חפש ב:

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ד' באייר

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, ד' באייר

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, הוא יום הזיכרון הרשמי של מדינת ישראל לזכר לוחמיה ולוחמותיה, אנשי ונשות כוחות הביטחון, לוחמי ולוחמות המחתרות ולזכר מי שנרצחו בפעולות איבה. יום הזיכרון הוא יום אבל לאומי וביום זה כואבת האומה בכאבן של המשפחות, החברים והקרובים של הנופלים ומוקירה את זכרם ופועלם.

מדינת ישראל לא הוגשה לנו על מגש של כסף. היא נקנתה בדם רב, דמם של לוחמים שהקריבו את חייהם, כדי שגם לעם היהודי תהייה פה פינה קטנה על כדור הארץ. אותה פיסת ארץ שבה חיו אבותינו – אברהם יצחק ויעקב, שעליה התהלכו נביאנו, שבה עמד בית המקדש ובה נתקיימה מלכות ישראל.

מדינת ישראל איננה שוכחת למי היא חבה את הקמתה. ביום שלפני יום העצמאות חולקת המדינה כבוד לחללי צה"ל שנפלו בכל מערכות ישראל. בליל יום הזיכרון אנו מדליקים נרות נשמה לזכרם. צפירת דומייה ארוכה נשמעת בכל הארץ ומציינת את פתיחת יום הזיכרון. בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים נפתח טקס הזיכרון הראשי בתפילת "יזכור", מפי הרב הראשי לצה"ל, בהשתתפות נשיא המדינה, חברי הממשלות ומשפחות הנופלים. בתי השעשועים סגורים, ברדיו משמיעים שירים שקטים ועצובים ובטלוויזיה משדרים תכניות אודות הנופלים.

ביום הזיכרון עצמו, נשמעת צפירת דומייה בשעה 11:00 בבוקר. למשך שתי דקות נעמדת מדינת ישראל דום, לזכרם של הנופלים. מכוניות נעצרות בצידי הכבישים ודגלי ישראל מורדים לחצי התורן. בבתי הקברות הצבאיים נערכות אזכרות לחללי צה"ל ובבתי ספר מתקיימים טקסי זיכרון שאותם מנהלים התלמידים. תלמידים וחיילים עומדים במשמרות כבוד ליד אנדרטאות ומצבות זיכרון.

ביום הזיכרון, אזרחי המדינה משתתפים בכאבן התמידי של משפחות שיקיריהן נפלו למען תקומתה וביטחונה של מדינת ישראל.

(באדיבות חוברת "חג העצמאות ויום ירושלים", בהוצאת האגף לחינוך מבוגרים, משרד החינוך.)

צפירה / אמנון ריבק

חזרה לראש הדף

בְּשָעָה שְׁמוֹנֶה עוֹלָה זְעָקָה מָרָה,
פּוֹרֶצֶת מִפִּצְעֵי הָאֲדָמָה הָאֲפֹרָה.
הָאָרֶץ צוֹעֶקֶת אֶת כְּאֵבָהּ הַנּוֹרָא.

עוֹצֶרֶת אֶת מְרוּצָתָהּ,
מַרְכִּינָה אֶת דְּגָלֶיהָ וְאֶת גַּאֲוָתָהּ,
מִתְיַפַּחַת אֶת שִׁבְרוֹן אַהֲבָתָהּ.

> להמשך קריאה

הרעיון שלי - זוכרים את הנופלים

חזרה לראש הדף

לשרון מדינה שרת, מורה לספרות, רכזת חברתית ומנחת מועצת התלמידים בבית הספר דקל וילנאי-אורט שבמעלה אדומים היה חלום - להנציח את זכר הנופלים באמצעות סטיקר לזכרם. יחד עם תלמידיה יצרה פעילות מרגשת בעקבות משפטים משמעותיים שאמרו הנופלים. הפעילות הובילה לפרויקט בית ספרי ערכי ומיוחד. השנה התלמידים בחרו להנציח את זכרו של סגן הדר גולדין ז"ל.

> להמשך קריאה

 

סרטונים

חזרה לראש הדף
עניין של זמן - יום זיכרון
עניין של זמן - יום זיכרון
לתת בלי לרצות לקחת: סרן ניר פורז ז"ל
סרן ניר פורז ז"ל
שמיכת טלאים - שכול וזיכרון
שמיכת טלאים - שכול וזיכרון
שירים שהשאירו הנופלים
שירים שהשאירו הנופלים

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.