חפש ב:

מומי לב מולדים

קהל יעד:
מורים
תחום דעת:
מדעי הבריאות
שכבות גיל:
י-יב
שפה:
עברית
מומי לב מולדים

תיאור השידור

בשידור זה נלמד על מומי לב מולדים.

הלב נוצר אצל העובר בשליש הראשון בהיריון. בשבוע ה-5 או ה-6 בהיריון כבר הלב פועם, ובשבוע ה-10 הוא למעשה כבר שלם. בשבועות הבאים הלב עובר בעיקר עיצוב וגדילה .נלמד להכיר את מחזור הדם אצל העובר השונה מהמצב אחרי הלידה ואת המומים העלולים להופיע עם התפתחות הלב.

האבחנה של מומי לב נעשית בעזרת מכשיר האולטרסאונד, הן במסגרת סקירת מערכות (מוקדמת ומאוחרת) על ידי גינקולוג הן על ידי בדיקת אקו לב עובר על ידי קרדיולוג ילדים בשבוע ה-20 או ה-22 בהיריון. במידת הצורך נעשה אקו לב גם לאחר הלידה על ידי קרדיולוג ילדים.

שכיחות מומי לב מולדים היא 0.8% מהאוכלוסייה. שיעורי התמותה והתחלואה כתוצאה ממומי לב מולדים ירדו בשנים האחרונות. לכך אחראים האבחון הטרום-לידתי וההיערכות טובה לטיפול לאחר הלידה, כמו גם ההתקדמות המשמעותית שחלה בטיפול הכירורגי ובצנתור בילדים אלו.

מטרות השידור

• הצגת מומי הלב בהתייחס לאנטומיה-פיזיולוגיה בקרדיולוגיה במדעי הבריאות
• הצגת אמצעים כירורגיים לתיקון מומים שונים

תיאור המרצה

ד"ר טל תירוש-וגנר, רופאה מומחית בכירה בקרדיולוגיה ילדים, המרכז הרפואי שיבא תל השומר

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.