דלג אל

פסח, ט"ו בניסן

פסח, ט"ו בניסן

חג המצות

חג הפסח הוא אחד משלושת הרגלים.
הפסח נחוג שבעה ימים מט"ו בניסן עד כ"א בו: "וּבַיּוֹם הָרִאשׁוֹן מִקְרָא קֹדֶשׁ וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם..." (שמות י"ב, ט"ז). הלילה הראשון נקרא ליל הסדר. יום טוב ראשון של חג ויום טוב אחרון הם ימי שבתון, והימים שביניהם – חול המועד. הפסח נחוג זכר ליציאת מצרים. בפסח אין לאכול חמץ, אין להשאירו ברשותו של אדם ואין לראותו.

פסח הוא גם קיצור מקובל של קורבן [זֶבַח] פֶּסַח שהיה נשחט ביום י"ד בניסן ונאכל בליל ט"ו, הוא ליל הסדר.
את הפסח הראשון חגגו בני ישראל במצרים. זהו פֶּסַח מִצְרַיִם המתואר בספר שמות פרק י"ב. כל בית אב מישראל נצטווה קודם היציאה ממצרים לשחוט שה לקורבן פסח, לצלותו ולאוכלו. את הדם משחו עַל שְׁתֵּי הַמְּזוּזֹת וְעַל הַמַּשְׁקוֹף כדי להורות למלאך המשחית לפסוח על בתיהם בבואו להרוג בבכורי מצרים.

במקרא הפסח הוא כינוי לקורבן הפסח וליום י"ד בניסן שבו היו שוחטים את הפסח בצוהריים ואוכלים אותו בליל הסדר. החג המתחיל ביום ט"ו בניסן נקרא "חג המצות": "אֶת חַג הַמַּצּוֹת תִּשְׁמֹר שִׁבְעַת יָמִים..." (שמות, כ"ג, ט"ו).

לחג המצות שמות נוספים:

חג החירות – בתפילות החג נקרא הפסח "זמן חירותנו".
חג האביב – כי נאמר: "הַיּוֹם אַתֶּם יֹצְאִים בְּחֹדֶשׁ הָאָבִיב" (שמות י"ג, ד').
חז"ל כינו את "חג המצות" בשם פסח מכיוון שהחג מתחיל בפסח, ומשום שמשחרב בית המקדש חדלו להקריב קורבן פסח. ליום י"ד בניסן, היום שבו הקריבו את קורבן הפסח, קוראים כיום "ערב פסח".

מושגים הקשורים לחג:

