חפש ב:

ציון ימי הולדת

למאגר הפרקטיקות
  מחוייבות לכל תלמיד ותלמידה     קשר מורה תלמיד/ה

מטרה

לחגוג יום הולדת ולחזק את הקשרים בין התלמיד/ה למורה ולחברים.

הצעות למהלך

הצעות למהלך

פרקטיקה זו עוסקת בציון ימי הולדת בכיתה. אך חשוב לזכור שיש לשוחח עם התלמידים בתחילת כל שנה גם על מסיבות ימי ההולדת שנחגגות לאחר שעות הלימודים – חשוב להזמין את כולם; חשוב להשתתף ביום הולדת של חבר/ה מהכיתה ולשמוח בשמחת הזולת ועוד.

ראו גם את הפרקטיקה: הבניית כללי כיתה

עם פתיחת השנה הכיתה תבחר ועדת ימי הולדת. המורה תעבוד עם חברי הוועדה וביחד יגבשו החלטה על האופן שבו יחגגו את ימי ההולדת בכיתה.
להלן מספר רעיונות:

 • לוח יומולדת
  תליית לוח קיר בכיתה שכותרתו:
  היום יומולדת ל.../חוגגים יומולדת ל...
  ביום ההולדת של כל אחד מחברי הכיתה, יוצמדו אל הלוח פתקיות צבעוניות (או גזירי נייר בצורות שונות כמו נרות, פרחים, סלסלות וכו'), וחברי הכיתה יכתבו ברכה בבוקר יום ההולדת לתלמיד החוגג.
  על המורה להקפיד לשים לב שהילדים כותבים רק דברים חיוביים.
  נציע לשניים-שלושה תלמידים מתנדבים לקרוא את הברכה שכתבו לתלמיד/ה החוגג/ת.
  אחד התלמידים חברי הוועדה יאסוף את כל הפתקים/פרחים ויגיש אותם כ"זר פרחים" מהכיתה.
 • דברי ברכה
  הקצאת מספר דקות בתחילת אחד השיעורים (עדיף שעת מחנך), כדי לפתוח בדברי ברכה קצרים שכתבו חברי הוועדה לתלמיד/ה החוגג/ת יום הולדת.
  אפשר להוסיף שי צנוע אחיד לכל תלמיד/ה שחוגג/ת.
 • ברכה דיגיטלית
  לחילופין ניתן לצלם או לסרוק את הברכות ולשלוח אותן בתוך "מעטפה מקושטת" במדיה הדיגיטלית: במייל, בווטסאפ, בפורום, באתר הכיתתי וכדומה.
 • הקדשה אישית
  אפשר לברך את התלמיד/ה החוגג/ת את יום ההולדת באמצעות: הקדשת שירים (למשל שיר עם שם הילד/ה), פתגמים או משפטי השראה המתאימים להם, סרטון שמקדישים להם וכן הלאה (למשל – חברי הוועדה יכולים לצלם מראש את ילדי הכיתה מברכים את ילד/ת היומולדת, ולהקרין כמצגת/סרטון).
 • פעילות כיתתית
  הוועדה יכולה להציע לקבוצת ילידי החודש לתכנן פעילות לכיתה ולהפעיל את חבריהם במשך כ-10 דק' על פי בחירתם בעזרת משחק, מצגת, חידון וכדומה.
 • הגרלת אחראי יום הולדת
  ניתן להחליט לערוך הגרלה בכיתה שבה כל ילד/ה מקבל/ת מעטפה סגורה עם שם של ילד/ה שהוא יהיה אחראי על החגיגה שלו/שלה. רצוי לפתוח את המעטפה רק בבית. כל ילד שאחראי על יום הולדת, יכול להיעזר בוועדת ימי ההולדת, כדי לבנות חגיגה שכוללת: ברכה בהפתעה מההורים, ברכה מהחברים בכיתה, מתנה קטנה שמכינים עבורו וכדומה.
 • יום הולדת לאנשי צוות ביה"ס
  הוועדה יכולה גם להתייחס לשאלה האם וכיצד יחגגו ימי הולדת לאנשי צוות בביה"ס, כגון שומר/ת, אב בית, מנקה, מזכיר/ה, מורים וכו'.
 • ימי הולדת בהתנדבות בקהילה
  אפשר לעניין את התלמידים בארגון ימי הולדת חברתיים – ארגון מסיבת בר/בת מצווה לילדים נזקקים, הפקת ימי הולדת לקשישים בדיור מוגן, לילדים מאושפזים בבתי חולים ועוד.

עוד רעיון

עוד רעיון

מפגש שוקו של בוקר

הזמנת החוגגים לשיח מלב אל לב.
המפגש מתקיים אחת לחודש  בין המורה לבין התלמידים החוגגים יום הולדת בחודש זה, בליווי שוקו ועוגיות. נושאים אפשריים למפגש:

 • חלומות ומשאלות
 • דברים שהייתי רוצה לעשות בשנה הבאה
 • הדבר הכי משמח שקרה לי בשנה החולפת.

סרטונים

תלמידים חוגגים לשומר בית הספר
תלמידים חוגגים לשומר בית הספר
יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש הצעה לפרקטיקה מקורית שמציתה את הדמיון, מעשירה את הלמידה בכיתה ומקדמת הוראה איכותית
שלחו אלינו אותה!

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.