חפש ב:

עידוד אישי למעורבות חברתית

למאגר הפרקטיקות
עידוד אישי למעורבות חברתית
  מחוייבות לכל תלמיד ותלמידה     שותפויות להצלחת התלמידים

פרקטיקה בבדיקה

מטרה

להעלות למודעות המשתתפים את הנורמות החברתיות המקובלות בסביבתם ולעודד אותם להציע יוזמות למעורבות חברתית בכיתה, בבית הספר ובקהילה.

הצעות למהלך

פתיחה: נבקש מהמשתתפים לחשוב על מעשה טוב שעשו בעבור מישהו מחבריהם לכיתה בזמן האחרון ולתאר את המעשה בכתב. אין צורך לשתף.

צפייה: נקרין את הסרטון עזרה הדדית בבית הספר (אורט טבעון). קודם לכן נבקש מהמשתתפים לזהות את המעשים הטובים המופיעים בסרט, את העוזרים ואת הנעזרים. אפשר למלא טבלה מקוונת על מסמך גוגל שיתופי.

דיון בקבוצות: בתום הצפייה יֵשבו המשתתפים בקבוצות קטנות, ישוו בין הרשימות האישיות ויגבשו רשימה משותפת. אחר כך ידונו בשאלה אם המעשים הללו מקובלים בסביבתם הקרובה, ואם לא – כיצד אפשר להפוך אותם למקובלים.

שאלות מנחות והצעה לפעולה: כדאי לחלק לכל קבוצה דף עם שאלות להתייחסות. דוגמאות –
1. מה הרגשתם כשראיתם את הסרט?
2. אילו מחשבות העלה בכם הסרט? אילו שאלות הוא עורר?
3. איזה מצב ריגש אתכם במיוחד? מדוע?
4. בכל מצב – איך מרגיש/ה העוזר/ת? איך מרגיש/ה הנעזר/ת? מהם המחירים שכל אחד מהם משלם?
5. ספרו על מצבים דומים שנתקלתם בהם כעוזרים או כנעזרים.
6. אילו מהמעשים מקובלים אצלכם? מה אינו מקובל?
7. הציעו שלושה כללים לעזרה הדדית בכיתה.

דיון במליאה: כל קבוצה תציג את הכללים שהיא מציעה לקבל בעקבות הדיון. נכתוב את ההצעות, ואם עולים רעיונות נוספים במליאה, נוסיף אותם. נגיע להסכמה או נקיים הצבעה על 5-4 כללים שישמשו לנו מעין קוד בכיתה לעזרה הדדית ולמעורבות חברתית.

צוותי משימה: בסיום הדיון נחלק את הכיתה לצוותי משימה על פי תחומי העניין של המשתתפים. כל צוות יבנה תוכנית למעורבות חברתית בתחומו.

דוגמאות לתחומי מעורבות חברתית בכיתה ובבית הספר: ארגון אירועים בבית הספר, חונכות לימודית, תמיכה חברתית, גישור, עזרה לחברים חולים, ניקיון וטיפוח הסביבה, עזרה לעובדים המנהליים, שילוב בעלי צרכים מיוחדים.

דוגמאות לתחומי מעורבות חברתית בקהילה: מפגשים בין אוכלוסיות, חונכות בקהילה, שירותי חירום והצלה, עזרה לנזקקים, ביקורי בית ועזרה לקשישים.

טיפים

טיפים

– המעורבות החברתית היא מרכיב חשוב בחינוך החברתי גם בבית הספר היסודי וגם בבית הספר העל-יסודי. לכן חשוב להכיר את התוכניות הרלוונטיות ולפעול על פיהן.

– מעורבות חברתית אינה אירוע חד-פעמי אלא תהליך מתמשך שצריך להיות מלווה בשיחות עיבוד ורפלקציה, בשיח ערכי ובשיתוף הסביבה.

יש לכם רעיון?
אם גם לכם יש מערך שעור רב כשרון או רעיון מקורי, מעניין, שמצית את הדמיון, מעורר את החושים ומפיח חיים בשיעורים-
שתפו ועזרו לתלמידים להיות מרוצים !

 נא למלא שדה זה

אולי תתעניינו גם ב...

פורטל זה נבנה עבור מורים ונועד לשימוש צרכי חינוך בלבד. העמוד מכיל קישורים לאתרים חיצוניים שאינם אתרי משרד החינוך. תוכן אתרים אלה וכל המוצג בהם (לרבות פרסומות) הינו באחריות בעלי האתרים בלבד. אם נתקלתם בבעיה כלשהי או שיש לכם הצעות או הערות בנוגע לתוכן, באפשרותכם לפנות אלינו בקישור זה.