חמץ
חמץ הוא כל אחד מחמשת מיני דגן (חיטה, כוסמת, שעורה, שיבולת שועל, שיפון) שבא במגע עם מים, לאחר שנתלש מן הקרקע ושהה יותר משמונה-עשרה דקות בלי לישה. גם מאכלים ומשקאות הנעשים ממינים אלו (כמו בירה, שמרים, ויסקי, עוגיות, ופלים וכדומה) הם חמץ.
בדיקת חמץ וביעור חמץ
אסור שחמץ יימצא ברשותו של יהודי: "בל ייראה ובל יימצא", לכן יום לפני ליל הסדר עורכים לעת ערב 'בדיקת חמץ' לאור נר בכל פינות הבית כדי לוודא שלא נותר בו אפילו פירור חמץ. למוחרת, בבוקרו של ליל הסדר, נהוג לשרוף את החמץ בטקס הקרוי 'ביעור חמץ'.
מכירת חמץ
בימי הפסח אסורה החזקה של חמץ בבית פרטי, בעסק ובמפעלי תעשייה. אם נותר לאדם חמץ, אסור לו לאכול אותו וליהנות ממנו גם אחרי פסח. כדי למנוע נזק כלכלי, הנהיגו חכמים למכור את החמץ ללא יהודי. הקונה מתחייב במעמד הקנייה לשוב ולמכור אותו לבעליו הקודמים בתום החג. הרבנות הראשית מקיימת בכל שנה טקס מכירת חמץ של מדינת ישראל.
הכשרת כלים
כשם שאסור לאכול חמץ כך אסור לאכול מאכלים שנתבשלו בכלי חמץ. לכן נוהגים להשתמש בכלים מיוחדים לפסח או להכשיר את הכלים לפי הכלל ההלכתי הנוהג בהם כגון שטיפה, הגעלה, טבילה במים רותחים והלבנה.
מים שלנו
מים שלנו (מלשון לינה) הם מים שלשים בהם את הבצק למצות. מאחר שהחום מזרז את תהליך ההחמצה, אסרו חכמים ללוש את המצות במים פושרים. גם מים צוננים של בורות ומעיינות נאסרו מחשש שהתחממו מהקרקע לאחר שקלטה את חום השמש.
לכן נהגו לשאוב מים מבעוד יום ולהלינם במשך הלילה במקום קריר. מים אלו נקראים 'מים שלנו', ומהם כאמור מכינים מצות לפסח.
מצה שמורה
באפיית מצה רגילה נזהרים ממגע עם רטיבות משעת טחינתם של גרגרי החיטה לקמח; במצה שמורה משגיחים על שיבולי החיטה כבר משעת קצירתם.
במהלך הטחינה הלישה והאפייה מקפידים שהקמח או הבצק לא יבואו במגע עם חום גבוה מדי, שלא יהיו חשופים לשמש, שזמן הלישה והאפייה לא יהיה ממושך ושלא יהיה מגע עם רטיבות (גשם, טל, מים ולחות). כל אלה עלולים להביא לידי החמצת הבצק.
מקור השם 'מצה שמורה' מספר שמות: "וּשְׁמַרְתֶּם אֶת הַמַּצּוֹת" (י"ב, י"ז).
קִמְחָא דְּפִסְחָא
קִמְחָא דְּפִסְחָא הוא ביטוי ארמי מימי הביניים המתייחס למנהג לתת לקראת הפסח לנזקקים כסף או מצרְכי מזון.
קֶמַח בארמית – קִמְחָא. פֶּסַח בארמית – פִּסְחָא. ובגרסה עברית מן התלמוד הירושלמי – מְעוֹת חִטִּים.
תענית בכורות
זכר למכת בכורות במצרים נוהגים שכל בן בכור, מאב או מאם, צם בערב פסח. בכור המתענה אומר בתפילת המנחה "עננו". כמו כן נוהגים לסיים מסכת במשנה או בגמרא או להשתתף בסיום מסכת.
כל סעודת מצווה שהבכור משתתף בה פוטרת אותו מתענית. בכור המשתתף בסעודת ברית, פדיון או שבע ברכות וכדומה פטור מתענית.
אֲפִיקוֹמָן
אפיקומן (קינוח ביוונית) הוא כינויהּ של מחצית המצה האמצעית בשלוש המצות בקערת הסדר. את האפיקומן מצפינים בסימן יַחַץ ואוכלים בתום הסדר בסימן צָפוּן. נוהגים שהילדים 'גונבים' את האפיקומן ומשיבים אותו לעורך הסדר לאחר שמובטחות להם מתנות.
מוריד הטל
בתפילת העמידה יש ברכה על הגשם בחורף ועל הטל בקיץ. בתפילת מוסף של יום טוב ראשון של פסח מתחילים לבקש 'מוריד הטל'. ברכת הטל נוהגת מפסח ועד חג הסוכות, אז שבים לברכת 'משיב הרוח ומוריד הגשם'.
ספירת העומר
במוצאי יום טוב ראשון של פסח מתחילה ספירת העומר ומסתיימת בחג השבועות.
פסח שני
פסח שני מצוין ביום י"ד באייר. פסח שני נועד לאפשר לאנשים שלא הספיקו להקריב את קורבן הפסח בחודש ניסן להקריב אותו באייר.

חזרה לראש הדף

סרטונים

קריעת ים סוף
קריעת ים סוף
הכשרת כלים, החינוכית
הכשרת כלים, החינוכית
עשר מכות מצרים
עשר מכות מצרים
929 סיכום שבועי – שמות א-ה
929 סיכום שבועי – שמות א-ה
929 סיכום שבועי – שמות יא-טו
929 סיכום שבועי – שמות יא-טו
ההגדות הראשונות
ההגדות הראשונות
הכנת מצות
הכנת מצות
הסנה הבוער
הסנה הבוער
סיפור יציאת מצרים במחול
סיפור יציאת מצרים במחול

תרבות יהודית - ישראלית

חזרה לראש הדף
שְׁלֹשֶׁת הָרְגָלִים וְעוֹנוֹת הַשָׁנָה על חַג הַמַּצּוֹת וְחַג הַשָּׁבֻעוֹת וְחַג הַסֻּכּוֹת (כיתה ב)

יחידת לימוד זו תאפשר לנו להיזכר בפרטים רבים הידועים לנו מהבית ומגן הילדים אודות שלושת הרגלים, ותאפשר גם להעמיק את הבנת הקשרים שבין המועדים והיבטיהם השונים תוך עיון במקורם בפסוקי התורה.

