרייטה סאלד, שייסדה את ארגון הנשים הציוניות ”הדסה”.

בראשיתו היה יום המשפחה יום לכבודן של האימהות, יום האם. היוזמה הראשונית לחגיגת יום האם בישראל שייכת לאגודת ”עזרה”, אגודה לעזרת נשים יולדות, שבראשה עמדו הרבנית שרה הרצוג ומ' הופיין.

ב-21 במאי 1947 נחגג יום האם בירושלים בדומה לימים כאלה הנהוגים בארצות אחרות. ארבע שנים אחר כך יזמה חנה חושי, רעייתו של ראש עיריית חיפה, תאריך חדש ליום האם - כ”ז בכסלו , היום השלישי של חג החנוכה. ערים נוספות בישראל אימצו את התאריך הזה, וערים אחרות חגגוהו בט"ו בשבט.

בשלהי 1951 יצא עיתון הילדים ”הארץ שלנו” ביוזמה משלו, וקבע את יום האם ב-ב' באדר, יום פטירתה של הנרייטה סאלד. סאלד הייתה דמות אם לרבים מהילדים שעלו לארץ במסגרות השונות.

מאוחר יותר קבע משרד החינוך תאריך חדש ליום האם - ל' בשבט. בשנות השמונים של המאה הקודמת הוחלט בישראל לשנות את שמו של ”יום האם” ל”יום המשפחה”, כדי להדגיש את הקשר בין כל בני המשפחה.

חזרה לראש הדף

סרטי משפחה באקדמי+

מרי פופינס

קהל יעד: יסודי - חט"ע
אורך הסרט: שעתיים ועשרים
תקציר הסרט: העלילה מספרת על האומנת המרחפת, חובבת הארובות והקסמים, יום בהיר אחד היא נוחתת בפתח דלתם של בנקאי עשיר המגדל שני ילדים מפונקים. בעזרת המון חום, אהבה, קסמים ועולם מצויר היא תלמד את בני המשפחה לאהוב ולתמוך אחד בשני.

צלילי המוזיקה

קהל יעד: יסודי - חט"ע
אורך הסרט: שלוש שעות
תקציר הסרט: הברון פון טראפ, אלמן, מנהל את ביתו בסאלזבורג כמו את הספינה שעליה פיקד. כל זה משתנה שמריה מגיעה לביתו כדי לשמש כאחראית על 7 הילדים. האווירה החדשה שהיא מביאה לבית מעוררת את הברון וגורמת לו להתחיל לחיות בשנית אחרי שאשתו מתה. מריה והברון מתחתנים אך מלחמת העולם השניה דורשת מהברון להתגייס לצבא, ולכן הם בורחים ביחד עם כל המשפחה.

קוקו, מדובב

קהל יעד: יסודי
אורך הסרט: כשעתיים
תקציר הסרט: על אף האיסור לעסוק במוזיקה, אשר עובר במשפחתו במשך דורות, מיגל חולם להיות מוזיקאי מוכשר כמו האליל האגדי שלו, ארנסטו דה לה קרוז. בעקבות שרשרת אירועים ונואש להוכיח את כשרונו, מיגל מוצא את עצמו בארץ המתים. לאורך הדרך, הוא פוגש נוכל מקסים בשם הקטור, ויחד הם יוצאים למסע הרפתקאות כדי לפענח את הסיפור האמיתי שמאחורי ההיסטוריה המשפחתית של מיגל.

אנקאנטו

קהל יעד: יסודי
אורך הסרט: שעה וחצי
תקציר הסרט: סיפורה של משפחה יוצאת דופן, משפחת מדריגל. המשפחה מתגוררת אי שם בהרי קולומביה, בבית קסום בעיירה צבעונית במקום מופלא בשם “אנקאנטו”. הקסם של אנקאנטו בירך כל ילד במשפחת מדריגל במתנה יוצאת דופן, מכוח על אנושי ועד כוחות ריפוי, כל הילדים פרט לילדה אחת, מיראבל. אך כאשר היא מגלה שהקסם העוטף את אנקאנטו בסכנה, מיראבל מחליטה שהיא, בת משפחת מדריגל היחידה ללא כוחות על, עשויה להיות התקווה האחרונה של משפחתה המופלאה.

לגעת במילים

קהל יעד: כיתות ח-יב
אורך הסרט: שעה ארבעים וחמש
תקציר הסרט: אליזה בת ה-11 היא עוף מוזר במשפחה של אנשים מוכשרים מאוד. אביה הוא פרופסור ידוע, אמה היא מדענית והאח אהרון הוא סטודנט מצטיין. ואז, במקרה, אליזה מגלה שגם לה יש כשרון מיוחד - לאיית מילים. היא מסתירה את התגלית מן המשפחה עד ליום שהיא מחליטה לגשת לתחרות עירונית.

אמיצה, מדובב

קהל יעד: יסודי
אורך הסרט: שעה וחצי
תקציר הסרט: מרידה הנסיכה הסקוטית מעדיפה לעסוק בקליעה בחץ וקשת על פני תפקידיה כנסיכה רגילה. באחת מהרפתקאותיה היא משחחרת כוח אפל שמסכן את ממלכתו של אביה. עכשיו היא חייבת לצאת למשימה כדי להציל את הממלכה וגם את שמה הטוב.

אולי תתעניינו גם ב...

יום ירושלים, כ"ח באייר
ירושלים היא בירתו של עם ישראל מאז דוד המלך. עד לימי דוד המלך הייתה העיר שייכת ליבוסים, מיושבי הארץ, ושימשה מבצר שהגן על מעיין הגיחון שנבע בה. העיר שכנה בין נ...
יום הזיכרון לשואה ולגבורה, כ"ז בניסן
במהלך היום אנו זוכרים את הנספים ומספרים את סיפורם של הנספים ושל הניצולים
יום הכיפורים, י' תשרי
יום הכיפורים שחל בי' בתשרי הוא יום של חשבון נפש וצום, תפילה ותשובה על חטאים שבין אדם לאלוהים ובין אדם לחברו
הרעיון שלכם כאן!
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים- שלחו לנו אותו!

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.