חפש ב:

רפואה בישראל

רפואה בישראל

השבוע יצוין ברחבי ישראל "יום הרופא".

מהו יום הרופא?

יום הוקרה והצדעה לרופאי ישראל מצויין ב-11/1- יום היווסדה של ההסתדרות הרפואית בישראל.
ההסתדרות הרפואית בישראל נוסדה בשנת 1912 בתל אביב בביתו של ד"ר מאיר קרינקין, רופא העיניים היחיד בעיר. בשנת הקמתה היו בארץ 32 רופאים עבריים בלבד לאוכלוסיית יהודית שמנתה כ-85 אלף נפש. רוב הרופאים העבריים לא למדו בארץ, לכן גם לא דיברו עברית.
בשנת 1913 הוקמה בירושלים אגודת רופאים מדברי עברית, ויצא לאור גיליון ראשון בעברית של "זכרונות דברים של האגודה המדיצינית העברית בארץ ישראל".
לימודי רפואה בישראל החלו ב-1949 באוניברסיטה העברית בירושלים, 50 סטודנטים בשנה. כיום קיימים בארץ 5 מוסדות אקדמיים ללימודי רפואה שבהם מתחילים ללמוד כ-900 תלמידים מדי שנה.
מספר הרופאים בישראל עומד על 3.3 לכל אלף נפש, דומה לממוצע במדינות המפותחות (OECD). עם זאת קיים פער גדול במספר הרופאים בין גלעין לשוליים (במפה משמאל– מס' רופאים לאלף נפש).
למערכת הרפואה בישראל הישגים מרשימים לצד אתגרים שעדיין דורשים מענה.

קישור לעולמון

שבוע הרפואה

שבוע הרפואה

מטרות הפעילות:
במסגרת שיתוף הפעולה בין "בשער" לבין ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) מתקיים השנה בפעם ה-12 "שבוע הרפואה".
במסגרת פרויקט זה יוצאים רופאים מתנדבים מתחומי הרפואה השונים למקומות יישוב ברחבי הארץ, נפגשים עם בני נוער והקהילה ומרצים בפניהם על עבודתם ועל המחקר המדעי בתחומים שונים כגון מחלות לב, ספורט וכושר, סמים ועישון, מין ואמצעי מניעה, מחלות גנטיות, תזונה ובריאות, רפואה ורפואה אלטרנטיבית, בריאות הגוף והנפש. הפרויקט מתקיים בכ-40 מקומות יישוב.

מהלך הפעילות:
מפגש עם מומחים בתחום הרפואה והבריאות במסגרת 'חודש רופאים למען הקהילה'.

טיפ:
פנו לארגון "בשער" ותאמו פעילות המתאימה לבית הספר או לכיתה לקראת שבוע הבריאות. באתר האינטרנט של ארגון "בשער" אפשר להפנות שאלות למומחים בתחומים שונים כולל רפואה. אפשר לאסוף מהתלמידים שאלות בנושאים המטרידים אותם, להפנות אותן למומחים באמצעות האתר ולהציג את התשובות בכיתה. בהקשר זה אפשר לפנות גם לנציגי אחת מקופות החולים הפועלות בישראל – שירותי בריאות כללית, קופת חולים מאוחדת, מכבי שירותי בריאות, לאומית שירותי בריאות – ולקיים סדנאות הקשורות לשמירה על בריאות טובה, רפואה מונעת והיבטים בריאותיים שונים המתאימים לגיל התלמידים.

מי ישמור על הבריאות שלי?

מי ישמור על הבריאות שלי?

מטרות הפעילות:
היכרות עם נותני שרותי בריאות ורפואה בסביבה הקרובה.

הפעילות:
התלמידים יעשו סקר בסביבה הקרובה ויכינו רשימה של שירותי הבריאות הקרובים (מרפאה, מרפאת מומחים, סניף של מד"א, בית חולים, מוקד רפואי, טיפת חלב וכדומה).
בסקר ימצאו התלמידים את המרחק מבית הספר, אילו סוגים של שירותים ניתנים בכל מקום, מהן שעות הפעילות, מי מקבל את השירות, מי נותן את השירות (שירות ממשלתי, שירות של קופת חולים, שירות פרטי וכדומה).
את הממצאים אפשר להציג בטבלה או על גבי מפה של גוגל (אפשר להכין מפה משותפת לכל תלמידי הכיתה ולשם יעלו התלמידים את ממצאיהם).
אם המורה נמצא בקשר עם מורים מאזורים אחרים בארץ, אפשר להשוות את תוצאות הסקר ולהסיק מסקנות לגבי שירותים רפואיים הניתנים באזורים שונים בארץ.

טיפ:
כדאי לכלול במסגרת זו ביקור מודרך ומוסבר בבית חולים או בסניף של קופת חולים הקרוב לבית הספר.
אם אחד מהורי התלמידים בכיתה או בבית הספר רופא, אפשר להיעזר בו ולבקש ממנו לבוא לשוחח עם התלמידים.

איך לומדים להיות רופא?

איך לומדים להיות רופא?

מטרות הפעילות:
היכרות עם מערכת ההכשרה לרופאים בישראל

הפעילות:
בישראל פועלים חמישה מוסדות אקדמאיים המקיימים לימודי רפואה ומכשירים רופאים.
מִצאו את בתי הספר לרפואה, עיינו במידע והשיבו על השאלות האלה:
1. מי יכול להיות רופא? (מהן הדרישות ממועמדים ללימודי רפואה?)
2. במה כרוכים לימודי רפואה? (כמה שנים לומדים רפואה?)
3. איך הופכים לרופא מומחה? (כמה שנים נמשכת התמחות? באילו תחומים אפשר להתמחות?)
4. איפה רופאים יכולים לעבוד? (מה ההבדל בין רופא בית חולים לרופא קופת חולים?) (זה המקום להדגיש גם מחקרים של רופאים)

טיפ:
יש בתי ספר לרפואה באוניברסיטאות האלה: האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, הטכניון בחיפה, אוניברסיטת בר-אילן (בית הספר לרפואה עצמו נמצא בצפת).
הַזמינו לכיתה רופא (ראו פעילות "שבוע הרפואה") או סטודנט לרפואה שיוכל להסביר את לימודי הרפואה. עדיף להכין את התלמידים לנושא לפני השיחה.
אפשר להתאים פעילות זו לתלמידי החטיבה העליונה כדי לעודד אותם ללמוד רפואה.

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.