דלג אל

יום המשפחה, ל' בשבט

בכל שנה מצוין יום המשפחה בישראל ב-ל' בשבט, יום פטירתה של הנרייטה סאלד, שייסדה את ארגון הנשים הציוניות ”הדסה”.

בראשיתו היה יום המשפחה יום לכבודן של האימהות, יום האם. היוזמה הראשונית לחגיגת יום האם בישראל שייכת לאגודת ”עזרה”, אגודה לעזרת נשים יולדות, שבראשה עמדו הרבנית שרה הרצוג ומ' הופיין.

ב-21 במאי 1947 נחגג יום האם בירושלים בדומה לימים כאלה הנהוגים בארצות אחרות. ארבע שנים אחר כך יזמה חנה חושי, רעייתו של ראש עיריית חיפה, תאריך חדש ליום האם - כ”ז בכסלו , היום השלישי של חג החנוכה. ערים נוספות בישראל אימצו את התאריך הזה, וערים אחרות חגגוהו בט"ו בשבט.

בשלהי 1951 יצא עיתון הילדים ”הארץ שלנו” ביוזמה משלו, וקבע את יום האם ב-ב' באדר, יום פטירתה של הנרייטה סאלד. סאלד הייתה דמות אם לרבים מהילדים שעלו לארץ במסגרות השונות.

מאוחר יותר קבע משרד החינוך תאריך חדש ליום האם - ל' בשבט. בשנות השמונים של המאה הקודמת הוחלט בישראל לשנות את שמו של ”יום האם” ל”יום המשפחה”, כדי להדגיש את הקשר בין כל בני המשפחה.

משפחה בזמן קורונה

משפחה בזמן קורונה

ביום זה ראוי לתת דגש על כיבוד ההורים, ולהראות את המשקל האמיתי והחשוב שלהם בחיי היום יום, וגם את הנתינה מצד הילד להורה.

המטרה בחגיגות יום המשפחה הוא לחגוג אותו ביחד, כישות אחת. לצורך חגיגות יום המשפחה יש לחשוב על פעילות כיפית שתענה לצרכים ולרצונות של כל חברי המשפחה על מנת שיוכלו לחגוג אותו יחדיו.

חזרה לראש הדף

בואו לבדוק: עד כמה אתם משפחתיים? (כיתות ד-יב)

בואו לבדוק: עד כמה אתם משפחתיים? (כיתות ד-יב)

לכבוד יום המשפחה המצוין בישראל ובמדינות נוספות בעולם החלטנו לתת לכם הזדמנות לבדוק עד כמה אתם מחוברים למשפחה שלכם.

> עד כמה אתם משפחתיים? שחקו וגלו! 

חזרה לראש הדף

רגע קוראים - ספרים על משפחות מיוחדות

לכבוד יום המשפחה סקירת ספרי הילדים המיועדים למשפחות מיוחדות ולא שגרתיות: משפחות עם הורה יחיד, משפחות עם הורים בני אותו מין, ספרים למשפחות מאמצות וספרים למשפחות שהתפצלו לכמה משפחות

> לרשימת ספרי הילדים למשפחות מיוחדות

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.