תעודות היער הירוק

תעודות היער הירוק

הרעיון שלי

בכל שנה, לקראת תום שנת הלימודים, מתבקשת לאה יהלי משולם למסור את שמותיהם של התלמידים המצטיינים בכיתתה כדי שיקבלו תעודת הצטיינות על הישגיהם הלימודיים. לאה היא מחנכת כיתה ה', רכזת שפה ורכזת פדגוגית בבית הספר "אלימלך כנר" בכפר גנים ג' בפתח תקווה.

בכל שנה בעת הזו לאה חושבת דווקא על אותם תלמידים בכיתתה אשר לא הצליחו להצטיין בלימודים, אלו המביטים בעיניים כלות בחבריהם המצטיינים מקבלים תעודות – ולִבה יוצא אליהם.

השנה החליטה לאה לחזק ולעודד גם את התלמידים ההישגיים פחות ולהעניק להם בסוף השנה תעודות הצטיינות מיוחדות, כל אחד בתחום ההצטיינות המיוחד לו. כך נרקם במוחה רעיון "תעודות היער הירוק" - תעודות הצטיינות המיוצגות על ידי שלוש חיות יער שונות שכל אחת מהן מסמלת תחום מצוינות אחר:

תעודת ינשוף חכם - לתלמידים המתקשים להביע עצמם במבחנים אך יודעים להביע עצמם היטב בדיונים ולומדים בלא הרף, חרוצים ובעלי כושר התמדה.

תעודת נמר אמיץ - לתלמידים שתמיד ממהרים להתנדב ורצים ממקום למקום כדי לסייע ולעזור.

תעודת אריה גיבור - לתלמידים שהולכים אחר צו ליבם ולא אחר העדר, שקטים מופנמים ונעימים לבריות.

תעודת מלך היער - לתלמידים שהם חברים של הכול, משכיני שלום, אוהבים לפשר לגשר ולהשרות אווירה חיובית בכיתה ואהובים בזכות מי שהם ולא בזכות הישגיהם.

הפעילות של הענקת התעודות למצטייני היער הירוק לוותה בפעילות מקדימה של סיפור-מצגת שכתבה לאה משולם בעצמה: "משפט החיות ביער הירוק". הסיפור כתוב בחרוזים יפהפיים ומתובל בהומור שובה לב. הוא מספר על משפט שנערך בפני מועצת חיות היער אשר מונתה לפי חוק היער לבחור את החיה המצטיינת של היער. לכאורה הבחירה האולטימטיבית היא בנמלה החרוצה המקבלת בכל שנה את פרס ההצטיינות. אלא שהינשוף הנמר והאריה מתקוממים על הבחירה האוטומטית המבוססת על מצוינות קלסית. השלושה פורסים את שלל תכונותיהם הייחודיות המזכות אותם לדעתם בתעודת הצטיינות. דעתם נשמעת, מועצת היער מחליטה לשנות את החוקים ולהעניק ארבע תעודות הצטיינות חדשות ומקוריות לינשוף, לאריה לנמר ולמלך היער.

לאחר הצפייה תלמידי הכיתה בוחרים את התלמידים המצטיינים לפי חוקי היער הירוק בהליך של הצבעת אמון כוללת ולפיו כל תלמיד מתבקש לכתוב למי מבין חברי הכיתה הוא בוחר להעניק כל אחת מהתעודות. התלמידים שקיבלו את רוב הקולות מקבלים תעודת הצטיינות צבעונית בתחום הצטיינותם.

הפעילות נועדה להמחיש לתלמידי הכיתה את מושג ההצטיינות ולעמוד על הקשר שבין מצוינות לבין שונות וייחודיות. באמצעות הפעילות הילדים לומדים שמצוינות היא מושג רבגוני המתייחס ליכולות אישיות שונות, ולא רק להישגים לימודיים. תעודות ההצטיינות של היער הירוק ממלאות בגאווה גדולה את לִבם של התלמידים ההישגיים פחות ונותנות להם תמריץ להמשיך לעבוד ולהתאמץ בשנת הלימודים הבאה.

למערך השיעור המלא

לסיפור המלא

לתעודות

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.