מה נשתנה הלילה הזה? (כיתות ב-ג)

פעילויות אינטראקטיביות להכרה והבנה של אַרְבָּע הַקוּשִׁיוֹת: הבנת המילים, השוואה בין סעודה חגיגית לסעודת ליל הסדר, מהו חמץ, משחקים, חידונים ועוד

מֹשֶּׁה יוֹצֵא אֶל אֶחָיו..על סולידריות ומנהיגות (כיתה ג)

בשיעור זה נלמד על הדרך שבה תיארו חז"ל במדרש את נכונותו של משה, נסיך מצרים - המנהיג בהתהוות - לעזור לבני עמו. מן המדרש נוכל לעמוד על חשיבותה של רגישות לסבלו של הזולת, על מחיר העמידה לימינו, ועל צמיחתו של מנהיג.

ארבעה בנים בהגדה (כיתות ה-ו)

"וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ" בְּפֶסַח – כֵּיצַד? סרטים, שירים, מדרש תמונה ועוד

הסדר של הסדר (כיתות ה-ו)

פעילות על השיר "קדש ורחץ" ועל שלבי הסדר השונים דרך השיר ששר אהוד בנאי

מארמית לעברית (כיתה ו)

משחק אינטראקטיבי להכרת המילים בעברית ובארמית

שפה משותפת - פסח ברומא (כיתה ו)

ביחידה זו רק במקצת בערכי המוסר היהודי הספוגים בקהילה היהודית ברומא..

בְּכָל דּוֹר וָדוֹר (כיתה ו)

זיכרון והתבוננות עצמית, אלה שתיים משורה של תביעות מוסריות שמעלה התורה. שתיהן נמצאות בפסוק "בְּכָל דּוֹר וָדוֹר חַיָּב אָדָם לִרְאוֹת אֶת עַצְמוֹ כְּאִלוּ הוּא יָצָא מִמִּצְרַיִם".
יחידה שלפנינו מעניקה לנו הזדמנות לבחון האמנם יש לפסוק זה תוקף גם כשאנו פורצים כל מרחב אפשרי.

מה נשתנה הלילה הזה? (כיתה ו)

סימני הסדר ואַרְבָּע הַקוּשִׁיוֹת בלֵיל הַסּדר

ארבעה בנים בהגדה (כיתה ו)

"וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ" בְּפֶסַח - כֵּיצַד?

ספירת העומר (כיתה ז)

על ספירת העומר – בין פסח לעצרת. פעילויות אינטראקטיביות, שירים, משחקים, מושגים ועוד

עבדות וחירות - חמ"ד (כיתות י-יב)

פעילות העוסקת בעבדות וחירות: בעם ישראל כעבדים במצרים, בדתיים וב'חופשיים', בסוגיית עבד עברי ובדגמים של חירות מאת משוררים בני זמננו.

זכר ליציאת מצרים - חמ"ד (כיתות י-יב)

בלימוד זה נבחן את הקשר בין השבת ויציאת מצרים. כיצד בא לידי ביטוי המוטיב המרכזי ביציאת מצרים - המעבר מעבדות לחירות - בציוויי השבת?

חזרה לראש הדף

שירי חירות

אילו שירים מזכירים לכם חירות? אילו שירים שאתם אוהבים מדברים על חירות? בחרו את השיר שלכם (בכל שפה ובכל סגנון מוזיקלי), העלו ללוח שיתופי פדלט והסבירו את בחירתכם

מעבדות לחירות – אריק איינשטיין
מעבדות לחירות – אריק איינשטיין
עבדים – ברי סחרוף
עבדים – ברי סחרוף
כל אדם צריך מצרים – אמנון ריבק
כל אדם צריך מצרים – אמנון ריבק
חזרה לראש הדף

מה ללהקת מטאליקה ולפסח?

באלבומה של מטאליקה, להקת הבי מטאל האמריקאית, Ride the Lightning מופיע השיר Creeping Death המבוסס על סיפור השעבוד של בני ישראל במצרים ועל מכות מצרים.

בשיר יש אזכור לעבריים, לסנה הבוער, לארץ גושן ולמכות מצריים, כמו גם למשפט "שלח את עמי".

מילות השיר – ליריקה | האזנה לשיר – יוטיוב | עובדות לא חשובות – פייסבוק

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.