חפש ב:

נגישות

נגישות

נְגִישׁוּת היא מידת התאמתה של מערכת לשימושם של אנשים בעלי יכולות גופניות, נפשיות ושכליות מגוונות ככל האפשר, לרבות אנשים שיכולותיהם באחד התחומים האלה נמוכות עד כדי לקויות.

בישראל חיים כ 1,600,000 אנשים עם מוגבלות, כ-200,000 תלמידים עם מוגבלות. המוגבלות יכולה להיות פיזית, נפשית או שכלית, קבועה או זמנית, אשר בשלה מוגבל תפקודו באופן מהותי. נגישות מושגת כאשר אין מכשולים החוסמים את אפשרות הגישה העצמאית של כל אדם ואדם למקומות, מתקנים או מידע ללא צורך בסידורים מיוחדים.

המונח 'נגישות' מוגדר בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ""ח-1998 :

"אפשרות הגעה למקום, תנועה והתמצאות בו, שימוש והנאה משירות, קבלת מידע הניתן או מופק במסגרת מקום או שירות או בקשר אליהם, שימוש במתקניהם והשתתפות בתוכנית ובפעילויות המתקיימות בהם, והכול באופן שוויוני, מכובד, עצמאי ובטיחותי". החוק קובע את החובה להנגיש לאנשים עם כל סוגי המוגבלויות כל מקום שניתן בו שירות לציבור – לדוגמה, כל בניין שניתן בו שירות לציבור: משרדי ממשלה, בתי משפט, בתי עסק כמו בתי קולנוע, מסעדות, פארקים ובתי מלון, בתי ספר, אתרי אינטרנט, מופעים ועוד - חייבים להנגיש את השירות שניתן במקום, למבנים, לתשתיות ולסביבת הבניין. ההשקפה שלנו כחברה היא שיש לשלב את האדם עם המוגבלות כשווה בין שווים בתוך החברה ולהבטיח לו שוויון הזדמנויות.

מערכת החינוך

• רואה בחינוך לנגישות ולקבלת השונה ערך עליון ומובילה מהלך חינוכי מקיף המושתת על ערכים של כבוד ורגישות כלפי אנשים עם מוגבלות ופועלת ליישום ערכים אלה.

• שואפת לקדם השתלבות תלמידים עם מוגבלות כך שיוכלו ללמוד בכל מוסד לימוד שבו יבחרו.

הנגשה חברתית תפקידנו כאנשי חינוך לקדם את נושא הנגישות:

• להעלות למודעות את הנושא

• להכשיר את הלבבות

• להעלות למודעות- כיצד מרגיש אדם עם מוגבלויות

• לקדם מודעות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות לשם ההנגשה החברתית. בנושא חשוב זה מוצעים לכם מערכי שיעור, הפעלות וסרטונים.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.