חפש ב:

מיפוי הידע לפני תהליך הלמידה

למאגר הפרקטיקות
מיפוי הידע לפני תהליך הלמידה
  ניהול ההוראה והחינוך     הערכה ומשוב

פרקטיקה בבדיקה

מטרה

קבלת תמונה על רמת הידע והמיומנות של התלמידים לפני תחילת פרק הלימוד כדי לכוון את תהליך הלמידה ולהתאימו לצרכים ולרמת הידע הקיימת.

הצעות למהלך

תזמון
פרקטיקה זו היא מהלך של הערכת התלמידים המתקיים בתחילת תהליך למידה של נושא כלשהו. פעולת ההערכה יכולה להיעשות על ידי מבדק, "נייר בְּדַקָּה", אנסין, תשאול ועוד. בבתי ספר רבים מתקיימים מבחני מיפוי בתחילת השנה. פרקטיקה זו מציעה לעשות הערכת קדם שכזו Pre-test, כלומר, מיפוי הידע הקיים לפני תהליך הלמידה, גם בתחילת יחידות לימוד.

דיוק
נכין לעצמנו נקודות לבירור או למיפוי – מה נרצה לדעת? איזה ידע קודם ואילו מיומנויות נרצה שהתלמידים יכירו וישלטו בהם לפני שנתחיל את הנושא החדש? בנושאים מסוימים אין לצפות שהתלמידים יֵדעו מראש את תוכני הלימוד, אך בנושאים אחרים ייתכן שיש להם ידיעות קודמות. בכל מקרה נרצה לקבל תמונה של המיומנויות הרלוונטיות (לדוגמה: פערים ביכולת קריאה או כתיבה עלולים להקשות על למידת נושאים מסוימים).

יישום
נחשוב על כלי ההערכה שייתן לנו את מרב המידע הדרוש לנו לתכנון יחידת הלימוד ונעשה את מהלך ההערכה בכיתה. לאחר מכן ננתח את ביצועי התלמידים ונגזור מהם משמעויות לתכנון תהליך הלמידה הצפוי.

טיפים

טיפים

– מיפוי הידע הקיים יכול לעזור בזיהוי תפיסות שגויות לפני תחילת הלימוד. למשל, אם נרצה ללמד על מעגלים חשמליים נוכל לשאול מה זה בעצם חשמל, ולגלות אילו דימויים של מושג החשמל יש לתלמידים ואם יש צורך לשנותם.

– דרך טובה למיפוי מהיר היא להשתמש במתודת "נייר בְּדַקָּה" או בשאלה פתוחה אחת שמבטאת משהו מרכזי מעולם הידע. למשל: כתבו בדקה מה ההבדל הכי חשוב בעיניכם בין המשטר בארה"ב למשטר בישראל. משימה כזו יכולה להראות מה התלמידים יודעים על צורות משטר ואם     יש להם תפיסות שגויות לגבי הנושא.

– כדאי להשתמש במיפוי המקדים כדי לעורר מוטיבציה ללמידה – כשנקיים עם התלמידים רפלקציה על המיפוי, נוכל להמחיש את מטרות יחידת הלימוד ולהניע למידה המתבססת על ההתמודדות העצמאית של התלמידים עם האתגר הראשוני.

– מומלץ לחזור ולהראות לתלמידים את המיפוי לקראת סיום יחידת הלימוד כדי להמחיש להם את התקדמותם.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.