חפש ב:
חזרה לראש הדף

3.3 – יום חיות הבר

3.3 – יום חיות הבר

היום העולמי לשמירת חיות הבר (world wildlife day) נועד לשמור על מגוון חיות הבר ועל זכויותיהן.

ביום זה מציינים בעולם ובישראל את 'היום העולמי לשמירת החי בבר'. יום זה הוכרז באו"ם והוא מוקדש להגברת המודעות לשמירה על חיות הבר וצמחי הבר.

שידורי אקדמיה ברשת

נושאים נלמדים בתחומי הדעת

חזרה לראש הדף

12.3 – יום מניעת בזבוז מזון

12.3 – יום מניעת בזבוז מזון

יום זה נועד להעלות את המודעות לצמצום בזבוז מזון בישראל. בישראל מושלכים לפח בכל שנה כ-2.5 מיליון טונות של מזון בשווי מוערך של 19.7 מיליארד ₪. לבזבוז מזון יש השלכות חברתיות, כלכליות וסביבתיות.

  • הפן החברתי – אפשר להבחין בפערים צורמים בין חוסר ביטחון תזונתי מול שפע מזון שמושלך.
  • הפן הכלכלי – מזון בשווי אלפי שקלים למשפחה לשנה מתבזבז ויורד לטמיון.
  • הפן הסביבתי – אנו חווים אובדן של משאבים שהושקעו בייצור המזון המבוזבז כמו גם זיהום אוויר, קרקע ומים, פסולת אריזות כמו גם פליטות גזי חממה המחוללים את משבר האקלים העולמי.


בזבוז מזון תורם כיום ל-8% מפליטות גזי החממה בעולם. בימים אלו של שינויי אקלים עלינו להיות מודעים לכך ולסייע במניעת פליטת גזי חממה. מרבית המזון בישראל אובד בשלב הצריכה – בשווקים, ברשתות, במסעדות, במקומות העבודה, באירועים ואצלנו בבית. לכן לכל אחד מאיתנו יש אחריות ואפשרות להשפיע ולצמצם משמעותית את בזבוז המזון.

נושאים נלמדים בתחומי הדעת

אתרים חיצוניים

חזרה לראש הדף

21.3 – יום היערות הבין-לאומי

21.03 – יום היערות הבין-לאומי

יום זה הוכרז על ידי האו"ם "יום היערות הבין-לאומי". היום מוקדש להעלאת המודעות לחשיבותם של כל סוגי היערות. ביום זה האו"ם קורא למדינות החברות בו לעודד פעילויות הקשורות לעצים ולייעור ברמה המקומית, הלאומית והבין-לאומית כגון נטיעת עצים. 

החלטת האו"ם להכריז על יום היערות הבין-לאומי מעידה על ההכרה הבין-לאומית ההולכת וגוברת בחשיבותם של היערות והעצים, במיוחד במסגרת המאבקים למען איכות הסביבה ונגד ההתחממות הגלובלית.

להלן כמה עובדות על תרומת העצים למאבקים האלה:

  • עץ אחד מסייע להפחתת הטמפרטורה בסביבתו בימי הקיץ בעוד ארבע מעלות.
  • אחד יוכל לספוג בשנה 20 ק"ג אבק ו'לבלוע' 80 ק"ג תרחיפים המכילים מתכות רעילות כגון כספית, ליתיום ועופרת.
  • עץ אחד מנקה, מסנן ומטהר 100,000 מ"ק אוויר מזוהם, מייצר 700 ק"ג חמצן וקולט 20 טונות פחמן דו-חמצני.
  • על אדם לטעת כ-200 עצים כדי 'לקזז' את הזיהום שיצר במהלך חייו.

שידורי אקדמיה ברשת

נושאים נלמדים בתחומי הדעת

חזרה לראש הדף

29.3 – יום הניקיון הלאומי 2022

29.3 – יום הניקיון הלאומי 2022

בשנת 2008 חוקקה הכנסת את חוק "יום הניקיון הלאומי". יום זה נועד להעלות את המודעות לקשר שבין האדם לסביבתו ולטפח את הבנת חשיבותם של הטבע והסביבה לאדם. יום הניקיון הלאומי מצוין אחת לשנה ביום שלישי האחרון של חודש אדר, ובשנה מעוברת ביום שלישי האחרון של חודש אדר ב', כפי שנקבע בסעיף 21 ב בחוק שמירת הניקיון שכותרתו 'יום הניקיון הארצי'.

יום הניקיון הלאומי (ארצי) נקבע בחוק במטרה להגביר את המודעות בקרב הציבור לשמירה על הניקיון בשטחים הפתוחים והציבוריים ולהגנה על הסביבה. ביום הניקיון מתקיימות פעולות חינוך והסברה בצה"ל, ברשויות המקומיות ובמוסדות החינוך בנושא שמירת הניקיון וההגנה על הסביבה. פעולות אלה כוללות השתתפות בהסברה ובפעולות ניקיון מיוחדות.

משאבי הטבע חיוניים לקיומנו ולרווחתנו. לטבע גם ערך תרבותי והוא משמש משאב רוחני חשוב. קיומנו מותנה ביחסי הגומלין ובאיזון העדין הנדרש בין האדם והטבע. אף על פי כן לעיתים קרובות מופר האיזון והטבע מנוצל בגסות לצורכי האדם. הלכלוך שאנו משליכים ברשות הרבים, הפסולת שאנו מייצרים, הצריכה ההולכת וגדלה על חשבון משאבי הטבע וניצול היתר שלהם – כל אלו הם דוגמאות ליחס הפוגעני של האדם כלפי סביבתו.

חומרי הוראה

נושאים נלמדים בתחומי הדעת

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.